دیجیتال

شارژ کارتریج جوهری یا لیزری | مراحل شارژ کارتریج جوهری و لیزری

شارژ کارتریج جوهری یا لیزری | مراحل شارژ کارتریج جوهری یا لیزری

برای همه ما پیش آمده است که در هنگام استفاده از پرینتر شاهد آن بودیم  که جوهر آن تمام شده باشد و پرینت کاغذ را به درستی یا خوانا چاپ نکند. حال راه حل این است که یا کارتریج خود را عوض کنید یا آن را شارژ کنید . فرض کنید شما بنا به دلایلی مانند صرفه اقتصادی تصمیم می گیرید که کارتریج خود را شارژ کنید .

تمام شدن کارتریج پرینتر در سیستم شما  همراه با خطاها و آلارم هایی می باشد که شما را متوجه اتمام کارتریج می کند البته همانطور که در بالا گفته شد چاپ ناخوانا و سفید کاغذ ها نیز نشانه های بارز این حالت می باشد که رایج و مورد فهم همگان است . یکی از تخصصی ترین کار هایی که می توان در ارتباط با چاپگر انجام دهید شارژ کردن کارتریج یا تعویض آن هنگام تمام شدن است .حال گفتیم که به طور مثال صرفه اقتصادی و اینکه خرید کارتریج اصل قیمت بالایی دارد همگان را وادار می کند که گزینه شارژ کارتریج را در اولویت قرار دهند .

نوع اول) شارژ کردن کارتریج های جوهری یا جوهر افشان :

پرینتر های جوهر افشان جز پرینتر های ارزان قیمت در دسته پرینتر ها موجود در بازار است اما باز هم این به این معنی نیست که کارتریج آن ارزان قیمت است .خرید کارتریج اصل  و مناسب همیشه از نظر اقتصادی دارای هزینه بالایی بوده است. هنگامی که جوهر پرینتر جوهر افشان شما رو به اتمام باشد کامپیوتر با آلارم هایی نشان می دهد که منبع رنگ رو به اتمام است.

یکی از معایب پرینتر های جوهر افشان که در بالا هم به آن اشاره شد قیمت بالا کارتریج اصل آن و در کنار آن ظرفیت پایین آن می باشد.

نکته مهم در این قسمت این است که شارژ کارتریج پرینتر های جوهر افشان ممکن است باعث آسیب به پرینتر در دراز مدت می شود و معمولا توصیه می شود که در هنگام اتمام جوهر آن نسبت به تعویض آن اقدام کنید، ما مراحل شارژ کارتریج را در این جا بررسی می کنیم:

مراحل شارژ کارتریج در پرینتر های جوهر افشان :

 • ابتدا مانند هر فعالیت دیگر باید ابزار های مورد نیاز را آماده کنید .اولین ابزاری که مورد نیاز است یک کیت می باشد که از طریق آن می توانید جوهر کارتریج را پر کنید این ابزار را می توانید از فروشگاه ها و مغازه هایی که خدمات پرینتر را ارائه می دهند تهیه کنید.
 • در کنار کیت ابزار دیگری که مورد نیاز حوله یا دستمال کاغذی همراه با چسب نواری می باشد که باید در یک سطح صاف گذاشته شود.
 • چون پر کردن جوهر کارتریج کاری است که ممکن است باعث کثیف شدن دستان شما شود پس حتما از دستکش یکبار مصرف ضخیم و حتی الامکان ساق بلند استفاده کنید و توجه کنید که قبل از بیرون آوردن کارتریج آن را دستتان کنید .
 • حالا پرینتر را خاموش کنید و اجازه دهید پرینتر خنک شود . هنگامی که پرینتر خنک شد به آرامی محفظه رنگ یا کارتریج پرینتر را پیدا کنید و آنرا بیرون بیاورید .
 • چون احتمال دارد جوهر کارتریج شما کامل تمام نشده باشد در هنگام خارج کردن کارتریج از داخل پرینتر ممکن است مقداری جوهر به بیرون نشت کند بنابراین از دستمال کاغذی هایی که آماده کردید، استفاده کنید و چند لایه دستمال کاغذی را روی زمین پهن کنید و کارتریج را روی آن قرار دهید .
 • روی کارتریج نوار چسب مانندی وجود دارد آنرا بلند کنید تا منبع شارژ و سوراخ ورود جوهر به کارتریج را پیدا کنید .بسته به نوع کارتریج ممکن است یک یا چند سوراخ برای پر کردن وجود داشته باشد .حال با سوزن یا شی ای نوک تیز  راه سوراخ کارتریج را باز کنید .
 • نکته بعدی در هنگام شارژ کارتریج این است که به علائمی که مربوط به رنگ های قابل استفاده در کارتریج است دقت کنید چون علاوه بر رنگ سیاه که رنگ معمول و پیش فرض در پرینتر ها می باشد شما می توانید از رنگ های سرخابی ، آبی و زرد در جوهر کارتریج استفاده کنید پس نکته قابل ذکر دیگر این است که جایگاه درست هر رنگ را بشناسید .
 • حالا در پوش رنگ خریداری شده را باز کنید. در کلیه این مراحل توجه کنید که ممکن است رنگ پخش شده و باعث کثیف شدن دستان و سطح ای شود که شما در آن قرار دارید، شود. پس کلیه مراحل را به آرامی و با احتیاط انجام دهید .سرنگ خریداری شده را به آرامی داخل رنگ خریداری شده فرو ببرید و توجه کنید که سرنگ را زیاد پر نکنید. به طور معمول حدود ۵ سی سی از سرنگ را از رنگ پر کنید همچنین دقت کنید که سرنگ دارای هوا نباشد چون این امر باعث می شد جوهر کارتریج به درستی عمل نکند و در هنگام چاپ دچار مشکل شوید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  قوی ترین پردازنده های تلفن همراه

کارتریج لیزری و جوهر افشانتوجه کنید که کارتریج را پر نکنید و اگر در هنگام پر کردن کارتریج کمی از جوهر به بیرون نشت کرد حتما کار را متوقف کنید و سریع سوزن را از داخل کارتریج خارج نکنید و سعی کنید تا کمی از رنگ را از طریق سرنگ بیرون بکشید . در صورتی که مخزن رنگ خیلی پر شده باشد چاپ های اول شما بی کیفیت و یا به صورت سفید خواهد بود .

 • اکنون که کار پر شدن کارتریج تمام شده دستمال را در محل اتصال پرینتر و کارتریج بکشید و حتما در این مرحله باید خط رنگ را بر روی دستمال ببینید. نوار چسب را بردارید و روی سوراخ ها را بپوشانید و دقت کنید که این کار را با دقت انجام دهید و بعد از آن لیبل یا نوار چسب را بروی کارتریج قرار دهید.
 • بعد از این مرحله نوبت به هوا گیری می باشد . در هنگام خرید کیت یک پایه هواگیری همراه آن می باشد که آنرا از کیت جدا کنید و کارتریج را داخل آن قرا دهید و سرنگ را به آن بزنید در این مرحله باید کمی رنگ به داخل سرنگ نشت کند که نشان دهنده این است که کارتریج به درستی هوا گیری شده است و الان زمان استفاده از آن می باشد حالا باید خط رنگ ایجاد شده که در ابتدا به آن اشاره شده است را دوباره با دستمال روی محل اتصال پرینتر و کارتریج بکشید ولی این بار نباید خط رنگ بیافتد .

توجه کنید که مرحله پاک کردن خط رنگ در محل اتصال پرینتر و کارتریج را چندین بار تکرار کنید چون ممکن است که با یک بار کشیدن دستمال روی آن پاک نشود این کار را پی در پی انجام دهید تا کامل خط رنگ از بین رود.

نکته دیگر که مهم است این می باشد که در هنگام پر کردن جوهر پرینتر با سوزن اگر فرد ناوارد باشد باعث می شود که به کارتریج آسیب بزند.

نوع دوم) شارژ کارتریج لیزری:

بعلت قیمت بالایی که کارتریج های اصل دارند کارخانه های سازنده آن تمایل دارند که شما به جای شارژ کارتریج نسبت به خرید آن اقدام کنید ولی شارژ جوهر کارتریج مخصوصا در پرینتر های لیزری خیلی مقرون به صرفه می باشد . شارژ کارتریج های لیزری کمی مشکل است و باید متخصصین آن را انجام دهند ولی اگر بخواهید کمی در مورد آن اطلاعات کسب کنید توصیه می شود که تا پایان مقاله مراحل را دنبال کنید .

 • در ابتدا امر شما باید پودر تونری سازگار با پرینتر خود را انتخاب کنید . تونر ها از لحاظ اندازه دانه ها ،عناصر سازنده شیمیایی و وزن و معیار های دیگر به انواع مختلفی تقسیم می شوند . اما این به این معنی نیست که عمر پرینتر تونر مخصوص به خود را دارد بلکه این تونر ها هستند که به انواع متفاوتی تقسیم می شوند و شما بر اساس ویژگی های آن می توانید به انتخاب بپردازید .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  زبان برنامه نویس پایتون چیست؟

توجه : حتما در انتخاب تونر دقت کنید چون انتخاب تونر اشتباه می تواند به پرینتر شما آسیب بزند.

توجه : حتما در مورد انتخاب تونر با متخصص آن مشورت کنید و بعد نسبت به خرید اقدام کنید.

 • شارژ کردن کارتریج چه در چاپگر های لیزری چه جوهر افشان کاری است که همراه با کثیف شدن اطراف می باشد بنابراین توصیه می شود که روی سطحی که قرار است شارژ کارتریج را انجام دهید چندین دستمال یا پارچه پهن کنید و بعد کار را شروع کنید .در هنگام کار استفاده از ماسک و دستکش ساق بلند را فراموش نکنید به این علت که پودر تونر حدود ۱۵ دقیقه در هوا معلق می ماند و استشمام آن برای بدن انسان مضر است . استفاده از ماسک هم توصیه می شود به این علت که علاوه بر کثیفی ، عدم استفاده از ماسک باعث تحریکات پوستی و در نتیجه بیماری پوستی می شود .
 • حال پرینتر را خاموش کنید و از برق بکشید و بعد از محفظه پرینتر را باز کنید و کارتریج را از آن بیرون بکشید . بر روی کارتریج چند پیچ وجود دارد آن ها را باز کنید و کناری بگذارید.
 • بعد از آن که پوشش را باز کردید در زیر آن می توانید درام را ببینید . در درام یک قسمت سفید رنگ وجود دارد که در این مرحله باید آنرا به آرامی بکشید . اگر این کار توسط افراد نا وارد انجام شود باعث آسیب به درام و در نتیجه باعث افت کیفیت در هنگام چاپ می شود .
 • مرحله بعدی بیرون کشیدن فوم رول است که دقیقا زیر درام قرار دارد و شما باید با انبر دست نوک فوم رول را گرفته و آن را بیرون بکشید .
 • بخش بیرونی کارتریج متصل به دو میخ می باشد که با شی ای نوک تیز آن را بیرون بکشید.
 • در مرحله بعد پیچ کنار فنر را باز کرده و فنر را جدا کنید .
 • حالا به مخزن تونر می رسیم که کارمان اینجا شروع می شود در کنار مخزن بخش ای به نام ضایعات وجود دارد که باید این دو قسمت از هم جدا و تفکیک شود . برای جدا کردن مخزن دو پیچ در کنار آن قرار دارد که باید با پیچ گوشتی آن را باز کنید .
 • قسمت ضایعات را بررسی کنید و در سمت راست آن فنری وجود دارد و آنرا به آرامی بردارید .
 • برای جدا کردن ضایعات و جوهر باید پیچ های قسمت ضایعات را باز کنید تا بتوانید وایپر بلید را جدا کنید .
 • حال وایپر بلید را با دستمالی لطیف و نرم تمیز کنید تا روی آن خش نیاندازد . بعد از آنکه تمیز کردید روکش پلاستیکی را در سرجای خود تنظیم کنید و فنر را به جای قبلی خود منتقل کنید.
 • تا این مرحله بخش ضایعات تمیز شده است حالا نوبت به پر کردن کارتریج رسیده که برای این کار پوشش اطراف کارتریج را برداشته و بعد از مشاهده روکش سفید رنگ ، آنرا برداشته و نوبت به تونر می رسد که باید با گذاشتن کلاه بر روی آن پخش آن را کنترل کرد. کارتریج را با پودر تونر پر کرده و روکش را سر جای خود قرار می دهید.
 • حالا باید دو قسمتی که از هم جدا کردیم را دوباره بهم وصل کنید به این صورت عمل می کنیم که میخ ها را دوباره سر جایشان گذاشته ،فوم رول و درام روی آن را دوباره وصل می کنیم و پوشش روی کارتریج را بر روی آن قرار می دهیم و پیچ ها را وصل می کنیم .

توجه داشته باشید که محل قرار گیری کارتریج در هر پرینتر لیزری متفاوت است.

بعنوان نکته آخر می توان گفت که شارژ پرینتر های لیزری  و جوهر افشان نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد و انجام آن توسط افراد ناوارد می تواند باعث بروز مشکل در چاپ یا خرابی پرینتر شود . برای همین برای مشورت و آگاهی بیشتر به کارشناسان ما در سایت ایبک مراجعه کنید.

شارژ کارتریج جوهری یا لیزری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

شارژ کارتریج جوهری یا لیزری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا