زینتی

راهکارهایی برای نجات گیاهان آپارتمانی مرده

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از راهکارها برای اینکه امید را در خانه زنده نگه دارید این است که از گیاهان مراقبت نمایید. اما ممکن است که در طول نگهداری گیاهان متوجه شوید که آنها پژمرده یا زرد شده‌اند. باید بدانید که در بیشتر مواقع وقتی گیاهان مرده به نظر می‌آیند، هنوز جان داشته و می‌توان با استفاده از راهکارهایی به زندگی برگرداند.

بنابراین می‌توانید با مراقبت اصولی و صحیح اقدامات لازم برای نجات گیاهان آپارتمانی خود انجام دهید. در این صورت گیاهان دوباره شاداب شده و آغاز به جوانه زدن خواهند کرد.

ببینید که گیاهان جان دارند یا خیر

برخی از افراد با دیدن برگ‌های خشک گیاهان به این نتیجه می‌رسند که گیاه آنها مرده است، اما باید بدانید که ریشه‌های گیاه باید در این مواقع مورد بررسی قرار بگیرند. در صورتی که ریشه‌ها منسجم و انعطاف پذیر هستند، به احیای گیاه می‌توان امیدوار بود. البته باید قسمت داخلی ریشه را نیز بررسی کرده و مطمئن شوید که سالم است. در صورتی که ریشه گیاه شکننده و نرم است، گیاه به صورت کامل مرده است. بنابراین برای نجات گیاهان آپارتمانی در این شرایط راهکاری وجود ندارد.

نجات گیاهان آپارتمانی با جدا کردن برگ‌های خشک

چنانچه برگ‌های گیاهان آپارتمانی خشک شده است، باید قسمت‌های خشک شده و برگ‌هایی که خشک هستند را جدا نمایید. در این حالت انرژی گیاه آپارتمانی برای بازسازی بخش‌های زنده باقی می‌ماند.

برای اینکه نجات گیاهان آپارتمانی را آغاز کنید، در ابتدا باید برگ‌های مرده و خشک را هرس کرده و پس از آن ریشه را مورد بررسی قرار داده و آن را نیز هرس کنید. به این ترتیب به گیاهان آپارتمانی جان تازه‌ای می‌دهید.

پس از گذشت مدتی مشاهده خواهید کرد که گیاهان آپارتمانی شما برگ‌های جدیدی در آورده و ریشه‌های آنها در حال رشد است.

نجات گیاهان آپارتمانی

بخشی از ساقه مرده گیاه را باقی بگذارید

چنانچه ساقه‌های گیاه خشک شده‌اند، اما ریشه‌های آنها هنوز زنده و سالم هستند، کل ساقه گیاه را نباید هرس نمایید. چند سانتی‌متر از ساقه را باقی بگذارید و بقیه ساقه را بچینید. این راه برای نجات گیاهان آپارتمانی که دارای ریشه‌های سالمی هستند، بسیار تأثیرگذار است. پس از مدتی شاهد جوانه‌هایی روی همین ساقه‌های خشک خواهید بود.

حتما بخوانید:   ترفندهای تغییر رنگ شعله آتش | پودر آتش رنگی

دلیل مشکل را پیدا کنید

از بین رفتن گیاهان آپارتمانی دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد. بنابراین بهتر است که بررسی‌های لازم را انجام داده و دلیل مشکل به وجود آمده را پیدا کنید. پس از آن باید اقدامات لازم برای نجات گیاهان آپارتمانی خود را انجام دهید. همه احتمالات را مورد بررسی قرار دهید.

برای نمونه امکان دارد به گیاه آپارتمانی خود آب زیادتری داده باشید و یا این احتمال وجود دارد که برای مدت طولانی به آن آب نداده باشید. بررسی نمایید که آیا به موقع به گیاه خود کود داده‌اید یا آیا گیاه به آفت کش نیاز دارد یا خیر و… همچنین باید ببینید که آیا گیاه آپارتمانی شما در محل مناسبی که آفتاب وجود دارد، قرار گرفته است یا خیر. وقتی که دلیل مشکل به وجود آمده را بدانید، نجات گیاهان آپارتمانی راحت‌تر خواهد بود.

به گیاهان تشنه آب دهید

در برخی مواقع امکان دارد که گیاهان آپارتمانی به علت تشنه بودن در حال مرگ باشند. نشانه‌های آشکاری وجود دارد که نشان می‌دهد زمان آبیاری گیاه شما فرا رسیده است. در صورتی که برگ گیاه شما تغییر رنگ داده و قسمت‌هایی از آن دارای لکه‌های قهوه‌ای یا خشکیده است، باید بدانید که همگی نشان دهنده تشنه بودن گیاهان می‌باشند. در این مواقع فقط با آبیاری آنها می‌توانید نجات گیاهان آپارتمانی خود را انجام دهید.

منتقل کردن گیاه به محل مرطوب

در صورتی که گیاه شما خشک شده است، برای نجات گیاهان آپارتمانی خود پس از اینکه آن را چندین بار آبیاری کردید و به زندگی برنگشت، باید فکر دیگری بکنید. بهتر است که آنها را به محلی که دارای رطوبت کافی است، منتقل نمایید. برای نمونه نجات گیاهان آپارتمانی حمام محل مناسبی می‌باشد. به این صورت برگ‌های گیاهان رطوبت جذب خواهند کرد.

آب تصفیه شده به گیاهان بدهید

ممکن است که گیاهان شما به مواد شیمیایی که در آب شیر وجود دارد، حساس باشند. برای نمونه در صورتی که گیاه بامبو در آب کلردار قرار بگیرد، در زمان بسیار کم از بین می‌رود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، برای گیاهان خود از آب شیر به طور مستقیم استفاده نکنید. آنها را داخل پارچ‌های فیلتر دار ریخته و گیاهان آپارتمانی را با استفاده از آنها آبیاری کنید یا از سیستم تصفیه شده آب را گرفته و به گیاهان دهید.

حتما بخوانید:   لوستر لاکچری شیشه ای طبیعی دست ساز ، با رنگ طبیعی

گلدان گیاه را عوض کنید

در صورتی که به گیاهان آب زیادی داده شود، برگ‌های آنها شل و پژمرده می‌شوند. در برخی مواقع امکان دارد که برگ‌های گیاهان به رنگ‌های قهوه‌ای، زرد و… درآیند. برای نجات گیاهان آپارتمانی در این شرایط باید گلدان گیاه خود را عوض کنید. در حقیقت باید گیاه را در گلدان دیگری که خاک آن خشک است، قرار دهید. پس از آن گیاه را برای مدتی در محیط بدون رطوبت و خشک قرار دهید. به این ترتیب گیاه مرده دوباره زنده خواهد شد.

به گیاهان کود ندهید

برای نجات گیاهان آپارتمانی شاید بخواهید آنها را تقویت کنید. یعنی با دادن کود به آنها مواد مغذی بیشتری برسانید، اما این کار برای گیاهانی که شرایط خوبی ندارند و در حال مردن هستند، مناسب نخواهد بود. چون امکان دارد که آسیب‌هایی به ریشه گیاه وارد شود. توصیه می‌گردد تا موقعی که گیاه شما شرایط بهتری پیدا نکرده است، کود دادن به آن را متوقف کنید.

گلدان را به جایی که نور کافی دارد منتقل کنید

بعضی از گیاهان برای اینکه بتوانند فتوسنتز را به صورت مناسب انجام دهند، به نور بیشتری نیاز دارند. در این شرایط چنانچه نور کافی به گیاهان نرسد، برگ‌های آنها کمرنگ خواهد شد و کوچک می‌مانند. همچنین ریشه گیاهان ضعیف خواهد شد و به این ترتیب رشد آنها ناقص می‌شود. در این مواقع لازم است که گیاه را به محلی از منزل خود که نور کافی دارد، منتقل نمایید. بهتر است که پرده‌ها را چند ساعت کنار بزنید. در غیر این صورت باید آن را به مکان پرنور دیگری انتقال دهید.

گیاهان سوخته را به سایه ببرید

بعضی از گیاهان به نور کمتر و برخی دیگر به نور بیشتر نیاز دارند. در صورتی که گیاهان در نور شدید قرار بگیرند، ممکن است که دچار سوختگی شوند. بنابراین در مواقعی که روی گیاهان لکه‌های سفید ایجاد شده است و یا برگ‌های آنها خشک شده است، باید بدانید که این گیاه سایه دوست است.

برای نجات گیاهان آپارتمانی که سایه دوست هستند باید برگ‌های مرده را جدا کنید و گلدان خود را به سایه منتقل کنید. گلدان باید مرطوب نگه داشته شود. در صورتی که گلدان شما بزرگ است و نمی‌توانید آن را حرکت دهید، باید برای آن سایه مناسبی ایجاد نمایید.

در فصل زمستان از یخ زدگی گیاهان جلوگیری کنید

در صورتی که گیاهان آپارتمانی شما در محلی سرد قرار دارند، باید بدانید که در فصل زمستان امکان یخ زدن و مردن آنها وجود دارد. برای اینکه در فصل زمستان به گیاهان شما آسیبی وارد نشود، باید آنها را به محل گرمتر و مناسب‌تری انتقال دهید. برای نمونه گیاه یاس به یخ زدگی و سرما حساس است و در صورتی که یخ بزند، ساقه آن خراب خواهد شد.

حتما بخوانید:   نکات مهم و اصولی برای خرید میز کنسول | میز کنسول چیست؟

برای نجات گیاهان آپارتمانی که به سرما حساس هستند، می‌توانید در زمستان نایلونی روی آنها قرار دهید. به این ترتیب در بهار جوانه می‌زند و از سرما حفظ خواهد شد.

گلدان گیاه را بزرگتر کنید

وقتی که گیاهان در گلدان کاشته می‌شوند، پس از گذشت مدتی هم ریشه و هم گیاه رشد می‌کنند. بنابراین برای گیاه گلدان اولیه کوچک می‌شود و دیگر برای رشد جای کافی نخواهد داشت. در این مواقع گیاهان کم کم پژمرده می‌شوند و آسیب می‌بینند. برای اینکه از این مورد جلوگیری کنید، باید گلدان آنها را عوض کنید. در این حالت ریشه‌ها برای رشد فضای کافی خواهند داشت.

نجات گیاهان آپارتمانی

از کود محلول در آب بهره بگیرید

در صورتی که به گیاهان آپارتمانی بیش از اندازه کود داده شود یا کود نامناسبی برای آنها استفاده شود، موجب آسیب دیدگی ریشه خواهد شد. در نتیجه گیاه خراب و پژمرده می‌شود. برای نجات گیاهان آپارتمانی در این مواقع پیشنهاد می‌شود برای مدتی کوددهی را انجام ندهید.

وقتی که گیاه شرایط بهتری پیدا کرد، برای تغذیه آن بهتر است که از کودهایی که به حالت محلول در آب هستند، استفاده نمایید. وقتی که بیش از اندازه به گیاهان کود داده می‌شود نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه مضر می‌باشد.

در فصل زمستان فقط گیاهان گلدار به کود نیاز دارند. گیاهان دیگر در خواب زمستانی بوده و نیازی به کود ندارند. بنابراین برای نجات گیاهان آپارتمانی فقط در فصل‌های پاییز، تابستان و بهار به آنها کود دهید.

سخن تکمیلی

راهکارهای مختلفی برای درمان و نجات گیاهان آپارتمانی پژمرده بیان شد. بنابراین در صورتی که متوجه شدید گیاه شما شرایط خوبی ندارد و برگ‌های آن تغییر رنگ پیدا کرده یا آویزان شده‌اند، باید در ابتدا دلیل آن را پیدا کنید و اقدامات لازم و درست را برای نجات آنها انجام دهید.

باید بدانید که پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود، بنابراین راه‌های نگهداری اصولی و صحیح گیاهان آپارتمانی را بدانید تا آنها همیشه با طراوت و شاداب بمانند. دیدن گیاهان سرزنده و سرحال در خانه بسیار لذت بخش خواهد بود. در صورتی که دلیل و روش نجات گیاهان آپارتمانی را نمی‌دانید، سرخود عمل نکنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

راهکارهایی برای نجات گیاهان آپارتمانی مرده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای نجات گیاهان آپارتمانی مرده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

2 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x