تعمیرات سرمایش گرمایش

نکات قابل توجه در خرید بخاری برقی

نکاتی جالب برای خرید بخاری برقی

بخاری برقی یکی از وسایل الکتریکی خانگی است که با تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی نقشی موثر را برای دلنشین کردن فضای خانه و گرم نمودن آن در فصل زمستان ایفا می کند. به طور معمول تمایل افراد برای استفاده از بخاری برقی در گرم نمودن فضاهای کوچک و یا در مکان هایی که تمایل دارند دما زودتر بالا برود بیشتر است. در مقاله حاضر تلاش شده است تا نکات مهمی که در خرید بخاری برقی باید به آن توجه داشت، مورد بررسی قرار بگیرد.

بخاری برقی

به طور معمول در اتاق هایی که کوچک هستند و به اندازه کافی فضا برای لوله کشی یا نصب بخاری گازی ندارند می توان از بخاری برقی استفاده کرد. از طرفی چنانچه گاز قطع شود و یا افراد تمایل داشته باشند تا محیط زندگی شان در مدت زمان کوتاه تری گرم شود می توانند نوع و مدل مناسب بخاری برقی را خریداری و آن را مورد استفاده قرار دهند.

افزون بر موارد بالا با خرید بخاری برقی می توان از دیگر مزایای کاربرد آن نیز بهره مند شد، از جمله؛

 • انجام فرآیند گرم کردن فضا به شکل طبیعی تر و در نتیجه سالم بودن هوای گرم برای کودکان و افراد حساس
 • ساطع نکردن اشعه ها و پرتوهای مضر و آسیب رسان
 • عدم نیاز به زیر ساخت برای استفاده
 • ایجاد سر و صدای کمتر نسبت به سایر وسایل
 • عدم تولید حرارت سوزاننده و یا عدم کاربرد ماده حاوی مایع گرم برای ایجاد ایمنی بیشتر

انواع بخاری برقی

بخاری های برقی از نظر تکنولوژی ساخت، ابعاد و نوع کاربرد در انواع متفاوتی دسته بندی می شوند که در هنگام خرید باید آن را مورد توجه قرار داد.

از نظر تکنولوژی بخاری های برقی در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

 • بخاری برقی تابشی، که در آن فضا با استفاده از انرژی تابشی گرم می شود و به طور معمول بیشتر فضای مقابل خود را گرم می کند. باید اشاره کرد که استفاده از این نوع بخاری برای فضاهای کوچک مناسب تر است.
 • بخاری برقی همرفتی، که در آن گرما از یک وسیله تولید کننده حرارت عبور کرده و سپس تمام فضا را گرم می کند، البته باید توجه داشت که در این نوع برای توزیع بهتر گرما در محیط خانه از یک فن پخش کننده نیز استفاده می شود.

باید اشاره کرد که بخاری برقی همرفتی قادر است به خوبی سراسر اتاق را گرم کند در نتیجه کاربرد آن رایج تر است.

 • بخاری برقی Mica thermic، در ساخت این نوع از بخاری از هر دو تکنولوژی تابشی و همرفتی بهره گرفته شده است، در نتیجه قادر است تا فضا را در مدت زمان کمتری گرم کند و همچنین کاربرد آن با مزیت عدم توزیع گرد و غبار و سایر عوامل حساسیت زا همراه است.

جدای از تکنولوژی ساخت، بخاری های برقی ممکن است به طور عمومی در یکی از دسته های زیر قرار بگیرند:

 • بخاری برقی سرامیکی، که در آن از هیچگونه سیم یا سیم پیچی برای تولید و توزیع گرما استفاده نمی شود و در عوض از سرامیک استفاده می شود. باید اشاره کرد که سرامیک استفاده شده در این نوع گرما را به شکل یکنواختی پخش می کند.
 • بخاری برقی روغنی، این نوع از بخاری دارای کیفیت بالایی است و در ساخت آن از تکنولوژی Mica thermic استفاده می شود که قادر است به خوبی فضا را گرم کند.
 • بخاری برقی مادون قرمز، این نوع از بخاری خود دارای دو گونه بخاری های المنت دار و بخاری های مجهز به لامپ کوارتزی می باشد که افزون بر برخورداری از کیفیت مطلوب، زیبایی خاص به خود را دارند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم تعمیر و نگهداری چیلرهای جذبی

در هنگام خرید بخاری برقی باید نوع آن را از نظر موارد بالا مورد توجه قرار داد.

بخاری برقی 2

بررسی نوع بخاری برقی از نظر محل قرار گیری

از نظر محل قرارگیری بخاری های برقی دارای مدل ها و یا انواعی به شرح زیر می باشند:

 • بخاری برقی زمینی

این نوع از بخاری برقی تقریبا دارای ابعاد کوچکی است و به سادگی می توان گفت که جاگیر نیست. همچنین این بخاری به صورت عمودی قرار گرفته و از آن جا که مجهز به فن است می تواند به آسانی فضای مورد نظر را گرم کند.

افزون بر جاگیر نبودن و قرارگیری در کف اتاق و یا فضای دلخواه از جمله دیگر حسن های بکارگیری بخاری برقی زمینی آنست که در صورت بروز مشکل می توان به راحتی آن را تعمیر کرد.

 • بخاری برقی دیواری

همان طور که از نام این نوع از بخاری های برقی آشکار است، بر روی دیوار نصب می شوند و به طور معمول برای محیط های باز مانند کارگاه ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 • بخاری برقی قرنیزی

بخاری های قرنیزی به طور معمول در نزدیکی کف خانه و محل قرنیزها نصب می شوند و انرژی گرمایی را از کف خانه به سمت بالا هدایت می کنند. در واقع می توان گفت که مکانیسم عمل گرم کردن در آن ها مشابه با رادیاتور بوده و همچنین مجهز به لوله های آب گرم و انتقال حرارت است.

این نوع از بخاری برقی گزینه مناسبی برای گرم کردن خانه ها به ویژه خانه های قدیمی است.

 • بخاری برقی کوچک

این مدل از بخاری دارای ابعاد کوچکی است و به راحتی می توان آن را حمل و نقل کرد. این بخاری تنها قادر است که فضای مجاور خود (محل استقرار فرد) را گرم کند، بنابراین حتی می توان آن را بر روی میز نیز قرار داد.

اندازه و ابعاد بخاری برقی

افزون بر نوع، اندازه بخاری برقی یکی از نکات قابل توجه در خرید آن است که بر کاربرد آن نیز تاثیر چشمگیری دارد. برای مثال نمی توان از یک بخاری بزرگ برای گرم کردن یک اتاق کوچک استفاده کرد چرا که به طور حتم منجر به اتلاف میزان بالایی از منابع انرژی می شود، از طرف دیگر بخاری کوچک قادر نخواهد بود که اتاق و یا فضای بزرگ را گرم کند و در عمل ناکارآمد است.

در ارتباط با این مورد باید اشاره کرد که برای گرم کردن و همچنین گرم نگه داشتن یک اتاق به اندازه متوسط ۳۰ متر مربع به مقدار ۱۰ وات انرژی حرارتی نیاز است. بنابراین بخاری برقی مناسب چنین فضایی باید دارای توان برقی ۳۰۰۰ وات باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دفترچه راهنمای پکیج ایران رادیاتور و مشخصات فنی آن

میزان انرژی مصرفی بخاری برقی

برای پیشگیری از مصرف بیش از حد انرژی الکتریکی و به دنبال آن پایین نگه داشتن هزینه برق مصرفی باید در زمان خرید بخاری برقی، میزان انرژی مصرفی آن را نیز مورد بررسی قرار داد. در این مورد بهتر است از بخاری برقی های مجهز به ترموستات با قابلیت تنظیم، تایمر و یا بخاری با توان مصرفی (وات) پایین استفاده نمود.

سر وصدای تولید شده در بخاری برقی

برخی از انواع بخاری برقی مانند سایر وسایل الکتریکی هنگام کار کردن سر و صدا ایجاد می کنند، بنابراین پیش از خرید باید میزان سر و صدای وسیله را به عنوان ملاکی مورد توجه قرار داد، چرا که میزان صدای تولید شده می تواند برای برخی از افراد حساسیت زا و آزار دهنده باشد.

تجهیزات به کار رفته در بخاری برقی برای تامین ایمنی

یکی از خطرات بالقوه استفاده از بخاری برقی، احتمال آتش سوزی آن در موارد عدم رعایت ایمنی است. با توجه به این مورد تولیدکنندگان بخاری برقی آن ها را به تجهیزاتی ایمنی مجهز کرده اند.

بعضی بخاری های برقی مجهز به قطع کن خودکار هستند و پس از واژگونی به صورت خودکار برق در دسترس آن ها قطع می شوند. از طرف دیگر کلید محافظت در برابر حرارت (دمای) بیش تر از حد تعیین شده از دیگر راهکارهای تامین ایمنی در بخاری های برقی است،  با افزایش دما سنسور این محافظ، بخاری را به صورت خودکار خاموش می کند.

افزون بر این موارد قراردادن محافظ مقابل المنت ها، مقاومت بالای بدنه در مقابل افزایش درجه حرارت و به طور کلی رعایت استاندارهای ساخت بخاری برقی باید در زمان خرید و یا حتی پیش از آن به عنوان معیارهای ایمنی مورد بررسی قرار بگیرند.

پیشنهاد می شود برای حفظ ایمنی و همچنین جلوگیری از ایجاد آسیب به بخاری برقی در هنگام استفاده به صورت مستقیم به پریز وصل شود. چرا که اتصال آن به چند راهی موجب ایجاد اختلال در عملکرد بخاری و ایراد در آن می شود.

ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش برای بخاری برقی

بهره مندی از ضمانت نامه و خدمات پس از فروش برای تعمیر ساده تر و رایگان بخاری برقی در صورت خرابی آن، تامین قطعات یدک و به طور کلی استفاده از آن با خیال آسوده تر از جمله مواردی است که در هنگام خرید بخاری برقی باید به آن توجه داشت. در این خصوص بهتر است برای خرید حتما سراغ برند ها و مدل های دارای کارت گارانتی رفت.

بخاری برقی

در بالا برخی از ملاک های انتخاب و خرید بخاری برقی مورد بررسی قرار گرفت، افزون بر این موارد باید میزان انتظار مشتری و تناسب کاربرد بخاری، میزان گرمایش بخاری از نظر سرعت گرم کردن و ظرفیت تولید انرژی گرمایی، محل استفاده، قابلیت تنظیم دما، نوع المنت، ابعاد و وزن، طراحی، وجود و یا عدم وجود فن، نوع سیم، ویژگی های اضافی دستگاه (مانند قابلیت تولید رطوبت، سیستم قطع برق، کنترل از راه دور، وجود چرخ و …) و در نهایت قیمت آن نیز مورد بررسی قرار گیرد تا  بتوان بهترین نوع بخاری برقی را برای دریافت نتیجه ای مطلوب گزینش کرد.

 

نکات قابل توجه در خرید بخاری برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات قابل توجه در خرید بخاری برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا