خدمات ساختمان

رفع صدای کرکره برقی | عوامل ایجاد کننده صدا در کرکره برقی

استفاده از کرکره برقی راه بسیار مناسبی جهت ایمن سازی مکان زندگی شما می باشد. ولی این کرکره های برقی گاهی ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که باعث اذیت و آزار افراد خواهند شد. یکی از این مشکلات سر و صدا در کرکره برقی است که می تواند آزاردهنده باشد و باعث سخت شدن تمرکز شود. خوشبختانه صدا در کرکره برقی مشکل جدی نبوده و به راحتی می توان آن را رفع کرد. در این مقاله از ایبک شما را با روش رفع صداهای ناهنجار در کرکره های برقی آشنا می کنیم.

دلایل صدا در کرکره برقی چیست؟

گاهی ممکن است در هنگامی که کرکره برقی را باز و بسته می کنید، تولید صدا کند. اگر کرکره مشکلی نداشته و سالم باشد این صدا باید خیلی کم و غیر قابل شنیدن باشد. صدای شنیده شده از کرکره برقی معمولاً به دلیل حرکت تیغه کرکره و همچنین موتور آن است که کرکره را به حرکت در می آورد. این صدا کاملاً طبیعی بوده و مشکلی را هم ایجاد نمی‌کند ولی اگر صدای کرکره برقی غیر عادی و بلند باشد، متوجه خواهید شد که در مکانیزم کرکره و یا موتور آن مشکل جدی به وجود آمده، در این صورت باید به وسیله یک تکنسین ماهر آن را برطرف کنید.

چه عواملی باعث ایجاد سر و صدا در کرکره برقی می شود؟

دلایل زیادی می تواند باعث صدا در کرکره های برقی شود که شما را با آن آشنا خواهیم کرد:

 1. نصب غلط و نامناسب کرکره برقی
 2. جنس کرکره برقی
 3. روغن کاری ضعیف
 4. نصب ضعیف کرکره برقی
 5. فاکتورهای محیطی
 6. طول عمر کرکره

صدای کرکره برقی

۱- نصب غلط و مناسب کرکره های برقی

نصب نادرست باعث سر و صدا در کرکره برقی خواهد شد. براکت هایی که این کرکره ها را نگه می دارند، احتمال دارد درست تراز نشده و یا ایمن نباشند و باعث نویز و و لرزش بیش از اندازه کرکره شوند.

۲- جنس کرکره برقی

اگر برای ساختن کرکره های برقی از متریال بی‌کیفیت استفاده شود، می تواند دلیل ایجاد صدا در کرکره برقی باشد. مواد کامپوزیت، پلاستیکی و فلزی که کیفیت پایینی داشته باشند در اثر تغییر دما دچار انقباض و انبساط شده و ایجاد سر و صدا می کنند.

حتما بخوانید:   نصب پارکت در روی سرامیک | مراحل نصب پارکت در روی سرامیک

۳- روغن کاری ضعیف

کرکره برقی برای اینکه عملکرد بدون صدا و روانی داشته باشد باید به طور منظم روغن کاری شود. اگر روغن کاری درست و مناسب انجام نشود بین قطعات متحرک اصطکاک ایجاد شده و شما از کرکره برقی صداهای زیادی خواهید شنید.

۴- اجرای ضعیف نصب کرکره

اگر پیچ و مهره قطعات دیگر را شل ببندید باعث می‌شود که کرکره برقی شما تولید صدا کند. توصیه می کنیم قطعات کرکره را به طور منظم بررسی کرده و از درست بسته شدن آنها اطمینان پیدا کنید.

۵- فاکتورهای محیطی دلیل صدای کرکره برقی

فاکتورهای خارجی مثل برف، باران و باد ممکن است در کرکره صدای ناهنجاری ایجاد کند. طراحی نادرست و یا وجود شکاف در این کرکره‌ها، اگر پنجره و کرکره هم سایز نباشند، باعث نفوذ صدا از بیرون خواهد شد.

۶- عمر کرکره های برقی

کرکره های برقی که قدیمی هستند، بیشتر به دلیل ترک خوردگی و سایش قطعات مکانیکی، باعث ایجاد صدا خواهند شد. نگهداری و تعمیر درست و منظم این کرکره‌ها باعث می‌شود طول عمر آنها افزایش پیدا کند و از ایجاد صدا در آن جلوگیری می‌کند.

چگونه می توانیم صدای کرکره های برقی را رفع کنیم؟

در اولین مرحله باید ببینید که صدای ناهنجار در این کرکره ها به چه دلیل است؟ بعد از اینکه دلیل صدا را پیدا کردید، باید آن را رفع کنید. در ادامه مقاله شما را با روش های مؤثر جهت رفع صدای کرکره برقی آشنا می‌کنیم:

روغن کاری برای برطرف کردن صدای کرکره برقی

یکی از مهمترین راه‌هایی که می‌توانید از ایجاد صدا در کرکره برقی جلوگیری کنید، روغن کاری کرکره است. در این روغن کاری شما می توانید ماده‌ای روان کننده را به قسمت هایی از کرکره که در روی هم حرکت می‌کنند یا روی هم ساییده می‌شوند، بزنید. روان کننده‌ها باعث می‌شوند اصطکاک کاهش پیدا کرده و کرکره برقی شما بی صدا و نرم کار کند. روش روغن کاری کردن کرکره های بصورت است:

 • ابتدا باید برق کرکره را قطع کنید.
 • پیچ را باز کرده و پوشش کرکره را هم بردارید. احتمال دارد به کلید آلن یا پیچ گوشتی نیاز پیدا کنید.
 • قسمت هایی را که در کرکره برقی به روغن نیاز دارد، شناسایی کنید. قسمت هایی که به روغن نیاز دارند شامل مواردی مانند شفت موتور، قرقره های غلتکی، ریل های راهنما و لولاها می باشد.
 • حالا اسپری سیلیکون یا روغن روان کننده را به قسمت های مشخص شده متحرک بمالید. دقت داشته باشید که حتماً باید دستورالعمل هایی را که توسط سازنده کرکره، برای مصرف روان کننده بیان شده، رعایت کنید.
 • روان کننده های اضافه را به وسیله یک پارچه تمیز کنید.
 • حالا محفظه کرکره را جمع کنید و دوباره برق آن را وصل کرده و منبع تغذیه را روشن کنید.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر ست کنترل پمپ آب در تأسیسات | معرفی ست کنترل پمپ آب

سفت کردن قطعات کرکره برقی برای جلوگیری از صدا

یکی دیگر از مواردی که باعث صدا در کرکره برقی می‌شود، این است که قطعات آن شل شده باشند. قطعاتی که ممکن است با شل شدن ایجاد سر و صدا کنند ‌بست ها، پیچ ها و مهره‌ها هستند که به مرور شل خواهند شد. وقتی کرکره برقی شما کار می‌کند قطعاتی که شل شده‌اند، دچار ارتعاش شده و باعث ایجاد صدا در کرکره برقی می‌شوند. وقتی قطعات را سفت کنید، مطمئناً صدا کم شده و یا کاملاً از بین می‌رود. برای سفت کردن قطعات به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا منبع تغذیه کرکره را خاموش کنید.
 • حالا قطعات کرکره را کاملاً بررسی کنید.
 • قسمت‌هایی را که شل شده‌اند به وسیله آچار و یا پیچ گوشتی محکم کرده، ولی دقت کنید که بیش از اندازه آنها را سفت نکنید زیرا ممکن است قطعات دچار آسیب دیدگی شوند.
 • بعد از سفت کردن بست ها و پیچ ها، حالا منبع تغذیه را روشن کنید و کرکره را تست کنید و دقت کنید ببینید آیا نویز در کرکره برطرف شده یا خیر؟

چگونه برای رفع صدا، کرکره برقی را تمیز کنیم؟

مواردی مثل آلاینده ها، زباله و خاک می توانند باعث صدا در کرکره برقی شوند زیرا این موارد در روی قسمت های متحرک جمع شده و ایجاد لرزش و اصطکاک می کنند. وقتی شما کرکره را تمیز کنید آلودگی ها از بین رفته و مسلماً صدا کم می شود. در ادامه شما را با روش تمیز کردن کرکره برقی آشنا می کنیم:

 • قبل از هر کاری برق کرکره را خاموش کنید.
 • پیچ ها را باز کرده و پوشش کرکره را بردارید. احتمال دارد به کلید آلن و یا پیچ گوشتی نیاز پیدا کنید.
 • با یک پارچه و یا برس نرم، زباله ها و کثیفی ها را از قسمت متحرک کرکره پاک کنید. دقت داشته باشید که قرقره های غلتکی، ریل های راهنما و لولاها را هم حتماً تمیز کنید.
 • برای اینکه اصطکاک کاهش پیدا کند، کمی روغن روان کننده و یا حتی اسپری سیلیکون را در قسمت های متحرک کرکره بمالید.
 • روان کننده اضافه را هم به وسیله یک پارچه تمیز کنید.
 • دوباره محفظه کرکره را جمع کنید و منبع تغذیه را هم روشن کنید.

تعمیر گیربکس کرکره برقی

در کرکره برقی، گیربکس سیستم مکانیکی است که وظیفه دارد گشتاور و سرعت موتور الکتریکی را کنترل کند و باعث حرکت کرکره برقی می‌شود. گیربکس از چرخ دنده های تشکیل شده که به کم شدن سرعت موتور و همچنین زیاد شدن گشتاور در هنگام حرکت کرکره کمک می‌کند. این کار اجازه می دهد تا کرکره دارای حرکات دقیق و صاف باشد و همچنین از موتور در مقابل آسیب های ناشی از سرعت و گشتاور بیش از اندازه محافظت می کند. خراب شدن چرخ دنده باعث صداهای ناخوشایند و زیادی در کرکره برقی خواهد شد. برای اینکه چرخ دنده را تعمیر کنید به روش زیر عمل کنید:

 • قبل از تعمیر کردن گیربکس کرکره برای اینکه دچار برق گرفتگی نشوید حتماً برق آن را خاموش کنید.
 • پیچ های کرکره را باز کنید و جعبه دنده را هم باز کرده تا دنده ها در آن معلوم شود.
 • حالا به دنبال چرخ دنده فرسوده و یا آسیب دیده باشید که باعث به وجود آمدن صدا شده است. اگر چرخ دنده آسیب دیده را مشاهده کردید، آن را عوض کنید.
 • چرخ دنده را به وسیله روان کننده تمیز کرده و گرد و غبار و کثیفی های آن را هم از بین ببرید.
 • برای اینکه از ساییده شدن چرخ دنده‌ها جلوگیری کنید، از روان کننده استفاده کنید. روان کننده را آنقدر بریزید تا اطمینان پیدا کنید که چرخ دنده به طور آزاد حرکت می‌کند.
 • حالا برق کرکره را روشن کنید و آن را تست کنید و اطمینان پیدا کنید که بدون صدا و آرام باز و بسته می‌شود.
 • اگر چرخ دنده ها هنوز سر و صدا دارند، آنقدر آن را تنظیم کنید تا تراز شوند.
حتما بخوانید:   نرده پلکسی گلاس چیست | مزایای پله و نرده پلکسی گلاس

صدای کرکره برقی

سخن پایانی

در هنگام استراحت هیچ چیز از این بدتر نیست که صدای کرکره برقی آرامش شما را بر هم بزند. این صدا هم آزاردهنده بوده و هم نشانه وجود مشکل در کرکره برقی می باشد که حتماً باید آن را تعمیر کنید. مراحلی را که در این مقاله برایتان توضیح دادیم می تواند از ایجاد صدا در کرکره برقی جلوگیری کرده و به شما کمک کند مشکل را برطرف کنید. دقت داشته باشید که حتماً باید کرکره برقی به طور منظم بررسی شده و از آن خوب نگهداری کنید و در صورت لزوم آن را تعمیر کنید. این کارها برای حفظ عملکرد درست کرکره برقی ضروری است. اگر با توجه و دقت دلیل صدای کرکره را پیدا کردید، حتماً آن را برطرف کنید تا بتوانید از محیط آرام اطراف خود لذت ببرید ولی در صورتی که موارد گفته شده را انجام دادید اما کرکره برقی شما هنوز هم صدا می‌داد، باید به تکنسین ماهر مراجعه کنید و مشکل صدای کرکره برقی را برطرف کنید.

 

31

رفع صدای کرکره برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عوامل ایجاد کننده صدا در کرکره برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x