تعمیراتتعمیرات یخچال

دلایل روشن نشدن چراغ یخچال هیمالیا

چرا در یخچال هیمالیا چراغ یخچال روشن نمی شود؟

دلایل روشن نشدن چراغ یخچال هیمالیا

دلایل روشن نشدن یخچال هیمالیا چیست ؟ چگونه آن را عیب یابی کنیم ؟ اگر نیمه شب از خواب بیدار شوید و سر یخچال رفته ولی یخچال تاریک است و شما چیزی  نمی بینید متوجه خواهید شد که متاسفانه چراغ یخچال سوخته است . همانگونه که می دانید چراغ یخچال بسیار مهم می باشد و اگر شما شب هنگام بخواهید چیزی را از داخل یخچال بردارید حتماً به چراغ نیاز دارید ما در این مقاله از ایبک امداد دلایل روشن نشدن چراغ یخچال های هیمالیا را توضیح خواهیم داد امیدواریم مطالب برای شما مفید باشد .

روشن نشدن چراغ یخچال

دلایل روشن نشدن چراغ در یخچال هیمالیا چه می باشد

اگر بعد از باز کردن درب یخچال متوجه شدید که لامپ آن روشن نمی شود شما باید در مرحله ی اول عیب یابی کنید و دلیل این مشکل را بشناسید کلاً روشن نشدن لامپ یخچال هیمالیا شش دلیل اصلی دارد که باید برای عیب یابی روند متفاوت آن را طی کنید این دلایل عبارت می‌باشد از :

۱- سوختن لامپ

اولین احتمالی که شما خواهید داد این است که چراغ یخچال سوخته باشد . درست است که چراغ یخچال عمر مفید طولانی دارند ولی همیشه احتمال آن هست که بسوزد . مشکلاتی که باعث سوختن لامپ یخچال می شوند عبارتند از نوسانات جریان برق و رطوبت و….

در این شرایط تنها راهی که شما دارید این است که لامپ را تعویض کنید . در یخچال های امروزی دو نوع لامپ وجود دارد که عبارتند از  :

۱- لامپ رشته ای

۲- لامپ ال ای دی

اگر در یخچال شما از لامپ رشته ای استفاده شده شما با یک بررسی ساده فیزیکی می توانید متوجه شوید که لامپ خراب است یا سالم  ؟  اگر لامپ ال ای دی باشد یک مقدار کار پیچیده می شود و عیب یابی در چندین مرحله انجام خواهد گرفت در این شرایط شما باید برای تست کردن درایور ال ای دی و چراغ های آن به وسایلی مثل مولتی متر ، مقاومت و …  نیاز دارید .

وقتی مطمئن شدید که لامپ یخچال هیمالیای شما سوخته است می‌توانید یک لامپ جدید خریده و لامپ قدیمی را تعویض کنید دقت داشته باشید قبل از هرگونه عملی حتما نکات ایمنی را رعایت کرده و جریان برق دستگاه را کاملاً قطع کنید .

روشن نشدن چراغ یخچال

روش تعویض لامپ یخچال

در این قسمت می خواهیم عوض کردن لامپ یخچال را به شما آموزش دهیم قبل از هر اقدامی باید محل قرار گرفتن لامپ یخچال را پیدا کنید معمولاً لامپ در بالای یخچال قرار گرفته است البته در مدلهای قدیمی یخچال ، لامپ در کنار ترموستات در گوشه قرار دارد . اگر لامپ را پیدا نکردید می توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید . به طور معمول یک محافظ پلاستیکی بر روی لامپ قرار گرفته تا نور را بهتر و بیشتر پخش کند محافظ پلاستیکی به وسیله یک پیچ و یا پین های فشاری در جای خود محکم شده شما می توانید پیچ ها را باز کرده و محافظ را درآورید البته دقت داشته باشید که در مرحله اول یخچال را از پریز برق جدا کرده باشید لامپ قدیمی را پیچانده  تا از سرپیچ جدا شود بعد از آن لامپ جدید را در سر پیچ محکم کنید دقت داشته باشید سعی کنید لامپ جدید که خریده اید مشابه لامپ قدیمی باشد . بعد از این کار می توانید یخچال را روشن کرده و دوشاخه را به برق وصل کنید و بعد از آن لامپ جدید را تست کنید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  عملکرد دکمه‌های مایکروفر و معانی آن به چه صورت است؟

۲- خرابی سرپیچ لامپ

گاهی ممکن است خراب شدن سر پیچ و یا زنگ زدگی آن باعث خاموشی لامپ یخچال شود اگر رطوبت در محفظه داخلی یخچال وجود داشته باشد به مرور باعث زنگ زدگی در سیم پیچ لامپ می شود و در نتیجه لامپ یخچال روشن نخواهد شد البته عوامل دیگری هم باعث خرابی سرپیچ لامپ می شوند مانند تمام شدن عمر مفید سر پیچ که می تواند تاثیرگذار در این موضوع باشد .

برای اینکه سرپیچ لامپ را بررسی کنید دقت داشته باشید حتماً باید جریان برق دستگاه قطع باشد و یخچال خاموش باشد آن موقع می توانید سر پیچ را باز کنید.

در مرحله بعدی می توانید از یک مولتی متر برای بررسی کردن خراب و یا سالم بودن سرپیچ استفاده کنید اگر سرپیچ لامپ شما خراب بود می توانید قطعه ی جایگزین را به جای آن بگذارید برای این منظور باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید .

۳- خرابی میکروسوئیچ درب یخچال

علت دیگری که باعث روشن شدن لامپ یخچال می شود اختلال در عملکرد میکروسوئیچ درب دستگاه می باشد . همان گونه که می دانید میکروسوئیچ قطعه ای است که با باز و بسته شدن درب یخچال ، لامپ یخچال را روشن و خاموش می کند وقتی که درب یخچال بسته می شود درب با فشردن فنر در میکروسوئیچ ، مدار را قطع می کند که باعث خاموش شدن چراغ می شود . وقتی شما درب یخچال را باز می کنید فنر رها می شود و با تکمیل شدن مدار ، الکتریسیته ای که مورد نیاز است در اختیار لامپ قرار خواهد گرفت .  همانگونه که می دانید اگر میکروسوئیچ درب یخچال سالم باشد در عملکرد لامپ هم اختلال وارد نمی شود ولی اگر این قطعه سالم نباشد شما با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه می شوید .

سلامت میکروسوئیچ را به دو روش می توانید بررسی کنید ما در این مقاله هر دو روش را برای شما توضیح می دهیم در روش اول شما خیلی راحت می توانید سلامت میکروسوئیچ را بررسی کنید در این شرایط با تغییر موقعیت در اهرمی که در میکرو سوئیچ است تاثیر این تغییر را بر روی لامپ بررسی کنید اگر این تغییر تاثیری روی روشن و خاموش شدن لامپ یخچال شما نداشت پس میکروسوئیچ درب یخچال شما خراب شده است.

در روش دوم باید پایه های میکرو سوئیچ را با استفاده از یک مولتی متر جدا کنید و این قطعه را بررسی کنید . دقت داشته باشید حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید زیرا حفظ سلامت شما و اطرافیانتان بسیار مهم است .

۴- خراب شدن سوکت لامپ یخچال

یکی دیگر از علت های روشن نشدن چراغ یخچال هیمالیا ، سوکت لامپ یخچال می باشد سوکت ، اتصال برد مرکزی یخچال را با لامپ یخچال برقرار می کند اگر این قسمت خراب شود انرژی مورد نیاز برای روشن شدن لامپ در اختیار آن قرار نمی گیرد و لامپ روشن نمی شود اگر می خواهید سوکت لامپ را بررسی کنید قبل از هر کاری جریان برق را به طور کامل قطع کنید بعد از آن جعبه کنترل را باز کرده و  به سوکت دسترسی پیدا کنید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای خرید مناسب ترین کولر گازی برای مناطق گرمسیر

۵- خرابی برد الکتریکی یخچال

اگر بررسی های بالا را انجام دادید و هیچ کدام از قطعات مشکلی نداشتند باید برد الکتریکی یخچال را بررسی کنید زیرا احتمال دارد سوختگی خازن در آن دیده شود سوختگی خازن باعث روشن شدن چراغ یخچال خواهد شد از جایی که این قطعه بسیار حساس می باشد اگر شما تجربه ای در این زمینه ندارید توصیه می کنیم به هیچ عنوان برای بررسی آن اقدام نکنید زیرا کوچکترین اشتباهی می تواند عواقب بدی داشته باشد برای این کار بهتر است که حتماً با یک تعمیرکار مجرب تماس بگیرید

۶- وجود مشکل در منبع برق

قطعی برق هم می تواند دلیل روشن نشدن لامپ در یخچال باشد مشکلات برقی از قسمت‌های مختلفی ناشی می شود مثلاً احتمال دارد دوشاخه برق یخچال به پریز برق وصل نباشد قبل از هر اقدامی چک کنید و ببینید که آیا دو شاخه محکم به پریز وصل است یا نه ؟  احتمال دارد بدون اینکه شما متوجه شده باشید دو شاخه بیرون آمده باشد . البته این احتمال هم هست که فیوز برق خانه پریده باشد اگر شما دیدید که فقط برق آشپزخانه قطع شده در این هنگام باید فیوز برق را بررسی کنید و اگر فیوز پریده بود فیوز را روشن کنید بعضی وقت ها یک اتصالی برق می تواند باعث پریدن مداوم فیوز باشد در این هنگام باید به برق‌کار مراجعه کنید .

امکان دارد سیم برق یخچال شما قطع شده باشد و این مانع برق رسانی به لامپ یخچال خواهد شد اگر سیم برق یخچال قطع شده و یا روکش آن از بین رفته باشد و یا سیم برق یخچال آسیب دیده باشد برق رسانی متوقف خواهد شد برای حل این مشکل حتماً باید به برق کار  مراجعه کنید تا سیم یخچال شما را عوض کند گاهی امکان دارد پریزی را که یخچال به آن وصل شده است ، معیوب باشد و برق رسانی نکند برای اینکه بررسی کنید آیا پریز سالم است یا نه ، می توانید یک وسیله برقی دیگر را بیاورید و به پریز برق متصل کنید اگر وسیله روشن شد معلوم می شود که پریز برق سالم است و اگر روشن نشد شما متوجه خواهید شد که پریز برق معیوب است .

نتیجه گیری

در مقاله ی بالا از ایبک مداد برای شما دلایل روشن نشدن چراغ داخل یخچال هیمالیا را توضیح دادیم همانگونه که گفتیم شش دلیل مهم باعث روشن نشدن چراغ یخچال شما خواهد شد :

۱-سوختن لامپ یخچال که در صورت بروز این مشکل باید لامپ را تعویض کنید ۲- خرابی سرپیچ لامپ یخچال ۳- خراب شدن میکروسوئیچ درب یخچال ۴- خراب شدن سوکت لامپ یخچال ۵- خرابی برد الکتریکی یخچال ،و ششمین مورد هم وجود مشکل در منبع برق می باشد .

همانگونه که گفتیم خراب شدن برد الکتریکی یخچال خیلی حساس می باشد و شما برای بررسی این خرابی حتماً باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید دقت داشته باشید خودتان هیچگاه اقدام به بررسی خرابی برد یخچال نکنید .

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

 

 

روشن نشدن چراغ یخچال هیمالیا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای بررسی دلایل روشن نشدن چراغ یخچال هیمالیا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا