تعمیرات تلویزیون

دلیل پرش تصویر در تلویزیون‌ها با برندهای مختلف

دلیل پرش تصویر در تلویزیون‌ها با برندهای مختلف | خرابی پنل تلویزیون

در زمان تماشا کردن تلویزیون چیزی که موجب جذب و رغبت مخاطب می‌شود، تصویر بدون ایراد و با کیفیت تلویزیون می‌باشد. در صورتی که در تلویزیون هرگونه اختلالی به وجود آید، مانند پرش تصویر می‌تواند برای کاربران آزاردهنده باشد. برای پرش تصویر دلایل گوناگونی وجود دارد که این دلایل در اکثر مدل‌های مختلف تلویزیون با برندهای گوناگون مانند دوو، سونی، سامسونگ و…صدق می‌کند تلویزیون ها اجزای تشکیل دهنده مشابهی دارند. خراب بودن هر کدام از قطعه‌های تشکیل دهنده و یا مشکلات ساده مانند متصل نبودن کابل، می‌تواند موجب قطع و وصل شدن تصویر و یا پرش تصویر شود.

خرابی پنل تلویزیون پنل یا صفحه تلویزیون یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش‌های تلویزیون می‌باشد. هرگونه مشکل و ایراد در این قسمت موجب می‌شود که کیفیت تصویر پایین آید و احتمال دارد که در تصویر پرش خطوط را ببینید و یا امکان دارد که تصاویری که از تلویزیون پخش می‌شود در این حالت دو تا شوند و یا به صورت کلی تصاویر قطع شوند. چنانچه برای پنل تلویزیون مشکلی به وجود آید، مانند ضربه خوردن یا تماس آب با آن، موجب خواهد شد که نیاز به پنل جدید باشد. در این حالت باید پنل را عوض کنید. عوض کردن پنل‌ها دارای هزینه زیادتری می‌باشد.

خرابی سیم کشی ساختمان

در صورت که سیم کشی ساختمان به صورت درست و اصولی انجام نشده باشد، موجب می‌شود که در لوازم برقی مشکلاتی به وجود آید. برای نمونه در صورتی که سیم برقی در کنار سیم آیفون تصویری شما وجود داشته باشد، موجب خواهد شد که تصاویر آیفون شما به علت ایجاد نویز با کیفیت و شفاف نباشد. در مورد پرش تصاویر تلویزیون هم همینطور است.

در صورت غیر اصولی بودن سیم کشی ساختمان تصاویر تلویزیون به حالت بی‌کیفیت خواهد بود و نویزهایی در آن ایجاد خواهد شد. در این شرایط باید از برقکار متخصص کمک بگیرید و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید. در برخی موارد امکان دارد که از چند وسیله برقی مثل آبمیوه‌گیری، غذاساز و… استفاده نمایید، در این حالت نیز ممکن است که خطوطی در تصاویر تلویزیون ایجاد شود و یا تصاویر با پرش همراه باشد. چون در این حالت نوسان‌های مغناطیسی می‌توانند ایجاد نویز کنند.

حتما بخوانید:   مشکل آب رفتن داخل کنترل تلویزیون

مشکلات کابل تلویزیون

کابل‌های تلویزیون در کیفیت صدا و تصویر تلویزیون نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. خراب بودن و یا بی‌کیفیت بودن کابل‌ها موجب می‌شود که در تصاویر پرش ایجاد شود و یا تصاویری که از تلویزیون پخش می‌شود، بی‌کیفیت باشد یا حتی امکان دارد که تصاویر تلویزیون به صورت کامل قطع شود. وقتی که از آنتن سیگنالی برای تلویزیون فرستاده می‌شود، این سیگنال با کابل به تلویزیون منتقل می‌گردد. بنابراین طبیعی خواهد بود که خرابی یا مشکل داشتن کابل موجب می‌شود که در تصاویر تلویزیون پرش ایجاد شود. اگر کابل‌ها بی‌کیفیت باشند، موجب خواهد شد تلویزیون بیشتر نویز گیر باشد.

خراب بودن برد پاور

برد در همه وسایل برقی مانند تلویزیون یکی از قطعات با ارزش و پرکاربرد می‌باشد. این قطعه وظیفه دارد که جریان مناسب را برای قطعه‌های دیگر تلویزیون بفرستد. یعنی قطعات دیگر تلویزیون جریان الکتریکی که لازم دارند را از برد دریافت می‌کنند.

در نتیجه خراب بودن قطعه برد در تلویزیون موجب خواهد شد که جریان الکتریکی توسط قطعات دیگر دریافت نشود و یا کمتر از حد نیاز خود دریافت کنند. این موضوع موجب می‌شود که تصاویر تلویزیون بی‌کیفیت بوده و یا به صورت کامل قطع شود. در برخی مواقع می‌توان برد تلویزیون را تعمیر کرد اما در صورتی که تعمیر و یا تعویض آن انجام نشود، می‌تواند موجب خرابی قطعات دیگر تلویزیون شود. در این صورت هزینه‌ها بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

برد تلویزیون

خرابی مین برد

تشکیل شدن تصویر روی صفحه یا پنل تلویزیون به قطعه مین برد بستگی دارد. در واقع قبل از اینکه تصاویر به نمایش درآیند، ابتدا در مین برد پردازش می‌شوند و پس از آن به حالت تصویر واضح بر روی صفحه تلویزیون به نمایش در می‌آیند. مین برد دارای قطعات گوناگونی است. در صورتی که در هر کدام از این قطعه‌ها مشکلی وجود داشته باشد، در تصاویر تلویزیون نیز مشکلاتی مانند پرش تصویر به وجود خواهد آمد.

مشکل در منبع تغذیه و پاور

همانطور که از نام منبع تغذیه و پاور مشخص است منبع دریافت انرژی و تغذیه قطعات دیگر تلویزیون می‌باشد. در صورتی که در این قطعه مشکلی به وجود آید، موجب خواهد شد که سایر قطعات عملکرد درستی نداشته باشند.

امکان دارد در برخی مواقع پرش تصاویر به خراب بودن این قطعه مربوط باشد. علاوه بر پرش تصویر وقتی که این قطعه خراب است، موجب خواهد شد که تلویزیون شما اصلاً روشن نشود و یا به صورت خودکار روشن و خاموش شود.

حتما بخوانید:   برعکس بودن پخش زیر نویس در تلویزیون سامسونگ

خرابی لامپ های تصاویر

لامپ‌های تلویزیون ها لامپ‌های بسیار کوچکی می‌باشند که در پشت صفحه یا پنل تلویزیون قرار دارند. در برخی از تلویزیون‌ها این لامپ‌ها در کناره‌های تلویزیون به صورت سری قرار می‌گیرند. وقتی که از این لامپ‌ها نور تابیده می‌شود، افراد می‌توانند تصاویر را مشاهده کنند. این لامپ‌ها به دلایل مختلف مانند تمام شدن عمر مفید و یا استفاده زیاد از تلویزیون ممکن است که خراب شده و بسوزند.

در این شرایط امکان دارد که تصاویر تیره دیده شوند و یا تصاویر پرش داشته باشند و در نهایت از تلویزیون هیچ تصویری به نمایش در نخواهد آمد. می‌توانید این لامپ‌ها را عوض کنید تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.

کارکرد زیاد تلویزیون

کارکرد تلویزیون در حد طبیعی و نرمال مشکلی برای دستگاه به وجود نمی‌آورد. اما چنانچه از تلویزیون بیش از اندازه استفاده شود و برای زمان بسیار طولانی روشن بماند، موجب خواهد شد که قطعات تلویزیون آسیب ببینند. همانطور که گفته شد اگر از تلویزیون‌ها بیش از اندازه استفاده شود، لامپ‌های تصویر دستگاه می‌سوزند. وقتی این لامپ‌ها می‌سوزند، در تصاویر تلویزیون پرش مشاهده خواهد شد و یا به صورت کلی تصاویر قطع خواهند شد.

علاوه بر این لامپ‌ها، امکان دارد که قطعه‌های دیگر تلویزیون نیز در اثر گرم شدن بیش از اندازه و داغ کردن تلویزیون آسیب دیده و مشکلات بسیار جدی برای تلویزیون به وجود آید

خراب بودن بک لایت تلویزیون

نور پس زمینه یا همان بک لایت از لامپ‌های تصویر ایجاد می‌گردند. این لامپ‌ها به طور منظم و با فاصله‌های مشخص روی پنل مخصوص در کنار هم قرار گرفته‌اند. پنل‌هایی که لامپ‌ها بر روی آنها قرار دارند، دارای شکل‌های متفاوتی می‌باشند. امکان دارد که به حالت صفحه مستطیل در قسمت پشت تلویزیون قرار بگیرند و یا به حالت دو پنل جدا در بخش‌های پایین و بالا و یا در بخش‌های چپ و راست تلویزیون و در کناره‌های آن قرار بگیرند.

چنانچه روی یک پنل یکی از لامپ‌های تصویر خراب شود، با گذشت زمان موجب خرابی دیگر لامپ‌ها می‌شود. چنانچه لامپ‌های زیادی خراب باشند، باید پنل را عوض کرد. وقتی که پنل بک لایت خراب است، موجب می‌شود که پرش تصویر به وجود آید یا به صورت کلی تصویر تلویزیون قطع شود.

تنظیمات تلویزیون

برای اینکه از تلویزیون خود تصاویر با کیفیتی را مشاهده کنید، باید تنظیمات دستگاه خود را به صورت صحیح انجام دهید. در برخی مواقع لازم خواهد بود که تلویزیون خود را ریست نمایید. برای انجام دادن این کار ابتدا تلویزیون خود را خاموش کرده و پس از گذشت ۵ دقیقه آن را دوباره به برق متصل نمایید و تلویزیون را روشن کنید. در این حالت وقتی تلویزیون را روشن می‌کنید، احتمالاً مشکل به وجود آمده برطرف شده است.

حتما بخوانید:   چرا سینمای خانگی صدا ندارد ؟

تلویزیون

مشکلات نرم افزار و سیستم عامل

در مواقعی که تلویزیون خود را تازه خریداری نموده‌اید پرش تصویر تلویزیون امکان دارد که به سیستم عامل مربوط باشد. تفاوتی ندارد که نمایشگر و مانیتور شما از چه سیستم عاملی استفاده می‌کند. در نهایت اگر برای آن به روز رسانی وجود داشته باشد باید نصب گردد. این تنظیمات در بخش به روز رسانی و در منوی برنامه‌ها قابل دسترسی و مشاهده خواهد بود. در این شرایط اگر باز هم تصاویر پرش داشتند، باید پس از به روز رسانی کردن آن را ریست فکتوری نمایید.

سیگنال ضعیف آنتن

در مواقعی که از حالت تبدیل آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌کنید. امکان دارد که با مشکل تصویر مواجه شوید. برای اینکه این موضوع را بررسی نمایید در تلویزیون خود به سراغ منوی Info بروید. روی کنترل دکمه‌ای برای ورود به این صفحه وجود دارد. وقتی که این دکمه را می‌زنید، مشخصات شبکه قابل مشاهده است. دو نوار قدرت سیگنال و کیفیت آن قابل مشاهده است. چنانچه هر کدام از این موارد بیش از اندازه پایین بودند، با مشکل پرش تصاویر مواجه خواهید شد.

کمک گرفتن از متخصصین

چنانچه با بررسی مواردی که گفته شد، نتوانستید مشکل پرش تصاویر را برطرف نمایید، بهتر است که از متخصصین که در این زمینه مهارت و دانش کافی دارند، کمک بگیرید تا عیب یابی و تعمیر تلویزیون شما به صورت اصولی انجام شود و مشکلات بیشتری برای دستگاه به وجود نیاید. تصویر تلویزیون ممکن است که دلایل گوناگونی داشته باشد که متخصصین در این زمینه به صورت کامل با آنها آشنایی دارند و به راحتی دلیل وجود این مشکل در تلویزیون را تشخیص خواهند داد و از راهکارهای مناسب برای برطرف کردن این مشکل استفاده کرده و مشکل را رفع خواهند کرد.

چنانچه عیب یابی و تعمیر تلویزیون به دست افراد غیرحرفه‌ای انجام شود، مشکلات بیشتری برای تلویزیون به وجود خواهد آمد. در این صورت هزینه‌های تعمیر چندین برابر شده و دستگاه با مشکلات جدی‌تری روبرو خواهد شد.

31

دلیل پرش تصویر در تلویزیون‌ها با برندهای مختلف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی دلایل پرش تصویر در تلویزیون‌ها

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x