مجله ساختمان

طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

طراحی دکوراسیون داخلی منزل به معنای هماهنگ سازی تمامی اجزای داخلی خانه با هدف زیباتر شدن و ایجاد فضای دل انگیز و گرم می‌ باشد. در خانه‌ هایی که نقلی و کوچک هستند انجام یک دکوراسیون داخلی اصولی می‌ تواند فضای موجود را بهینه‌ سازی کرده و با ایجاد هماهنگی در بین اجزای مختلف منزل و وسایل باعث زیباتر دیده شدن آن می شوند. همیشه نقل مکان کردن به یک خانه جدید می‌ تواند پر از جذابیت و هیجان باشد ولی گاهی اوقات روش چیدمان وسایل منزل به دغدغه‌ ای برای افراد خانواده مخصوصاً خانم‌ های خانه تبدیل می‌ شود. اینکه تصمیم بگیرید وسایل را در کجا قرار دهید می‌ تواند چالش بزرگی باشد که ذهن شما را برای مدت‌ ها درگیر خواهد کرد. در واقع طراحی و دکوراسیون خانه بازتابی از سلیقه، احساس و شخصیت افراد خانواده می‌ باشد.

دکوراسیون داخلی منزل

برای آنکه دکوراسیون منزل خود را به صورت اصولی انجام دهید ابتدا باید فضای کلی خانه را در ذهن خود مجسم نمایید و پس از آن مراحل مختلف چیدمان را انجام دهید. معمولا وقتی صحبت از خرید وسایل منزل می‌ شود اولین چیزی که به ذهن ما می‌ آید خرید مبلمان می‌ باشد اما باید بگوییم که بهتر است از مبلمان شروع نکنید زیرا چنانچه مبل خاصی را انتخاب کنید، برای دیگر انتخاب‌ ها حتماً با محدودیت روبرو می‌ شوید.  شاید با خودتان بگویید مبلمان اصلی‌ ترین وسیله منزل است ولی چنانچه انتخاب درستی نداشته باشید در نهایت علاوه بر آنکه هزینه‌های شما به هدر می‌ رود انرژی و وقت شما نیز از بین خواهد رفت. بنابراین یک نقشه جامع از دکوراسیون را در ذهن خود مجسم کنید و ببینید که مبلمان تلویزیون، میز تلویزیون، میز جلو مبلی، فرش و دیگر وسایل را در کجا می‌ خواهید قرار دهید پس از آن اقدام به خرید نمایید و بر طبق همان چیزی که در ذهن خود مشخص کرده‌ اید پیش بروید.طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟ در این بین حتماً به ابعاد و متراژ فضایی که شما در اختیار دارید نیز توجه کنید و مبلمان را بر اساس آن خریداری کنید. چنانچه مبلمان شما بزرگتر و یا کوچکتر از فضای موجود باشد نمی‌ توانید چیدمان را به صورت اصولی و درست انجام دهید.

حتما بخوانید:   رنگ های ست با طوسی در دکوراسیون منزل

اصول چیدمان و دکوراسیون منزل

یکی از ترفندهای بسیار جذاب در چیدمان وسایل داخلی این است که ابتدا سبک خود را مشخص کنید. آیا طرفدار سبک سنتی هستید و یا مدرن؟ آیا دوست دارید فضایی پر از آرامش و به دور از شلوغی داشته باشید و یا دوست دارید دکوراسیون رسمی را برای خانه خود اجرا کنید؟ تعیین همه این فاکتورها در خرید وسایل منزل بسیار مهم می‌ باشد. چنانچه ایده خاصی در ذهن دارید حتماً آن را با افرادی که در این زمینه تجربه دارند در میان گذاشته و با آنها مشورت کنید. همچنین می‌ توانید نمونه کارهایی را در اینترنت ببینید و از آنها ایده بگیرید.

انتخاب و چیدمان مبلمان

برای آنکه طراحی و دکوراسیون داخلی خانه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید فاکتورهای مهمی را باید مد نظر قرار داده و در نهایت در سریع‌ ترین زمان و با کمترین مشکل و همچنین کمترین هزینه تغییرات زیبایی در دکوراسیون خانه خود پدید آورید. یکی از مهمترین فاکتورها نقش مبلمان در چیدمان داخلی خانه می‌ باشد. مبل‌ ها امروزه نقش بسیار مهمی در دکوراسیون خانه ایفا می‌ کنند و عضو جدا نشدنی محسوب می‌ گردند بنابراین باید در انتخاب آن دقت زیادی کنید و سعی کنید که حتماً با سبک خانه شما همخوانی داشته باشد.

تابلوها و قاب های عکس

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه انتخاب قاب‌ های هنری و قاب عکس‌ ها متناسب با روحیات و فضای خانه می‌ باشد. لازم به ذکر است به این نکته توجه کنید تابلوهایی که انتخاب می‌ کنید باید با دیگر قسمت‌ های منزل دارای هماهنگی باشد.

نورپردازی و روشنایی

یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم در دکوراسیون و طراحی داخلی خانه که باید توجه زیادی به آن شود تاثیر روشنایی و نور و همچنین ایجاد نورپردازی در دکوراسیون می‌ باشد. نورپردازی توسط لوسترها انجام می‌ گیرد و بنابراین بهتر است که لوسترها در بهترین نقطه خانه قرار بگیرند و سبک آنها حتماً باید با وسایل و سبک خانه شما هماهنگی و تناسب داشته باشد. رنگ نور هم باید با حس و حال و سلیقه شما متناسب باشد. جهت کاهش کنتراست نور نیز می‌ توانید از نور توکار در بخش‌ های مختلف آشپزخانه و یا سالن پذیرایی استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   نحوه اجرا و تعمیرات لوله کشی آب ساختمان

پارتیشن بندی در فضای خانه

یکی دیگر از مهمترین فاکتورها در دکوراسیون و چیدمان داخلی پارتیشن بندی فضای داخلی ساختمان می‌ باشد. مخصوصاً خانه‌ هایی که دارای متراژ بالایی هستند با ایجاد پارتیشن بندی و تقسیم کردن فضای خانه به قسمت‌ های کوچکتر و کاربردی‌ تر می‌ توان استفاده بهینه از فضا نمود.طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟ برای انجام بهتر این کار بهتر است که فضای ورودی از سالن پذیرایی جدا شود. همچنین آشپزخانه باید از ناهارخوری منفک گردد. با تقسیم بندی درست و جدا کردن قسمت‌ های مختلف خانه از یکدیگر می توانید از تمام فضای خانه استفاده بهینه‌ ای داشته باشید.

رنگ آمیزی دیوارها

یکی دیگر از موارد مهم برای چیدمان و دکوراسیون اصولی خانه رنگ آمیزی دیوارها می‌ باشد. دیوارها بیشتر از هر چیز دیگری در دید مخاطب هستند. رنگ و بافت یک دیوار و طرحی که روی آن در نظر گرفته می‌ شود تاثیر زیادی در جذابیت و طراحی فضا می‌ گذارد. شما می‌ توانید یک طرح و رنگ مناسب انتخاب نمایید تا با آن فضای خانه خود را دلباز تر و بزرگتر جلوه دهید و همچنین نواقص آن را بپوشید.

تغییر و تحول در کفپوش خانه

یکی دیگر از مهمترین تغییرات که می‌ توان در خانه ایجاد کرد تحول در کفپوش خانه می‌ باشد که باید متناسب و هماهنگ با دکوراسیون داخلی انجام شود. چنانچه بتوانید کفپوشی متناسب با سبک چیدمان داخلی خود انتخاب کنید، تاثیر شگفت‌ انگیزی در منزل خود ایجاد خواهید کرد. فضای خانه همیشه باید دل انگیز و گرم باشد بنابراین می‌ توانید یکی از عناصر گرم خانه که همان پارکت می‌ باشد را استفاده نمایید و چنانچه خواهان محیطی رسمی‌ تر می‌ باشید می‌ توانید سرامیک و سنگ را جایگزین آن کنید.

سایر المان‌ ها و عناصر در خانه

گاهی اوقات با استفاده از برخی المان‌ ها می‌ توان خانه را از آنچه که تصور می‌ شود زیباتر و گرمتر کرد. به عنوان مثال می‌ توان به جای پکیج یا بخاری از شومینه استفاده نمود و در کنار آن ترفندهای خاصی به کار برد تا فضای خانه صمیمی‌ تر و گرمتر شود و همچنین می‌ توانید در طراحی و دکوراسیون خانه خود یک کتابخانه نیز قرار دهید و با گذاشتن کتاب‌ های مختلف روی شلف‌ ها و طبقه‌ های آن فضای لاکچری و فرهنگی به خانه خود بدهید. علاوه بر آن روی شلف‌ ها می‌ توانید تابلوها و افتخارات خود و خانواده را قرار دهید. این شلف‌ ها انعکاسی از اخلاقیات و روحیات افراد خانواده می‌ باشد که می‌ تواند روح تازه‌ ای به منزل شما ببخشد.

حتما بخوانید:   تفاوت کاشی و سرامیک | ویژگی‌های کاشی و سرامیک

انتخاب گل‌ های آپارتمانی

چنانچه علاقمند به گل و گیاه هستید می‌ توانید از گل‌ های آپارتمانی هم برای دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده نمایید و علاوه بر آنکه سر زندگی و طراوت را در فضای خانه خود ایجاد کنید. برای نوع گلدان و خریداری کردن آن نیز باید حتماً به سبک خانه توجه نمایید. بعضی از گلدان‌ ها با سبک کلاسیک متناسب می‌ باشند و برخی دیگر برای سبک‌ های مدرن ساخته و طراحی شده‌ اند. با قرار دادن یک گل زیبا در خانه خود می‌ توانید علاوه بر زیبایی به بهبود کیفیت هوای خانه نیز کمک کنید.

مهم‌ ترین نکات در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

  • توجه و دقت به نورپردازی
  • ایجاد هارمونی در وسایل خانه
  • توجه به انتخاب رنگ
  • بهره گرفتن از گیاهان
  • استفاده از آینه‌‌ های دکوراتیو
  • استفاده از دیوارکوب‌ ها
  • چیدمان درست مبل
  • ایجاد تقارن در چیدمان لوازم
  • استفاده از ساعت دیواری شیک
  • خرید وسایل تزیینی و دکوری

منظور از طراحی داخلی یعنی چه؟

یکی از مهمترین موارد در بازسازی ساختمان، طراحی داخلی آن می‌ باشد. منظور از طراحی داخلی یک ساختمان یعنی طراحی بخش‌ های مختلف خانه از نظر بصری، کاربردی و هنری با توجه به معماری داخلی و ساختار علمی.طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟ شخصی که وظیفه طراحی و دکوراسیون را بر عهده می‌ گیرد با استفاده از علوم طراحی باعث افزایش کاربردی فضا می‌ شود و تلاش می‌ کند که ویژگی‌ های رفتاری و سلیقه کاربر را در فضا تاثیر دهد. بنابراین می‌ توان گفت طراحی داخلی ساختمان پلی بین معماری و دکوراسیون داخلی می‌ باشد.

منظور از طراحی دکوراسیون یعنی چه؟

یکی از گزینه های بسیار پر طرفدار در بهینه‌ سازی فضای منزل دکوراسیون داخلی می‌ باشد. طراح دکوراسیون به جای آنکه به طراحی ساختمان و فضای داخلی خانه دست بزند با عناصر و وسایلی که در محیط می‌ باشد سر و کار دارد. به عنوان مثال با تغییر رنگ و یا تغییر وسایل خانه و چیزهایی مثل آن می‌ تواند بخش‌ های مد نظر را تغییر داده و تحول زیادی در خانه ایجاد کند. طراح دکوراسیون با اندازه و ابعاد محیط، روشنایی و نورپردازی، ابعاد و اندازه مبل و همچنین نوع مصالح سر و کار دارد و علاوه بر آنکه به زیبایی خانه کمک می‌ کند محیط امنی نیز برای افراد به وجود می‌ آورد.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

طراحی دکوراسیون داخلی خانه چگونه باید انجام شود؟ اصول چیدمان و دکوراسیون منزل

امتیاز کاربر: 3.85 ( 6 نتایج)

نوشته های مشابه

2 4 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x