تعمیرات سرمایش گرمایش

عیب‌یابی و تعمیر مینی چیلر | سرویس مینی چیلر

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تعمیر مینی چیلر نیاز به مهارت و دانش دارد. متخصص این کار باید به اصول تبرید و تهویه تسلط کافی داشته باشد. تعمیرکاران و متخصصین باید با اصول کارکرد چیلرها به صورت کامل آشنا باشند. چون مینی چیلرها نیز از خانواده چیلرها می‌باشند. تفاوت اصلی بین چیلرها و مینی چیلرها در ظرفیت این دستگاه‌ها می‌باشد. معمولاً دستگاه‌هایی که ظرفیت آنها کمتر از ۱۰ تن تبرید باشد، مینی چیلر نامیده می‌شود.

مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر، چیلر کوچکی است که ظرفیت آن کمتر از ۱۰ تن است. وظیفه مینی چیلر خنک کردن آب در گردش می‌باشد. اینکه از چه آبی استفاده می‌شود، به کاربری مورد نظر بستگی خواهد داشت. امکان دارد که این آب به فن کویل وارد شود و برای خنک کردن محیط مورد استفاده قرار بگیرد و یا ممکن است برای خنک کردن پروسه صنعتی از آن استفاده شود. همچنین این امکان نیز وجود دارد که برای کاهش دمای آب استخر از آن استفاده شود. به هر حال مینی چیلر خنک کردن آب را انجام می‌دهد. تا وقتی که از آن به صورت صحیح و اصولی استفاده شود، کمتر نیاز به تعمیر خواهید داشت.

مزایا و معایب مینی چیلر

این دستگاه نیز مثل دیگر تجهیزات تهویه مطبوع دارای مزایا و معایبی می‌باشد. البته بهتر است که این مزایا و معایب نسبت به تجهیزات مشابه بیان گردد. همچنین باید بدانید که شرایط و محل نصب نیز تأثیرگذار هستند. به طور کلی استفاده از آب برای انتقال گرما و سرما دارای محاسن و معایبی می‌باشد. اینکه انتقال آب را می‌توان به راحتی انجام داد، مزیت بزرگی است، اما انتقال این آب با تلفات حرارتی همراه است که از جمله معایب آن محسوب می‌شود.

مینی چیلر

برای تعمیر مینی چیلر چه اقداماتی باید انجام داد؟

اینکه برای تعمیر مینی چیلر چه اقداماتی باید انجام شود، بستگی به نوع خرابی آن خواهد داشت. برای نمونه اگر یک مینی چیلر روشن نمی‌شود، در ابتدا قبل از هر اقدامی باید برق ورودی آن را مورد بررسی قرار داد. اما نکته مشترک و مهم در مورد همه موارد تعمیر مینی چیلر، بررسی بخش‌های مختلف دستگاه است.

تعمیرکار مینی چیلر باید در مورد کارکرد درست همه بخش‌های مختلف دستگاه اطلاعات کاملی داشته باشد. با توجه به اینکه سیکل تبرید یک چرخه پیوسته است، در صورتی که در هر یک از قطعات و اجزا خرابی و ایرادی ایجاد شود، موجب می‌شود که در کل سیکل مشکل به وجود آید. بنابراین برای تعمیر مینی چیلر حتماً از تعمیرکاران حرفه‌ای و متخصص کمک بگیرید.

مشکلات رایج مینی چیلر و نحوه عیب‌یابی آن

طریقه عیب یابی مینی چیلر با توجه به شیوه‌های رفع مشکل در سیکل تبرید انجام خواهد شد. باید در ابتدا به صورت دقیق تعیین گردد که مشکل به وجود آمده در قسمت فرمان و تابلو برق دستگاه است یا در بخش سیکل تبرید. در صورتی که مشکل به وجود آمده در بخش فرمان دستگاه است، عیب‌یابی و تعمیر مینی چیلر را باید از کنترل ترموستات و برد دستگاه آغاز نمایید. معمولاً مشکلاتی که در این بخش‌ها ایجاد می‌شوند، سبب روشن نشدن مینی چیلر می‌‌شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  سیستم تهویه مطبوع | اجزای مختلف سیستم تهویه

خاموش نشدن مینی چیلر

امکان دارد در برخی مواقع با مشکل خاموش نشدن مینی چیلر مواجه شوید. برای اینکه بدانید دلیل بروز این مشکل چیست، باید مواردی که گفته می‌شود را مورد بررسی قرار دهید.

  • بررسی نمایید که ترموستات چیلر دستور خاموشی را صادر می‌کند.
  • دمای آب دستگاه را چک نمایید و بررسی کنید که آیا کاهش دمای آب رخ می‌دهد؟
  • امکان دارد که کنتاکتور و رله کمپرسور خال زده باشد.
  • باید سنسورهای چیلر را بررسی کرده و از عملکرد درست آن اطمینان حاصل نمایید.
  • برد مینی چیلر باید چک شود و از کارکرد مناسب آن اطمینان حاصل شود.

به صورت معمول با بررسی این موارد می‌توان عیب یابی و تعمیر مینی چیلر را در هنگام خاموش نشدن دستگاه برطرف کرد.

مینی چیلر صدای زیادی دارد

در مواقعی که مینی چیلر صدای زیادی دارد، ممکن است که مشکل از کمپرسور دستگاه باشد. این صدا می‌تواند به این علت باشد که روغن کاری قطعات کمپرسور به صورت مناسب انجام نشده باشد. برگشت مایع مبرد می‌تواند موجب مختل شدن روغن کاری کمپرسور شود.

همچنین اسیدی شدن روغن کمپرسور نیز سبب ایجاد اختلال در روغن کاری آن می‌شود. افزایش دمای دیسشارژ موجب اسیدی شدن روغن کمپرسور می‌گردد.

توجه داشته باشید که صدای زیاد مینی چیلر همیشه به علت مشکل در کمپرسور نخواهد بود. خراب بودن فن هم موجب بروز این مشکل می‌شود.

همچنین وقتی که لرزه‌گیرها از بین می‌روند، موجب ایجاد صدای زیاد در مینی چیلرها می‌شوند.

بالا بودن دمای آب مینی چیلر

همانطور که گفته شد، مینی چیلرها برای خنک کردن آب استفاده می‌شوند. برای آب مینی چیلر محدوده دمایی که در نظر می‌گیرند، بین ۷ الی ۱۲ درجه سانتیگراد است. از این آب برای کارهای گوناگون استفاده می‌کنند. وقتی که دمای آب مینی چیلر زیاد باشد، می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد.

در ابتدا باید اطمینان حاصل نمایید که مینی چیلر شما روشن است. اگر دستگاه روشن است و دمای آب آن بالا است، می‌توان برای عیب یابی و تعمیر مینی چیلر گاز آن را مورد بررسی قرار داد. احتمال دارد که کمبود گاز وجود داشته باشد.

اواپراتور مینی چیلر یخ می‌زند

از دیگر مشکلات بسیار خطرناک و شایع مینی چیلرها یخ زدن اواپراتور آنها می‌باشد. چون سبب می‌شود که آنها بترکند. ترکیدن اواپراتور آسیب جبران ناپذیری به دستگاه وارد خواهد کرد. اکثر مینی چیلرها ممکن است که با مشکل ترکیدن مواجه شوند. این مورد غیر قابل تعمیر خواهد بود. چون آب به سیکل تبریز وارد می‌شود و خارج کردن آب از سیکل تبرید بسیار دشوار است.

اواپراتور دقیقاً بخشی می‌باشد که آب در گردش در آن خنک می‌گردد. در حقیقت از یک طرف مبرد و از طرف دیگر آب در اواپراتور جریان دارد و این مورد موجب حساسیت زیاد آن می‌شود.

یخ زدن اواپراتور مینی چیلر در اکثر مواقع به علت انسداد مسیر گردش آب رخ می‌دهد. در برخی مواقع تعمیرکارانی که تخصص کافی ندارند، اقدام به غیر فعال کردن فلوسوئیچ می‌کنند. اما باید بدانید که فلوسئیچ کنترل گردش آب را انجام می‌دهد. وقتی این قطعه غیر فعال باشد، دستگاه، خرابی پمپ، انسداد مسیر و عدم گردش آب را تشخیص نمی‌دهد. همچنین تخلیه آب دستگاه در شروع فصل سرما هم موجب یخ زدن اواپراتور می‌گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مینی چیلر چیست؟ | نحوه عملکرد مینی چیلر چگونه است؟

به جز یخ زدن اواپراتور، وجود گرفتگی و رسوب هم از دیگر مشکلات اواپراتور مینی چیلر هستند. اکثر مینی چیلرها به سیستم آنتی فریز مجهز می‌باشند. با استفاده از این ویژگی دستگاه از پایین آمدن بیش از اندازه دمای آب جلوگیری خواهد کرد.

قیمت و هزینه تعمیر مینی چیلر

یکی از مسائل پر چالش قیمت و هزینه تعمیر مینی چیلر است. در ابتدا همه دارندگان مینی چیلر اهمیت زیادی به قیمت تعمیر آن می‌دهند.‌اولین سوالی که مطرح می‌شود، همین سوال است. در پاسخ باید گفت که با توجه به نوع مشکل و ایراد به وجود آمده هزینه و قیمت تعمیر متفاوت خواهد بود. همچنین برند و مدل مینی چیلر هم در هزینه تعمیرات آن موثر می‌باشد.

یکی دیگر از مواردی که در تعمیر مینی چیلر و قیمت آن موثر است، ظرفیت دستگاه می‌باشد. اینکه برای تعمیر مینی چیلر از چه قطعاتی استفاده می‌شود، مهم است.

اما نکته مهمتر این است که نباید گول افراد غیرمتخصص را بخورید. ممکن است که در ابتدا قیمت پایینی برای این کار اعلام کنند. پس از پایان یافتن کار آنها قیمت را افزایش می‌دهند و هزینه بالایی را برای تعمیر باید پرداخت نمایید.

با توجه به اینکه هزینه‌های نگهداری و تعمیر مینی چیلر افزایش پیدا کرده است، ضمانت خدماتی که ارائه می‌شود، بسیار حائز اهمیت است. تنها شرکت‌هایی می‌توانند برای خدمات خود ارائه ضمانت داشته باشند که کیفیت را ملاک کار خود قرار داده باشند. کیفیت باید هم در ارائه خدمات و هم در خرید قطعات مورد نیاز لحاظ شود. قطعاتی که نیاز به تعویض دارند، در تعمیر مینی چیلر بسیار مهم هستند. بنابراین حتماً از قطعات با کیفیت و اصلی باید استفاده شود. در این صورت کمی هزینه تعمیر مینی چیلر بالاتر خواهد بود.

تعمیر مینی چیلر

سرویس مینی چیلر و اهمیت آن

پیشگیری از خرابی مینی چیلر، از تعمیر آن راحت‌تر خواهد بود. هرچه از آنها بهتر نگهداری کنید، کمتر نیاز به تعمیر مینی چیلر خواهید داشت. اما نگهداری از آن احتیاج به موارد و اصول مهمی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها سرویس به موقع چیلر است. این کار موجب حفظ سلامت آن می‌شود و موجب می‌گردد که به مینی چیلر فشار کمتری وارد شود. همچنین عملکرد آن نیز بسیار بهبود پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که برای سرویس اصولی و بهتر مینی چیلر حتماً از کارشناسان خبره کمک بگیرید. آنها در مورد نگهداری درست دستگاه توضیح می‌دهند و همچنین هزینه کمتری به شما تحمیل خواهد شد.

سخن تکمیلی

امروزه استفاده از مینی چیلر برای تهویه مطبوع رواج زیادی پیدا کرده است. چون مینی چلرها دارای کیفیت بالایی هستند. اما در برخی مواقع ممکن است که با ایرادات و خرابی‌هایی مواجه شوند. در این شرایط نیاز به عیب یابی و تعمیر مینی چیلر خواهد بود.

با توجه به اینکه دستگاه‌های مینی چیلر بسیار گران و حساس هستند، بهتر است که برای عیب یابی و تعمیر مینی چیلر خود از تعمیرکاران متخصص و حرفه‌ای کمک بگیرید. آنها در این زمینه تجربه بیشتری دارند و می‌توانند در کمترین زمان ممکن دلیل مشکلات به وجود آمده را پیدا کرده و اقدامات لازم برای رفع آنها انجام دهند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

عیب‌یابی و تعمیر مینی چیلر | سرویس مینی چیلر

مجموع امتیازات

نحوه عیب‌یابی و تعمیر مینی چیلر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا