تعمیراتتعمیرات مایکروفر

میکروسوئیچ درب مایکروفر  چیست و برای تعمیر آن چه باید کرد ؟

میکروسوئیچ درب مایکروفر

همانطور که می دانید مایکروفر یک وسیله ی کوچک اما پر استفاده در آشپزخانه می باشد که برای گرم کردن و پختن غذا از آن استفاده می شود . در مایکروفر از نوعی اشعه برای پخت غذا استفاده می شود که این اشعه برای انسان بسیار ضرر دارد . به همین دلیل سالم بودن درب مایکروفر بسیار ضروری است زیرا از بروز اشعه به خارج دستگاه و برخورد آن به بدن انسان ، جلوگیری می کند  به همین علت در این مقاله شما را با میکروسوئیچ درب مایکروفر بیشتر آشنا خواهیم کرد.

میکرو سوئیچ درب مایکروفر بخش بسیار مهمی در این دستگاه می باشد که وظیفه ی محکم کردن درب در هنگام کار و افزایش ایمنی دستگاه را به عهده دارد .در ادامه ی مطالب از ایبک امداد برای شما توضیح خواهیم داد که میکرو سوئیچ درب چگونه خراب شده و نشانه ی خرابی آن چه می باشد ؟ برای اطلاعات بیشتر لطفا با ما همراه باشید .

میکرو سوئیچ در مایکروفر چه کاربردی دارد ؟

میکروسوئیچ درب مایکروفر

میکرو سوئیچ قطعه ای است در مایکروفر که باعث می شود درب مایکروفر قفل شود و از خارج شدن اشعه به بیرون از دستگاه جلوگیری می کند. داخل درب مایکروفر قلابی وجود دارد که به کمک میکرو سوئیچ باعث چفت شدن درب می شود . در اصل می توان گفت که ، موقع بسته شدن درب مایکروفر ، قلاب و میکرو سوئیچ با یکدیگر جفت می شوند و باعث قفل شدن درب مایکروفر شده و از خارج شدن اشعه و برخورد آن به بدن انسان جلوگیری می کند . بطور معمول سه نوع میکرو سوئیچ در هر دستگاه مایکروفر وجود دارد. و وظیفه ی اصلی میکرو سوئیچ این است که ما از بسته بودن کامل درب ، اطمینان پیدا کنیم .

در اصل می توان گفت که این قطعه کمک می کند که درب مایکروفر به صورت صحیح باز و بسته شود . هر گاه درب دستگاه بطور کامل و صحیح بسته شد ، میکرو سوئیچ اجازه ی فرایند گرم کردن و پخت غذا را به دستگاه صادر می کند و در صورتی که به هر دلیلی درب دستگاه به درستی بسته نشود ، میکرو سوئیچ متوجه ی این اشکال شده و اجازه ی کار کردن را به دستگاه نمی دهد . به همین دلیل در صورت خرابی میکرو سوئیچ درب مایکروفر ، دستگاه شما کار نمی کند .

 

انواع میکرو سوئیچ درب مایکروفر

مایکروویو ها دارای سه نوع میکرو سوئیچ می باشند که عبارت اند از :

 • میکرو سوئیچ اصلی : به این میکرو سوئیچ اولیه نیز میگویند ، وقتی درب مایکروویو را باز می کنیم این میکرو سوئیچ به حالت باز است و وقتی درب دستگاه را می بندیم به شکل بسته در می آِید .
 • میکرو سوئیچ ثانویه : به این میکرو سوئیچ ، میکرو سوئیچ ناظر میگویند که بر عکس قبلی می باشد . وقتی که درب بسته باشد میکرو سوئیچ ثانویه باز است و هنگامی که درب باز باشد ، بسته است .
 • میکرو سوئیچ حسگر : میکرو سوئیچ حسگر مثل میکرو سوئیچ اصلی می باشد و با باز شدن درب دستگاه باز ، و با بسته شدن درب ، بسته می شود .
پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاربرد سوراخ تخلیه آب یخچال دوو چیست

وجود این سه میکرو سوئیچ در تمام مایکروفر ها لازم است . البته این را هم بگوییم که میکرو سوئیچ ها به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند : اول میکرو سوئیچ های اهرمی که پایه دارند و دوم میکرو سوئیچ  های بدون پایه .

 

چگونه بفهمیم که میکرو سوئیچ درب مایکروفر خراب شده است ؟

میکروسوئیچ درب مایکروفر

نشانه های خراب شدن میکرو سوئیچ درب مایکروفر چه می باشد ؟ طبیعتا خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفر نشانه هایی دارد که افراد مجرب و ماهر که در این زمینه نیز تخصص دارند ، می توانند متوجه ای این خرابی بشوند . ما در ادامه ی مطالب چند نمونه از خرابی میکرو سوئیچ درب مایکروفر را برایتان بیان می کنیم تا عیب یابی برای شما آسان شود .

نشانه های خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر عبارت است از :

 • دستگاه مایکروفر در هنگام کار و روشن بودن جرقه می زند .
 • درب مایکروفر کامل بسته نمی شود .
 • میکرو سوئیچ و قلاب کامل با یکدیگر چفت نمی شوند .
 • مایکروفر روشن نمی شود .
 • غذای داخل مایکروفر خوب گرم نمی شود .

آموزش تست میکروسوئیچ درب مایکروفر

برای آن که متوجه خرابی میکرو سوئیچ شوید باید آن را بررسی و تست کنید . برای این کار در مرحله ی اول حتما دستگاه را از برق بکشید و سپس کاور بدنه ی مایکروفر را درآورید . برای تست کردن خرابی این قطعه در هنگام بسته شدن درب باید زبانه درب بطور کامل روی میکرو سوئیچ قرار داشته باشد . باید هنگام بسته شدن درب صدای کلیک به گوش برسد . اگر این مورد درست بود متوجه خواهید شد که میکرو سوئیچ درب دستگاه شما سالم است .و در غیر اینصورت میکروسوئیچ دچار خرابی شده است که باید کلیدهای درب را جدا کرده و بررسی کنید .

چه عواملی باعث خرابی میکرو سوئیچ درب مایکروفر می شود ؟

چه دلایلی باعث خراب شدن میکروسوئیچ درب مایکروفر می شود ؟ بر خلاف سایر لوازم خانگی مانند تلویزیون و کولر و ….عیب یابی مایکروفر و تعمیر کردن آن بدون داشتن تخصص کار بسیار خطرناکی است . زیرا بعد از قطع کردن جریان برق ورودی ، دستگاه شما هنوز مقدار زیادی ولتاژ در درون خازن و بقیه ی قطعات دارد که این موضوع گاهی منجر به برق گرفتگی شدید و گاهی هم باعث مرگ خواهد شد .به همین دلیل با توجه به برند دستگاه تان از افراد حرفه ای و تعمیرکار مجاز برای تعمیر آن کمک بگیرید .

عوامل بسیاری می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل باشد . استفاده کردن نامناسب از این دستگاه و عدم نگهداری درست آن ، علاوه بر اینکه در کارد کرد دستگاه اختلال به وجود می آورد ، باعث خرابی میکرو سوئیچ درب مایکروفر هم خواهد شد . این قطعه امکان دارد به مرور زمان و در اثر باز و بسته شدن زیاد خراب شده و یا کار نکند . البته حتی امکان دارد با وجود بسته بودن درب ، باز هم دستگاه کار نکند . پس هر گاه دستگاه شما کار نکرد حتما در مرحله ی اول میکرو سوئیچ را چک کنید .

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر مایکروفر گالانز Galanz

در ادامه چند مورد از دلایل خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر را برای شما بیان می کنیم . عواملی که باعث خراب شدن این قطعه در دستگاه می شود عبارت است از :

 • ناگهانی باز کردن درب مایکروفر
 • محکم بستن درب مایکروفر
 • وارد کردن ضربه ی شدید به درب مایکروفر و خراب شدن میکرو سوئیچ
 • تماس آب با میکرو سوئیچ

چگونه میکرو سوئیچ درب مایکروفر را تعویض کنیم ؟

همان طور که گفتیم میکرو سوئیچ یکی از قطعات مهم در مایکروفر می باشد که پس از بسته شدن کامل درب ، اجازه می دهد تا قسمت های دیگر روشن شده و کار کنند . اگر بعد از بررسی و چک کردن درب دستگاه ، متوجه ی خرابی میکرو سوئیچ شدید باید در اولین فرصت نسبت به تعویض آن اقدام کنید . بعد از اینکه با روش تستی که برای خرابی میکرو سوئیچ برایتان گفتیم ، تست را انجام دادید و متوجه خرابی میکروسوئیچ درب مایکروفر شدید ، می توانید با مراجعه به یک متخصص مجرب اقدام به تعویض این قطعه کنید .

البته لازم به ذکر است که عوض کردن میکرو سوئیچ به نوع آن بستگی دارد و بسته به نوع میکرو سوئیچ ، نحوه ی تعویض آن هم متفاوت است . ولی بطور کلی روش عوض کردن میکرو سوئیچ به طریق زیر می باشد :

 • برای عوض کردن میکرو سوئیچ درب دستگاه ، برق مایکروفر از قطع کنید و قاب بدنه را درآورید .
 • بعد از آن دستگاه را از جریان برق تخلیه کنید .
 • برای این منظور ابتدا دو شاخه را از پریز درآوردید تا جریان برق قطع شده و از سیم خارج شود .
 • چند دقیقه صبر کنید سپس کاور بدنه ی مایکروفر را درآورده و میکرو سوئیچ درب را پیدا کنید .
 • بعد از پیدا کردن میکرو سوئیچ ، کلید های درب دستگاه را جدا کنید و با توجه به این مطلب که کدام میکرو سوئیچ در مایکروفر خراب شده است ، میکرو سوئیچ جدید را خریداری کنید .
 • بعد از خریدن میکرو سوئیچ جدید میکرو سوئیچ قبلی را از دستگاه در آورید و آن را جایگزین کنید .
 • بعد از آن سیم هایی را که به میکرو سوئیچ وصل بود ، به درستی به آن وصل کنید  .
 • البته دقت داشته باشید که در هنگام تعویض میکروسوئیچ درب مایکروفر حتما باید از خالی بودن خازن مطمئن شوید زیرا پر بودن آن باعث برق گرفتگی تعمیر کار خواهد شد .

نتیجه گیری از میکرو سوئیچ درب مایکروفر :

در مطالب بالا از ایبک امداد برایتان توضیح دادیم که چرا میکرو سوئیچ درب مایکروفر خراب می شود و نشانه های خراب شدن آن را هم برایتان بیان کردیم . دقت داشته باشید که میکرو سوئیچ درب مایکروفر قطعه ای تخصصی می باشد که در صورت خرابی فقط باید توسط فرد با تجربه  و متخصص تعمیر شود . تعمیر و تعویض این قطعه باید به وسیله ی افرادی انجام گیرد که در این مورد تخصص کامل دارند زیرا تعمیر نادرست میکرو سوئیچ درب مایکروفر احتمال دارد خطرات بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای انسان به دنبال داشته باشد

میکروسوئیچ درب مایکروفر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با میکروسوئیچ درب مایکروفر و تعمیر کامل آن

امتیاز کاربر: ۴.۶۵ ( ۱ نتایج)

نوشته های مشابه

⨭نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید⨮

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا