تعمیرات سرمایش گرمایش

استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف | سیستم گرمایش از کف چگونه است؟

 چرا استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف مجاز نیست؟ | تجهیزات مورد نیاز برای سیستم گرمایش از کف

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف یکی از کارهای ممنوعه در لوله کشی برای پکیج می باشد. یکی از مهم ترین قواعد در قوانین ساخت بنا عدم استفاده از قطعات زانو در لوله کشی گرمایش از کف می باشد. با بهره مندی از این اصل مجاز هستیم انشعابات را به گونه ای طراحی نماییم که صرفا با لوله PEX پنج لایه یا سه لایه انجام شود و تحت هیچ شرایطی نباید از اتصال یا قطعات زانو در لوله کشی های گرمایش از کف استفاده نمایید. البته بسیاری از مهندسان و مجریان تاسیساتی و کارفرمایان به این نکته مهم توجه نمی کنند و در نهایت باعث ایجاد خساراتی به لوله های گرمایش از کف می شوند.

 چرا استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف مجاز نیست؟

قبل از اینکه ببینیم چرا استفاده از زانویی و لوله های پلاستیکی در سیستم حرارت زمینی غیرمجاز است، به سراغ قوانین سیستم ساختمانی سازمان نظام مهندسی می رویم تا دلایل ممنوعیت استفاده از اتصالات در این سیستم را بر اساس اسناد آن ارائه نماییم:

 • مطابق با مقررات ملی ساختمان مورد تایید سیستم نظام مهندسی، هیچ گاه اجازه استفاده از قطعات از جنس فلز در زیر ساختمان را نداریم. حتی در لوله های آبرسانی پنج لایه نیز امکان استفاده از اتصالات فلزی وجود ندارد.
 • به جهت این که سیستم گرمایش از کف دائماً در معرض گرما است، کلیه مدارها باید به صورت واحد و یکنواخت و بدون هیچ نوع اتصالی در ساختمان به اجرا در آیند.
 • زمانی که سیستم گرمایش از کف اجرا می شود، هر مدار یا حلقه باید در فاصله ۹۰ تا ۱۰۰ متری از هم قرار داشته باشند.
 • هر یک از مدارهای گرمایشی باید به عنوان بخشی از ساختمان اجرا شود. یعنی خط جریان سیستم گرمایش از کف از کلکتور رفت شروع می شود و پس از قرار گرفتن لوله طبق نقشه در کف واحد باید به زیر کلکتور برگشت داده می شود.

بر اساس این قوانین نتایج زیر حاصل می شود به این شکل که:

 • اولاً نباید از لوله های برش خورده در لوله های حرارت زمینی استفاده کنید.
 • ثانیاً مجاز به استفاده از هیچ نوع اتصالی در این روش نیستید.

مزایا و معایب استفاده از زانویی و لوله پلاستیکی در سیستم حرارت از کف

حرارت از زمین به خاطر توزیع یکنواخت گرما در ساختمان یک سیستم پرطرفدار و مناسب است. که مزایای زیادی نیز دارد از جمله:

 • اشغال نکردن فضای داخل ساختمان
 • عدم نصب رادیاتور و فن کویل و سایر تجهیزات گرمایشی
 • بخاری ها و غیره رنگ سقف را تیره نمی کند.
 • این راندمان گرمایش برای بسیاری از ساکنان مناطق سردسیر کشور مناسب است.

اما دقت نمایید که مزایای این سیستم بدون رعایت تمام قوانین و مقررات در هنگام انتخاب تجهیزات و همچنین روش اجرا به دست نمی آید.
در زیر توضیح می دهیم که چرا استفاده از لوله کشی غیر PEX و نصب اتصالات زانویی در سیستم های حرارت زمینی مورد تایید سازمان استاندارد مهندسی نیست و چگونه می تواند آسیب هایی به ساختمان شما وارد کند؟

 • پس از اجرای سیستم حرارت زمینی در ساختمان، حداقل ۵ سانتی متر روی آن پوشیده می شود و با مصالح مختلف از قبیل سرامیک، پارکت، سنگ، کاشی و … دفن می شود. به همین جهت دسترسی به لوله ها در هنگامی گرفتگی پس از اجرای این سیستم، تقریبا غیر ممکن بوده و نیاز به تخریب کامل دارد.
 • سیستم حرارت زمینی به طور مداوم تحت فشار و دما قرار می گیرد، چنین فشار و دمای بالایی ممکن است باعث شل شدن و نشت درز مورد استفاده در کف به مرور زمان شود.
 • در صورتی که این میزان نشتی رفع نشود، با گذشت زمان میزان نشتی به حدی افزایش می یابد که به کف ساختمان نفوذ کرده و آسیب عمده ای به ساختمان وارد می کند.
 • یافتن محل دقیق نشتی در سیستم حرارت از زمین بسیار دشوار است، زیرا تمام کف ساختمان با لوله پوشانده شده است، گویی برای هر متر مربع ۴ متر لوله گذاشته شده است. به طور مثال، یک تاسیسات گرمایش از کف ۵۰ متری از ۲۰۰ متر لوله استفاده می کند. بنابراین، یافتن نشتی در این متر لوله مدفون در زیر بار مواد کاملاً غیرممکن است.
 • در صورتی که در سیستم حرارت زمینی به جای لوله PEX از لوله پلاستیکی استفاده شود، لوله پلاستیکی را باید از طریق اتصال عبور دهیم. در این حالت لوله به دلیل مقاومت حرارتی کم، نه تنها منبسط و منقبض می شود، بلکه در اثر انبساط و انقباض حرارتی، قابلیت شل شدن درزهای لوله نیز وجود دارد.
 • زانویی بدترین قطعه ای است که در طراحی و اجرای سیستم حرارت زمینی استفاده می شود. زیرا این قطعه در جریان لوله کشی باعث کاهش فشار می شود و این مسئله باعث ایجاد فشار به پمپ سیرکولاسیون موتورخانه یا پمپ پکیج می شود. بنابراین، عملاً هیچ نوع گردش آبی در سیستم وجود نخواهد داشت.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با مشخصات و ویژگی‌های بهترین پکیج دیواری برای خرید

استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف

به طور کلی و خلاصه معایب استفاده از اتصال و همچنین استفاده از لوله پلاستیکی به جای لوله PEX در سیستم حرارت زمینی عبارتند از:

 • ایجاد سوراخ یا شکاف در سیستم لوله کشی حرارت از کف به جهت دما و حرارت بالای سیستم.
 • لوله ها در زیر مقدار زیادی مواد مدفون می شوند و در نتیجه برای رفع نشتی لوله، ساختمان باید حفاری و تخریب شود.
 • به دلیل بزرگ بودن لوله مورد استفاده در سیستم، تعیین محل دقیق نشتی مشکل است.
 • به دلیل افت فشار در مدار، پمپ سیرکولاسیون فشار زیادی را متحمل می شود.
 • توقف جریان آب گرم در مدار و در نتیجه سرد شدن لوله های زمینی

تجهیزات قابل استفاده در سیستم گرمایش زمینی

بد نیست پس از بررسی دلایل ممنوعیت لوله و زانویی پلاستیکی در گرمایش از کف، لیستی از تجهیزات استاندارد قابل استفاده در این سیستم را برای اطلاع شما بیان می کنیم تا بدانید کدام ابزار و تجهیزات بهتر و کاربردی تر است. از جمله تجهیزات قابل استفاده در سیستم حرارت زمینی عبارتند از:

 لوله پنج لایه

یکی از مهم ترین جنبه های نصب سیستم حرارتی زمینی این است که لوله باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بدون هیچ نوع اتصالی در این سیستم قرار گیرد.
همچنین لوله های چند لایه افت فشار کم در لوله را کاهش داده و تحمل بالایی در برابر دماهای بالا و انبساط طولی و عرضی دارند. لوله های PEX دارای رسانایی حرارتی خوبی هستند که برای سالیان طولانی دوام خواهند داشت.

کلکتور

وظیفه کلکتور ایجاد گردش آب گرم در سیستم حرارت زمینی است. با بهره مندی از این دستگاه آب گرم از کلکتور می آید و بین لوله های تعبیه شده در کف خانه حرکت می کند. در این میان دمای آب کاهش می یابد و به بخاری برمی گردد و برای گرم شدن از کلکتور و جریان آب کمک می گیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای عیب‌یابی و تعمیر شوفاژ برقی|مشکلات رایج شوفاژ برقی

شیر هواگیری اتوماتیک

بستن سیستم گرمایش زمینی نیاز به هواگیری دارد به همین دلیل یکی از وسایل مهم این سیستم شیر هواگیری اتوماتیک است که بر روی هر دو کلکتور رفت و برگشت بسته می شود.

فلومتر

میزان دبی آب در مدار حرارت از کف با استفاده از فلومتر تنظیم و اندازه گیری می شود. دبی سنج به کلکتور گرمایش از کف متصل می شود تا جریان را بین ۱ تا ۵ لیتر در دقیقه تنظیم کند.

شیر برقی

وظیفه توقف و وصل شدن جریان آب داخل مدار بر عهده شیر الکتریکی است که فرمان مورد نظر را از ترموستات دریافت کرده و در شیر سوزنی کلکتور برگشت نصب می نماید. شیرهای برقی دارای قابلیت تنظیم دستی و اتوماتیک هستند.

شیر شارژ تخلیه

گاهی اوقات نیاز به تخلیه آب از کف است، به عنوان مثال برای بهبود سیستم تهویه و گرمایش نیاز به تخلیه آب خواهید داشت. بنابراین شیر شارژ تخلیه در هر دو سمت انتهای کلکتور رفت و برگشت نصب می شود.

ترموستات

دمای اتاق به سیستم گرمایش زمینی می شود و و این مسئله از طریق ترموستات کنترل می شود. این دستگاه قادر است با فرمان خود جریان آب گرم در این سیستم را فعال و غیرفعال کند.

عایق کناره

جهت جلوگیری از اتلاف حرارت در لوله های گرم سیستم گرمایشی از کف به اطراف و به خصوص قسمت کناره دیوارها، از عایق حرارتی کناره استفاده می شود. این عایق اغلب از پلی اتیلن EPE  یا PEX ساخته می شود و دیوارها و درزهای انبساط را با ارتفاع ۱۵ سانتی متر می پوشاند.

عایق کف ساختمان

خب همانطور که می دانید، لوله های گرمایش زمینی در داخل زمین قرار می گیرند. بنابراین امکان نفوذ گرما از لوله ها به داخل زمین وجود دارد. به همین خاطر از عایق زیر بنا در زیر لوله ها استفاده می شود. ضخامت این عایق ۳ سانتی متر می باشد. جنس این محصول از یونولیت پلی استایرن می باشد.

بست لوله

برای جلوگیری از جابجایی لوله های PEX از موقعیت خود روی عایق، لازم است آنها را با بست به عایق متصل کنید. بست ریلی و بست خاردار دو مورد از رایج ترین بست های لوله در گرمایش زمینی می باشند.
لوازم مورد استفاده در سیستم گرمایش زمینی بیش از آنچه به شما گفته ایم می باشد. از جمله آنها می توان به شیر بای پس، شیر زانویی، شیر سه راهه، پمپ سیرکولاتور، ترمینال گرمایش از کف و سه راهی انتهایی کلکتور اشاره کرد.

استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف

جمع بندی

در این مطلب در مورد اینکه چرا استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف مجاز نیست صحبت کردیم. همانطور که گفتیم عملکرد اساسی سیستم لوله های گرمایش زمینی به اجرای صحیح قوانین آن بستگی دارد.

تکنسین مجموعه ایبک امداد با سال های طولانی تجربه کار عملی در طراحی و اجرای تمامی گرمایش از کف می توانند با کیفیت بالایی خدمات مورد نظر شما را اجرا نمایند.

بنابراین اگر شما هم قصد بازسازی و ساخت ساختمان خود را دارید، و برای اجرای گرمایش زمینی ساختمان خود به یک متخصص نیاز دارید، لازم است با شماره تماس های موجود در صفحه تماس بگیرید و از مشورت با کارشناسان ما بهره مند شوید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا نباید از زانویی در سیستم گرمایش از کف استفاده کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا