مجله ساختمان

بهترین روش برای جلوگیری کردن از پوسیدگی درب حمام و دستشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

فرقی ندارد که چقدر آدم مرتب و تمیزی باشید و در طول هفته چند بار حمام و دستشویی خانه را تمیز کنید. یکی از مشکلات رایج در خانه ها پوسیده شدن درب حمام و دستشویی می باشد و مخصوصاً در مناطقی که شرجی هستند این مشکل بیشتر وجود دارد. علت آن وجود همیشگی آب در این قسمت های خانه است که رطوبت می‌تواند باعث پوسیدگی درب حمام و دستشویی گردد. برای جلوگیری کردن از پوسیده شدن درب حمام و دستشویی راهکارهایی وجود دارد که با انجام آنها می توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید.

روند پوسیده شدن درب حمام و دستشویی

همانطور که گفتیم عامل اصلی پوسیدگی درب حمام و دستشویی رطوبت و آب می باشد. معمولاً افراد فکر می کنند که آب فقط می تواند باعث پوسیدگی درب های فلزی شود اما این طور نیست و درب های چوبی هم به همان اندازه درب های فلزی می توانند تاثیرات منفی از رطوبت و آب در محیط بگیرند.

روند پوسیدگی درب های چوبی دستشویی و حمام

به صورت کلی می توانیم بگوییم که چوب یک ماده مغذی عالی جهت رشد انواع قارچ ها، سوسک ها، شاپرک ها و همچنین حشرات چوب خوار می باشد. مهم نیست چوبی که برای درب حمام یا دستشویی استفاده می‌شود چوب مرده است یا خیر زیرا این چوب هم می تواند محل مناسبی برای رشد حشرات و قارچ ها باشد. البته شرایط محیطی دیگری مثل نور، دما و رطوبت می تواند باعث شود که حشرات و قارچ ها در چوب رشد کرده و باعث پوسیدن آن شود. بهترین روش برای جلوگیری کردن از پوسیدگی درب حمام و دستشوییاز طرفی عواملی مانند شوینده های قلیایی و شیمیایی که جهت شستن دستشویی و حمام استفاده می‌شود می‌تواند عامل دیگری جهت پوسیدگی درب چوبی حمام شود. بنابراین می توانیم بگوییم درب چوبی دستشویی و حمام بر اثر رطوبت حشرات ریز، قارچ ها، موریانه و شوینده های شیمیایی به مرور زمان دچار پوسیدگی می شود.

روند پوسیدگی درب فلزی دستشویی و حمام

خورنده بودن فلز حقیقتی است که همه به آن واقف هستند. آلیاژ آهن که در فلز وجود دارد میل ترکیبی زیادی با اکسیژن موجود در آب دارد به همین خاطر کافیست که فقط مقدار کمی آهن با اکسیژن آب در تماس باشد در نتیجه این دو ماده بسیار سریع با همدیگر ترکیب می شوند و فرآیند اکسید شدن و یا همان زنگ زدگی ایجاد می شود. به همین خاطر روی درب های فلزی لایه‌ ای از رنگ های مختلف و همچنین ضد زنگ جهت حفاظت بیشتر در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی به کار برده می شود

راهکارهای عالی جهت رفع پوسیدگی درب های حمام و دستشویی

با توضیحاتی که پیش از این دادیم تصور کنید پس از مدتی استفاده کردن از سرویس بهداشتی و حمام مشاهده می کنید که درب آنها پوسیده شده است در این شرایط چه کارهایی می توانید انجام دهید و چگونه می توانید پوسیدگی های درب را از بین ببرید. در ادامه مطلب به بررسی راهکارهای عالی جهت برطرف کردن پوسیدگی می پردازیم.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  پله گرد بتنی و تأثیر آن در طراحی داخلی و خارجی

به کار بردن موم پرایمر جهت رفع پوسیدگی درب های فلزی دستشویی و حمام

یکی از متداولترین راهکارها جهت حفاظت درب های فلزی از پوسیدگی استفاده از چند لایه موم پرایمر می باشد که به عنوان محافظی روی فلز استفاده می شود. با انجام این کار ارتباط بین سطح فلز و محیط بیرونی مانند رطوبت هوا و نور قطع می شود و درب فلزی دستشویی و حمام تا مدت های طولانی در مقابل پوسیدگی محافظت خواهد شد. موم پرایمر را می‌توان از رنگ فروشی ها و ابزار فروشی ها تهیه کرد. روش استفاده کردن از پرایمر مطابق زیر می باشد.

ابزار لازم جهت برطرف کردن پوسیدگی بر روی درب های فلزی دستشویی و حمام

 • موم پرایمر
 • دستمال خشک
 • سنباده
 • کمی بنزین یا روغن
 • قلم مو
 • رنگ

ابتدا سطح پوسیده شده را باید با سنباده بتراشید تا هیچ اثری از پوسیدگی و زنگ زدگی روی درب نماند. با استفاده از یک دستمال خشک سطح کار را کاملا تمیز کرده و خشک نمایید.بهترین روش برای جلوگیری کردن از پوسیدگی درب حمام و دستشویی موم پرایمر را با کمی بنزین یا روغن رقیق کنید و با استفاده از قلم مو یا پیستوله درب فلزی را کاملاً با پرایمر آغشته نمایید. در آخر می توانید سطح کار را رنگ زده و کاملا بپوشانید.

استفاده از رنگ و بتونه برای تعمیر کردن درب چوبی پوسیده

برای آن که درب دستشویی و یا حمام که از جنس چوب است و دچار پوسیدگی شده است را تعمیر کنید می توانید مراحل زیر را به کمک رنگ و بتونه انجام دهید تا پوسیدگی کاملا برطرف شود و نیازی به تعویض درب نباشد.

ابزار لازم جهت برطرف کردن پوسیدگی بر روی درب چوبی دستشویی و حمام

 • اسپری عایق فوم
 • رنگ بتونه
 • سنباده
 • کاتر

از اسپری عایق فوم استفاده کنید و سوراخی که روی درب چوبی به وجود آمده را کاملاً پر کنید و صبر کنید تا فوم خشک شود. از یک کاتر تیز استفاده کنید و ناهمواری که به علت پر کردن فوم به وجود آمده را کاملاً بتراشید. روی حفره پر شده را با مقداری بتونه کاملاً صاف کنید و صبر کنید تا خشک شود. سطح بالایی بتونه باید به کمک سنباده کاملا صاف و یکدست شود. همه سطح کار را با دستمالی تمیز کنید و قسمتی که بتونه کاری شده است را رنگ بزنید.

بهترین راهکارها جهت جلوگیری از پوسیده شدن درب حمام و دستشویی

تا اینجا به بررسی علل پوسیدگی درب های فلزی و چوبی حمام و دستشویی پرداختیم و روش تعمیر آن را توضیح دادیم. اکنون می خواهیم مهمترین بخش کار یعنی جلوگیری از پوسیده شدن درب را بیان کنیم.

به کار بردن عایق پوسیدگی بر روی درب حمام و دستشویی

بهترین روش جهت جلوگیری از پوسیده شدن درب حمام و دستشویی به کار بردن عایق های پوسیدگی که مخصوص درب های چوبی هستند می‌باشد. این عایق ها از جنس ورق آلومینیومی و یا فوم ساخته شده اند و به علت چسب دار بودن در هر دو طرف نیازی به استفاده از چسب اضافه و یا پیچ ندارند.

مزایای استفاده از عایق پوسیدگی آلومینیومی

 • قیمت بسیار مناسب
 • نصب آسان
 • کیفیت قابل قبول
 • زیبایی ظاهری
 • چسبندگی زیاد

معایب استفاده از عایق پوسیدگی آلومینیومی

 • نازک بودن ورق آلومینیومی

روش نصب کردن عایق پوسیدگی بر روی درب حمام و دستشویی

جهت نصب عایق پوسیدگی بر روی درب سرویس بهداشتی نخست از یک سنباده استفاده کنید و محل پوسیدگی را از اثرات پوسیدگی کاملا پاک کنید و با دستمال تمیز نمایید. سپس متناسب با ابعاد مورد نظر عایق پوسیدگی را برش بزنید و لایه روی آن را برداشته و عایق چسب دار را روی سطح بچسبانید. این مرحله باید با دقت و صبر زیاد انجام شود تا عایق چروک خورده و کج نشود. از هر طرف چند سانتی متر بیشتر عایق را برش بزنید و آن را به بخش زیرین درب هدایت کنید تا راهی جهت نفوذ رطوبت و آب باقی نماند. اگر از رنگ و بتن جهت رفع پوسیدگی استفاده کرده اید نیازی به سنباده زدن بر روی سطح کار نمی باشد و فقط می توانید عایق را در بخش پایینی درب سرویس بهداشتی بچسبانید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه لوله های تک لایه، سه لایه و پنج لایه | بررسی انواع مختلف لوله

استفاده کردن از محلول نانو ضد آب کننده درب

روش دیگر برای جلوگیری کردن از پوسیدن درب های سرویس بهداشتی استفاده از محلول نانو که باعث ضد آب کردن چوب می شود می باشد. این محلول ها بر پایه پلیمر شیمیایی هستند و با محیط زیست سازگارند. اگر سطح روی چوب با این محلول ها کاملا پوشیده شود یک لایه حفاظتی روی چوب ایجاد خواهد شد. این لایه موجب مقاومت چوب در مقابل رطوبت شده و باعث دوام محصول و افزایش طول عمر آن می شود. استفاده کردن از این محلول چوب را به یک ضد آب تبدیل می‌کند و لایه محافظتی خوبی در برابر رطوبت و آب ایجاد خواهد شد.

مزایای استفاده از محلول های نانو

 • مناسب برای سطوحی مانند درب، کابینت، تخت، پنجره
 • محافظت از درب مقابل اشعه UV خورشید
 • خاصیت تمیز شوندگی راحت
 • مقاومت در برابر گرد و خاک و چسبیده شدن ذرات به سطح
 • ماندگاری بالا و اثربخشی زیاد

معایب استفاده از محلول نانو

 • قیمت نسبتاً زیاد

روش به کار بردن محلول نانو

هر لیتر از محلول نانو توانایی پوشش دادن ۴ تا ۷ متر مربع از سطح چوب را دارد.

 • سطح کار را به کمک یک پارچه خشک کاملا تمیز کنید.
 • محلول نانو را روی سطح اسپری کرده و یا از قلم مو استفاده کنید و سطح را کاملا بپوشانید.
 • پس از ۳ ساعت سطوح کاملا فعال و خشک خواهد شد.
 • تا زمانی که سطح کاملا خشک نشده است مراقب باشید تا آب روی آن نریزد.

توصیه هایی جهت جلوگیری از پوسیده شدن درب دستشویی و حمام

در ادامه بخش جهت جلوگیری از پوسیده شدن درب حمام و دستشویی و جلوگیری از ایجاد رطوبت راهکارهایی را ارائه خواهیم داد.بهترین روش برای جلوگیری کردن از پوسیدگی درب حمام و دستشویی

 • مراقب باشید روی درب سرویس بهداشتی و حمام آب نریزد.
 • چنانچه آب روی درب حمام یا سرویس بهداشتی ریخت سریعاً با یک دستمال آن را خشک کنید.
 • به هنگام استحمام حتماً فن و هواکش را روشن کنید تا بخار و رطوبت محیط دفع شود.

سخن پایانی

وجود رطوبت و آب در محیط هایی مثل سرویس بهداشتی و حمام اجتناب ناپذیر می باشد و نفوذ آب می تواند باعث پوسیده شدن درب حمام شود. نصب عایق پوسیدگی راهکاری ساده و عملی می باشد که تا حد زیادی از پوسیده شدن درب جلوگیری خواهد کرد. همچنین استفاده از محلول نانو نیز بسیار تاثیر گذار می باشد. چنانچه در این زمینه تجربه ای دارید آن را در قسمت دیدگاه ها بنویسید تا دیگر کاربران هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

پوسیدگی درب حمام

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روش برای جلوگیری کردن از پوسیدگی درب حمام و دستشویی

امتیاز کاربر: ۲.۶۳ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا