تعمیرات سرمایش گرمایشتعمیرات

شیوه تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی

تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی بر این اساس دارای اهمیت است که می توان نحوه صحیح مصرف انرژی را آموخت. خریداری کولر گازی بر اساس نیاز و ظرفیت مکان مورد نظر و نصب کولر گازی در یک موقعیت خوب یکی از مهم ترین موضوعات برای صرفه جویی است. روش های بسیاری برای تعیین این مسئله وجود دارد. در صورت رعایت آن می توان می توان بیشترین بازدهی را از سیستم سرمایشی دریافت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

ظرفیت سنجی محاسبات بار ساختمان

چرا باید به تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی توجه کنیم؟

همانطور که در مطالب فوق گفته شد؛ نصب یک سیستم با ظرفیت بالا باعث می شود که هزینه و مصرف انرژی بالایی را تجربه کند به همین منظور نیاز است یک سیستم سرمایشی با ظرفیت مناسبی را تهیه کرد و از آن استفاده کرد . با توجه به فشار مضاعفی که به دستگاه های سرمایشی در زمان بالا بردن مصرف انرژی تحمیل می‌شود، باید به تعیین ظرفیت سیستم سرمایش و گرمایش بسیار توجه کرد. همچنین عدم رعایت آن باعث کمتر شدن عمر دستگاه می شود. بنابراین نمی توان سرمای مورد نیاز را از آن تامین کرد. تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی یکی از مهم ترین موضوعاتی و پر اهمیت است که برای یک انتخاب مناسب در این زمینه بهتر است از متخصصین در این حوزه کمک بگیرید . که در ادامه به چند نکته در باره آن اشاره کرده ایم.

 تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی چه اهمیتی دارد؟

توجه به تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در صورت توجه به میزان برق مصرف شده باید در نظر داشت. همچنین سیستم سرمایشی باید به اندازه خانه و یا محیط کار شما باشد. نه خیلی بزرگ تر از محیط باید باشد و نه خیلی کوچک تر از محیط. این تناسب باید رعایت شود. در صورت عدم رعایت آن، باعث افزایش مصرف برق می شود.

در صورتی که سیستم سرمایشی دارای ظرفیت پایینی داشته باشد، می توان دریافت که پاسخگوی نیاز ما نیست. همچنین با بالا بودن ظرفیت سیستم سرمایشی هم همان اشتباه دوباره تکرار می شود اما از نوع دیگر امکان بروز این اشتباه اتفاق می افتد. مراحل گوناگونی برای تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی وجود دارد که می توانید راحت تر سیستم مورد نظر خود را خریداری کنید. مراحل آن به عبارت زیر است:

  • مرحله اول

می توان فضای مورد نظر را محاسبه کرد. بر حسب متر مربع طول*عرض* ارتفاع می شود. برای محاسبه آن در نظر بگیرید طول و عرض اتاق شما چقدر است و چقدر ارتفاع دارد. وقتی فضا اتاق را بدست آورید می توانید براساس همان معیار سیستم مورد نظر خود را خریداری کنید.

  • مرحله دوم

تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی نیاز به توجه این مرحله دارد. بنابراین درباره آن بسیار تحقیق کنید. با توجه به ویژگی هایی که در اتاق وجود دارد باید به ضریب مناسب آن توجه کرد. باید از ضریب ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ استفاده کرد. ۳۰ برای محیط هایی است که دارای پنجره های کمی هستند و عایق بندی شده اند. این فضا با مشخصاتی که دارد در تابستان بسیار خنک و مناسب است. ضریب ۴۰ برای فضایی استفاده می شود که دارای عایق بندی کم و پنجره های زیادی است. بالاترین ضریب که برای اتاق استفاده می شود ضریب ۵۰ است که برای اتاق های زیر شیروانی، اتاق هایی با سقف مسطح و یا شیب دار و… مورد استفاده قرار می گیرد.

  • مرحله سوم

اعداد به دست آمده از مرحله اول و دوم را باید با یک دیگر ضرب کرد. متراژ مورد نظر را باید ضرب در ضریب کرد. عدد به دست آمده همان وات یا کیلو وات است. توجه به ظرفیت سرمایشی در BTU نیز مهم است. برای تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی علاوه بر محاسباتی که در فوق انجام دادید، نیاز است که واحد حرارتی را مورد بررسی قرار دهید. واحد حرارتی با BTU نشان داده می شود. ۱ وات برابر با ۳.۴۱۲۱BTU است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  موتورخانه چیست؟ و انواع مختلف تجهیزات آن

تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی

تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی با محاسبه چیلر و مینی چیلر

برای این که این بخش را مورد محاسبه قرار دهیم باید فضای مورد نظر را با متراژ متر مربع در نظر بگیریم. سپس ضریب آن را برای محاسبه بار سرمایشی باید ضرب کنیم. عدد بدست آمده باید تقسیم بر واحد بی تی یوBTU شود. همچنین برای تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی با محاسبه داکت اسپیلت بار برودتی را باید با فضا و متراژ مورد نظر در نظر گرفت. برای این بخش باید ضرب در حاصل بی تی یو کنیم. با توجه به ظرفیت هایی که در این وجود دارد می توان نزدیک ترین عدد را بدست آورد.

چه بخش هایی از خانه برای نصب کولر گازی دارای اهمیت است؟

پس از آن که تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی را به خوبی پشت سر گذراندید، نیاز است که به فکر نصب کولر گازی باشید. در صورت اینکه اشتباهی در نصب آن رخ دهد، امکان دارد که در صورت جابه جایی کولر هزینه های بسیاری را متقبل شوید. بنابراین نیاز است که به این موضوع توجه ویژه داشته باشید. نصب کولر گازی در یک نقطه نامناسب می تواند حتی سرمایش خوبی را ارائه نکند. بخش های مهمی که می تواند برای نصب بسیار مهم باشند عبارت است از: محل قرار گیری پنجره ها، وسائل برقی موجود در اتاق، تعداد لامپ ها، متریال کف. واحد های مربوط به تهویه اسپیلت باید در یک موقعیت مناسب در مکان مرکزی قرار گیرند تا جریان هوا متعادل در آن ها وجود داشته باشد.

  • تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی در اتاق خواب

بهترین موقعیت برای نصب کولر گازی می تواند اتاق خواب باشد. در این بخش هوا مستقیما بر روی تخت در جریان نیست. امکان دارد افراد با گلو درد از خواب بیدار شوند.

  • اتاق نشیمن

بهترین موقعیت برای نصب کولر می تواند اتاق نشیمن باشد. البته باید در موقعیتی نصب شود که هوا در گردش باشد.

  • ارتفاع

هوای خنک به صورت طبیعی به دلیل سبک بودن به سمت پایین حرکت می کند، بنابراین برای یک نواخت شدن هوای فضا آن را بر روی دیوار نصب می کنند.

نصب ترموستات در تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی چه اهمیتی دارد؟

ترموستات نقش مستقیمی با عملکرد کولر گازی دارد. ترموستات می تواند برای سیستم تهویه مطبوع بسیار کارایی داشته باشد و بر عملکرد آن تاثیر مثبت بگذارد. این طراحی بر این اساس بوده است که بتواند در صورت شناخت دمای خانه آن را تنظیم کند. نصب ترموستات در موقعیت نا مناسب باعث می شود که دمای خانه به درستی از سوی ان خوانده نشود. مهم ترین موضوعی که باید در نظر داشته باشید این که ترموستات باید از منابع گرمایی که درون خانه شما باعث نوسان است، دور نگه داشته شود. لوازمی چون لوازم الکترونیک، لوازم آشپزخانه و وسائل الکتریکی مانند چراغ ها می باشند. بنابراین ترموستات می تواند دمای محیط خانه را به درستی مورد اندازه گیری قرار دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید چرخ خیاطی خانگی باکیفیت | نکات مهمی که هنگام خرید چرخ خیاطی باید بدانید

مهم ترین موضوع دیگری که در زمینه نصب وجود دارد توجه به یونیت خارجی است. برخی افراد با تمرکز به یونیت داخلی، یونیت خارجی را فراموش می کنند. بنابراین باید یک موقعیت مناسب برای کندانسور در فضای باز در نظر گرفت. چرا که باعث عملکرد بهتر تهویه مطبوع می شود. یونیت بیرونی فضای زیادی را اشغال می کند. سیستم تهویه مطبوع بهتر عمل خواهد کرد. به همین منظور باید در نظر داشته باشید که یونیت باید فضای کافی برای هوا تازه منتشر شده در داخل خانه را داشته باشند. برای دستیابی به این نتایج باید فضای خالی را در اطراف کندانسور برای جریان آزاد سازی هوا ارائه کرد. بنابراین یونیت بیرونی کولر گازی  به خوبی تنظیم و تعمیر می شود.

تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی

برای نگه داری یونیت بیرونی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای نگه داری آن باید به سایبان توجه کنید. سایبان در معرض مستقیم نور خورشید قرار می گیرد. بنابراین باید به فکر محافظت آن در برابر گرما بود. همچنین وقتی یونیت خارجی کار می کند باعث تولید گرما بسیار می شود. به همین دلیل باید فضا برای کارکرد آن خنک باشد. برای اینکه از این بخش محافظت کرد باید یک سایبان مناسب بری آن تهیه کرد. در روز های سرد و بارانی و گرمای خورشید سایبان برای آن بسیار فایده خواهد داشت. اگر یونیت بیرونی و هوای اطراف خنک باشد، سیستم AC بسیار کارآمد خواهد بود. درون خانه وسائل برقی در حال کار کردن هستند و باعث می شوند که کولر گازی بسیار سخت کار کنند. چرا که وسائل می توانند بر ترموستات تاثیر بگذارند. این موضوعات برای تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی دارای اهمیت هستند و می توانند موارد بسیاری را برای ما ثابت سازند.

محل قرار گیری کولر گازی بسیار دارای اهمیت است. به صورتی که یونیت داخلی نباید نزدیک منابع گرما باشد. کولر گازی در نزدیکی وسایلی مانند یخچال، تلویزیون و.. باشد ممکن است ترموستات به خوبی عمل نکند. کندانسور باید بالا نصب شود. هوای سرد به سمت پایین حرکت می کند. برای دستیابی به سرمایش کافی باید نصب کولر گازی به خوبی ارائه شود. کندانسور در صورتی که به سمت زمین قرار بگیرد امکان دارد آن نتیجه خوبی را در بر نداشته باشند. بنابراین هزینه ی بیشتری را در زمینه برق و گاز برای افراد پیش می آورد.

 

کلام پایانی

همانطور که می دانید مصرف انرژی گاز و برق بسیار دارای اهمیت است. به همین منظور باید به تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی توجه داشت. روش های گوناگونی وجود دارد که می توان با کمک آن ها در این زمینه بهترین انتخاب را داشت و بهتر عمل کرد. محاسباتی در این زمینه وجود دارد که می تواند بسیار مفید باشند.

شیوه تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا باید به تعیین ظرفیت سیستم سرمایشی توجه کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا