تعمیرات لباسشویی

روش تعویض پولی ماشین لباسشویی | آموزش تعمیر پولی ماشین

ماشین لباسشویی یکی از پرمصرف ترین دستگاه ها در اکثر خانه ها می باشد که از قطعه های مختلفی ساخته شده است. هر کدام از قطعه ها وظیفه مخصوصی دارند و به وجود آمدن مشکل در یکی از قطعه ها باعث خرابی ماشین لباسشویی می شود. پولی ماشین لباسشویی جزو یکی از آن مهمترین قطعات ماشین لباسشویی است که خرابی پولی ماشین لباسشویی باعث اختلال در کارکرد ماشین لباسشویی می گردد. برای تعمیر این قطعه باید روش تعویض پولی ماشین لباسشویی را بدانید.

پول دستگاه لباسشویی چه می باشد

پولی دستگاه لباسشویی در اصل یک قطعه به شکل گرد و مدور در اندازه های متفاوت می باشد که نوار لباسشویی روی این قطعه قرار داده می شود. دو مدل پولی در لباسشویی ها وجود دارد، یکی از آن ها به موتور دستگاه لباسشویی و پولی دوم به دیگ ماشین لباسشویی متصل می شود. حرکت این قطعه دلیل حرکت تسمه و منتقل کردن نیرو از موتور ماشین لباسشویی به دیگ دستگاه می گردد. به این ترتیب اگر این قطعه ها مشکل داشته باشند، نیروی محرکه ای از موتور به ماشین لباسشویی توسط تسمه منتقل نمی شود و ماشین لباسشویی نمی تواند بچرخد. اگر ماشین لباسشویی نتواند حرکت نماید، کارکرد ماشین لباسشویی دچار اختلال می شود و لباس ها شسته نمی شوند.

پولی ماشین لباسشویی چه زمانی باید تعویض شود

در گزینه های زیر لازم می باشد پولی ماشین لباسشویی خود را تعویض کنید:

 • هنگامی که قطعه پولی دستگاه لباسشویی دچار آسیب می شود، ماشین لباسشویی به درستی نمی چرخد، بنابراین اگر ماشین لباسشویی تان را روشن نمایید و متوجه گردید که ماشین لباسشویی چرخش نمی کند، ممکن است پولی های دستگاه لباسشویی تان دچار آسیب دیدگی شده باشد.
 • در ضمن اگر ماشین لباسشویی شما قدیمی است باید به نگهداری و عوض کردن قطعه های معیوب آن توجه بیشتری داشته باشید زیرا به مرور زمان احتمال ساییدگی قطعات ماشین لباسشویی به ویژه پولی ها افزایش می یابد.
 • همینطور امکان دارد در صورت آسیب دیدن قطعه پولی های ماشین لباسشویی صداهای غیرعادی از ماشین لباسشویی بشنوید.

بر اساس نصب چند نوع پولی وجود دارد

پولی ها در سایزهای متفاوتی ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند و اندازه این قطعات می تواند بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد اما به طور کلی دو مدل پولی دستگاه لباسشویی در بازار موجود است:

 • شفت و پولی به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه واسطه ای به هم وصل می شوند.
 • دو قطعه پولی و شفت به کمک بوش مخروطی شکل به هم وصل می شوند.

در میان این دو مدل پولی، استفاده نمودن از پولی همراه با بوش مدل مخروطی به علت نصب راحت بوش مخروطی آسانتر است و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. همچنین در مواقعی که شفت آسیب دیده است می توانید با عوض کردن بوش مشکل دستگاه را برطرف نمایید و نیازی نیست خودتان پولی را تعویض کنید.

قفل شدن و تراز بهتر بوش مخروطی با قطعه شفت نیز از ویژگی های مثبت دیگر قطعه پولی همراه با بوش مخروطی می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بزرگترین اشتباهات در استفاده از لباسشویی

دقت نمایید که پولی ها قطعه های مهم و خاصی هستند که عوض کردن این قطعه ها آسان نیست و نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد. از طرف دیگر، اتصال پولی ماشین لباسشویی به موتور و همچنین دیگ لباسشویی کار را سخت تر می نماید، زیرا با انجام نادرست ماشین لباسشویی خود در معرض آسیب قرار می دهید.

پولی ماشین لباسشویی

تعویض قطعه پولی لباسشویی چه مراحلی دارد

برای برداشتن پولی از شفت چه باید کرد:

 • ابتدا جسمی مانند پیچ ​​گوشتی را بین یکی از تیغه های پولی ماشین لباسشویی قرار دهید، این عمل باعث می گردد وقتی پیچ مربوطه را باز می نمایید، پولی به حرکت در نیاید.
 • پیچ را در جهتی بچرخانید که پیچ باز شود. (در خلاف جهت عقربه های ساعت)
 • پس از باز نمودن پیچ، آن را از محور جدا کرده و واشر را که در قسمت پایین پیچ قرار دارد بردارید.
 • پس از جدا کردن پیچ و واشر از قطعه شفت، می توانید به راحتی پولی بزرگتر را از قطعه شفت جدا نمایید.

اکنون زمان جدا کردن تسمه از پولی است

 • برای برداشتن تسمه از پولی متصل به موتور دستگاه لباسشویی بخشی از تسمه دستگاه را در دستان خود بگیرید و به طرف جلو بکشید.
 • پس از آن قطعات تسمه و پولی دستگاه را با دست خود در خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت داده و بچرخانید.
 • چرخاندن پولی و همچنین تسمه را تا زمانی که تسمه شل گردد، ادامه دهید.
 • سپس پولی را از تسمه جدا کنید.
 • روش عوض کردن تسمه در ماشین لباسشویی را می توانید در آموزش ها دنبال کنید، برای گذاشتن تسمه روی قطعه پولی نو، ماشین لباسشویی به همین ترتیب ابتدا بخشی از تسمه را روی قطعه پولی وصل به موتور دستگاه قرار دهید.
 • سپس انتهای دیگر تسمه لباسشویی را پولی پهن تری که به ماشین لباسشویی وصل نموده اید قرار دهید.
 • در ادامه پولی ها و تسمه را در جهت عقربه های ساعت حرکت دهید.
 • به چرخش تسمه و پولی ها تا جایی که ممکن است ادامه دهید تا تسمه دستگاه سفت گردد و به سختی حرکت نماید و دیگر تسمه لباسشویی شل نباشد.
 • توجه داشته باشید که اگر تسمه دستگاه به خوبی سفت نباشد قادر به انتقال نیروی موتور به دیگ و حرکت دیگ نخواهد بود.

عیب ماشین لباسشویی را تشخیص دهید

در این بخش علائمی را به شما می گوییم که در موقع دیدن آنها باید از سالم بودن پولی دستگاه لباسشویی خود مطمئن شوید. یکی از نشانه هایی که در بیشتر موارد به معنی خرابی پولی لباسشویی شما است، شکستگی تسمه است. اگر در چند ماه ای که از استفاده دستگاه گذشته، چند دفعه مجبور به تنظیم یا عوض کردن تسمه خود شده اید، به احتمال زیاد مشکل را در جای اشتباهی جستجو کرده اید. در موقع خرابی های پشت سر هم تسمه، ممکن است کارکرد ماشین لباسشویی مختل شود و سالم بودن این قطعه باید چک شود. این ایراد معمولا در دستگاه های ساخته شده با قطعه های تقلبی مشاهده می شود و پولی آن ها کیفیت خوبی را ندارد.

در برخی موارد با چک کردن ظاهر این قطعه متوجه این بی کیفیتی خواهید گشت. یکی از نشانه های دیگر شکست پولی، چرخش کند درام یا مخزن دستگاه است. گاهی مواقع ساختار نادرست پول موجب تغییر حالت تسمه می شود و در نتیجه چرخیدن درام مشکل ساز می گردد. برای چک نمودن و ادامه عوض کردن پولی ماشین لباسشویی، اول باید به این قطعه دسترسی داشته باشید و وضعیت آن را به خوبی چک نمایید تا در صورت بروز مشکل، تمهیدات لازم را برای تعویض آن در نظر داشته باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای قفل کودک در ماشین لباسشویی های برند بوش Bosch

روش های دسترسی به پولی لباسشویی چگونه است

اولین اقدام برای چک کردن یا عوض نمودن قطعه پولی ماشین لباسشویی تان، دسترسی به این بخش می باشد. این مرحله فرآیند پیچیده ای نیست و با در نظر داشتن این نکات می توانید به آسانی آن را طی کنید. آگاهی داشته باشید که در همه این مرحله ها رعایت نکته های ایمنی در اولویت است و به هیچ وجه نباید این نکات نادیده بگیرید. در ادامه مرحله هایی را که برای دسترسی آسان به پولی لازم است بدانید را ذکر کرده ایم.

احتیاط: پیش از شروع کار، مطمئن شوید که ماشین لباسشویی به برق وصل نیست و در موقع وصل بودن، دو شاخه دستگاه را از پریز جدا کنید.

پولی ماشین لباسشویی

 • اول باید پنل پشتی دستگاه لباسشویی را جدا نمایید. برای این کار اول دستگاه را در محل مناسبی قرار دهید و در ادامه با کمک از پیچ گوشتی هماهنگ با پیچ، پیچ های موجود در پشت دستگاه را باز نمایید. پس از برداشتن تمام پیچ ها، پنل پشتی لباسشویی را به آرامی جدا نمایید. پس از برداشتن پنل، پولی دستگاه لباسشویی در رو به روی تان خواهد بود و به راحتی آن را خواهید دید.
 • سلامت ظاهری پولی و همچنین تسمه را بدون برداشتن تسمه چک کنید.
 • اگر در این مرحله مشکلی نمی بینید، باید تسمه لباسشویی را از جای خود خارج نمایید. در این رابطه با یک دست محکم تسمه دستگاه را ثابت نگه دارید و با دست مخالف خود پولی را سریع بچرخانید تا تسمه لباسشویی آزاد گردد.
 • سپس پولی را با دو دست به جلو و عقب بچرخانید و انگشت تان را به صورت نرم روی لبه پولی بگذارید. هدف از انجام این عمل چک کردن سطح پولی کاری برای شناسایی لبه های تیز، سوراخ ها و … می باشد.
 • فرم پول را بررسی کنید و چک کنید که آیا تغییراتی وجود دارد.
 • بررسی کنید که آیا تسمه پاره شده یا ترک خورده است و در موقع وجود مشکل آن را تعویض کنید. اطمینان پیدا کنید که تسمه اصلاح نشده باشد و مثلاً خیلی بزرگ نباشد (گشاد).

در صورت مشاهده هرگونه مشکل در ساخت و شکل واشر، قدم بعدی تعویض واشر است. آگاهی داشته باشید که در موقع بودن مشکل، ایراد دستگاه را نادیده نگیرید و اقدامات لازم را برای رفع آن در اسرع وقت انجام دهید. اگر برای تعمیرات ماشین لباسشویی و قطعه پولی و تسمه به اندازه کافی مهارت ندارید بهترین اقدام این می باشد که برای تعمیرات این دستگاه از افراد حرفه ای و متخصص کمک بگیرید. می توانید برای این کار با مراکز حرفه ای که مجوز های لازم برای این کار را دارند تماس بگیرید.

پولی ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با روش های تعویض و تعمیر پولی ماشین لباسشویی به خوبی آشنا می شوید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا