زینتی

ترفندهای تغییر رنگ شعله آتش | پودر آتش رنگی

ترفندهای تغییر رنگ شعله آتش | پودر آتش رنگی، مواد طبیعی برای تغییر رنگ شعله‌های آتش

وقتی که شعله آتش تغییر رنگ می‌دهد، لذت افراد از این پدیده بیشتر می‌شود. برای ساختن آتش رنگی و شعله های رنگی روش ها و شیوه های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. تغییر رنگ شعله آتش هم با مواد طبیعی امکان پذیر است و هم می‌توان با استفاده از پودر و مواد شیمیایی این کار را انجام داد.

آتش چیست؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه آتش را تعریف کنیم، می‌توانیم این‌گونه بگوییم، که آتش نوعی واکنش شیمیایی می باشد، که گرما و نور آزاد می کند. این واکنش شیمیایی به مواردی مانند سوخت نیاز خواهد داشت. آتش در واقع یک فرایند می‌باشد، که در آن اکسیژن هوا با مواد شیمیایی ترکیب شده و در حالت طبیعی دود، گرما و نور منتشر خواهد کرد.

قدرت آتش در واکنش به این صورت است، که در شرایطی که همه فاکتورهای مورد نیاز را داشته باشد، در دقیقه دو برابر بیشتر خرابی ایجاد خواهد کرد. مقدار اکسیژن در شعله آتش بر رنگ آن تأثیر خواهد گذاشت. در صورتی که آتش اکسیژن کمتری داشته باشد، زردی آن بیشتر خواهد بود. اگر آتش اکسیژن بالایی داشته باشد، رنگ آن مایل به آبی خواهد بود.

برای خاموش کردن آتش از سه راهکار حذف گرما و حرارت، حذف اکسیژن، حذف منبع سوخت می توانید استفاده کنید.

استفاده از مواد شیمیایی برای تغییر رنگ شعله های آتش

برای ساختن شعله های آتش رنگی اولین راهکار استفاده از پودر و مواد شیمیایی می باشد. رنگی کردن شعله های آتش با استفاده از این مواد ساده می باشد، ولی به احتیاط و دقت بیشتری نیاز خواهد داشت. در ادامه موادی که برای رنگی کردن شعله های آتش استفاده می شود را معرفی خواهیم کرد و نحوه استفاده از آنها را بیان می کنیم، تا بتوانید با استفاده از آنها شعله های آتش رنگی بسازید.

حتما بخوانید:   کامل ترین لیست معرفی انواع گیاه و گل آپارتمانی

آتش

نمک خوراکی برای ساخت آتش رنگی

زمانی که نمک با آتش تماس پیدا می کند، شعله آتش زرد رنگ خواهد شد. حتماً مشاهده نموده‌اید، که آتش در شومینه ها دارای شعله های نارنجی و زرد است و این به دلیل نمک موجود در چوب شومینه رخ می دهد.

کلرید استرانسیوم برای آتش رنگی

با کلرید استرانسیوم رنگ شعله آتش را می‌توانید به رنگ قرمز در بیاورید. استفاده از این ماده و قرمز کردن شعله آتش بسیار جذاب خواهد بود و جذابیت شعله آتش با رنگ قرمز خالص چند برابر می گردد.

اسید بوریک و تغییر رنگ آتش

استفاده از این ماده شیمیایی موجب می شود، که شعله های آتش به رنگ سبز تغییر رنگ دهند. تغییر رنگ دادن شعله های آتش با استفاده از اسید بوریک بسیار جالب، زیبا و جذاب می باشد.

بوراکس برای تغییر رنگ آتش

یکی دیگر از مواد شیمیایی که برای تغییر رنگ دادن شعله های آتش مورد استفاده قرار می گیرد، سدیم بورات یا بوراکس می باشد. این ماده موجب می‌شود، که آتش به رنگ سبز و زرد تغییر رنگ دهد.

آتش

تأثیر منیزیم سولفات بر آتش

اگر مایل هستید، که شعله های آتش را به رنگ سفید در بیاورید، می توانید از منیزیم سولفات استفاده کنید. چون این ماده شیمیایی وقتی برای رنگی کردن شعله های آتش مورد استفاده قرار می گیرد، شعله ها را سفید رنگ می‌کند.

آتش رنگی با کلرید پتاسیم

از جمله رنگ های شعله آتش که بسیار زیبا و جذاب است، رنگ بنفش می‌باشد. با استفاده از کلرید پتاسیم می توان آتش را به این رنگ تغییر داد و جذابیت پدیده آتش را با این رنگ زیبا بالاتر برد.

تهیه پودر آتش رنگی

در بخش قبل با مواردی که موجب می‌شوند رنگ شعله آتش تغییر کند، آشنا شدید. امکان دارد برای افراد این سوال به وجود آید، که از کجا می‌توان این پودرها را تهیه کرد؟ برای درست کردن شعله های آتش رنگی با استفاده از مواد شیمیایی می‌توانید پودر تهیه نمایید. بعضی از مواد شیمیایی گفته شده مانند نمک، در آشپزخانه و بعضی دیگر از مواد مانند اسید بوریک در داروخانه ها و فروشگاه مواد غذایی، بعضی از موارد مانند کلرید استرانسیوم در فروشگاه تجهیزات آکواریوم و موادی مثل سولفات مس در فروشگاه های محصولات کشاورزی پیدا می‌شوند.

چگونه با این مواد شعله آتش رنگی می توان ساخت؟

یکی از روش های بسیار ساده و راحت برای ساختن شعله آتش رنگی این است، که با دو انگشت مقداری از این مواد را برداشته و بر روی آتش بپاشید. با انجام دادن این کار می توانید برای چند دقیقه شعله های رنگی آتش بسازید. در ادامه راهکارهایی را ارائه خواهیم داد، که رنگ متفاوت شعله های آتش ماندگاری بیشتری خواهند داشت. برای ساختن شعله رنگی با این راهکارها، از مواد طبیعی استفاده خواهد شد.

حتما بخوانید:   زیباترین گل های آپارتمانی/پر فروش ترین گل های آپارتمانی

استفاده از مواد طبیعی و ساخت شعله‌های آتش

افرادی که قصد دارند شعله‌های رنگی آتش را بسازند به دنبال این می باشند، که شعله های رنگی آتشی که می سازند، دارای ماندگاری بیشتری باشند و رنگ های گذرا برای آنها کافی نخواهد بود. در ادامه ترفندهای بسیار کاربردی برای ساخت شعله های آتش رنگی برای مدت زمان بیشتری را ارائه خواهیم کرد.

رنگی کردن شعله آتش با وکس

کمی از وکس را ذوب کرده و به مقدار ۲ قاشق چای خوری در وکس ذوب شده از ماده مورد نظر بریزید و خوب با هم مخلوط نمایید. وکس را در قالب مناسب و کوچک ریخته و اجازه دهید، که به صورت کامل خرد گردد و منجمد شود. می توانید وقتی وکس را درون قالب ریختید، در یخچال قرار دهید. وقتی که وکس آماده شد، می توانید قالب وکس را برای درست کردن شعله های آتش رنگی با دوام در آتش قرار دهید.

ساخت شعله های رنگی آتش با چوب

از جمله راهکارهای پرطرفدار برای ساخت شعله های آتش رنگی استفاده از چوب می باشد. در این شیوه اول باید کمی چوب خشک و سبک داشته باشید. پس از آن، ماده شیمیایی مورد نظر یا پودر آتش رنگی به مقدار ۳۰۰ گرم را در چهار لیتر آب به خوبی حل نمایید. چوب هایی که تهیه نموده اید را درون توری قرار داده و یک جسم سنگین بگذارید، تا این چوب ها به صورت کامل در زیر آب قرار داشته باشند. باید توری فوق حداقل یک روز کامل را درون آب خیس بخورد.

وقتی توری را از آب بیرون آوردید، چوب ها را در زیر نور آفتاب قرار دهید و آنها را به صورت کامل خشک نمایید. چوب ها با رنگ های گوناگون را در کنار یکدیگر قرار داده و شعله آتش چند رنگ بسازید.

استفاده از کاج برای رنگی کردن شعله آتش

استفاده از میوه کاج برای ساخت شعله های آتش رنگی تقریبا مانند روش استفاده از چوب خشک می باشد. در این شیوه باید میوه کاج را از طبیعت تهیه نمایید و با دمای بسیار ملایم به مدت شصت دقیقه در فر بگذارید، تا رطوبت و شیره آن خشک شود. با انجام دادن این کار کاج به صورت کامل باز می شود و موجب می گردد، که تغییر رنگی که در شعله های آتش به وجود می‌آید، بهتر دیده شود. میوه های کاج ضرورتی ندارد، که مانند چوب یک روز در آبی که با پودر آتش رنگی مخلوط شده بمانند، نصف این زمان یعنی نصف یک روز برای میوه کاج کافی خواهد بود.

حتما بخوانید:   زیبا سازی حیاط و تراس خانه با گلدان های زیبای بهاری

آتش

نکته های مهم در ساخت شعله های آتش رنگی

زمانی که می‌خواهید شعله های آتش را رنگی کنید، حتماً باید به نکات ایمنی توجه کافی را داشته باشید. در ادامه چند نکته مهم در این زمینه بیان می‌شود، که باید مدنظر داشته باشید:

  1. در زمان ساخت و آماده کردن مواد برای ساخت شعله های رنگی آتش حتماً باید از ابزاری مانند انبر و دستکش استفاده نمایید، تا به پوست دست شما آسیبی وارد نشود.
  2. تغییر رنگ دادن شعله های آتش و ساختن شعله های رنگی حتماً باید در محیط مطمئن و باز انجام شود. به هیچ عنوان این موارد را روی گاز داخل منزل و یا روی شومینه نباید استفاده کنید. این کار بسیار خطرناک خواهد بود.
  3. توصیه می شود، که برای ساخت شعله های آتش رنگی به صورت همزمان از چند ماده شیمیایی استفاده نکنید، چون احتمال دارد، که موادی که استفاده می کنید با یکدیگر واکنش نشان داده و برای سلامتی ضرر داشته باشند.
  4. هدف از جواب دادن به سوال، چگونه می توان شعله های رنگی ساخت؟ فقط لذت و تفریح می باشد. بنابراین به هیچ عنوان نباید روی آتش های رنگی اقدام به تهیه کردن غذا کنید.

سخن تکمیلی

برای ساختن شعله های آتش رنگی چند راهکار وجود دارد. باید دقت داشته باشید، که این کار نباید توسط کودکان انجام شود. چون امکان دارد، که کودکان شما آسیب های جدی ببینند. بنابراین باید در این مورد احتیاط کنید. برای ساخت شعله های آتش رنگی در ابتدا باید رنگ مورد نظر خود را مشخص کنید.

شما با استفاده از موارد گفته شده می توانید رنگ شعله های آتش را به سفید، زرد، بنفش، نارنجی، قرمز و آبی تغییر دهید. در زمان انجام این کار به یاد داشته باشید، که تمام نکات ایمنی را رعایت کرده و از لباس و ابزار مناسب برای این کار استفاده نمایید و به هیچ عنوان چند مواد را با یکدیگر مخلوط نکنید. چون بر روی یکدیگر اثر بدی خواهند داشت. برای اینکه به نتیجه بهتری برسید بهتر است، که طول آتش حداقل سی سانتی متر باشد. این کار را با مقادیر خیلی کم از مواد شیمیایی آغاز کنید.

31

ترفندهای تغییر رنگ شعله آتش | پودر آتش رنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی روش‌های ساخت شعله های آتش رنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر
0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x