تعمیرات تلویزیون

نحوه تعمیر کنترل تلویزیون | دلایل خرابی ریموت کنترل

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعمیر کنترل تلویزیون بسیار حائز اهمیت است. چون با استفاده از آن می‌توان مدیریت کانال‌ها، صدا و دیگر تنظیمات تلویزیون را انجام داد. به وسیله ریموت کنترل تلویزیون افراد قادر خواهند بود که تنظیمات مورد نظر را از راه دور بر روی تلویزیون خود اعمال نمایند. با توجه به اینکه در طول شبانه روز افراد از کنترل تلویزیون زیاد استفاده می‌کنند، امکان دارد که دچار خرابی و ایراد شود. در این حالت باید برای تعمیر و کنترل تلویزیون خود اقدامات لازم را انجام دهید.

دلایل خرابی کنترل تلویزیون

با توجه به اینکه کنترل تلویزیون در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرد و افراد مختلفی از آن استفاده می‌کنند، ممکن است که دچار ایراد و خرابی شود. دلایل گوناگونی برای خرابی کنترل تلویزیون وجود دارد که عبارت هستند از:

خرابی دکمه‌ها و مدار کنترل

یکی از دلایل شایع خرابی کنترل به علت ایراد داشتن دکمه‌ها و مدار آن است که در اکثر مواقع خراب بودن و کهنه بودن باتری موجب بروز این مشکل می‌شود. بنابراین چنانچه کنترل خراب شده است، برای تعمیر کنترل تلویزیون خود در ابتدا باید باتری‌های آن را مورد بررسی قرار داده و اطمینان حاصل نمایید که سالم هستند.

ضربه وارد شدن به کنترل

وقتی که به دلایل گوناگون مانند سقوط، به کنترل ضربه وارد می‌شود، سبب خرابی آن خواهد شد که در این شرایط امکان دارد برد کنترل آسیب دیده باشد. در مواقعی که برد کنترل ایراد پیدا کرده است، حتماً باید به صورت تخصصی تعمیر کنترل تلویزیون انجام شود.

نفوذ رطوبت و مایعات به کنترل

از دیگر دلایل خرابی کنترل تلویزیون ورود رطوبت، مایعات و گرد و غبار می‌باشد. چنانچه یکی از این موارد به دلیل خرابی کنترل باشد، باید فوری باتری‌های کنترل تلویزیون را بیرون آورده و قطعات داخلی آن را تمیز و خشک نمایید.

دمای بالا

وقتی که کنترل تلویزیون در دمای بالا قرار می‌گیرد، ممکن است سبب ایراد و خرابی آن شود. در این شرایط ممکن است که به باتری‌های کنترل تلویزیون شما آسیب‌های جدی وارد شود. بنابراین از قرار دادن کنترل تلویزیون در دمای بسیار بالا خودداری نمایید تا نیاز به تعمیر کنترل تلویزیون نباشد.

خرابی سنسور مادون قرمز کنترل

خرابی سنسور مادون قرمز کنترل تلویزیون از دیگر مواردی است که سبب خرابی کنترل می‌شود. سنسور مادون قرمز در کنترل تلویزیون اصلی‌ترین قطعه محسوب می‌شود که سبب انتقال فرمان‌ها به گیرنده می‌شود. برای اینکه بتوانید این مورد را مورد بررسی قرار دهید، می‌توانید از دوربین گوشی هوشمند خود کمک بگیرید.

اقدامات لازم برای تعمیر کنترل تلویزیون

قبل از اینکه برای تعمیر کنترل تلویزیون به تعمیرکار مراجعه کنید بهتر است که مواردی که گفته می‌شود را کنترل کنید تا شاید بتوانید خودتان مشکل را برطرف نمایید این موارد عبارت هستند از:

از سالم بودن باتری‌ها مطمئن شوید

در صورتی که در کنترل تلویزیون ایرادی به وجود آمده است، قبل از اینکه برای تعمیرات درخواست دهید، بهتر است که باتری‌های کنترل تلویزیون خود را عوض نمایید. در هنگام قرار دادن باتری در کنترل تلویزیون باید به جهت قطب‌های منفی و مثبت آنها توجه داشته باشید و آنها را به صورت صحیح قرار دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  متداول ترین خرابی های تلویزیون اسنوا چیست

از عملکرد درست سنسور مادون قرمز اطمینان حاصل نمایید

در این مرحله باید اطمینان حاصل نمایید که سنسور مادون قرمز عملکرد درستی دارد. برای این کار باید ابتدا محل سنسور را با استفاده از دستمال مناسب پاک کنید و پس از آن دوربین گوشی خود را روشن نمایید و در برابر سنسور بگیرید. در این مرحله باید یکی از دکمه‌های کنترل تلویزیون را بفشارید. اگر در دوربین گوشی شما چراغ قرمز چشمک زن مشاهده شود، بدین معنا خواهد بود که سنسور مشکل دارد و احتمالاً این مشکل به برد و دکمه‌های کنترل مربوط است.

طریقه تعمیر دکمه‌های کنترل تلویزیون

از دلایل متداول برای خرابی کنترل تلویزیون که سبب می‌شود نیاز به تعمیر کنترل تلویزیون پیدا شود، این است که در دکمه‌های آن ایرادها و خرابی‌هایی ایجاد می‌شود. می‌توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

در زیر دکمه‌های تلویزیون مواد سیاه رنگی وجود دارد که از ماده نیمه رسانا تشکیل شده است. این ماده وقتی که با خطوطی که روی برد وجود دارد، برخورد می‌کند، اتصال به وجود آمده و سیگنال را به IC ارسال می‌کند. وقتی از دکمه‌های کنترل تلویزیون استفاده مکرر می‌شود، ممکن است که این ماده از بین برود و در نتیجه دکمه‌ها کار نکنند. برای تعمیر کنترل تلویزیون در این حالت دو روش وجود دارد:

 • با استفاده از رنگ رسانا می‌توان زیر دکمه‌ها را ترمیم کرد. برای انجام دادن این کار باید کنترل تلویزیون خود را باز نمایید و دکمه‌ها را بیرون آورید. سپس به کمک الکل زیر دکمه‌ها را به صورت کامل تمیز کرده و به کمک گوش پاک کن کمی از رنگ را در زیر دکمه‌ای که از کار افتاده است، بزنید. سپس در هوای آزاد کنترل تلویزیون خود را به مدت یک روز قرار دهید و بعد آن را ببندید.
 • روش دیگر این است که از فویل آلومینیومی استفاده نمایید. برای انجام دادن این کار در ابتدا باید دکمه‌ها را بیرون آورده و قسمت زیر آن را به خوبی تمیز نمایید. از یک فول آلومینیومی برش کوچکی تهیه کنید و در زیر دکمه‌ای قرار دهید که از کار افتاده است. برای اینکه فویل جابجا نشود، می‌توانید با کمک چسب آن را ثابت نمایید.

تعمیر کنترل تلویزیون

تعمیر کنترل تلویزیون ال جی

یکی از محبوب‌ترین تلویزیون‌ها تلویزیون‌های برند ال جی می‌باشند و افراد زیادی از این تلویزیون استفاده می‌کنند. قبل از اینکه برای تعمیر کنترل تلویزیون ال جی اقدامی انجام دهید، باید از عملکرد درست سنسور مادون قرمز و سالم بودن باتری‌ها اطمینان حاصل نمایید. برای اینکه قطعات کنترل تلویزیون ال جی را تمیز کنید، می‌توانید به این طریق اقدام نمایید:

 • با استفاده از الکل یا استون می‌توانید قطعات داخلی کنترل تلویزیون ال جی را تمیز کنید. برای این کار در ابتدا باتری‌ها را از درون کنترل تلویزیون خود بیرون آورده و کنترل را باز نمایید. سپس با استفاده از گوش پاک کن یا پنبه‌ای که به الکل آغشته است، قطعات درونی کنترل را به صورت کامل تمیز نمایید. در اکثر مواقع تعمیر کنترل تلویزیون با استفاده از این راهکار امکان‌پذیر است و خرابی به وجود آمده برطرف می‌شود.
 • در روش دوم می‌توان در زیر دکمه‌ای که کار نمی‌کند، از فویل آلومینیومی استفاده کرد و زیر دکمه‌ها را ترمیم کرد. در این روش باید کنترل باز شده و دکمه‌های آن بیرون آورده شود. سپس باید فویلی که به اندازه زیر دکمه برش داده شده است را در قسمت زیر دکمه بچسبانید و دکمه‌ها را در جای مخصوص خود قرار داده و کنترل تلویزیون خود را ببندید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت تلویزیون آنالوگ و دیجیتال | آنتن مناسب برای دریافت سيگنال ديجيتال

با توجه به اینکه فناوری تلویزیون ال جی پیشرفته بوده و قطعات آن بسیار حساس است، چنانچه مشکلی در تلویزیون ال جی و کنترل تلویزیون ال جی ایجاد شود، بهتر است که از مراکز تعمیر تلویزیون ال جی کمک بگیرید.

تعمیر کنترل تلویزیون سامسونگ

در صورتی که تلویزیون شما برند سامسونگ است و کنترل آن دچار ایراد و خرابی شده است، در اولین گام باید باتری‌های آن را بیرون آورده و مطمئن شوید که سالم هستند. در صورت کهنه بودن آنها را عوض کنید. اگر با انجام دادن این کار مشکل به وجود آمده رفع نشد، باید به این طریق عمل نمایید:

 • برای تعمیر کنترل تلویزیون سامسونگ ابتدا کنترل دستگاه خود را باز کنید و کلیدهای آن را بیرون آورید.
 • سپس با استفاده از پنبه‌ای که به الکل آغشته نموده‌اید همه نقاط آلوده و چرب را تمیز کنید.
 • مدتی اجازه دهید که اجزای مختلف کنترل به خوبی خشک شوند.
 • سپس باید قطعات مختلف را به جای خود برگردانید. در اغلب مواقع تعمیر کنترل تلویزیون سامسونگ به این طریق امکان‌پذیر است.

تعمیر کنترل تلویزیون

مراقبت از کنترل تلویزیون

با رعایت چند نکته ساده می‌توانید از کنترل تلویزیون خود به خوبی مراقبت و نگهداری کنید. در این صورت نیاز به تعمیر کنترل تلویزیون بسیار کمتر خواهد شد و از خرابی آن جلوگیری خواهد شد. برخی از این نکات عبارت هستند از:

 • از رسیدن مایعات آب و رطوبت به کنترل جلوگیری کنید. برای این کار می‌توانید برای کنترل تلویزیون خود از پوشش پلاستیکی استفاده نمایید. به این ترتیب دیگر مایعات به درون آن نفوذ نخواهند کرد و همچنین با لمس کردن دکمه‌های کنترل با دست چرب و مرطوب به دکمه‌های آن آسیبی وارد نخواهد شد.
 • به صورت مرتب باتری‌های کنترل تلویزیون خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورت سولفاته شدن و خرابی، برای تعویض آنها اقدامات لازم را انجام دهید.
 • برای نگهداری و قرارگیری کنترل تلویزیون خود محل مناسبی را در نظر بگیرید. بهتر است که محل مورد نظر در نزدیکی تلویزیون باشد تا در معرض آسیب و ضربه قرار نگیرد.
 • یکی از نکات بسیار مهم برای نگهداری و جلوگیری از خرابی کنترل تلویزیون این است که به صورت صحیح باید از آن استفاده نمایید. در هنگام استفاده دکمه‌های کنترل را آرام لمس کنید و چندین دکمه را به صورت همزمان و محکم فشار ندهید.

سخن تکمیلی

تعمیر کنترل تلویزیون در مواقعی که آسیب دیدگی جزئی باشد، امکان‌پذیر خواهد بود. برای اینکه از خرابی کنترل تلویزیون جلوگیری نمایید، باید به نحوه استفاده خود توجه داشته باشید و در محل مناسب از آن نگهداری کنید. سعی کنید که کنترل تلویزیون را در معرض رطوبت قرار ندهید. صورتی که کنترل تلویزیون ایرادی پیدا کرده است، در ابتدا باید از سالم بودن باتری‌های آن اطمینان حاصل نمایید و سپس اقدامات دیگر را انجام دهید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

نحوه تعمیر کنترل تلویزیون | دلایل خرابی کنترل تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش تعمیر کنترل تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا