دیجیتال

آموزش ریکاوری ماشین مجازی سرور | ریکاوری vmware

نحوه بازیابی ماشین مجازی پاک شده از ویندوز یا هارد

ریکاوری ماشین مجازی سرور زمانی انجام می شود که امکان دسترسی به اطلاعات و داده های ذخیره شده خود را در ماشین مجازی نداشته باشید. بنابراین لازم است بتوانید از طریق بازیابی و ریکاوری اطلاعات از دست رفته را بدست آورید. البته قبل از هر چیز ابتدا باید با ماشین مجازی سرور و عملکرد آن آشنا شوید.

معرفی ماشین مجازی سرور

ماشین مجازی سرور راهی برای مجازی سازی اطلاعات، صرفه جویی در هزینه ها و مدیریت سیستم ها می باشد. نام این ابزار Virtual Machine است که به اختصار به آن VM می گویند. این برنامه همچون کامپیوتر مجازی است که می تواند تمامی عملکرد و کارایی سیستم عامل حقیقی را در اختیار کاربر قرار دهد.

بنابراین می توان گفت که وی ام یا ماشین مجازی در واقع یک کامپیوتر حقیقی است که از منابع فیزیکی یک سیستم استفاده می کند. این منابع عبارتند از:

 • حافظه و رم
 • پردازنده
 • دیسک ذخیره‌سازی

در حقیقت ماشین های مجازی سرور با در اختیار داشتن این قطعات یک سرور کامل و واقعی هستند که روی نرم‌افزار Hypervisor نصب می شوند. و امکان کار با آن به صورت واقعی وجود دارد. با استفاده از این ابزار می توان به مزایای یک سیستم واقعی و همچنین مدیریت سیستم های مجازی دست یافت.

حال این سرور نیز ممکن است همچون دیگر سرورهای واقعی دچار خرابی هایی شوند و اطلاعات کاربر را از دسترس خارج کنند. از جمله خرابی های ماشین مجازی سرور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود نقص فنی در سیستم میزبان
 • پاک شدن کامل ماشین مجازی
 • ایراد در هارد دیسک
 • خراب شدن سیستم ماشین
 • و …

در هنگام مواجهه با چنین مشکلاتی بازیابی اطلاعات و داده های ماشین مجازی سرور امری لازم و ضروری است. البته که از بین رفتن و حذف شدن اطلاعات ماشین مجازی سرور به سادگی صورت نمی گیرد. اما در صورتی که با مشکل در این خصوص مواجه شدید، ریکاوری ماشین مجازی سرور چیزی است که باید آن را بلد باشید.

برای بازیابی و ریکاوری اطلاعات نرم افزارها و برنامه های خاصی وجود دارد که در اینجا سه روش رایج ریکاوری اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار R-Studio را بیان می کنیم.

انواع نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات در ماشین مجازی سرور

R-Studio Technician License

یکی از ابزارهای بسیار مهم جهت ریکاوری اطلاعات نرم افزارR-Studio Technician License است. هنگامی می توانید از این روش استفاده کنید که مجوز تکنسین R-Studio را داشته باشید. یا اینکه دارای کد فعال سازی جهت استفاده سریع از برنامه R-Studio   باشید.

پس لازم است ابتدا برنامه را دانلود نمایید و بعد از نصب آن باید برنامه را با سی دی یا DVD بالا بیاورید. در این مرحله برنامه باید بالا بیاید و صرفا نیاز است جهت بالا آمدن درایو سی دی یا دی وی دی، عملیات بوت شدن سیستم تغییر کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تفاوت اصلی پرینتر جوهرافشان و لیزری | پرینتر لیزری بخریم یا جوهر افشان؟

سپس ماشین مجازی سرور توسط برنامه R-STUDIO بوت می شود. همچنین می توانید جهت بازیابی و ریکاوری اطلاعات از حافظه شبکه نیز استفاده کنید. در این صورت نیاز به یو اس بی خواهید داشت. تا بتوانید تمامی فایل و داده ها را با استفاده از آن به هارد اکسترنال منتقل کنید.

ریکاوری ماشین مجازی سرور

R-Studio Network License

یکی دیگر از ابزارهای لازم جهت ریکاوری اطلاعات ماشین مجازی سرور R-Studio Network License می باشد. در صورتی که مجوز شبکه را برای برنامه R-Studio داشته باشید، می توانید از نسخه R-Studio Agent Emergency جهت بازیابی داده ها و اطلاعات استفاده کنید.

 • البته برای این کار لازم است ابتدا برنامه مورد نظر را دانلود و نصب کنید. سپس باید برنامه را اجرا کنید تا سی دی و DVD بالا بیاید.
 • در اینجا به طور طبیعی باید ماشین مجازی سرور با درایو دی وی دی یا سی دی بوت شود.
 • در این مرحله تنها نیاز دارید که ماشین مجازی سرور با درایو CD یا DVD بوت شود. در  این صورت برنامه اجرا می شود و ماشین را ریکاوری می نماید.
 • با این کار می توانید اطلاعات و داده های ماشین مجازی سرور را بازیابی نمایید.

R-Studio Local License

از دیگر روش های بازیابی اطلاعات ماشین مجازی سرور با استفاده از R-Studio Local License می باشد.

در صورتی که لایسنس لوکال R-Studio را در اختیار داشته باشید، می توانید اقدام به ریکاوری ماشین مجازی سرور بپردازید. برای این کار لازم است Image Drive را ایجاد کنید. و آن را در بخشی دیگر بازیابی نمایید.

البته لازم است قبل از آن ایمیج R-Studio Agent Emergency ISO را دانلود و نصب کنید.

در مرحله بعد ماشین مجازی را نصب نموده تا ایمیج  R-Studio Agent Emergency در یک درایو همچون CD یا DVD نصب شود.

سپس لازم است ماشین مجازی را با درایو cd یا dvd اجرا کنید تا بالا بیاید. در اینجا چنانچه نیاز بود، بوت سیستم را به CD یا DVD تغییر دهید.

بعد از اینکه ماشین مجازی سرور راه‌اندازی شد، به R-Studio که در حال اجرا نیز می باشد، متصل گردید. و با استفاده از آن ایمیج درایو ماشین مجازی را ایجاد کنید. و در یک هارد مستقل همچون هارد اکسترنال ذخیره کنید.

در این مرحله لازم است ایمیج را در R- Studio باز کنید. و بر مبنای آن اقدام به ریکاوری ماشین مجازی سرور کنید.

به جز این سه روش برنامه ها و نرم افزارهای دیگری نیز وجود دارند که به واسطه آن می توانید اقدام به بازیابی و ریکاوری اطلاعات و داده ها نمایید. از جمله نرم‌افزار ویزارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

EaseUS Data Recovery Wizard

جهت ریکاوری ماشین مجازی سرور استفاده از نرم‌افزار EaseUS Data Recovery Wizard یک راه پیشنهادی دیگر است که بسیار عالی عمل می کند.

ابتدا آن را دانلود نموده و در سیستم خود نصب کنید. سپس با استفاده از مراحل زیر می توانید اطلاعات از دست رفته ماشین مجازی خود را بدست آورید.

 • ابتدا لازم است مکان ریکاوری اطلاعات و داده ها مشخص شود. یعنی تعیین کنید که داده های ریکاوری شده در کدام قسمت ذخیره شوند.
 • برنامه EaseUS Data Recovery Wizard را اجرا نموده سپس مکان ریکاوری داده ها را تیک بزنید تا اسکن برنامه شروع شود. هر جایی می تواند محل ذخیره اطلاعات شما باشد از قبیل: هارد درایو، کتابخانه، هارد اکسترنال و …
 • شروع به پارتیشن اسکن نمایید.
 • برای این کار لازم است روی گزینه اسکن کلیک کنید. تا نرم‌افزار اقدام به اسکن کردن پارتیشن و جستجوی اطلاعات و داده های حذف شده کند.
 • اطلاعات مورد نظر خود را می توانید براساس راهنمایی های زیر پیدا نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین ساعت هوشمند 2023 | بهترین ساعت هوشمند با قابلیت مکالمه

(در قسمت Extra Files امکان پیدا کردن پوشه ها را با نام و آدرس آن دارید. در قسمت Filter به سادگی و در سریع ترین زمان ممکن می توانید اطلاعات را پیدا کنید. در قسمت Search نام پوشه و اطلاعات دیگر آن را می توانید جستجو کنید.)

 • در مرحله آخر می توانید پیش نمایش فایل های حذف شده را ببینید. بعد از دیدن پیش نمایش می توانید اطلاعات را با انتخاب دکمه ریکاوری بازیابی کنید.

دلایل حذف اطلاعات سرور مجازی

اطلاعاتی که در ماشین مجازی ذخیره می شود، کاملاً بستگی به نوع کارکرد سرور میزبانش دارد. به این صورت که وقتی سرور میزبان دچار خرابی شود، ماشین مجازی نیز با مشکل مواجه می شود. بنابراین مشکلات سخت افزاری یکی از دلایل اصلی از دست دادن داده ها در ماشین مجازی سرور می باشد.

از طرفی به جهت اینکه ماشین مجازی هیچ سخت افزاری ندارد، کوچک‌ترین ضربه یا خراشیدگی هارد دیسک می تواند باعث ایجاد خرابی در سرور مجازی شود. در واقع هر خطایی باعث می شود که دسترسی به اطلاعات سرور مجازی برای کاربر محدود شود. اما ما اینجا هستیم تا بتوانیم در زمینه بازیابی اطلاعات سرور مجازی به شما کمک کنیم.

ریکاوری ماشین مجازی سرور

جمع‌بندی

از ماشین مجازی سرور می توان جهت ذخیره‌سازی و نگهداری اطلاعات استفاده نمود. اغلب شرکت ها، مراکز مختلف و ارگان ها از این ابزار استفاده می کنند. در واقع همان طور که در این مقاله گفتیم، ماشین مجازی سرور یک نوع کامپیوتر است که سیستم عامل و اپلیکیشن های مربوط به کامپیوتر را اجرا می کند.

در صورتی که این ابزار با مشکل مواجه شود، ممکن است اطلاعات و داده ها را حذف کند. در این صورت نیاز به ریکاوری ماشین مجازی سرور خواهید داشت. البته در صورتی که اطلاعاتی در این زمینه ندارید، پیشنهاد می کنیم حتماً به افراد متخصص و ماهر مراجعه کنید.

مجموعه تخصصی ایبک امداد ارائه دهنده کلیه خدمات مربوط به فناوری و دیجیتال است که ‌می تواند بهترین خدمات را با کیفیتی بسیار عالی و قیمتی مناسب در محل شما ارائه نماید.

ریکاوری ماشین مجازی سرور

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه ریکاوری ماشین مجازی سرور

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا