تعمیرات تلویزیون

چگونه آنتن تلویزیون را تقویت کنیم؟

تقویت آنتن تلویزیون | معرفی انواع آنتن تلویزیون | بررسی راهکارهای مناسب برای تقویت سیگنال

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در این مقاله می‌خواهیم شما را با روش کار کردن آنتن تلویزیون و همچنین انواع آن و روش تقویت آنتن آشنا کنیم اگر شما هم می خواهید با این موارد آشنا شوید با ما همراه باشید.

 آنتن تلویزیون چگونه کار می کند؟

ابتدا به طور خلاصه برای شما چگونگی کارکردن آنتن تلویزیون و همچنین آنتن های مختلف را بیان کرده و سپس هر کدام را توضیح خواهیم داد:

 • آنتن یک گیرنده سیگنال است و سیگنال هایی را که دریافت می کند به گیرنده می رساند.

 

 •  معرفی انواع آنتن ها
 1. آنتن ثابت
 2. آنتن چرخشی
 3. آنتن سر خود
 4. آنتن رومیزی
 5. آنتن میله ای
 •  روش تقویت آنتن تلویزیون
 1.  انتخاب و خریدن یک آنتن مناسب
 2. در نظر گرفتن محل مناسب برای نصب کردن آنتن
 3. قرار دادن آنتن در جهت درست و مناسب
 4.  تغییر دادن تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال
 5. زیاد کردن ارتفاع آنتن
 6.  طول کابل آنتن
 7.  استفاده کردن از تقویت کننده برای آنتن تلویزیون

آنتن تلویزیون چیست و کار کرد آن چگونه می باشد؟

یکی از پیشرفت های دنیای امروزی تقویت کردن آنتن تلویزیون می باشد در عصر ارتباطات این انتقال سیگنال از طریق هوایی انجام می شود این پیشرفت ها باعث شده تا شما بدون اینکه به کابل نیاز داشته باشید داده های مورد نیاز خود را به چند نقطه و حتی با سرعت بالا ارسال کنید این امر توانسته تا مردم را از محدودیت های کابلی رها کرده و پیشرفته زیادی در رسانه های ارتباطی و ارتباطات داشته باشد.

یکی از وسایلی که سالهاست در تمام خانه ها دیده می شود تلویزیون است که توانسته قسمتی از اوقات فراغت افراد را به خود اختصاص بدهد همانطور که گفتیم محتوای تلویزیون به شکل بی سیم و موجی می باشد که یک طرفه است. ولی مشکل اصلی در عدم دریافت سیگنال تلویزیون و یا دریافت سیگنال است که ممکن است این دریافت ضعیف باشد.

آنتن تلویزیون

معرفی انواع آنتن ها

در ادامه می خواهیم شما را با انواع آنتن ها آشنا کنیم یکی از مهمترین مواردی که شما باید در هنگام خریدن آنتن تلویزیون بدانید آشنایی با انواع آنتن می باشد:

آنتن های ثابت

آنتن های ثابت همان آنتن های هوایی می باشند که در فضای باز مثل پشت بام مراکز تجاری، اداری و مناظر نصب می شوند اما استفاده از این آنتن در بعضی از جاها امکان دارد که سیگنال مناسب و یا قوی داشته باشد این آنتن ها در فضای باز نصب شده و ثابت و تنظیم می شود این آنتن را نمی توانید در جهات مختلف بپیچانید. آنتن ثابت در دو نوع برقی و ساده تولید می شود.

آنتن های چرخشی

آنتن های چرخشی برخلاف آنتن های ثابت در فضای باز نصب شده و این اجازه را به شما می دهد که به صورت خودکار و یا حتی دستی آن را در هر جهت که تمایل دارید حرکت بدهید این کار به شما این امکان را می‌دهد که سیگنال مناسب را برای شبکه های تلویزیونی انتخاب کنید این آنتن برای مکان هایی که دارای سیگنال های ضعیف می باشند مناسب است آنتن چرخشی را می توانید با تنظیم های خودکار و یا دستی چرخانده و فرستنده را جستجو کنید در آنتن ثابت این امکان برای شما وجود ندارد پس آنتن چرخشی برای جاهایی که دارای نکات کور می باشند بهترین گزینه است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  قابلیت های تلویزیون های هوشمند سامسونگ | اسمارت تی وی چیست؟

آنتن های سرخود

در تلویزیون های قدیم آنتن های امروزی نبود و از آنتن سرخود در روی تلویزیون استفاده می شد ولی امروزه از این آنتن ها استفاده نمی شود و کاربردی ندارد.

آنتن های رومیزی

آنتن رومیزی برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد از این آنتن به طور معمول در طبقات بالایی برج ها و ساختمان های بلند و یا آپارتمان ها استفاده می شود این آنتن نزدیک تلویزیون قرار می گیرد و شما به راحتی می‌توانید آن را تنظیم کنید اگر شما از فرستنده اصلی فاصله دارید استفاده از آنتن منطقی تر است.

آنتن های میله ای

از آنتن های میله ای برای فاصله های کوتاه استفاده می شود باید به این نکته توجه کنید که آنتن میله ای دارای تقویت کننده موج نیست.

چگونه می توانیم آنتن تلویزیون خود را تقویت کنیم؟

حتماً شما هم با این مشکل روبرو شده اید که سیگنال دریافتی از آنتن تلویزیون تان ضعیف بوده و تصاویر کامل از تلویزیون پخش نمی شود و یا قطع و وصل می شود در این صورت حتماً اقدام به تکان دادن آنتن کرده‌اید که شاید سیگنال بهتری دریافت کنید تغییر دادن جهت گاهی باعث قوی شدن سیگنال می شود و مشکل نداشتن تصویر و صدا در تلویزیون را حل می کند ولی گاهی هم جوابگو نبوده و شما باید از روش های دیگری برای تقویت کردن آنتن تلویزیون خود کمک بگیرید. روش های تقویت آنتن تلویزیون عبارت می‌باشد از:

 • خریدن آنتن مناسب برای تلویزیون
 •   انتخاب کردن محل مناسب برای قرار دادن آنتن
 • آنتن را در جهت مناسب قرار دهید.
 • تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال را بررسی کنید.
 • ارتفاع آنتن را بلند کنید.
 • به طول کابل آنتن توجه کنید.
 • از دستگاه تقویت کننده آنتن استفاده کنید.

انتخاب کردن و خریدن یک آنتن مناسب

باید متناسب با جایی که در آن زندگی می کنید یک آنتن مناسب انتخاب کنید ممکن است شما به آنتن رومیزی و یا آنتن همه جهت نیاز داشته باشید معمولا آنتن هایی که همه جهت هستند کیفیت تصویر بالاتری از خود ارائه می دهند زیرا سیگنال‌هایی از همه جهات دریافت می کنند ولی در بعضی از جاها هم آنتن رومیزی می‌تواند کافی بوده و تصویر باکیفیت و خوبی به تلویزیون شما ارسال کند.

محل مناسبی را برای قرار دادن آنتن تلویزیون انتخاب کنید

باید بدانید که دیوارها و ساختمان بلند می تواند مانعی برای انتقال سیگنال باشد و سیگنال را تضعیف کند در این صورت بهتر است که شما آنتن خود را روی بالکن و یا پشت بام نصب کنید اگر این امکان برای شما وجود ندارد می توانید آنرا نزدیک پنجره نصب کنید آنتن را باید در جهت مناسب قرار دهید تا سیگنال دریافتی خوب باشد.

اگر شما از آنتن چرخشی و یا میله ای استفاده می کنید باید این آنتن را در پشت بام منزل نصب کنید تا سیگنال خوبی دریافت کند اگر هم از آنتن رومیزی استفاده می‌کنید باید آن را در نزدیک پنجره قرار دهید که سیگنال بهتری داشته باشد.

آنتن را در جهت مناسب قرار دهید

مهمترین نکته برای نصب آنتن این است که شما باید آن را در جهت مناسب قرار دهید قرار دادن آنتن در پشت بام می‌تواند باعث شود شما سیگنال مورد نیاز دستگاه خود را با کیفیت HD دریافت کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  Response time یا زمان پاسخ دهی تصویر چیست؟

تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال خود را بررسی کنید.

تلویزیون هایی که در بازار به فروش می رسند معمولاً دارای سیستم گیرنده دیجیتال می باشند این یعنی دارای گیرنده های دیجیتالی می باشند و برای دریافت کردن شبکه های محلی سازگار است. اطلاعات هر منطقه در سیستم دریافت دیجیتال قرار داده شده و تلویزیون می تواند همه شبکه ها را به راحتی دریافت کند برای اینکه شما تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال را بررسی کنید کافی است که از مرکز جستجو که در گزینه های گیرنده تلویزیون وجود دارد استفاده کنید تا شبکه ها را پیدا کنید.

ارتفاع آنتن را بلند کنید.

اگر ارتفاع آنتن شما بلندتر باشد و در ارتفاع بالاتری قرار داده شود می تواند سیگنال باکیفیت و بهتری را به شما ارائه دهد بهتر است که آنتن تلویزیون خود را در ارتفاع زیاد قرار دهید و یا در جایی قرار دهید که مانعی در مقابل آن قرار نداشته باشد. به طول کابل آنتن توجه کنید یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تأثیرگذار بر روی کیفیت تصویر باشد، طول کابل آنتن است هر چه طول کابل آنتن بیشتر باشد سیگنال های ضعیف تری دریافت می کند طول کابل آنتن که به تلویزیون شما وصل شده است به کیفیت تصویر مرتبط بوده و می تواند در اثر طولانی بودن کابل این سیگنال ها ضعیف شود. پس سعی کنید طول کابل آنتن را به مقدار مناسب انتخاب کنید تا باعث کم شدن کیفیت سیگنال دریافتی نشود و از کابل با جنس خوب استفاده کنید که دیرتر دچار پوسیدگی شود.

آنتن تلویزیون

از تقویت کننده آنتن استفاده کنید.

دستگاه های تقویت کننده آنتن بین آنتن و ورودی تلویزیون قرار می گیرند و یکی از راههای مناسب برای تقویت کردن آنتن هستند و می‌توانند تأثیر زیادی در تقویت امواج ضعیف دریافتی داشته باشند و باعث بالا رفتن کیفیت تصویر شوند یکی از دلایل اصلی سیگنال ضعیف در تلویزیون ها و یا گیرنده های دیجیتال ارتفاع کم آنتن ها و قرار گرفتن نامناسب آنها می باشد این مورد باعث می شود که کیفیت تصویر پایین آمده و تصویر تار شود اگر شما با این مشکل روبرو هستید و کیفیت تصویر تلویزیون شما به طور مداوم می پرد و یا تار می شود می توانید از تقویت کننده فرکانس برای زیاد کردن طول موج های ضعیف تلویزیون استفاده کنید که این روش بسیار مفید و کارساز است.

سخن پایانی

امروزه تلویزیون یکی از وسایل ضروری در تمام منازل می باشد که در صورت بروز اشکال در دریافت سیگنال می تواند برای شما بسیار ناراحت کننده باشد توجه به نصب آنتن و انتخاب نوع آنتن مناسب می تواند شما را از شر مشکلات دریافت نکردن سیگنال مناسب برای تلویزیون رها کند در این مقاله سعی کردیم شما را با آنتن های مختلف و همچنین روش های تقویت کردن آنتن تلویزیون آشنا کنیم.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

چگونه آنتن تلویزیون را تقویت کنیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

 آنتن تلویزیون چگونه کار می کند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا