آموزش لوازم خانگی

آب رفتن داخل جاروبرقی | عیب‌یابی و تعمیر جاروبرقی

آب رفتن داخل جاروبرقی|عیب‌یابی و تعمیر جاروبرقی، نشانه‌های سوختن موتور جاروبرقی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

وارد شدن آب به داخل موتور جاروبرقی بسیار ناخوشایند است و ممکن است برای همه‌ی ما این مشکل پیش آید. در ادامه‌ی مطلب به نکات مهمی مثل نشانه‌های وارد شدن آب به درون موتور جاروبرقی، علائم سوختن موتور جاروبرقی و اقدامات لازم پس از ورود آب به داخل جاروبرقی اشاره می‌کنیم.

آیا وارد شدن آب به درون جاروبرقی موجب از کار افتادن جاروبرقی‌ می‌گردد؟

شما باید به این نکته‌ی مهم توجه داشته باشید، که با استفاده از جاروبرقی نمی‌توانید هر ماده‌ای را جمع نمایید. مثلاً آب و مایعات را نمی‌توانید با دستگاهی که برای این کار ساخته و طراحی نشده است، جمع آوری نمایید. چون وارد شدن آب به داخل موتور جاروبرقی، موجب سوختگی و آسیب دستگاه شما خواهد شد. در ابتدا باید دفترچه‌ی راهنمای جاروبرقی خود را به دقت مطالعه نمایید و چیزی به غیر از موادی که در آن مشخص شده است، نباید با استفاده از این دستگاه جمع آوری نمایید.چون موجب آسیب دیدگی این محصول خواهد شد. وارد شدن آب و مایعات یکی از مواردی است، که می‌تواند سبب از کار افتادن موتور جاروبرقی شما شود. اگر محلی دارای آب و کثیفی بود، شما باید ابتدا با استفاده از دستمال، آنجا را تمیز نمایید و سپس از دستگاه جاروبرقی استفاده کنید و چنانچه آب وارد موتور جاروبرقی شما شد، باید فوری اقدامات لازم را انجام دهید. در غیر این صورت دستگاه شما می‌سوزد و از کار می‌افتد. سوختن موتور جاروبرقی می‌تواند دلایل دیگری نیز مانند موارد زیر داشته باشد:

 •  پارگی تسمه‌ی جاروبرقی
 • کار نکردن فن موتور جاروبرقی
 •  معیوب بودن برد جاروبرقی
 •  آسیب دیدگی ترموستات جاروبرقی
 •  آب رفتن داخل موتور جاروبرقی
 •  سوختن رله‌ی جاروبرقی

نشانه های وارد شدن آب به درون جاروبرقی

اگر شما با نشانه‌های وارد شدن آب به درون موتور جاروبرقی آشنا باشید، می‌توانید اقدامات لازم را در اسرع وقت انجام دهید و بدین ترتیب دستگاه شما آسیب کمتری خواهد دید. برای اینکه اطمینان حاصل کنید آب به درون جاروبرقی رفته است یا خیر، می‌توانید موارد زیر را بررسی نمایید:

 •  صدای غیر طبیعی جاروبرقی
 •   جرقه زدن جاروبرقی
 •   گرم شدن بیش از اندازه‌ی بدنه‌ی جاروبرقی
 • خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی
 •   آمدن بوی سوختگی از دستگاه
 • مکش ضعیف جاروبرقی

در ادامه به بررسی این علائم می‌پردازیم تا بتوانید تشخیص دهید که آیا موتور دستگاه شما سوخته است یا خیر.

چگونه تشخیص دهیم که موتور جاروبرقی سوخته است؟

داشتن صدای زیاد جاروبرقی

وقتی که جاروبرقی را روشن می‌کنید و متوجه صدای غیر طبیعی از دستگاه می‌شوید، نشان دهنده‌ی به وجود آمدن مشکلی در جاروبرقی است، که در اکثر مواقع نشان دهنده‌ی سوختن این دستگاه می‌باشد. اگر در حین استفاده از جاروبرقی متوجه شدید، که به صورت ناگهانی صدای جاروبرقی بسیار زیاد شده است، بلافاصله باید جاروبرقی را از برق کشیده و آن را خاموش کنید و با تعمیرکاران متخصص در این زمینه تماس حاصل کنید، تا آنها با بررسی کردن دقیق دستگاه شما آن را عیب یابی کنند و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی

جاروبرقی‌

گرم شدن بیش از اندازه‌ی بدنه جاروبرقی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص سوختن بودن موتور جاروبرقی، گرم شدن بیش از اندازه بدنه‌ی جاروبرقی است. پس اگر شما پس از اینکه از جاروبرقی خود استفاده کردید و متوجه شدید که بدنه‌ی دستگاه بیش از اندازه داغ شده است، باید به این مورد شک کنید، که موتور جاروبرقی در حال سوختن و یا خراب شدن است. در این شرایط باید دستگاه جاروبرقی را از پریز برق جدا کرده و آن را خاموش نمایید و سپس با تکنسین متخصص تماس بگیرید.

آمدن بوی سوختگی از جاروبرقی

یکی دیگر علائم سوختن موتور جاروبرقی احساس کردن بوی ناخوشایند سوختنی از دستگاه جاروبرقی‌ است. آمدن بوی ناخوشایند سوختگی از دستگاه جاروبرقی امکان دارد که از نشانه‌های سوختن موتور جاروبرقی باشد، ولی در همه‌ی مواقع بوی سوختنی به این علت اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل بهتر است، که جاروبرقی را به یک تعمیرکار نشان دهید، تا تشخیص دهد که آیا بوی سوختگی مربوط به سوختن موتور جاروبرقی است و یا علت دیگری دارد.

ضعیف شدن مکش جاروبرقی

یکی از راه‌های ساده برای تشخیص دادن سوختن موتور جاروبرقی، ضعیف شدن مکش این دستگاه است. اگر شما به مکش جاروبرقی خود دقت کنید، می‌توانید سوختگی موتور جاروبرقی را زودتر تشخیص دهید. اگر موتور جاروبرقی نیم سوز شود و یا به طور کامل بسوزد، موجب می‌شود که جاروبرقی نتواند به صورت درست و مثل سابق زباله‌های سطوح را به درون کیسه بکشد. بنابراین شما باید هر زمان که احساس کردید جاروبرقی شما مکش ضعیفی دارد، موتور دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی‌ در حین استفاده

اگر در حین استفاده کردن از جاروبرقی، دستگاه شما به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، ممکن است که موتور جاروبرقی سوخته باشد. البته خاموش شدن ناگهانی دستگاه جارو برقی می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. در این شرایط شما باید ابتدا دستگاه خود را از برق بکشید و سپس برای تشخیص دادن سوختگی موتور جاروبرقی از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

روشن نشدن جاروبرقی

یکی دیگر از نشانه‌های سوختگی موتور جاروبرقی روشن نشدن دستگاه می‌باشد. اگر شما قصد استفاده از جاروبرقی را داشتید و خواستید آن را روشن نمایید، ولی دستگاه روشن نشد، دلیل آن می‌تواند سوختگی موتور جاروبرقی باشد. روشن نشدن جاروبرقی در بیشتر مواقع نشان از سوختگی موتور دستگاه دارد. چون موتور سوخته جاروبرقی مانع از روشن شدن دستگاه جلوگیری می‌شود.

بیرون آمدن گردوغبار زیاد از جاروبرقی

اگر گرد و غبار زیادی از جاروبرقی شما خارج می‌شود می‌تواند نشان دهنده‌ی سوختگی موتور جاروبرقی باشد. باید توجه داشته باشید که خارج شدن گرد و غبار از دستگاه جاروبرقی، می‌تواند به دلیل خراب بودن فیلتر دستگاه و یا همچنین پر شدن کیسه‌ی جاروبرقی نیز باشد. اما برای آن که از سلامت موتور جاروبرقی خود اطمینان حاصل کنید، باید موتور دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.

پس از ورود آب به درون موتور جاروبرقی چه اقداماتی باید انجام داد؟

اگر شما متوجه شدید که آب به درون موتور جاروبرقی شما نفوذ کرده است بهتر است، که تعمیر کردن دستگاه خود را به فردی متخصص در این زمینه بسپارید. ولی اگر خودتان در این زمینه علم کافی را دارید، می‌توانید برای برطرف کردن مشکل خود این مراحل را انجام دهید:

 •  شما در ابتدا باید دستگاه جاروبرقی خود را خاموش نموده و دوشاخه آن را از پریز برق بکشید.
 •   تا خنک شدن جاروبرقی باید صبر کنید.
 •   لوله‌های جاروبرقی‌ خود را با دقت چک کنید و اگر احساس کردید که رطوبت و یا قطره‌های آب و خیسی دارد، باید آن را با استفاده از دستمال خشک نمایید.
 •   محفظه‌ی جاروبرقی خود را باز کنید و کیسه‌ی آن را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه کیسه خیس بود و رطوبت داشت در صورت یکبار مصرف بودن باید آن را عوض کنید و اگر از کیسه‌ی جاروبرقی می‌خواهید دوباره استفاده کنید، باید آنها را به خوبی خشک کنید.
 • مورد دیگری که باید مورد بررسی قرار دهید، فیلتر دستگاه جارو برقی است، که در صورت خیس بودن، باید کاملاً خشک شود.
 • همه‌ی پیچ‌های جاروبرقی خود را باز نمایید و اجازه دهید که دستگاه جاروبرقی شما به صورت کامل خشک گردد.
 •   پس از آنکه موتور جاروبرقی شما خاحساس، آن را در محل خود قرار دهید و جاروبرقی را روشن نمایید.
 • چنانچه جاروبرقی پس از مدتی کارکرد و مشکلی احساس نکردید، ایراد دستگاه شما رفع گردیده است.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از هود آشپزخانه | نگهداری از هود

آیا می‌توان از جاروبرقی برای جمع کردن اب استفاده کرد؟

گاهی برای افراد این سوال پیش می‌آید، که آیا می‌توان از جاروبرقی‌های معمولی برای جمع آوری کردن آب استفاده کرد؟ که در پاسخ به این سوال باید گفت، جاروبرقی‌ها برای جمع کردن آشغال‌های درشت و ریز مثل، ذرات نان گرد و خاک و مواردی شبیه آنها طراحی گردیده است و باید مراقب باشید، که هیچ گونه مایعی مثل آب را با استفاده از جارو برقی جمع آوری نکنید. چون ممکن است، که آب به درون اجزای داخلی جاروبرقی شما نفوذ کرده و به موتور جاروبرقی برسد. بنابراین وقتی که جارو می‌کشید حواستان باید باشد، که هیچ مواد مایعی را جمع نکنید. جاروبرقی‌های مدرن امروزی، قدرت مکش بسیار بالایی دارند و برای تمیز نمودن سطوح مختلف، اولویت اول استفاده از این دستگاه است. در زمان تمیز کردن سطوح افراد باید در نظر داشته باشند که سطوح خیس نباشد. چون امکان دارد، به موتور جاروبرقی نفوذ کرده و موجب سوختن آن شود.

جاروبرقی‌

چنانچه مایل هستید که با استفاده از جارو برقی به جز موارد گفته شده، آب و کثیفی‌های دیگر را نیز تمیز نمایید، باید با استفاده از جاروبرقی‌های آب و خاک این کار را انجام دهید. چون این دستگاه برای جمع آوری کردن همه این موارد طراحی گردیده است و این موارد هیچ آسیبی به قطعه‌های آن نمی‌رساند. جاروبرقی‌های آب و خاک، علاوه بر این که قادر به مکش مواد جامد هستند، با قدرت مکش بالایی که دارند، می‌توانند مایعاتی را که روی سطوح مختلف ریخته شده است، تمیز نمایند. اما جاروبرقی‌های خاکی قادر به این کار نیستند.

سخن پایانی

در این مطلب با علائم آب رفتن موتور جاروبرقی آشنا شدید. افراد باید توجه داشته باشند، که از جاروبرقی در مکان‌هایی که رطوبت زیادی وجود دارد مانند، استخر و حمام و… استفاده نکنند. چون موجب آسیب رسیدن و صدمه دیدن قطعات دستگاه جاروبرقی می‌شود. و به احتمال زیاد ممکن است موجب سوختن موتور دستگاه شود. اگر جاروبرقی شما دچار مشکل شد و متوجه شدید که آب به داخل آن نفوذ کرده است، باید اقدامات لازم را انجام دهید و اگر نتوانستید آن را برطرف کنید، برای تعمیر جاروبرقی خود از متخصصین در این زمینه باید کمک بگیرید و در اسرع وقت دستگاه جاروبرقی‌ خود را عیب‌یابی و تعمیر نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

آب رفتن داخل جاروبرقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

عواملی که باعث سوختن موتور جاروبرقی می‌شوند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا