خدمات نظافتیخدماتخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

راهنمای تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی

بهترین روش های ضد عفونی توالت فرنگی، شستشوی سریع توالت فرنگی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تمیز کردن توالت فرنگی یکی از مهمترین گام‌ها برای داشتن منزلی زیبا و پاکیزه است. امروزه اکثر خانه ها از توالت فرنگی استفاده می‌کنند و تمیز کردن آنها یکی از دغدغه‌های خانم ­های خانه‌دار است. توالت فرنگی مکان خوبی برای رشد میکروبها است، بنابراین برای سلامتی افراد خانواده نباید تمیز کردن آن را به بعد موکول کنیم. این کار به عنوان یکی از کارهای دوست نداشتنی می تواند شما را از دردسرهای بعدی نجات دهد. تمیز کردن توالت فرنگی کار نسبتا سختی است و بیشتر افراد در جستجوی محلولی هستند که این کار را براحتی انجام دهد. در این مقاله راهنمایی تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی شما را با مواردی که توالت فرنگی را تمیز می کند آشنا می سازد.

ضد عفونی توالت فرنگی

راهنمایی تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی

نظافت توالت فرنگی از اهمیت زیادی برخوردار است و چون با سلامت و بهداشت ارتباط مستقیم دارد بایستی ضد عفونی توالت فرنگی را در اولویت قرار دهید. برای رها شدن از شر میکروب ها و ویروس ها باید حداقل هفته ای یکبار توالت فرنگی خود را با محلول های ضدعفونی کننده تمیز کنید. تمیز کردن قسمت های مختلف توالت فرنگی بوسیله محلول های ضدعفونی کننده و چندین راهکار دیگر از جمله کارهایی است که برای تمیز کردن توالت فرنگی در منزل در نظر گرفته می شود.

مراحل کلی ضد عفونی توالت فرنگی

توالت فرنگی دارای سه بخش است، بدنه، کاسه و درپوش. برای تمیز کردن توالت فرنگی باید هر سه قسمت را در نظر داشته باشیم و به نوبت هر سه قسمت را تمیز کنیم.

 • تمیز کردن کاسه توالت فرنگی

در هنگام ضد عفونی توالت فرنگی بهتر است ابتدا کاسه توالت را تمیز کنید. زیرا ممکن است موقع تمیز کردن کاسه، آب کثیف به بقیه قسمت ها بخورد و اگر قبلا آنها را تمیز کرده ایم دوباره کثیف خواهند شد. برای تمیز کردن کاسه توالت فرنگی از شوینده ها و برس استفاده کنید. پس از پایان شستشو درب توالت را ببندید و سیفون را بکشید. اگر سطح کاسه لکه های قهوه ای و یا لکه های ناشی از رسوب دارد و با برس و مواد شوینده تمیز نمی شود می توانید از جوش شیرین یا پاک کننده چند منظوره و یا نوشابه استفاده کنید.

 • تمیز کردن درپوش توالت فرنگی

دومین قدم برای ضد عفونی توالت فرنگی، تمیز کردن درپوش است. برای تمیز کردن درپوش باید از برس و یک حوله قدیمی نرم استفاده کرد. برای تمیز کردن سطوح بین بدنه و درپوش از یک مسواک کهنه استفاده کنید. درپوش و نشیمن گاه تنها قسمت توالت فرنگی است که با بدن تماس مستقیم دارد. بنابراین برای تمیز کردن این قسمت دقت کنید که کاملا تمیز شود.

 • تمیز کردن بدنه توالت فرنگی

آخرین مرحله تمیز کردن بدنه توالت فرنگی است. بدنه بیرونی را می توانید با اسپری چند منظوره و برس تمیز کنید. اگر از سمت بالا شروع کنید قسمت های از قبل تمیز شده کثیف نمی شوند. بدنه را بعد از شستن با حوله نرم خشک کنید. پایه توالت و مخزن پشت را همزمان با شستن بدنه تمیز کنید. برای دقیق تر شستن می توانید از آب گرم استفاده کنید.

حتما بخوانید:   عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ چاه

ضد عفونی توالت فرنگی

جرم گیرهای مناسب توالت فرنگی

تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی راه های متفاوتی دارد. در این مبحث سعی داریم شما را با چند ترفند اصولی برای ضدعفونی کردن توالت فرنگی آشنا کنیم.

 1. استفاده از قرص های ضدعفونی کننده

امروزه قرص های زیادی برای ضد عفونی توالت فرنگی به بازار آمده که یکی از آنها برند برف آلمانی است. کار این قرص ها تمیز کردن ضدعفونی کردن و خوشبو کردن توالت فرنگی است. قرص را ابتدا در گوشه ای از توالت آویزان  می کنیم و با هر بار کشیدن فلاش تانک مقداری آب روی قرص ریخته می شود که باعث تمیزشدن خوشبو شدن و ضدعفونی شدن توالت می شود. این روش برای از بین بردن کثیفی ها و جرم های زیاد از حد مناسب نیست.

 1. استفاده از مواد شوینده و سفید کننده

مواد سفید کننده مثل وایتکس برای از بین بردن لکه ها و ضد عفونی توالت فرنگی و بقیه سرویس دستشویی موثر است اما بخار ناشی از آنها برای افرادی که آلرژی دارند خطرناک است. همچنین موقع کار با آنها باید حواستان باشد که روی دستتان نریزد چون اسید قوی است و باعث سوختگی می شود.

 1. استفاده از سرکه و جوش شیرین

 • حدود 1 فنجان سرکه سفید را داخل کاسه توالت بریزید و با برس سطح داخلی آن را مالش دهید. بگذارید 1 دقیقه بماند.
 • 1 فنجان جوش شیرین درون کاسه توالت بریزید. 1 تا 2 فنجان دیگر سرکه سفید درون کاسه بریزید. حالا یک محلول گاز دار ایجاد شده که باید 10 دقیقه بماند تا اثر کند.
 • با استفاده از برس توالت و محلول سرکه و جوش شیرین سطح اطراف کاسه را تمیز کنید. محلول باید روی تمام لکه هایی که بالاتر از خط آب هستند قرار بگیرد. در این حالت سیفون را نکشید.
 • اجازه دهید محلول تا 30 دقیقه درون کاسه توالت بماند. مرتب به لکه ها نگاه کنید تا جایی که اثری از آنها باقی نماند. در پایان کار سیفون را بکشید تا کاسه توالت فرنگی شما آبکشی شود.
 1. استفاده از نوشابه

نوشابه به دلیل داشتن اسیدسیتریک و اسید فسفریک خاصیت پاک کنندگی دارد. یک قوطی نوشابه را دور لبه توالت بریزید تا تمام سطح داخلی کاسه توالت را بپوشاند. به مدت یک ساعت بگذارید بماند تا اسیدهای نوشابه لکه ها را سست کند. سپس لکه ها را با برس توالت تمیز کرده و سیفون را بکشید.

 1. استفاده از چند منظوره ضدعفونی کننده هوم پلاس

محلول ضدعفونی کننده چند منظوره هوم پلاس ماده نرمی است که به سطح سرامیکی توالت آسیبی وارد نمی کند. اما در عین حال بسیار قوی و موثر است و سریعا لکه ها و جرم ها را از بین می برد. این محلول علاوه بر تمیز کردن سطوح آنها را ضدعفونی می کند و تنها ابزاری است که برای از بین بردن ویروس ها و میکروب ها مورد نیاز است که می تواند بهترین ابزار کمکی برای ضد عفونی توالت فرنگی شما باشد.

حتما بخوانید:   لوله بازکنی با جوهر نمک چه خطراتی دارد | تأثیر جوهر نمک روی لوله

نکات مهم در تمیز کردن توالت فرنگی

هنگام تمیز کردن و شستن توالت فرنگی و استفاده از محلول های شوینده و ضد عفونی کننده رعایت نکات زیر الزامی است.

 • هنگام تمیز کردن توالت فرنگی از دستکش ضدآب و پیش بند پلاستیکی و عینک محافظ استفاده کنید. زیرا اکثر مواد شوینده و سفیدکننده دارای مواد شیمیایی هستند که به چشمان شما صدمه زده و باعث تحریک آنها می شوند. هربار که سیفون را می کشید درپوش را پایین نگه دارید تا از پاشیده شدن آب و مواد شیمیایی به اطراف جلوگیری کند.
 • برای ساییدن کاسه توالت از اسفنج استفاده نکنید زیرا اسفنج مرطوب محل رشد باکتری است. بجای اسنفج از حوله های کاغذی یکبار مصرف استفاده کنید. اگر از دستمال های تمیز کننده استفاده می کنید آنها ا پس از هر بار استفاده با آب گرم بشویید و خشک کنید که باکتری درون آنها جمع نشود.
 • بهتر است وسایلی را که برای تمیز کردن توالت فرنگی استفاده می کنید در جای دیگر استفاده نکنید زیرا باکتری ها و میکروب ها انتقال پیدا نکنند.
 • در زمان ضد عفونی توالت فرنگی فن هواکش را روشن کنید و درب را باز بگذارید تا گاز مواد شوینده باعث گرفتگی تنفش شما نشود.

نحوه نگهداری از توالت فرنگی سرامیکی

نگهداری و مراقبت از توالت فرنگی علاوه بر افزایش طول عمر در نظافت و بهداشت بیشتر سرویس بهداشتی شما می شود. برای نگهداری از توالت فرنگی سرامیکی به سه نکته باید توجه کنیم.

 • نظافت و شستشوی صحیح توالت فرنگی در نگهداری از توالت فرنگی سرامیکی مهم است و علاوه بر بهداشت و سلامتی، باعث بهتر جلوه دادن سرویس بهداشتی شما می شود. . مراحل شستن و تمیز کردن و راهکارهای مختلف آن و همچنین ابزار قابل استفاده برای شستن در متن مقاله توضیح داده شده است. طبق آن توضیحات حداقل هفته ای یکبار توالت فرنگی خود را شسته و تمیز کنید.
 • بهداشت و ضد عفونی توالت فرنگی یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری و مراقبت از توالت فرنگی سرامیکی شماست. بوسیله محلول آب و سرکه و بقیه محلول ها و مواد شوینده که در مقاله توضیح دادیم بهداشت و ضدعفونی کردن توالت فرنگی سرامیکی خود را به روزهای بعد موکول نکنید.
 • استفاده صحیح از توالت فرنگی و مراقبت از آن. بعد از هر بار استفاده از توالت فرنگی دکمه تخلیه مخزن را فشار دهید. قبل از کشیدن سیفون درب توالت را ببندید تا آلودگی به خارج از کاسه توالت منتقل نشود. دستمال توالت را درون توالت نیندازید چون باعث گرفتگی سیفون و تخلیه ناقص توالت فرنگی می شود. وسایل سنگین را روی توالت فرنگی سرامیکی نگذارید. توالت فرنگی را جابه جا نکنید و بگذارید جای آن ثابت باشد.
حتما بخوانید:   برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم

سخن پایانی

بهترین روش رسوب زدایی و ضد عفونی توالت فرنگی این است که مرتب این کار را انجام دهیم. درست است کار سخت و طاقت فرسایی است ولی تمیز کردن رسوبات جمع شده و افزایش یافته دردسر بیشتری برای شما درست می کنند. اگر مرتب به بهداشت و نظافت توالت فرنگی خود برسید هم به سلامت و بهداشت فردی خود و بقیه افراد خانواده کمک کرده اید هم از توالت فرنگی خود نگهداری و مراقبت کرده اید که نتیجه آن افزایش طول عمر آن است. گاهی اوقات هم توالت فرنگی شما عمر خود را کرده و دیگر تمیز کردن و ضدعفونی کردن جواب نمی دهد. در اینصورت بایستی به فکر تهیه یک توالت فرنگی دیگر باشید. امیدواریم مطالب این مقاله از مجله ایبک امداد برای شما مفید و ارزنده باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

ضد عفونی توالت فرنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای آموزشی برای یادگیری روش های ضد عفونی توالت فرنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x