تعمیرات مایکروفر

راهنمای عیب یابی و تعمیر ماکروفر مابه mabe

راهنمای عیب یابی و تعمیر ماکروفر مابه mabe | مشکلات رایج ماکروفر مابه، روشن نشدن ماکروفر مابه

امروزه در هر آشپزخانه ای معمولاً از دستگاه های ماکروفر استفاده می‌شود چون این دستگاه دارای مزایای زیادی می باشد. ماکروفر مابه از ماکروفر های بسیار با کیفیت می‌باشد. امکان دارد، که در حین استفاده دچار خرابی و ایرادهایی شود و در این حالت عملکرد مناسبی نخواهد داشت و کارکرد آن مختل می گردد. برخی از این ایرادات را می‌توانید خودتان در منزل رفع نمایید و برخی دیگر را حتماً باید افرادی که در زمینه تعمیرات ماکروفر تخصص دارند، مورد بررسی قرار دهند.

ایرادات متداول ماکروفر مابه

در عیب یابی و بررسی ماکروفر مابه مشکلاتی وجود دارد، که در اکثر مدل ها رخ می دهد و به مدل دستگاه بستگی ندارد. برخی از این مشکلات به دلیل استفاده نادرست از ماکروفر به وجود می آید و برخی دیگر به علت ایراد ها و خرابی هایی که در قطعات و اجزای ماکروفر مابه ایجاد شده است، رخ می دهد. در ادامه برخی از ایراداتی که در ماکروفر مابه امکان دارد به وجود آید را بررسی می‌کنیم.

ماکروفر مابه

ماکروفر مابه روشن نمی‌شود

دلایل گوناگونی وجود دارد، که موجب می‌شود ماکروفر مابه نتواند روشن گردد. از دلایل اصلی آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • پریز برقی که ماکروفر مابه را به آن متصل نموده اید را بررسی نمایید و از وجود جریان برق در آن اطمینان حاصل کنید.
 • چنانچه برای اتصال ماکروفر به برق از محافظ استفاده می کنید، باید از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.
 • چنانچه با فشار دادن و انتخاب هر کدام از دکمه ها یک پیغام را مشاهده می کنید و یا صدای بوق را از ماکروفر مابه می‌شنوید احتمال دارد، که قفل کودک دستگاه فعال باشد. برای اینکه بتوانید آن را غیر فعال نمایید، برای چند ثانیه کلید قفل کودک را فشار داده و نگه دارید.
 • همچنین ممکن است، که کلید روشن و خاموش ماکروفر مابه ایراد و خرابی داشته باشد و به این ترتیب ماکروفر مابه نتواند روشن گردد.
 • چنانچه ماکروفر مابه با اتصالات داخلی مواجه شده باشد، دستگاه شما روشن نخواهد شد. در این حالت بهتر است، که برای عیب یابی و رفع مشکل به وجود آمده ماکروفر مابه را به نمایندگی یا مراکز معتبر تعمیر ماکروفر نشان دهید.

ماکروفر مابه در حین کار خاموش می‌شود

وقتی که ماکروفر مابه در حین کار خاموش می‌شود، برای اینکه بتوانید دلیل به وجود آمدن این مشکل را پیدا کنید، باید موارد زیر را بررسی نمایید:

 • امکان دارد، که خازن های برد یا سوئیچ های دستگاه ایرادی داشته باشند.
 • ممکن است، که فن موتور ماکروفر مابه خرابی داشته باشد.
 • امکان خراب بودن صفحه کلید ماکروفر مابه نیز وجود دارد.
 • چنانچه قفل درب ماکروفر مابه ایرادی داشته باشد، ماکروفر مابه در حین کار خاموش خواهد شد.
 • یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل اتصالی مدار ماکروفر مابه می باشد.

برای اینکه موارد گفته شده را بررسی نمایید، توصیه می گردد، که حتماً ماکروفر مابه را به افرادی که در زمینه تعمیرات ماکروفر تخصص کافی دارند، نشان دهید، تا آنها دستگاه شما را به صورت اصولی عیب یابی و تعمیر نمایند. هر کدام از خرابی ها و عیب هایی که برای قطعات ذکر شده پیش آمده است، احتمال برق گرفتگی را برای کاربران خواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راه اندازی و نصب ماکروویو هیتاچی | آموزش برنامه های ماکروویو Hitachi

توجه داشته باشید، که برای تعمیر کردن ماکروفر مابه که یک کار تخصصی می باشد، به مراکز بدون مجوز مراجعه نکنید و از تعمیر کردن لوازم خود در این مراکز پرهیز نمایید.

ماکروفر مابه غذا را خوب گرم نمی‌کند

یکی از مشکلات متداول که ممکن است برای ماکروفر مابه به وجود آید این است، که مواد غذایی که درون این دستگاه قرار داده می‌شود به خوبی گرم نمی شود و دلایل مختلفی موجب بروز این مشکل در ماکروفر مابه می‌شوند، که می‌توان این موارد را نام برد:

 • امکان دارد، که لامپ ماکروفر مابه خرابی داشته باشد.
 • ممکن است، که دیود ماکروفر مابه خراب بوده و ایرادی داشته باشد.
 • چنانچه سوئیچ درب ماکروفر مابه معیوب باشد، غذا به خوبی در آن گرم نخواهد شد.
 • چنانچه مگنترون ماکروفر مابه آسیب دیده باشد، این مشکل در ماکروفر به وجود خواهد آمد.
 • اگر در ماکروفر مابه اتصالاتی وجود داشته باشد یا ترانس های ولتاژ خراب باشند موجب می شود، که غذا را نتواند به خوبی گرم کند.
 • از دیگر دلایلی که موجب می‌شود غذا در ماکروفر خوب گرم نشود، خراب بودن برد دستگاه است.
 • اگر مقدار غذایی که درون ماکروفر مابه قرار دادید، بیشتر است، برای گرم شدن به مدت زمان زیاد تری نیاز خواهد داشت.
 • از دیگر موارد مهم که می‌توان برای گرم نشدن غذا در ماکروفر مابه اشاره کرد، کثیف بودن درون ماکروفر می‌باشد.

ماکروفر مابه

ماکروفر مابه در حین کار جرقه می‌زند

احتمال دارد، که در حین استفاده از ماکروفر مابه متوجه شوید، که درون دستگاه شما جرقه‌هایی ایجاد می گردد. این مشکل در اکثر مواقع بسیار جدی نبوده و نگران کننده نیست. فقط باید در نحوه استفاده خود از ماکروفر مابه دقت بیشتری داشته باشید. در برخی مواقع نیز می‌تواند نشان دهنده مشکل جدی در ماکروفر مابه باشد. از جمله دلایلی که موجب جرقه زدن ماکروفر مابه می‌شود، می‌توان این موارد را نام برد:

 • احتمال دارد، که در ماکروفر مابه از ظروف نامناسب مانند ظروفی که خاصیت فلز دارند و ظروف استیل استفاده کرده باشید. این ظروف موجب می‌شوند، که در ماکروفر مابه جرقه هایی ایجاد گردد.
 • چنانچه از ظرف هایی که لب پریده و شکسته هستند، درون ماکروفر مابه استفاده نمایید، موجب ایجاد جرقه در دستگاه خواهد شد.
 • اگر در مدار داخلی ماکروفر مابه اتصالی به وجود آمده باشد، جرقه هایی در این دستگاه مشاهده خواهید کرد.
 • اگر هر کدام از قطعه های داخلی ایراد و خرابی پیدا کنند، احتمال ایجاد جرقه در این دستگاه وجود خواهد داشت.

برای اینکه مشکل جرقه زدن ماکروفر مابه را برطرف نمایید، در ابتدا آن را خاموش کنید و از برق بکشید. درون ماکروفر مابه را با دقت بررسی نمایید، در صورتی که در آن آلودگی و کثیفی وجود دارد، با دقت تمیز نمایید و پس از آن درون لیوان مناسب آب ریخته و در ماکروفر مابه خود قرار دهید. اگر پس از روشن کردن ماکروفر مابه جرقه دوباره به وجود آمد، در دستگاه شما مشکل جدی‌تری وجود دارد. احتمال دارد، که اتصال داخلی وجود داشته باشد یا اینکه یکی از قطعات داخلی آن خراب باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل کار نکردن گریل مایکروفر چیست ؟

سینی ماکروفر مابه نمی‌چرخد

در برخی مواقع امکان دارد، که متوجه شوید سینی ماکروفر مابه به راحتی نمی چرخد. در این شرایط باید اطمینان حاصل کنید، که به صورت درست بر روی غلتک قرار نگرفته باشد. چنانچه سینی چرخشی نداشته و ثابت است احتمال دارد، که در قسمت زیر سینی جرم و کثیفی وجود داشته باشد یا اینکه موتور گردان سینی خرابی داشته باشد.

برای عیب یابی و بررسی این مورد در ماکروفر مابه در ابتدا آن را به خوبی تمیز نمایید و دوباره سینی را بر روی غلتک به صورت صحیح قرار دهید. در مرکز سینی لیوان آب را قرار داده و آن را روشن کنید. چنانچه حرکت نکرد، احتمالاً موتور گردان ماکروفر مابه خرابی دارد و باید آن را به تعمیرکار نشان دهید.

صدای زیاد ماکروفر مابه

چنانچه ماکروفر مابه در حین کار صدای زیادی دارد باید مواردی که در زیر گفته شده است را مورد بررسی قرار دهید:

 • سینی ماکروفر مابه باید مورد بررسی قرار بگیرد و اطمینان حاصل شود، که به خوبی و به صورت صحیح در محل خود قرار گرفته باشد.
 • محل قرار گرفتن شفت زیر سینی و زیر آن را نیز باید چک کنید.
 • چنانچه ظرفی که درون ماکروفر مابه قرارداد، بیش از اندازه سنگین باشد، موجب خواهد شد، که در حین کار از ماکروفر صدای زیادی شنیده شود.
 • اگر در قسمت زیر و روی سینی جرمی وجود داشته باشد، در ماکروفر مابه صدای زیادی به وجود می‌آید.
 • اگر متوجه شدید، که صدایی که از ماکروفر مابه می‌شنوید از قسمت پشتی دستگاه می باشد، باید فن ماکروفر مابه را بررسی نمایید.

در اغلب مواقع صدای زیادی که از این دستگاه شنیده می شود به علت این است، که شفت و سینی به صورت صحیح قرار نگرفته اند و یا جرم در سطح و یا زیر آنها وجود دارد و موجب می شود، که در زمان چرخش صداهایی تولید شود. همچنین خرابی و معیوب بودن فن ماکروفر مابه نیز موجب می‌شود، که صداهای زیادی در ماکروفر مابه به وجود آید.

اگر احساس کردید، که این صدا غیر عادی و بیش از اندازه زیاد است، دستگاه خود را خاموش کرده و به تعمیرکاران نشان دهید.

ماکروفر مابه

دود کردن ماکروفر مابه

یکی از مواردی که ممکن است کاربران را نگران کند این است، که ماکروفر مابه دود می‌کند. این مشکل در بیشتر مواقع به علت این است، که در درون دستگاه شما چربی و کثیفی زیادی وجود دارد.

برای رفع این مشکل باید ماکروفر مابه را به خوبی تمیز کنید. معمولاً پس از تمیز کردن ماکروفر مابه این مشکل به صورت کامل برطرف می گردد.

برای اینکه از رفع مشکل اطمینان حاصل نمایید، در لیوان مناسبی آب ریخته و درون دستگاه  قرار دهید. ماکروفر مابه خود را با آن روشن کنید. اگر دیگر دود نکرد، دلیل آن همان کثیفی ماکروفر است، اما اگر همچنان مشکل پابرجا بود، باید مواردی مانند اتصالی داشتن مدار های داخلی و سیم کشی های دستگاه، نیم سوز شدن خازن ها و مقاومت ها، اتصالی داشتن برد دستگاه و خراب بودن موتور گردان ماکروفر مابه را مورد بررسی قرار دهید.

راهنمای عیب یابی و تعمیر ماکروفر مابه mabe

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی ایرادات و مشکلات رایج ماکروفر مابه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا