تعمیرات سرمایش گرمایش

قیمت مینی چیلر | عوامل موثر بر قیمت چیلر و مینی چیلر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

مینی چلرها چیلرهای کوچک‌تری هستند که دارای ظرفیت و ابعاد کمتری می‌باشند و برای مکان‌های اداری و مسکونی کوچک مناسب می‌باشند. آنها دارای صدای کمتری هستند و ظرفیت این مینی چیلرها از ۲۰ تن تبرید کمتر است و برای جاهایی که می‌خواهند گرمایش و سرمایش مستقلی داشته باشند مناسب خواهد بود. قیمت مینی چیلر به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

اساس کارکرد آنها مثل چیلرها می‌باشد. به این صورت که بخار به کمک کمپرسور فشرده می‌شود و دمای آن بیشتر می‌گردد و در مرحله بعد به کندانسور وارد می‌شود و در آنجا وقتی هوای محیط از روی کویل‌ها عبور می‌کند، خنک می‌شود و به مایع تبدیل می‌گردد. پس از آن از شیر انبساط عبور می‌کند و فشار آن کاهش پیدا می‌کند. وقتی در‌ اواپراتور آب خنک می‌شود، آن را به داخل ساختمان منتقل می‌کند و این فرآیند تکرار می‌گردد.

عوامل موثر بر قیمت مینی چیلر

با توجه به اینکه استفاده از مینی چیلر مزایای زیادی دارد، امروزه از آن زیاد استفاده می‌شود. در هنگام انتخاب و خرید مینی چیلر قیمت آن بسیار حائز اهمیت است. عوامل گوناگونی بر قیمت مینی چیلر تأثیر می‌گذارند که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ظرفیت واقعی

ظرفیت واقعی مینی چیلر در تأمین آب خروجی و ایجاد اختلاف دما بر روی قیمت دستگاه تأثیرگذار است. بنابراین در هنگام انتخاب دستگاه مورد نظر باید به ظرفیت واقعی آن توجه نموده و با توجه به نیاز خود و بودجه‌ای که دارید، انتخاب خود را انجام دهید.

تعداد و نوع کمپرسور

باید توجه داشته باشید که کمپرسور مینی چیلر قلب دستگاه و قطعه اصلی آن می‌باشد. این قطعه گاز را فشرده می‌کند. کمپرسور مورد استفاده در چیلر دارای چندین نوع است. کمپرسور نوع اسکرال، کمپرسور نوع اسکرو، کمپرسور نوع رفت و برگشتی و کمپرسور سانتریفیوژ. امروزه در اکثر مینی چیلرها از کمپرسور نوع اسکرال استفاده می‌شود.

یکی از ایرادات این نوع کمپرسور این است که سیستم ‌پله‌ای و مرحله‌ای ظرفیت آنها است. اما به صورت کلی دارای صدای کمی بوده و بسیار کم مصرف‌تر نسبت به کمپرسورهای دیگر هستند. برندهای معروف کمپرسور اسکرال بیتزر، دانفوس و کوپلند است و برند معتبر در کمپرسور اسکرو بیتزر و هنبل است. توجه داشته باشید که برای چیلرهای بالاتر از ۱۰ تن تبرید همیشه از مدارات مجزای موازی و تعداد زوج کمپرسور استفاده کنید.

مینی چیلر

اصلی بودن تجهیزات

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم که بر روی قیمت مینی چیلر تأثیر مستقیم دارد، تأیید فروشنده مبنی بر اصل بودن تجهیزات است. با توجه به اینکه قطعات اصلی مینی چیلر از کشورهای دیگر وارد می‌شود و بعضی از آنها توسط کارخانه‌های غیر اصل ساخته می‌شوند، تضمین اصالت و کیفیت این تجهیزات بر عهده تأمین کننده و فروشنده خواهد بود.

میزان مصرف برق

با توجه به اینکه در تأمین برق محدودیت‌هایی وجود دارد، اطلاع داشتن از میزان دقیق مصرف برق در این دستگاه‌ها بسیار حیاتی و مهم است. بنابراین باید میزان مصرف برق مینی چیلر در شرایط کار کرد را بدانید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیر تخصصی ترموکوپل بخاری گازی | علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی

میزان بازدهی دستگاه

میزان بازدهی دستگاه در هنگام کارکرد آن بر روی قیمت مینی چیلر موثر است این مقدار معمولاً به صورت عدد بعد EER می‌شود بهترین عدد ۸.۲ به بالا است.

تعداد و نوع کندانسور

تعداد و نوع فن کندانسور و همچنین برند تولید کننده آن بر روی قیمت دستگاه تأثیر خواهد گذاشت. فن‌های کندانسور معمولاً به صورت اکسیال بوده و علت آن نیز هد پایین و دبی بالا است. نکته بسیار مهم در آن تکنولوژی است که موجب می‌شود صدای سطح پایین ایجاد شود و به صورت فن‌های دور متغیر است. بعضی از فن‌ها روی لبه‌ها شیارهای خاصی دارند که سبب کاهش صدا و افزایش راندمان می‌شوند.

گاز مبرد

گاز مبردی که در مدار تبرید استفاده شده است و میزان شارژ آن در سیکل تبرید بسیار حائز اهمیت است. توجه داشته باشید که گاز R22 گازی است که دارای بازدهی بسیار بالایی می‌باشد، اما برای محیط زیست بسیار مضر بوده و سبز نیست. برای چیلرهای اسکرال گاز R410 و برای چیلرهای اسکرو گاز R134 پیشنهاد می‌شود.

میزان صدای مینی چیلر

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت مینی چیلر میزان صدای دستگاه در فاصله ۱ و ۱۰ متری می‌باشد. صدایی که از دستگاه ساطع می‌شود، حاصل دو قسمت متحرک و اصلی آن است، فن‌های کندانسور و کمپرسور. نحوه چیدمان و محدود کردن هر بخش موجب کمتر شدن صدا می‌شود. برای نمونه پوشش کمپرسور یا دور متغیر فن کندانسور از اقداماتی است که بعضی از تأمین کنندگان برای کاهش صدا انجام می‌دهند.

کویل و فین کندانسور

فین‌های کندانسور و کویل‌ها قسمت غیر متحرک سیکل تبرید بوده و بسیار حائز اهمیت هستند. میزان فین در اینچ و همچنین کیفیت ساخت آنها بسیار مهم است. کمبود آنها موجب کم شدن سطح انتقال حرارت کندانسور می‌شود و کمپرسور کارکرد بیشتری خواهد داشت. به همین علت کارایی چیلر کاهش پیدا می‌کند. بنابراین یکی دیگر از مواردی که بر قیمت مینی چیلر موثر است، استانداردها و شرایط تولید فین کندانسور و کویل می‌باشد.

برند و نوع اواپراتور

اواپراتور قسمت بسیار مهمی است. چون مرز انتقال و تماس انرژی سیکل هیدرولیک و سیکل تبرید است. اواپراتورهای معمولی برای مینی چلرها استفاده می‌شوند. ایراد اواپراتور صفحه‌ای امکان آسیب پذیری بالا، تشکیل رسوب و حساسیت بالا است. اما بسیار کوچک بوده و بازدهی زیادی دارند. اواپراتورهای پوسته و لوله اندازه بزرگتری داشته و نسبت به رسوب گرفتگی و کم شدن بازدهی مقاوم‌تر می‌باشند.

نوع کنترل مینی چیلر

در حال حاضر سیستم کنترل چیلر دیگر به حالت رله کنتاکتور و آنالوگ قابل قبول نیست. سیستم باید به صورت plc بوده و از برندهای معتبر باشد. چون آنها کارکرد مناسبی دارند و موجب عملکرد بهتر دستگاه می‌شوند.

برند ادوات قدرت تابلو قدرت

ادوات قدرت و برق یک چیلر از قطعه‌های بسیار حساس و مهم هستند. چون برق توسط کمپرسور از آن عبور می‌کند. انتخاب برند مناسب برای فیوزهای کنترل و قدرت تجهیزات می‌تواند در محافظت از چیلر موثر باشد. به همین علت در قیمت مینی چیلر موثر خواهد بود.

نوع کندانسور مینی چیلر

وظیفه انتقال حرارت از خط تبرید به محیط بیرون بر عهده کندانسور می‌باشد. در انواع گوناگون تولید آنها انجام می‌شود که نوع سینوسی تخت، قابلیت انتقال حرارت بیشتری را نسبت به انواع دیگر دارد. قیمت مینی چیلر با توجه به نوع کندانسور متفاوت خواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رابطه انتخاب کولر گازی با متراژ منزل

پوشش محافظ کندانسور

با توجه به کارکرد کندانسورها و محیط کاری پروژه آنها را به صورت محافظت نشده در محیط‌های خشک و به صورت محافظت شده در محیط‌های رطوبت بالا می‌سازند. در محیط‌های رطوبت بالا و شرجی چگالی هوا بالاتر خواهد بود و پوشش کندانسور با پوشش‌های طلایی یا آبی رنگ موجب محافظت خوردگی آلومینیوم و مس با حضور آب می‌شوند.‌ اما بازدهی تبادل حرارت پایین‌تر می‌آید. که با در نظر گرفتن چگالی بالاتر هوا قابل صرف است. در محیط‌های خشک چون رطوبت کم است، آلومینیوم و مس دچار خوردگی نمی‌شوند. به همین علت به پوشش محافظت کننده نیازی نخواهد بود.

نوع شیر انبساط

از قطعه‌های بسیار کوچک مینی چیلر شیر انبساط است. این قطعه در عملکرد مینی چیلر بسیار تأثیرگذار است. شیر انبساط به صورت الکترونیکی و مکانیکی می‌باشد که شیر انبساط الکترونیکی بسیار قابل اعتمادتر و مفیدتر است. بنابراین با توجه به نوع شیر انبساط، قیمت مینی چیلر متفاوت خواهد بود.

نوع استراکچر و شاسی مینی چیلر

شاسی فیزیکی مینی چیلر از دو دیدگاه حائز اهمیت است. اول طریقه تعبیه و دسترسی درب و محل بازدید از اجزا و راحتی آنها. برای نمونه درب لولایی نسبت به درب کشویی بسیار کارآمدتر است. دوم نوع شاسی کشتی دستگاه است که به دو حالت جوشی و پیچ و مهره‌ای است. به علت‌های زیادی نوع پیچ و مهره‌ای نسبت به نوع جوشی مفیدتر و معتبرتر است.

وزن و ابعاد میلی چیلر

وزن و ابعاد دستگاه از نکات مهمی است. قطعاً اندازه‌های کوچکتر بهتر هستند. اما ابعاد خیلی کوچک در انواع برندها می‌تواند نشان دهنده ایراد در سطح کندانسور یا تناژ و نوع کمپرسور باشد. وزن مینی چیلر باید همسان باشد و علت آن مساوی بودن مواد سازنده آنها است. بنابراین قیمت مینی چیلر با توجه به ابعاد و وزن آن متغیر خواهد بود.

قیمت مینی چیلر

هزینه مینی چیلر

هزینه مینی چیلر با توجه به ظرفیت مورد نیاز بر اساس شرایط جغرافیایی، متراژ فضا، تابش خورشید، میزان رطوبت، تعداد نفرات ساکن، طبقه چندم بودن و تجهیزات الکتریکی استفاده شده در ساختمان محاسبه می‌گردد. علاوه بر ظرفیت، فاکتورهای دیگر هم بر قیمت مینی چیلر موثر خواهند بود. قیمت قطعات و تجهیزات اولیه یکی از این فاکتورها هستند. با توجه به عواملی که برای انتخاب مینی چیلر مناسب برای محیط اداری یا مسکونی موثر هستند.

بهتر است قبل از انتخاب و خرید مینی چیلر با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کرده و از آنها مشاوره بگیرید و آنها پس از بررسی‌های کلی برای محل مورد نظر بهترین میزان ظرفیت و بهترین دستگاه را به شما معرفی خواهند کرد.

سخن تکمیلی

در هنگام انتخاب و خرید باید بدانید که عوامل گوناگونی بر روی قیمت مینی چیلر تأثیر می‌گذرند با شناخت آنها می‌توانید دستگاه مناسب‌تری انتخاب نمایید. این دستگاه‌ها با توجه به مکانیزمی که دارند، دارای قیمت‌های گوناگونی هستند. هر یک از مینی چیلر ها با توجه به کاربری و طراحی که دارند، قیمت گذاری می‌شوند. از جمله عوامل موثر در قیمت مینی چیلر می‌توان به مواردی مانند نوع شیر انبساط، میزان صدای دستگاه، کیفیت و استانداردهای به کار گرفته شده، میزان مصرف برق، ظرفیت و اندازه آن اشاره کرد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

قیمت مینی چیلر | عوامل موثر بر قیمت مینی چیلر

مجموع امتیازات

بررسی عوامل موثر بر قیمت مینی چیلر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا