مجله تعبیر خواب

روش های تعبیر خواب | چگونه می توان خواب ها را تعبیر کرد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یک راه دوست داشتنی و جالب برای اینکه به ذهن ناخودآگاه دست پیدا کنید، تعبیر خواب است. بیشتر مردم معتقدند که تعبیر خواب ها و رویاها می‌توانند به درک آنچه در بیداری اتفاق خواهد افتاد، کمک کنند. اگر دوست دارید که رویاها و خواب‌های خود را به خوبی تعبیر کنید، بهتر است ابتدا یک دفترچه کنار گذاشته و آن را فقط برای ثبت رویا اختصاص بدهید. حالا هرچه را که در رویای خود دیده‌اید، به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و ببینید چه چیزی برایتان اهمیت دارد. در نهایت به خوبی می‌توان تعیین کرد که خواب شما چه تعبیری دارد.

محتوا پنهان
1 روش های تعبیر خواب

روش های تعبیر خواب

بیشتر افراد دوست دارند که خواب‌های خود را تعبیر کنند زیرا معتقدند خواب‌ها گاهی اتفاقات آینده را پیش‌بینی کرده و گاهی هم می توانند به وسیله تعبیر خواب، نادانسته ها را بدانند و این تعابیر برای آنها راهگشا خواهد بود. برای تعبیر بهتر خواب باید به روش‌های زیر عمل کنید:

مرحله اول: تهیه یک دفترچه برای ثبت رویاها

۱- یادداشت خود را در کنار تخت بگذارید.

شما هر شب خواب خواهید دید حتی اگر آن را به یاد نیاورید. نوشتن به شما کمک خواهد کرد که رویاهای خود را به یاد بیاورید. در کنار دفترچه هم یک خودکار یا مداد قرار بدهید و به محض اینکه بیدار شدید حتماً خواب خود را یادداشت کنید.

دقت داشته باشید که حتی در سفر هم دفترچه ثبت خواب را با خود بیاورید. تمام خواب‌ها را با تاریخ یادداشت کنید حتی می‌توانید در زیر هر نوشته قسمتی را هم برای نوشتن تعبیر خالی بگذارید.

حتما بخوانید:   تعبیر خواب بی اعتنایی | تعبیر خواب بی اعتنایی مرد به همسر خود

۲- بعد از بیدار شدن چشمانتان را باز نکنید.

وقتی که از خواب بیدار شدید چند لحظه چشم‌های خود را باز نکنید و تلاش کنید که خواب خود را به یاد بیاورید. حالا وقت آن شده که خوابتان را در دفترچه بنویسید. خود را عادت دهید که هر روز صبح وقتی در رختخواب هستید، رویاهای زمان خواب را ثبت کنید. بعد از بیدار شدن معمولاً بیشترین قسمت خواب را به یاد خواهید آورد. اگر کمی صبر کنید مطمئناً خواب‌ها در ذهن شما کمرنگ شده و از بین می‌روند.

توصیه می‌کنیم قبل از نوشتن خواب، حمام هم نروید زیرا این کار زمان لازم را به ذهن می‌دهد که خواب فراموش شود. اگر احساس کردید که خواب شما معنا دارد، می‌توانید آن را با جزئیات یادداشت کنید.

روش های تعبیر خواب

 

۳- هرچه را که به یاد آوردید یادداشت کنید:

شما باید هرچه را که به یاد می‌آورید یادداشت کنید. مثلاً در خواب چه کار کرده‌اید؟ چه احساسی داشتید و یا چه کسی همراه شما بود؟ چیزهایی را که شما در خواب دیده‌اید هر کدام ممکن است یک نماد باشد. تا جایی که ذهنتان یاری می‌کند بنویسید. حتی بعضی از افراد عادت دارند که خواب‌ها و رویاهای خود را نقاشی کنند. چیزهایی که باید نوشته شوند عبارتند از:

 • آدم‌هایی که در رویای خود دیده‌اید.
 • احساسی که در زمان خواب داشتید.
 • موضوع خواب شما چه بوده؟
 • اگر در خواب سفر کردید، مقصد سفر کجا بود؟
 • با چه وسیله‌ای در خواب رفت و آمد کرده‌اید؟
 • چه رنگ‌هایی در خواب دیده‌اید؟
 • در خواب کجا رفته بودید؟
 • چه حیواناتی در خواب شما بودند؟
 • و….

۴- در هنگام نوشتن هیچ چیزی از خودتان در نیاورید.

اگر خواب شما داستان و یا موضوع نداشت، به هیچ وجه از خودتان چیزی درست نکنید. نداشتن موضوع برای رویا و خواب کاملاً عادی است. ولی گاهی ممکن است ذهن ناخودآگاه بخواهد داستانی برای خواب خلق کند. شما باید در برابر آن مقاومت کنید و فقط چیزی را بنویسید که آن را به یاد می‌آورید. حتی اگر بعضی از تصاویر و احساسات به شکل تصادفی به ذهن شما رسید آن را هم یادداشت کنید.

۵- در هنگام ثبت رویا آنها را تعبیر نکنید.

وقتی خواب خود را می‌نویسید به هیچ وجه سعی نکنید آن را تعبیر کنید. ممکن است این کار شما باعث شود روی نوشته‌تان تأثیر بگذارد و جزئیات رویا تغییر کرده و یا حذف شود. هرچه را که اتفاق افتاده یادداشت کنید.

۶- برای رویاهای خود نام انتخاب کنید.

برای رویاهای خود موضوعی که بیشتر از همه خاص به نظر می‌آید به عنوان نام انتخاب کنید. این می‌تواند برای مغز شما یک چالش باشد. به همان اسمی که در اولین مرحله به ذهن شما خطور می‌کند، اکتفا کنید.

مرحله دوم: تجزیه و تحلیل کردن خواب ها

۱- در مورد خوابی که دیده‌اید از خودتان سؤال کنید.

باید در مورد خواب دیده شده از خودتان چند سؤال کنید. سؤالات می‌توانند نقطه شروع خوبی باشند و به شما کمک خواهند کرد که رویاهای خود را به قسمت‌های مجزایی تقسیم کنید. سؤال هایی که شما باید از خود بپرسید به رویاهایتان بستگی دارد و کاملاً فرق می‌کنند. چند نمونه از سؤال‌هایی که شما می‌توانید از خودتان بپرسید عبارتند از:

 • آیا در خواب کسی همراه من بود یا تنها بودم؟
 • آنجا چه کس دیگری حضور داشت؟
 • در خواب چه حسی داشتم؟
 • مکانی که آنجا بودم چگونه توصیف می‌کنم؟
 • این مکان برای من چه معنایی داشت؟
 • کاری که در خواب کردم چه معنایی داشت؟
 • چه زمانی من در زندگی واقعی با این آیتم مواجه شدم؟
 • و….
حتما بخوانید:   تعبیر خواب دکتر | تعبیر خواب پزشک از دیدگاه معبرین

۲- احساسات اصلی در خواب را بشناسید.

احساساتی که شما در خواب داشتید می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که در زندگی واقعی خود هم همین احساسات را دارید. ممکن است رویای شما متفاوت از واقعیت باشد ولی برخلاف آنچه به نظر می‌رسد وقتی بر روی احساساتتان در خواب تمرکز کنید، می‌توانید معنی و مفهوم آن را پیدا کنید.

مثلاً احتمال دارد که در خواب دیده باشید گرگی در یک جنگل شما را تعقیب می‌کند و شما احساس وحشت و ترس داشتید. این خواب به این معنی است که شما در زندگی واقعی خود در وضعیتی ترسناک گیر کرده‌اید.

۳- مکانی را که در خواب بودید بررسی کنید.

جایی که شما در رویا می‌بینید و همچنین حالت آن، اهمیت زیادی دارد. مثلاً شاید یک جنگل پر آرامش و روشن باشد و یا شاید هم ترسناک و تاریک باشد. مهم است که بدانید خودتان چه حسی در مورد آن مکان داشتید. می‌توانید از خودتان این سؤال‌ها را بپرسید:

 • آیا این مکان شما را ترسانده بود؟
 • آیا این مکان در واقعیت هم به شما استرس می‌دهد؟
 • آیا در زندگی واقعی چنین اتفاقی در این مکان برای شما رخ داده است؟
 • آیا این مکان شما را به یاد دوران خوب زندگی می‌اندازد؟
 • و….

۴- روی شخصیت‌های دیگری که در خوابتان بودند، فکر کنید.

باید فکر کنید و ببینید چه شخصیت‌ها و یا حتی حیوان دیگری در خواب دیده‌اید و چه احساسی نسبت به آنها داشتید؟ آیا آنها فقط در خواب شما وجود داشتند و یا با آنها دعوا می‌کردید؟ آیا آنها می‌خواستند به شما کمک کنند؟ پاسخ تمام این سؤالات را یادداشت کنید.

۵- نمادها و تصاویری که در خواب دیدید مشخص کنید.

هر نماد و یا تصویری که در خواب دیدید مشخص کنید و ببینید که چه حسی نسبت به آن داشتید و آیا در زندگی واقعی برای شما کاربرد دارد؟ خلاصه معین کنید که تصویر و نماد برای شما چه معنایی می‌تواند داشته باشد. اگر هم چند نماد و تصویر را به یاد می‌آورید، بهتر است روی آنکه از همه معنادارتر است، تمرکز کنید.

۶- فقط زمانی که معنای خواب را نفهمیدید از کتاب های تعبیر خواب‌ کمک بگیرید.

معمولاً همه افراد به کتاب تعبیر خواب علاقه زیادی دارند و رویاهای خود را با آن تجزیه و تحلیل می‌کنند، ولی بعضی از کارشناسان معتقدند که این کتاب‌ها فایده زیادی ندارند زیرا یک نماد یکسان، ممکن است برای آدم‌های مختلف معانی مختلفی داشته باشد، پس بهتر است به چیزی که در رویای خود احساس کرده‌اید تمرکز کرده و به این صورت معنای آن را بفهمید.

مرحله سوم: استعاره‌های رایج خواب را بشناسید.

۱- با استعاره‌های خواب آشنا شوید.

مثلاً اگر شما در رویا مرگ را دیدید، باید خوب توجه کرده و ببینید آیا چیزی در زندگی واقعی شما تمام شده یا خیر؟ شاید این خواب برای شما ترسناک باشد ولی باید بدانید که وقتی مرگ را در خواب می‌بینید معمولاً به معنی مردن نیست. مرگ در خواب به معنی تمام شدن و پایان یافتن چیزی در زندگی است و می‌تواند حتی شروع جدیدی را برای شما مهیا کند.

حتما بخوانید:   تعبیر خواب دارکوب | تعبیر دیدن دارکوب زخمی در خواب

۲- تمرکز در روی وسیله نقلیه که با آن سفر کرده‌اید.

دیدن سفر و یا نقل مکان در رویا به معنی جهتی است که زندگی شما به خود گرفته است. حتی به معنای مقدار کنترلی می‌باشد که شما در روی زندگی خود دارید. اگر خودتان رانندگی می‌کنید پس کنترل امور زندگی، در دست خودتان است.

مرحله چهارم: معنای رویا و خواب را تعیین کنید.

۱- با رویاها نمی‌توان آینده را پیش بینی کرد.

بعضی از انسان‌ها تصور می‌کنند که به وسیله خواب و رویا به راحتی می‌توانند آینده خود را پیش‌بینی کنند ولی کارشناسان معتقدند که این باور درست نیست. خواب ها داستان‌هایی می‌باشند که شما در هنگام خوابیدن برای خودتان تعریف می‌کنید. شاید بعضی از رویاها و خواب‌ها به شما کمک کنند که مشکلاتی را در زندگی واقعی پشت سر گذاشته و یا حتی به شما کمک کنند که با احساسات خود کنار بیایید.

۲- با دیدن خواب‌های ناخوشایند نگران نشوید.

وقتی یک خواب ناخوشایند و ترسناک می‌بینید، نباید نگران شوید. به جای نگرانی، بهتر است روی احساسی که در خواب خود داشتید به خوبی تمرکز کنید. شاید واقعیت‌های زندگی باعث شده که این احساس را پیدا کنید.

۲- قسمت‌های خواب را در کنار هم بگذارید.

وقتی که تمام قسمت‌های خواب خود را به خوبی تجزیه و تحلیل کردید، حالا باید آنها را به طور درست با هم ترکیب کنید، به این صورت تعبیر بهتر و عمیق‌تری از خواب خود خواهید داشت.

۳- رویاها را به شرایط زندگی خود متصل کنید.

بعضی از رویاها و خواب‌ها بسیار ساده بوده و به راحتی می‌توان آن‌ها را تعبیر کرد. مثلاً احتمال دارد شما همان روز با همان شخصی که در خواب دیده‌اید، روبرو شوید و ممکن است خواب‌ها در زندگی واقعی شما هم رخ بدهد. مثلاً ممکن است شما با همسرتان دعوا کرده باشید و همان دعوا را هم به شکل دیگری در خواب ببینید.

۴- اگر خواب‌ها شما را ناراحت می‌کنند بهتر است با مشاور صحبت کنید.

گاهی ممکن است بعضی از خواب‌ها و رویاها در زندگی واقعی تأثیر منفی بگذارند. مثلاً بعضی از کابوس‌ها تکراری شوند و باعث ترس و وحشت شما باشند. باید بدانید که کابوس‌ها فقط رویا بوده و به هیچ وجه حقیقت ندارند ولی اگر احساس منفی نسبت به آنها دارید، بهتر است که با یک مشاور صحبت کنید.

روش های تعبیر خواب

۵- به ندای درونی خودتان گوش کنید.

باید بدانید که هیچکس نمی‌تواند بهتر از شما خودتان را بشناسد. به همین دلیل شما برای تعبیر رویاهای خود، بهترین فرد هستید. اگر تصور می‌کنید که رویای شما این معنی را دارد، باید آن را به خوبی بپذیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

روش های تعبیر خواب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توان خواب ها را تعبیر کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x