خدمات باغبانی

هرس ریشه گیاهان آپارتمانی | نگهداری گیاهان آپارتمانی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در برخی مواقع امکان دارد که ریشه گیاهان آپارتمانی به صورت کامل فضای گلدان را اشغال کنند. ریشه گیاهان در گلدان‌ها در بیشتر مواقع در حال چرخش می‌باشد و به همین دلیل شبکه متراکم را به وجود می‌آورد، بنابراین می‌تواند بخش سخت و فشرده‌ای تشکیل دهد که به حالت توده از گلدان خارج گردد.

در حقیقت ریشه به حالت شکل گلدان در می‌آید. در این شرایط می‌توانید هرس ریشه گیاه آپارتمانی را انجام دهید و گیاه خود را نجات دهید. هرس ریشه گیاهان آپارتمانی به حوصله و صبر نیاز دارد. البته امکان دارد که تا به امروز این کار را نکرده باشید و تجربه انجام این کار را نداشته باشید، اما باید بدانید که برای اینکه گیاهان آپارتمانی شما از بین نروند، در زمان مناسب لازم است که هرس ریشه گیاهان آپارتمانی انجام شود.

وقتی حجم ریشه از اندازه گلدان بزرگتر می‌شود چه باید کرد؟

برای این مسئله دو راهکار وجود دارد. راهکار اول این است که می‌توانید گیاه مورد نظر را در یک گلدانی که سایز بزرگتری دارد، بکارید. باید ریشه گیاه آپارتمانی را از هم باز کرده و داخل این گلدان قرار دهید. در این صورت برای گسترش ریشه فضای بیشتری وجود خواهد داشت. در صورتی که می‌خواهید ریشه گیاه همچنان رشد داشته باشد، این راهکار مناسب خواهد بود.

اما در مواقعی که نمی‌خواهید ریشه گیاهان شما بزرگتر شود و یا گلدانی که گیاه خود را کاشته‌اید، مورد علاقه‌تان است. راهکار دیگر این می‌باشد که هرس ریشه گیاهان آپارتمانی را انجام دهید. هرس گیاه ریشه‌دار به نظر پیچیده می‌آید، اما در صورتی که گیاه مورد نظر سایز بسیار بزرگی نداشته باشد، این کار آسان خواهد بود و گیاه شما را نجات می‌دهد.

اگر گیاه مورد نظر در تراریوم می‌روید و یا درختچه شبیه به آن است، می‌توان برای حفظ نمودن اندازه آن ریشه‌های گیاه را هرس کرد. در برخی مواقع نیز امکان دارد که ریشه‌ها به علت رشد بیش از اندازه از سوراخ‌های مخصوص زهکشی که در قسمت کف گلدان وجود دارند، خارج گردند.

حتما بخوانید:   شرایط لازم نگهداری از کاکتوس در خانه

این گیاهان در اغلب مواقع ناسالم می‌باشند. چون در هم تنیدگی ریشه‌ها موجب وارد شدن فشار به گیاه می‌شود و آن را از آب هوا و مواد مغذی محروم خواهد کرد. وقتی که ریشه گیاه آپارتمانی از سوراخ‌های پایین گلدان بیرون زده باشد، فقط می‌توانید هرس ریشه گیاهان آپارتمانی خود را انجام دهید.

هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

چه زمانی برای هرس ریشه گیاه‌های آپارتمانی مناسب است؟

وقتی که ریشه گیاهان آپارتمانی گلدان را پر کرده‌اند و آغاز به چرخش در اطراف سطح درون گلدان کرده‌اند، زمان هرس ریشه گیاهان آپارتمانی می‌باشد. اگر مشاهده نمودید که ریشه گیاهان از قسمت پایین گلدان بیرون زده‌اند، باید بدانید که زمان هرس ریشه گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است.

هر چند وقت یکبار باید گلدان گیاهان آپارتمانی را عوض کنید. این زمان بستگی به سرعت رشد و نوع گیاه شما خواهد داشت. معمولاً تشخیص اینکه زمان هرس ریشه گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است یا خیر، آسان می‌باشد. چون ریشه گیاهان به حالت توده از سوراخ‌هایی که در قسمت پایین گلدان وجود دارد، خارج می‌شوند.

برای بررسی ریشه گیاهان آپارتمانی، باید گیاه را از ساقه بگیرید و با وارونه کردن گلدان، گیاه مورد نظر خود را بیرون بکشید.

برای هرس ریشه گیاهان آپارتمانی به تجهیزات و ابزاری مانند بیلچه دستی، چاقوی بلند، قیچی هرس یا چاقوی تیز چنگال یا چوب ظریف نیاز دارید و همچنین باید موادی مانند یک کیسه کوچک خاک گلدان و گلدان جدید در دسترستان باشد.

طریقه هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

در مواقعی که متوجه شدید گیاه شما نیاز به هرس ریشه دارد، باید این کار را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید تا آسیبی به آن وارد نشود. در غیر این صورت ممکن است که گیاه شما نابود شود. هرس ریشه گیاهان آپارتمانی طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

ریشه گیاهان آپارتمانی را از گلدان خارج کنید

ابتدا از گلدان گیاه مورد نظر را خارج کنید و ریشه‌های آن را مورد بررسی قرار دهید. وقتی که این مرحله را انجام می‌دهید، به ویژه در مواقعی که گیاه ظریف است، فقط باید گیاه را از گلدان بیرون نکشید. بلکه در این مواقع باید گلدان خود را وارونه کنید و روی سطح آن کمی ضربه بزنید.

در صورتی که گلدان شما از نوع انعطاف پذیر است، تلاش کنید که کناره‌های آن را فشار داده و به این ترتیب گیاهان را از داخل گلدان بیرون بیاورید.

دست خود را در قسمت پایین ساقه و در جای اتصال ساقه به خاک قرار دهید و به آرامی گیاه را چرخانده و تکان دهید. همچنین امکان دارد که مجبور باشید از چاقوی بلندی استفاده کرده و اطراف گلدان بکشید تا خاک و ریشه از داخل گلدان بیرون آیند.

حتما بخوانید:   آموزش لوله کشی قطره ای درختان باغ | سیستم آبیاری قطره ای

ریشه گیاهان آپارتمانی را هرس کنید

برای هرس ریشه گیاهان آپارتمانی از یک چاقوی تیز و یا قیچی می‌توانید استفاده نمایید. پایین و اطراف ریشه گیاه خود را بریده و خاک و ریشه را سبک‌تر نمایید. این کار را به آرامی انجام دهید و به صورت تهاجمی عمل نکنید و ریشه‌های کوچک و بزرگ را به صورت همزمان کوتاه نکنید. فقط باید ریشه‌های نازک و رشته‌ای کوتاه شوند.

ممکن است که گمان کنید به گیاه خود آسیب وارد می‌کنید، اما مطمئن باشید که پس از انجام دادن این کار گیاه جانی دوباره می‌گیرد. برای هرس ریشه‌های گیاهان آپارتمانی که دارای ریشه‌های زیادی هستند، می‌توانید به اندازه یک چهارم پایین ریشه‌های قدیمی را هرس کنید. با این ترفند به رشد سالم و بازسازی ریشه کمک زیادی می‌کنید.

گلدان گیاه را آماده کنید

در کف گلدان کمی پوکه معدنی ریخته و روی آن خاک اضافه کنید. ارتفاع خاک باید به گونه‌ای باشد که توده ریشه کوچک شده تقریباً دو و نیم سانتی‌متر زیر لبه گلدان قرار بگیرد. اطمینان حاصل نمایید که محل برخورد ساقه گیاه با ریشه یا همان تاج گیاه درون خاک قرار گرفته است.

بهترین زمان برای هرس رشته گیاهان آپارتمانی آغاز زمان رشد و رویش گیاهان یعنی در اواخر فصل زمستان می‌باشد.

گیاهان را در گلدان جدید قرار دهید

در آخر باید گیاه را درون گلدان جدید قرار داده و اطراف ریشه و ساقه خاک بریزید. مطمئن شوید که خاک همه شکاف‌های بین کناره‌های ظرف و ریشه ریخته شده است. امکان دارد که برای حرکت دادن خاک به بیلچه دستی نیاز باشد. سعی نمایید که خاک را طوری هدایت کنید که همه فضاهای موجود در گلدان به خوبی پر شوند.

هرس ریشه گیاهان آپارتمانی دارای فایده‌های زیادی برای گیاه می‌باشد. از جمله اینکه گیاهان پس از هرس ریشه گیاهان می‌توانند مواد معدنی را به صورت بهتر از خاک جذب کنند و در نتیجه رشد آنها بهتر خواهد شد.

گیاهان را آبیاری نمایید

وقتی که هرس ریشه گیاهان آپارتمانی را انجام دادید و در گلدان جدید گیاه را کاشتید، گلدان را به خوبی آبیاری نمایید. در صورتی متوجه شدید خاک نشست کرده است، به گلدان خود کمی خاک اضافه نمایید. گیاه را برای چند هفته باید به صورت سیراب نگهداری نمایید تا ریشه آن بتواند بهبود یافته و رشد خوبی پیدا کند.

حتما بخوانید:   بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی کدام است | تقویت کننده قوی گیاهان

نکات مهم در مورد مراقبت از هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

  • در صورتی که متوجه شدید خاک قبلی گیاه شما آفت زده است، باید تا جایی که امکان دارد ریشه‌ها را از خاک‌های آلوده پاک کنید. در صورت قارچی شدن ریشه‌ها یا آفت زدگی خاک درمان را از همان ابتدا باید آغاز نمایید و تا زمان بهبودی کامل این گیاه را قرنطینه نمایید. اگر گلدان قبلی را برای گیاهی می‌خواهید استفاده نمایید، در ابتدا آن را به صورت کامل شسته و تمیز کنید و پس از آن برای تکثیر گیاهان استفاده نمایید.
  • توجه نمایید که پس از هرس ریشه گیاهان، ریشه‌های هرس شده برای جذب مواد مغذی توان بیشتری را دارند. بنابراین بهتر است که کوددهی را انجام ندهید، چون امکان دارد که به علت تغذیه بیش از اندازه گیاه آسیب ببیند.
  • پس از هرس ریشه گیاهان چند روز گیاه را به صورت هیدراته نگهداری نمایید و مرتب سطح رطوبت خاک آن را بررسی کنید. چون در اولین روزها پس از هرس گیاه‌ها به مقدار بیشتری آب جذب می‌کنند. همچنین برای حفظ رطوبت گیاه می‌توان از کاور پلاستیکی نیز استفاده نمایید. در مواقعی که از این شیوه استفاده می‌کنید، روی کاور پلاستیکی شکاف‌هایی را ایجاد نمایید تا در داخل کاور هوای تازه جریان داشته باشد.
  • امکان دارد که پس از هرس ریشه گیاهان آپارتمانی گیاه مورد نظر شوکه شده و ساقه‌ها و برگ‌های آن به صورت بی‌جان دیده شوند. در این شرایط امکان دارد که گیاه حالت افتاده پیدا نموده و برگ‌های آن زرد شود. برای اینکه شرایط گیاه بهبود یابد، آن را دور از آفتاب و در دمای مناسب نگهداری کنید و رطوبت مورد نیاز آن را تأمین کنید. در این شرایط پیشنهاد می‌گردد که از کاور پلاستیکی استفاده نمایید. چون بسیار موثر خواهد بود.

هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

سخن تکمیلی

امروزه انواع گیاهان آپارتمانی با تنوع بسیار زیاد و جلوه زیبایی که دارند جزئی از دکوراتیو منازل محسوب می‌گردند. توجه داشته باشید که برخی از این گیاهان بسیار گران قیمت هستند و در صورتی که رسیدگی به آنها به صورت صحیح و اصولی انجام نشود، ممکن است نابود شوند. در برخی مواقع نیاز به هرس ریشه گیاهان آپارتمانی خواهد بود. با هرس ریشه گیاهان آپارتمانی می‌توانید به گیاهان جانی دوباره ببخشید و به رشد و نمو آنها کمک کنید. در این صورت ریشه‌ها بهتر مواد معدنی و آب را از خاک جذب می‌کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

هرس ریشه گیاهان آپارتمانی | نگهداری گیاهان آپارتمانی

امتیاز سر دبیر

مجموع امتیازات

نحوه هرس ریشه گیاهان آپارتمانی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x