تعمیراتتعمیرات لباسشویی

نحوه شستن انواع جوراب در ماشین لباسشویی

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر شستن جوراب را مسئله مهمی ندانید و بسیار راحت از آن بگذارید اما باید بدانید جهت سالم نگه داشتن جوراب ها باید نکاتی را رعایت کنید. ایبک امداد در این مقاله به موضوعاتی درباره طریقه شستن جوراب در لباسشویی پرداخته است و نحوه شستن انواع جوراب در ماشین لباسشویی را توضیح داده است. پس با ما همراه باشید تا نحوه شستشوی جوراب نانو، جوراب واریس و جوراب هایی با رنگ سفید را بررسی کنیم.

نکات مهم جهت شستشوی اصولی جوراب در ماشین لباسشویی

چنانچه می خواهید جوراب هایی بدون سوراخ و سالم داشته باشید پیشنهاد ما به شما این است که به خوبی از آنها مواظبت کنید. یکی از روش های مراقبت از جوراب شستشوی صحیح آنها می باشد. در ادامه مطلب به مهمترین نکات جهت شستشوی جوراب ها می پردازیم.

 • سعی کنید جوراب ها را به صورت جداگانه از لباس‌های دیگر بشویید.
 • به هنگام شستشوی جوراب ها آنها را پشت و رو کرده و ترجیحاً با آب سرد بشویید.
 • می توانید جهت شستشوی جوراب ها از برنامه شستشوی مناسب برای آنها استفاده کنید.
 • برای شستشوی جوراب از مواد شوینده ملایم استفاده کنید.
 • در شستشوی جوراب ها به صورت جداگانه دقت کنید قبل از شستن جوراب ها آنها را از لباس های دیگر شما جدا کنید. این کار موجب می شود که رنگ آنها با هم مخلوط نشده و کیفیت رنگ پارچه ها حفظ می شود.
 • جوراب ها دارای جنس نازکی هستند که همین باعث می شود که در زیپ لباس ها و یا بسته ها گیر کند و پاره شوند. به همین خاطر چنانچه می خواهید جوراب خود را از دست ندهید نباید آنها را با لباس های دیگر در ماشین لباسشویی قرار دهید. با این کار به سلامت پارچه لباس های خود کمک کرده و باعث ماندگاری بیشتر آنها خواهید شد.

پشت و رو کردن جوراب ها به هنگام شستشو

لایه داخلی جوراب که مستقیم با پاهای ما در تماس می باشد آلوده تر از قسمت بیرونی آن است و عرق پا را به خود جذب کرده است. بنابراین جهت شستشوی جوراب ها بهتر است که آنها را پشت و رو کرده و در ماشین لباسشویی بگذارید تا قسمت داخلی آن کاملاً تمیز شود و همچنین بوی نامطبوع آن از بین برود. جنس جوراب ها معمولاً از پنبه یا نانو می باشد. به همین خاطر پیشنهاد ما به شما این است که دمای آب در شستن آن ها پایین باشد. به عبارتی آنها را با آب سرد بشویید. آب سرد باعث حفظ بافت جوراب شده و رنگ آنها را نیز حفظ می کند.

نحوه شستن انواع جوراب در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی مناسب برای جوراب ها

همانطور که گفتیم جوراب ها دارای بافت ظریفی می باشند به همین خاطر توصیه می کنیم برنامه ای را انتخاب کنید که چرخش ملایمی داشته باشد و به پارچه آسیب نرساند. چنانچه می‌خواهید جوراب‌های تان سالم بماند برنامه شستشو را بر روی چرخه کندی تنظیم کنید. با این کار ظاهر جوراب ها حذف شده و به قسمت داخلی دیواره لباسشویی نمی چسبند.

شوینده مناسب جهت شستشوی جوراب ها

چنانچه بیش از حد جهت شستن جوراب ها از مواد شوینده استفاده کنید، می‌تواند به بافت جوراب آسیب برساند. علاوه بر آن در صورتی که شوینده خیلی کم باشد آلودگی ها و باکتری ها را از بین نبرده و بوی نامطبوع در جوراب به جای می ماند. بنابراین پیشنهاد می کنیم جوراب های خود را با استفاده از مقدار مناسبی از شوینده ملایم بشویید. مواد شوینده ملایم می تواند باعث محافظت از جنس پنبه ای پارچه شده و همینطور باعث تمیزی و خوشبو شدن جوراب ها می گردد. به خاطر داشته باشید هرگز جهت شستن جوراب های خود مواد شوینده قوی را به کار نبرید. چنانکه قبلا هم به آن اشاره شد پارچه جوراب ها نسبت به لباس های دیگر ظریف و نازک هستند و مواد شوینده قوی باعث کاهش عمر جوراب خواهد شد. اگر یک شوینده ملایم به مقدار مناسبی مصرف شود نه تنها می تواند آلودگی را از روی جوراب رفع کند بلکه به حفظ بافت پارچه جوراب نیز کمک خواهد کرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نمایندگی های تعمیرات لباسشویی ایندزیت در تهران

نحوه شستشوی جوراب های نانو در ماشین لباسشویی

جوراب نانو نسبت به سایر جوراب ها بسیار مقرون به صرفه و بادوام است و همینطور به محیط زیست آسیب وارد نمی کند. بافت جوراب های نانو به علت ویژگی ضد باکتریایی الیاف، می تواند باعث افزایش ماندگاری جوراب شده و رشد باکتری ها و میکروب های ناشی از عرق کردن پا را در جوراب کاهش می دهد و یا متوقف می کند. جوراب نانو به پوست انسان آسیبی نمی رساند و تا به امروز حساسیتی نسبت به این الیاف در هیچکس دیده نشده است. خبر خوب این است که چنانچه این جوراب ها با مواد شوینده قوی هم شسته شود از ماندگاری آنها کم نخواهد شد. اما باز هم بهتر است جهت شستشوی آن ها از شوینده های ملایم استفاده کنید.

روش صحیح شستن جوراب های واریس در ماشین لباسشویی

در این قسمت روش درست شستشوی جوراب واریس در ماشین لباسشویی را بیان کرده ایم.

 1. جوراب واریس را حتماً با دست بشویید.
 2. بهتر است هر هفته دو یا سه بار با استفاده از آب ولرم که متمایل به سرد باشد جوراب واریس شسته شود.
 3. جهت شستن جوراب واریس از صابون بچه یا شامپو استفاده کنید.
 4. به یاد داشته باشید جهت شستشوی جوراب واریس هرگز از شوینده های قوی و مایع سفید کننده استفاده نکنید.
 5. از شستن جوراب واریس در ماشین لباسشویی جداً پرهیز کنید.
 6. بعد از شستشوی جوراب واریس با دست، جهت گرفتن آب اضافی آن جوراب را بین دو حوله قرار داده تا خشک شود.
 7. هرگز برای خشک کردن جوراب واریس از اتو استفاده نکنید.
 8. به هیچ عنوان جهت خشک کردن جوراب واریس آنها را روی شوفاژ رادیاتور یا فن کوئل قرار ندهید.

روش شستن جوراب های سفید در ماشین لباسشویی

جوراب های سفید خیلی زود کثیف می شوند و خیلی سخت شسته می‌شوند و لکه های آنها از معمولا از بین نمی رود. تمایل به دور انداختن جوراب های سفید و خرید یک جفت دیگر از آن خیلی نامعقول به نظر نمی رسد. شستن جوراب‌ های سفید آنقدر سخت است که تهیه یک جفت جدید آن کاملاً موجه و طبیعی به نظر می‌رسد. با این حال، ممکن هزینه خرید آن هم زیاد مقرون به صرفه نباشد. بنابراین بیشتر اوقات خانم های خانه دار زمان و تلاش زیادی را صرف بازگرداندن ظاهر جوراب به حالت اولیه خود می کنند. همچنین بسیاری افراد هستند که به راحتی از پوشیدن یا خریدن جوراب های سفید امتناع می کنند و تهیه محصولات جدیدتری را ترجیح می دهند. در ادامه مطلب به نکات اساسی جهت شستشو و نگهداری جوراب مشکی و سفید خواهیم پرداخت:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل لرزش ماشین لباسشویی چیست و چگونه آنها را رفع کنیم؟

نحوه شستن انواع جوراب در ماشین لباسشویی

رفع لکه های مقاوم در جوراب های سفید

جهت مراقبت و نگهداری از جوراب های سفیدتان بعد از هر بار استفاده، بهتر است آن ها را بشویید. هر بار که قصد دارید جوراب های خود را درون ماشین لباسشویی قرار دهید، ترجیحا آن ها را با یک محلول مخصوص بشویید. می توانید از ترکیب زیر استفاده کنید. یک قاشق کوچک اسید بوریک را به چهار لیوان آب اضافه کرده و جوراب ها را چند ساعت داخل آن بگذارید تا خیس بخورند. بعد از خیساندن، جوراب ها را بلافاصله می توان شستشو داد. محلول لکه بر قوی در بیشتر فروشگاه ها وجود دارد و می توان جهت سفید کردن و لکه بری  جوراب ها نیز از آن استفاده کرد. پس از شستشو، بهتر است قسمت های لکه دار را با صابون کاملا شستشو دهید. بعد از خشک شدن جوراب ها، می توانید ببینید که دیگر لکه ای باقی نمانده و کاملا تمیز شده اند. به وسیله مخلوطی از مایع ظرفشویی و مایع لباسشویی می توانید جهت از بین بردن لکه های روی  جوراب های سفید اقدام کنید. اگر به جای جوراب های مصنوعی، جوراب نخی را استفاده می کنید، یک تکه لیمو را به آب جوش اضافه کرده و جوراب ها داخل آن قرار دهید و به مدت ۱۵ دقیقه آن را بجوشانید. جهت از بین بردن لکه های مقاوم، می توانید از محلول لکه بر استفاده کنید.

روش خشک کردن جوراب ها

دقت کنید هرگز جوراب مرطوب یا خیس نپوشید؛ چون می تواند باعث درد در مفاصل پا یا ایجاد باکتری و بوی نامطبوع پا گردد. پس حتما به خطر داشته باشید جوراب ها را پس از شستن حتما خشک کنید. بهترین روش برای خشک کردن جوراب ها، قرار دادن آن ها در آفتاب است. خورشید همچنین می تواند باکتری ها را نیز از بین ببرد. چنانچه برای خشک کردن جوراب هایتان عجله دارید، می توانید آن ها را روی بخاری یا خشک کن قرار داده تا سریع تر خشک شوند. امروزه هزینه های خشکشویی  بسیار سنگین شده و بهتر است برای صرفه جویی در هزینه های خود، فقط با صرف کمی وقت، به بهترین نحو ممکن جوراب هایتان را شسته و خشک کنید.

نتیجه گیری 

همانطور که گفته شد جوراب ها دارای بافتی ظریف و نازک هستند و جنس لطیفی دارند. اگر برای شستن آن ها از مواد شوینده قوی استفاده کنید ممکن است بعد از چند بار شستن جوراب هایتان آسیب دیده و بافت خود را از دست بدهد و دیگر قابل استفاده نباشد. به همین خاطر ایبک امداد به شما توصیه می کند از مواد شوینده ملایم جهت شستشوی جوراب استفاده کنید تا علاوه بر حفظ ظاهری آن ها، بوی نامطبوع از بین رفته و وجود هر گونه باکتری و آلودگی از آن محو شود. سعی کنید جهت شستن جوراب ها حتما آن ها را پشت و رو کنید. در این مقاله نحوه شستشوی جوراب واریس و همچنین جوراب نانو به طور کامل بررسی شده و راهکارهایی جهت از بین بردن لکه های مقاوم در جوراب های سفید بیان شده است. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. جهت مشاوره و پشتیبانی و همچنین طرح پرسش می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس حاصل فرمایید.

نحوه شستن انواع جوراب، مردانه، زنانه و بچگانه در لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه شستن جوراب در ماشین لباسشویی شستشوی جوراب نانو، از بین بردن لکه های مقاوم جوراب های سفید، محلول لکه بر روش شستن جوراب واریس در ماشین لباسشویی، شوینده ملایم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا