دیجیتال

چگونه ال سی دی رایانه خود را تعمیر یا تعویض کنیم | روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

نمایشگر های لپ تاپ ها به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول آن ها LCD، و دسته دوم آن LED است. حالا در این بخش از مقاله می خواهیم به نمایشگر های LCD بپردازیم:
صفحه نمایش های LCD توسط لامپ هایی به نام فلورسنت و تکنولوژی به نام کریستال مایع کار را انجام می دهند، به این معنی است که وقتی شما نمایشگر را لمس می کنید، آن صفحه نمایش از کریستال های مایع ساخته شده است و لامپ های فلورسنت آن، در پشت صفحه نمایش وظیفه تولید نور را دارند، بنابراین وقتی شما نمایشگر را روشن کنید می توانید تصویر را به آسانی ببینید. حالا درباره صفحه نمایش های LED صحبت می کنیم هر چند صفحه نمایش های LED و LCD تا حدودی ساختار مشابهی دارند، اما تنها تفاوت آن ها در این است که در LCD لامپ های فلورسنت حضور دارند، تحقیقات نشان می دهد لامپ های LED از نظر طول عمر و کیفیت بهتر از لامپ های LCD است، البته لامپ های LED از LCD بسیار نازک تر و ظریف تر است.

اما در کل به یاد داشته باشید که، نمایشگر لپ تاپ شما اگر از هر جنس و کیفیتی که باشد شما باید در نگهداری آن دقت کنید و از وارد کردن صدمه و فشار به آن جلوگیری کنید.

مشکلات رایج نمایشگر لپ تاپ ها

رایانه ها با مرور زمان و کارکرد طولانی ممکن است که نمایشگر آن ها، آسیب ببیند و در نتیجه خراب شود، شما می توانید بر اساس نوع آسیبی که به نمایشگر وارد شده است آن را تعمیر کنید تا صدمات وارد شده به دیگر قطعات آن منتقل نشود. اما بهتر است بدانید که مشکلاتی مانند: خرابی در کارت گرافیک، اشکال در قطعه پاور رایانه ها، کار نکردن رم و مادربورد و همچنین خراب شدن هارد در رایانه ها مشکلات رایجی است که امکان دارد برای لپ تاپ و کامپیوتر شما هم اتفاق بیوفتد. اما ما در این مقاله سعی داشتیم که به مشکلات نمایشگر رایانه ها بپردازیم پس در مطالب زیر چند نمونه از مشکلات صفحه نمایش را برایتان بازگو می کنیم:

 • ایجاد خط هایی با رنگ های مختلف به صورت افقی
 • سوختن و کار نکردن صفحه نمایش رایانه
 • به وجود آمدن برفک در صفحه نمایش
 • ایجاد چند تصویر مختلف در صفحه نمایش
 • کار نکردن و ثابت شدن پیکسل در نمایشگر رایانه
 • سیاه شدن سریع صفحه نمایش
 • کاهش نور در نمایشگر
 • رفت و برگشت تصویر در رایانه
 • ایجاد نقاط کوچک رنگی بر روی نمایشگر لپ تاپ و کامپیوتر
 • اشکال در لامپ رایانه ها

نمونه های بالا چند مورد از خرابی های رایج رایانه ها است، که بعضی از ان موارد توسط متخصصانی که در زمینه تکنولوژی فعالیت دارند قابل حل است. اما در بعضی از موارد، صفحه نمایش رایانه دیگر قابل تعمیر نیست، بایستی صفحه نمایش آن را به کل تعویض کرد.

روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

آموزش تعویض نمایشگر لپ تاپ با برند Dell

قطعه ایی که در رایانه خیلی پرکاربرد و مهم است همان نمایشگر آن است، که اگر خراب شود رایانه برای فرد سودی ندارد، در این بخش سعی می کنیم به شما آموزش دهیم تا نمایشگر لپ تاپ Dell Inspiron 6400 را تعویض کنید. البته این نکته را به خاطر بسپارید تعویض نمایشگر رایانه های E1505 و n51110 و همچنین ۱۵۲۰ یکسان است.

 • ابتدا برای تعویض در بخش پایینی رایانه، گیره ای به نام گیره باتری وجود دارد که آن را باید به راست بکشید و سعی کنید باتری را از داخل لپ تاپ خارج کنید.
 • سپس در قسمت پایینی و رو به پشت رایانه، ۲ عدد پیچ به اندازه های ۲.۵*۸ میلی متری وجود دارد که بایستی آن ها را با پیچ گوشتی مناسب باز کنید تا کار تعویض را ادامه دهید.
 • وقتی که در باز کردن پیچ ها موفق شدید، حالا باید تا جایی که ممکن است نمایشگر رایانه را باز کنید، آن وقت در قسمت راست دکمه ی Power، شکاف وجود دارد که می توانید با استفاده از پیچ گوشتی آن را به سمت بالا فشار دهید تا آن محفظه خارج شود، اما بهتر است این کار را با ظرافت انجام دهید.
 • همانند قسمت پشت رایانه، در بالای کیبورد لپ تاپ هم ۲ عدد پیچ به اندازه ۲.۵*۸ وجود دارد که باید آن ها را با پیچ گوشتی باز کنید و سپس قطعه ای به اسم دقت وجود دارد که در کیبورد لپ تاپ جای دارد، در نتیجه باید آن را به سمت بالا فشار دهید تا کابل کیبورد قابل مشاهده باشد.
 • در ادامه این کار، در کابل صفحه کلید گیره ای وجود دارد که آن را باید به بالا بچرخانید تا کابل از آن جدا شود.
 • آنتن های بی سیمی در کابل وجود دارد، سعی کنید آن را خارج کنید.
 • سپس می توانید پیچ های کابل LCD را به آرامی باز و کابل LCD را خارج کنید.
 • اما دقت کنید کابل ال سی دی و همچنین سیم آنتی که در آن جا وجود دارد را از راهی جدا کنید که به کانال های مسیریابی راه دارند.
 • در لولای نمایشگر لپ تاپ ۲ عدد پیچ به اندازه ۲.۵*۵ میلی متری وجود دارد،که باید آن ها را با پیچ گوشتی باز کنید تا نمایشگر رایانه از پایه آن، خارج شود.
 • اطراف نمایشگر لپ تاپ، پوشش های پلاستیکی وجود دارد که باید آن ها را جدا کنید.
 • همه پیچ های دور نمایشگر را باز کنید.
 • از بخش پایینی نمایشگر سعی کنید قالبی که دور LCD وجود دارد را از قسمت زیرین آن، خارج کنید.
 • حالا در این بخش نمایشگر را قسمت پشتی قالب، جدا و خارج کنید و همچنین کابل LCD را از نمایشگر بیرون بیاورید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نقاط کور یا dead zone وای فای | راه های فرار از نقاط کور وای فای

هزینه تعویض قاب لپ تاپ دل

برای دانستن هزینه تعویض قاب لپ تاپ دل باید با مجموعه ایبک امداد تماس بگیرید تا بر اساس قطعه مورد نیاز و مدل رایانه به شما قیمت دهند. البته قیمت های مجموعه ما بر اساس نرخ دولتی حساب می شود.

تعویض LCD رایانه HP چگونه است

ما در مطالب پیش گفتیم که ساختار رایانه ها در مدل های مختلف تا حدودی با یکدیگر شباهت دارند در نتیجه تعمیر و تعویض هر یک از قطعات مانند هم است. برای تعویض این مدل از رایانه باید همانند لپ تاپ DELL، اول پیچ های قسمت جلویی را باز کنید و این که حواستان باشد صدمه ای به قطعات دیگر وارد نکنید. و همچنین کابل ها و سیم و آنتنی که به نمایشگر متصل است را به آرامی جدا کنید. ساختار کامپیوتر تا حدودی با لپ تاپ متفاوت است، از این رو تعمیر و تعویض قطعات کامپیوتر کمی دشوار است و در تعمیر آن به علم و دانش کافی و ابزار آلات مناسب نیاز دارید. در نتیجه اگر در این زمینه ماهر نیستید می توانید تعمیر آن را به کارشناسان مجموعه ایبک امداد بسپارید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز

روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

آیا هزینه تعویض نمایشگر Lenovo با دیگر برند ها متفاوت است

تعویض قطعات همه لپ تاپ ها شباهت زیادی دارند، از این رو هزینه آن ها تغییر چندانی ندارد و هزینه آن ها فقط بر اساس نوع و مدل و جنس قطعات به کار رفته محسوب می شود، البته اگر هر سوالی در این زمینه با مدل های متفاوت لپ تاپ دارید می توانید با مجموعه بزرگ ایبک امداد تماس بگیرید تا کمال و تمام به پرسش های شما پاسخ دهند.

انواع صفحه نمایش های لپ تاپ

نمایشگر های TN:

این نمایشگر ها، از نمایشگر های قدیمی محسوب می شوند که از دهه ۸۰ تعداد خیلی زیادی از افراد از آن استفاده می کردند.نمایشگر های TN از دیگر نمایشگر ها، ارزان هستند اما کیفیت خیلی خوبی دارند که از آن در لپ تاپ های رده بالا و مانیتور های گیمینگ استفاده می کنند.

نمایشگر های IPS:

این نمایشگر ها کامل تر از TN هستند و برای جبران ضعف های نمایشگر TN در بازار عرضه شده اند. این نوع از نمایشگر اصلا محدودیتی در زمینه زاویه دید و تولید رنگ را ندارد طوری که شما می توانید با زاویه دید ۱۷۸ درجه و پوششی ۱۰۰ درصدی طیف های گوناگون رنگ را در آن مشاهده کنید. اما معایبی هم دارد و آن این است که زمان پاسخگویی آن زیاد است. البته هزینه این مدل از نمایشگر از TN بسیار بیشتر است. اما با گذر زمان می خواهند که در لپتاپ های ارزان قیمت هم به جای استفاده از نمایشگر TN از IPS استفاده کنند‌‌.

چگونه بهترین صفحه نمایش لپ تاپ را برگزینیم

در ابتدای کار باید به صفحه نمایش آن دقت کنید اکثر لپ تاپ ها در اندازه های ۱۳ تا ۱۵ اینچی قرار می گیرند، ولی لپ تاپ های کوچک تری هم در بازار وجود دارد، اما رایج ترین سایز آن ها ۱۷ اینچی می باشد. اگر شما آن دسته از شخصیت هایی هستید که شغلتان مرتبط با لپ تاپ است و مدام آن را با خود حمل می کنید بهتر است سایز کوچک تر آن را انتخاب کنید.
دومین نکاتی که باید رعایت کنید رزولوشن صفحه یا به عبارتی وضوح صفحه است. همه صفحه های لپ تاپ ها دارای پیکسل هستند. اما اگر تعداد پیکسل ها هر چقدر زیاد باشد تصویر شما هم با کیفیت تر می شود. در هنگام خرید لپ تاپ، توجه داشته باشید با صفحه ی ۱۹۲۰*۱۰۸۰ خریداری کنید و یا با رزولوشن بالا تری مثل ۲۵۶۰*۱۴۴۰(۲K) و یا ۳۸۴۰*۲۱۶۰(۴K) خریداری نمایید. این نمایشگر ها تصاویر را با وضوح بالا نشان می دهند اما در عوض انرژی زیادی هم مصرف می کنند‌.

روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه ال سی دی رایانه خود را تعمیر یا تعویض کنیم | روش تعمیر و تعویض ال سی دی رایانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا