مجله ساختمان

بهترین مخزن ذخیره آب | راهنمای خرید مخزن آب

در ساختمان های مرتفع افت فشار و قطعی آب ساکنین را وادار به خرید مخزن ذخیره آب می کند. ولی خرید مخزن آب آشامیدنی که قرار است تمام افراد ساختمان از آن استفاده کنند نیاز به مطالعه و دقت زیادی دارد. در این مقاله از ایبک امداد جهت آگاهی شما قصد داریم به انواع مختلف مخزن ذخیره آب و انتخاب بهترین آنها بپردازیم:

کدام مخزن ذخیره آب بهتر است؟

هنگام‌ تحقیق جهت بهترین مخزن ذخیره آب چند سوال اساسی و مهم را باید جواب دهید تا بتوانید بهترین مخزن ذخیره آب را انتخاب کنید:

 1. چه نوع آبی قرار است در مخزن ذخیره شود؟
 2. چقدر بودجه می توانید برای خرید مخزن هزینه کنید؟
 3. فضایی که برای نصب مخزن در نظر گرفته اید، چگونه است؟
 4. داخل مخزن چه مقدار آب قرار است ذخیره کنید؟

بهتر است به این سوالات فکر کنید سپس پاسخ دهید. در این بخش به بررسی انواع مختلف مخزن از نظر فضای موجود، ظرفیت آب ذخیره شده، بودجه و کاربری می پردازیم:

دو نوع مخزن آب در بازار موجود است که بنام های مخزن پلی اتیلن یا پلاستیکی و مخزن فلزی شناخته می شوند. هر کدام از این مخزن ها معایب و مزایایی خاصی دارند. در ادامه به بررسی و معرفی آنها می پردازیم:

مخزن ذخیره آب

مخزن ذخیره آب فلزی

مخزن های فلزی از جنس فولاد یا استیل ضد زنگ می باشند که جهت ذخیره سازی انواع مواد فله، آب،  گازها و مواد شیمیایی کاربرد دارند. مخزن آب گالوانیزه یا فلزی بر طبق استانداردهای خاص و به شکل ضد زنگ زدگی و مقاوم در برابر خوردگی ساخته می شوند تا مدت زمان طولانی بتوانند آب را در خود ذخیره کنند.

مخزن فلزی دارای مدل های بسیار متنوع مانند مخازن افقی، مخازن مکعبی فلزی، مخازن هوایی و مخازن عمودی می باشند.

مزایای مخزن ذخیره آب فلزی چیست؟

مخزن های آب فلزی دارای مزایای زیادی می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 1. این مخزن ها ظرفیت متنوعی دارند.
 2. بدنه بسیار محکم در برابر ضربات، فشارهای بیرونی و هوا دارند.
 3. در برابر اشعه UV  مقاومت بسیار بالایی دارند.
 4. در مکان هایی با دسترسی دشوار، امکان نصب این نوع مخزن وجود دارد.
 5. طول عمر این مخزن بسیار بالا می باشد.
معایب مخزن ذخیره آب فلزی

مخزن های آب فلزی در کنار مزایای زیاد، دارای معایبی هم می باشند که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. ممکن است جداره داخلی مخزن دچار زنگ زدگی شده و بعد از مدتی استفاده، آلودگی آب در آن به وجود بیاید.
 2. دشواری در حمل و نقل و وزن زیاد مخزن
 3. نصب سخت و زمان بر
 4. قیمت بالای خرید

مخزن ذخیره آب پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن از جنس پلیمر ساخته شده است و می توان از این مخزن ها برای ذخیره سازی آب آشامیدنی و سیالات استفاده کرد. همچنین در این مخزن ها جهت ذخیره سازی مواد صنایع ساختمانی، شیمیایی و کشاورزی نیز می توان استفاده کرد.

مخزن های آب پلی اتیلن در انواع ظرفیت های از ۱۰۰ لیتر تا ۷۰ هزار لیتر تولید می شوند و می توانند برای مدت بسیار طولانی آب آشامیدنی را در خود ذخیره کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش ساخت دیوار موقت
مزایای مخزن های ذخیره آب پلی اتیلن

مخزن های آب پلی اتیلن دارای مزایای زیادی هستند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 1. آسانی حمل و نقل
 2. وزن کمتری نسبت به مخزن آب فلزی دارند.
 3. در طراحی مخزن تنوع زیادی دارند که در هر فضایی می توان آنها را نصب کرد.
 4. در برابر اشعه UV و خوردگی مقاومت بسیاری دارند.
معایب مخزن های ذخیره آب پلی اتیلن

مخزن های پلی اتیلن دارای معایبی می باشند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 1. در برابر ضربات مکانیکی شدید آسیب پذیری زیادی دارند.
 2. اگر از لایه های محافظتی آنتی یو وی در لایه بیرونی مخزن آب استفاده نشود، امکان شکستگی مخزن آب وجود دارد.

انواع مختلف مخزن ذخیره آب پلی اتیلن از نظر طراحی ظاهری

تا این بخش متوجه شدید که مخزن ذخیره آب در دو گروه پلاستیکی و فلزی دسته بندی شده اند. ولی از ویژگی های مخزن آب پلی اتیلن یا پلاستیکی می توان به تنوع در شکل ظاهری آن اشاره کرد که این قابلیت باعث شده کاربرد های زیادی داشته باشد.

در این بخش انواع مخزن آب پلی اتیلن را از نظر شکل ظاهری به شما معرفی می کنیم تا با فضای موجود ساختمان خود، بدانید چه مخزنی مناسب نگهداری و نصب در فضای مد نظر شما است.

مخزن ذخیره آب پلی اتیلن ایستاده یا عمودی

این مخزن ها به شکل مخروطی یا مسطح طراحی شده اند، بصورتیکه می توانید آنها را روی سطح صاف بطور ثابت نصب کنید.

 • یکی از ویژگی های مخزن عمودی این است که در صورت پر شدن مخزن مایع به دیواره مخزن فشار وارد کرده و به علت انعطاف پذیری مخزن دیواره ها را به سمت بیرون می کشد و با خالی شدن آب مخزن و کم شدن فشار، دیواره ها دوباره به حالت قبل بر می گردند.
 • جهت نصب مخزن آب ایستاده یا عمودی نیازی به پایه ندارید. که این خود یکی از مزیت های مدل مخزن ایستاده می باشد به همین علت خرید این نوع مخزن بسیار اقتصادی است.

مخزن ذخیره آب پلی اتیلن افقی یا خوابیده

از مخزن های افقی یا خوابیده جهت ذخیره سازی سیالات و آب، همچنین قرار دادن مخزن بر روی تریلر ها و کامیون ها نیز می توان استفاده کرد.

 • این مخزن دارای پایه هایی از جنس پلی اتیلن می باشد. جهت نصب مخزن افقی نیاز دارید، مکان یکدست و صافی داشته باشید. در غیر این صورت به شکل یکسان فشار مخزن تقسیم نمی شود. ممکن است بعضی از نقاط مخزن فشار بیشتری را دریافت کند. اگر مخزن مستقیم زیر تابش نور خورشید نصب شود، خیلی سریع تحت تاثیر اشعه یووی قرار می گیرد و طول عمر مفید آن نیز کاهش پیدا می کند.
 • بهتر است مخزن آب پلی اتیلن را زیر سایه بان گذاشته و قسمت بیرونی مخزن را بخوبی با خاک، گل مالی کنید تا در برابر نور خورشید و جذب اشعه مقاومت بیشتری داشته باشد.

مخزن ذخیره آب مکعبی و کتابی

مخزن های آب کتابی یا مکعبی دارای طرح های افقی، قائم و تخت می باشد. این مخزن بصورتی طراحی شده که در فضاهایی مانند کنار دیوار یا اتاق به راحتی نصب شود. ویژگی خاص مخزن مکعبی عرض کم آن می باشد و به راحتی از درب های کوچک رد شده و در هر مکانی می توان آنرا نصب کرد به همین دلیل به نام مخزن آسان  شناخته می شود. اگر فضای داخلی کوچک و محدود دارید می توانید از مخزن کتابی یا مکعبی به راحتی  استفاده کنید. این محصول را می توانید در محل های کم ارتفاع نیز به راحتی نصب کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین دیوارپوش بین کابینتی برای آشپزخانه

مخزن ذخیره آب زیر پله ای

طراحی این مخزن به شکلی می باشد که قسمت بالای بدنه آن بصورت، شیب دار ساخته شده تا بتوان به راحتی آنرا زیر پله نصب کرد. چنانچه فضای ساختمان شما محدود است و جایی برای قرار دادن مخزن آب ندارید به شما توصیه می کنیم مخزن زیر پله ای را خریداری کنید. ظرفیت حجم آن ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر می باشد.

مخزن ذخیره آب بیضی شکل

بیشترین کاربرد مخازن آب بیضی شکل در پشت بام و فضاهای باز می باشد چون تابش مستقیم خورشید و وزش باد وجود دارد. برای ساخت این نوع مخزن جهت جلوگیری از نفوذ نور خورشید، سه لایه محافظت کننده تعبیه شده است. این سه لایه مانع از رشد جلبک و میکروب در آب آشامیدنی می شود.

مخزن ذخیره آب هوایی

در شهرک های مسکونی برای نگهداری آب آشامیدنی از مخازن هوایی استفاده می شود. محل نصب مخزن هوایی روی پایه یکپارچه و بلند می باشد. با کمک مخزن آب هوایی فشار آب شبکه ی آن منطقه را زیاد می کنند. این نوع مخزن در انواع مختلف کروی مخروطی و استوانه ای ساخته می شود.

مخزن ذخیره آب عمودی بهتر است یا افقی؟

برای افرادی که تصمیم دارند مخزن آب خریداری کند این سوال بسیار مطرح می باشد که منبع آب عمودی بهتر است یا افقی؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا این دو منبع را با یکدیگر مقایسه می کنیم:

 • مخزن آب استوانه ای به شکل عمودی یا ایستاده نصب می شود و در دو مدل کوتاه و بلند می باشد ولی مخزن افقی به شکل خوابیده طراحی شده است.
 • برای مخزن افقی حتماً به پایه نیاز است. مخزن حتماً باید در جای خود ثابت بوده و حرکت نکند. اما مخزن عمودی بدون پایه نیز نصب می شود.
 • میزان حجم مخزن آب افقی بیش از مخزن عمودی می باشد. در مخزن افقی مواد پلی اتیلن بیشتری جهت ساخت مصرف شده است و قیمت خرید مخزن افقی هم بیشتر از مخزن عمودی می باشد.
 • مخزن آب عمودی دارای طول عمر بیشتری نسبت به مخزن آب افقی می باشد.
 • بهتر است ابتدا برای نصب مخزن آب محل مناسبی را در ساختمان مشخص کنید و بر اساس آن مخزن آب مناسب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید مخزن آب عمودی عمر بیشتر و قیمت کمتری دارند.

مشخصات بهترین مخزن ذخیره آب مناسب در آپارتمان

هنگام خرید مخزن آب حتماً به موارد ذکر شده در این مقاله توجه داشته باشید. در این بخش مشخصات مخزن آب مناسب جهت استفاده در آپارتمان ها را برایتان ذکر می کنیم:

 1. حجم مناسب مخزن آب
 2. ضد جلبک بودن مخزن آب
 3. مخزن آب ضد اشعه خورشید باشد.
 4. مخزن آب ضد باکتریال باشد.
 5. مخزن آب دارای علامت استاندارد و پروانه بهداشتی باشد.
 6. برای ساخت مخزن آب از مواد نو استفاده شده باشد.

مخزن ذخیره آب

جمع بندی

در این مقاله انواع مخزن های ذخیره آب را با شما بررسی کردیم. همچنین در راهنمای خرید مشخصات بهترین مخزن های آب را برایتان توضیح دادیم. توجه داشته باشید با توجه به موارد ذکر شده بهترین مخزن ذخیره آب که عمر زیادی داشته باشد را انتخاب و خریداری کنید. شما می توانید نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا کارشناسان در مجموعه ایبک امداد، پاسخگوی نکته نظرات شما باشند. ایبک امداد آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

بهترین مخزن ذخیره آب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مخزن ذخیره آب عمودی بهتر است یا افقی؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا