خدمات

نحوه باز کردن قفل درب ماشین، خانه و کمد چگونه است؟

شاید به نظرتان امر مهمی نیاید که یک کلید یدک برای قفل درب ماشین، خانه، کمد و… تهیه کنید یا اینکه روش تعمیر کردن قفل‌های کمد را بیاموزید، ولی گاهی ممکن است به آن نیاز زیادی پیدا کنید. اگر برایتان پیش آمده باشد که کلید خود را فراموش کرده و یا آن را گم کرده باشید و یا اینکه آن را دزدیده باشند، حتماً می دانید که چقدر روش باز کردن قفل‌های ماشین و خانه به داد شما خواهد رسید.

شاید شما جزو افراد بسیار محتاط باشید که هیچگاه کلیدتان را جا نگذارید و یا آن را گم نکنید، ولی با این حال لازم است که بدانید چگونه می‌توان در صورت نیاز قفل‌ها را باز کرد، تا خیالتان راحت باشد و اگر پشت در ماندید، دیگر دچار نگرانی و استرس نشوید.

در این مقاله از آی بک امداد می‌خواهیم شما را با باز کردن قفل ها بدون استفاده از کلید، آشنا کنیم و همچنین باز کردن قفل‌های درب خانه به وسیله پیچ گوشتی و یا باز کردن مغزی قفل و روش های کاربردی دیگر را به شما آموزش دهیم.

نحوه باز کردن قفل درب

نحوه باز کردن قفل درب خانه و یا حتی درب‌های دیگر به مکانیزم و نوع قفل بستگی دارد، به همین دلیل قبل از اینکه اقدامی برای باز کردن قفل درب انجام بدهید، باید نوع قفل را خوب بشناسید. معمولاً قفل‌های قدیمی بدون استفاده از کلید باز می‌شوند ولی قفل‌های امروزی کمی سخت‌تر هستند. در کل می‌توانیم بگوییم که خوشبختانه یا متأسفانه این کار نمی‌تواند غیر ممکن باشد. در ادامه شما را با نحوه باز کردن قفل درب‌های مختلف آشنا می‌کنیم.

باز کردن قفل

۱- استفاده از کلید برآمده برای باز کردن قفل درب

یکی از راه‌های باز کردن قفل درب بدون کلید، استفاده از کلید برآمده است. کلید برآمده کلیدهایی خاصی هستند که از آنها برای باز شدن سیستم قفل مبتنی بر پین استفاده می شود. سیستم‌های پین معمولاً بار فنری دارند. در این قفل پشته های کلید در روی پین مربوطه فشاری وارد کرده که باعث باز شدن قفل می‌شود.

از کلیدهای برآمده معمولاً برای باز شدن قفل‌های معمولی درب خانه استفاده می شود، به دلیل اینکه در بیشتر خانه‌ها از کلیدهای یک طرفه استفاده شده است. همانطور که می‌دانید معمولاً کلید اتومبیل‌ها دو طرفه بوده به همین دلیل استفاده از کلیدهای برآمده برای اتومبیل مناسب نیست.

۲- نحوه باز کردن قفل‌های درب خانه به وسیله سنجاق سر، گیره کاغذ و یا سیم

در دومین روش برای اینکه قفل‌های درب را باز کنید به دو عدد گیره یا دو سنجاق و یا دو سیم نازک نیاز دارید. وسایلی را که انتخاب کردید به شکل L در بیاورید. حالا آن را در داخل سوراخ قفل قرار داده و با یک دست آن را در جای خود محکم نگه دارید. به وسیله گیره یا سنجاق دیگر، از بالای وسیله داخل سوراخ کنید و آنقدر آن را تکان بدهید تا صدایی مبنی بر باز شدن قفل درب بشنوید. بعد از اینکه صدا را شنیدید قفل درب باز خواهد شد. البته باید بگوییم که افراد غیرحرفه‌ای نمی‌توانند درب های ضد سرقت را به وسیله سنجاق باز کنند و این کار برای آنها غیر ممکن است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کناف چیست و چگونه از کناف در نمای داخلی استفاده می شود؟

۳- نحوه باز کردن قفل های درب خانه به وسیله پیچ گوشتی

در سومین روش می‌توانید از یک وسیله نازک یا پیچ گوشتی، برای باز کردن قفل درب خانه استفاده کنید. ابزار نازک یا پیچ گوشتی را داخل سوراخ قفل کرده و تا جایی که می‌توانید در داخل قفل فرو کنید. حالا پیچ گوشتی را آنقدر بپیچانید که با شیارهای داخل درگیر شود و شما بتوانید به راحتی قفل را چرخانده و درب را هم باز کنید. شاید این کار به نظرتان راحت بیاید، ولی نیاز به ظرافت و دقت زیادی دارد.

۴- روش باز کردن قفل های درب خانه به وسیله کارت اعتباری

یکی از کاربردی‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها برای باز کردن قفل‌های درب خانه، کارت‌های اعتباری هستند. شاید شما هم در فیلم‌ها این روش را دیده باشید، می‌توانید به وسیله یک کارت پلاستیکی یا اعتباری که قابل انعطاف است، قفل درب خانه را باز کنید.

برای این منظور ابتدا باید کارت را از طرف قفل و از لای درب به صورتی وارد کنید تا کارت از زبانه قفل بالاتر قرار بگیرد. سپس به شکل همزمان باید کارت را به طرف پایین کشیده و درب را هم به داخل فشار دهید. به این ترتیب درب به راحتی باز خواهد شد. اگر زمانی که درب باز می‌شود، همچنان آن را فشار بدهید ممکن است به داخل خانه پرت شوید پس در انجام این کار کمی احتیاط کنید.

۵- نحوه باز کردن قفل های درب خانه به وسیله چاقو

باز کردن قفل‌های درب خانه به وسیله چاقو هم مثل کارت اعتباری می‌باشد به این صورت اگر شما پشت درب بمانید و کارت اعتباری هم نداشته باشید، می‌توانید از یکی چاقویی محکم قرض بگیرید و به وسیله آن درب را باز کنید.

۶- روش باز کردن قفل های درب چوبی قدیمی

درپ‌های قدیمی که چوبی هم هستند گاهی ممکن است حتی با کلید هم باز نشود. چاره کار این است که در اولین مرحله کمی آن را روغن کاری کنید. البته اگر تصمیم ندارید که قفل را عوض کنید باید از روان کننده یک کم چرب مثل پودر گرافیک استفاده کنید، زیرا روغن‌ها بعد از اینکه خشک می‌شوند حتی باعث محکم‌تر شدن قفل هم خواهند شد. بیشتر اوقات اگر کمی روان کننده را داخل سوراخ اسپری کنید مشکل برطرف می‌شود ولی روغن زیاد، اصطکاک را کمتر کرده و حتی مراحل باز کردن قفل را سخت‌تر هم خواهند کرد.

نکته مهم دیگری که برای باز کردن این قفل‌ها باید به آن توجه کنید این است که درب را مقداری فشار بدهید زیرا این درب‌های چوبی قدیمی، ممکن است بعد از گذشت سال‌ها، کمی تاب برداشته و در زاویه نادرستی به قفل فشار بیاورد. به همین دلیل برای اینکه این درب‌ها را باز کنید، باید در جهت‌های مختلف به آن فشار وارد کنید.

باز کردن قفل های درب اتاق خواب

اگر منزل شما درب زیاد دارد، احتمال دارد یکی از کلیدها را گم کنید و یا اینکه آن را داخل اتاق بگذارید. گاهی هم دیده شده که کودکان درب را به روی خودشان قفل می‌کنند و قادر به بیرون آمدن نیستند. در این صورت حتماً استرس زیادی به شما وارد خواهد شد و مجبورید بدون کلید درب اتاق را باز کنید، پس بهتر است که اینکار را یاد بگیرید تا در صورت نیاز بتوانید از آنها استفاده کنید و درب اتاق را بدون کلید باز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟

اگر متوجه شدید که دستگیره درب با فشار و به راحتی قفل می‌شود، در این مورد شانس آورده‌اید، زیرا برای اینکه درب اتاق فشاری را باز کنید، استفاده از یک گیره کاغذی و یا سنجاق کافی است. گیره یا سنجاق را داخل سوراخ کنید، حالا به قفل فشار بیاورید تا قفل باز شود.

در صورتی که قفل درب اتاق شکاف دارد، به وسیله چاقویی باریک، می‌توانید قفل آن را باز کنید. در ادامه شما را با روش‌های کاربردی برای باز کردن قفل‌های درب اتاق خواب آشنا می‌کنیم.

۱- نحوه باز کردن قفل‌های درب اتاق خواب به وسیله سنجاق سر

می‌توانید به وسیله سنجاق سر، قفل درب اتاق خواب را باز کنید. ابتدا سنجاق سر را به صورتی خم کنید که قسمت فلزی بلند آن به دست شما بیاید و طرفی را که بلندتر است، انتخاب کنید. این قسمت را داخل قفل کرده و پین های قفل را از هم دور کنید. از سنجاق باید مثل کلید استفاده کنید، به این صورت که سنجاق را داخل قفل کرده و به طوری که قصد دارید قفل درب را باز کنید، آن را در داخل قفل بچرخانید.

دقت داشته باشید که به قفل‌های فشاری نباید به وسیله سنجاق سر، فشار زیادی وارد کرد باید فقط آن را داخل قفل حرکت بدهید.

۲- روش باز کردن قفل درب‌های چوبی اتاق خواب بدون استفاده از کلید

قفل درب‌های چوبی اتاق خواب را با کارت‌های اعتباری هم می‌توانید باز کنید. البته توصیه می‌کنیم که از کارت اعتباری و بانکی برای این کار استفاده نکنید زیرا احتمال آسیب رسیدن به کارت بانکی زیاد است. می‌توانید از کارت‌هایی استفاده کنید که اهمیت زیادی ندارند ولی کارت باید حتماً سفت باشد، مثل کارت‌های کتابخانه که چند لایه هستند.

برای این منظور باید کارت را در شکاف بین قاب و درب قرار دهید و آن را بکشید. این کار را از بالای قفل و دستگیره شروع کنید. ابتدا کارت را به طرف پایین و همچنین داخل بکشید و اگر هم مجبور شدید آن را تکان بدهید تا به راحتی وارد شکاف شود.

۳- نحوه باز کردن قفل‌ درب‌های چوبی اتاق خواب

اگر در بیرون از منزل کارت اعتباری ندارید، می‌توانید از یک چاقو برای این کار استفاده کنید. البته چاقو نباید زیاد تیز باشد. چاقویی مانند چاقوی کره‌خوری برای این کار مناسب است. چاقو را مثل کارت اعتباری در بالای قفل و شکاف قرار داده و آن را چند بار پایین و بالا کنید تا قفل باز شود.

باز کردن قفل

نحوه باز کردن قفل کمدهای دیواری بدون کلید

احتمال دارد شما کلید قفل کمد خود را گم کرده باشید و یا اینکه آن را جا گذاشته باشید. برای باز کردن قفل کمد، می‌توانید از ناخن گیر هم استفاده کنید.

برای این کار سوهان ناخن گیر را باید صاف کنید. حالا آرام و از بالای قفل، سوهان را داخل مغزی بگذارید و در خلاف عقربه ساعت آن را بچرخانید. اگر قفل سفت و هرز نشده باشد به این وسیله می‌توانید به راحتی آن را باز کنید. برای باز کردن قفل‌ها، استفاده از سوهان ناخن گیر گزینه بسیار مناسبی است. می‌توانید قبل از اینکه در شرایط اضطراری قرار بگیرید، یک بار این روش را امتحان کنید تا بتوانید در مواقع نیاز از آن استفاده کنید.

 

نحوه باز کردن قفل درب ماشین، خانه و کمد چگونه است؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه باز کردن قفل‌های درب خانه به وسیله سنجاق سر، گیره کاغذ و یا سیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا