تعمیرات لباسشویی

دلایل خاموش نشدن ماشین لباسشویی چیست | عیب یابی لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

ماشین لباسشویی در آشپزخانه جزو لوازم ضروری و کاربردی است که اگر خراب شود باید سریعاً آن را تعمیر کنید. البته بعضی از خرابی‌ها و ایرادات ماشین لباسشویی جزئی بوده و شما می‌توانید با رعایت بعضی از نکات ساده و به راحتی آن را رفع کنید. ولی گاهی هم ممکن است خرابی مربوط به قطعات دستگاه باشد. در این صورت حتماً باید رفع مشکل را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید.

متأسفانه برای رفع بیشتر خرابی‌های ماشین لباسشویی، نیاز به کمک تعمیرکار دارید. یکی از مشکلات رایج در ماشین‌های لباسشویی، خاموش نشدن آن است که در این مقاله از آی بک امداد، به بررسی این مشکل پرداخته و سعی می‌کنیم مطالب مهمی را برایتان بیان کنیم تا بتوانید مشکل لباسشویی خود را شناخته و آن را رفع کنید.

معمولاً بیشتر برندهای لباسشویی با مشکل خاموش نشدن دستگاه مواجه می‌شوند و این ربطی به برند دستگاه شما ندارد. دلایل زیادی می‌تواند باعث بروز این مشکل شود که به بررسی آن می‌پردازیم تا بتوانید در هنگام مشاهده آن، حساب شده عمل کنید.

دلایل خاموش نشدن ماشین لباسشویی چیست؟

اگر متوجه شدید که ماشین لباسشویی شما خاموش نشده است به هیچ وجه نگران نباشید، همانطور که گفتیم این مشکل جزو مشکلات رایج دستگاه لباسشویی است.

احتمال دارد شما لباسشویی خود را برای شستشوی ۳۰ دقیقه تنظیم کرده باشید ولی بعد از ۳۰ دقیقه متوجه شوید که دستگاه خاموش نشده است. دلایل مختلفی برای بروز این مشکل وجود دارد که هر کدام را برایتان توضیح می‌دهیم:

  1. خراب شدن پمپ تخلیه لباسشویی
  2. عملکرد موتور لباسشویی مختل شده باشد.
  3. خراب شدن تایمر
  4. خراب شدن برد
  5. خرابی میکروسوئیچ درب
  6. خرابی برق و یا نوسانات برق
  7. خراب شدن هیدروستات
  8. خراب شدن ولوم دستگاه
  9. کثیف شدن فیلتر شیر برقی
  10. شکستگی دیگ لباسشویی

مواردی را که بیان کردیم می‌تواند باعث خاموش نشدن و یا تمام نشدن فرایند شستشو شود. در ادامه تمام موارد را برایتان توضیح می‌دهیم.

ماشین لباسشویی

 

۱- خراب شدن پمپ تخلیه

پمپ تخلیه جزو قطعاتی است که در عملکرد لباسشویی نقش مهمی دارد و وظیفه آن هم این است که وقتی کار لباسشویی تمام می‌شود، آب داخل مخزن به وسیله این پمپ تخلیه شود.

وقتی ماشین لباسشویی قادر نباشد که آب را درست از مخزن تخلیه کند، در این مرحله ممکن است متوقف شود و به دلیل انجام نگرفتن کامل عملیات، تخلیه مداوم انجام شده و فرایند شستشو کامل نمی‌شود. خراب شدن پمپ تخلیه باعث تخلیه نشدن آب شده و دستگاه مداوم کار می‌کند و خاموش نمی‌شود.

معمولاً دلیل خراب شدن پمپ تخلیه هم می‌تواند وارد شدن اشیاء و یا کرک هایی باشد که از فیلتر عبور کرده‌اند و در پمپ تخلیه گیر افتاده‌اند. در صورت بروز این مشکل باید پمپ را عوض کنید.

۲- عملکرد موتور لباسشویی مختل شده باشد.

یکی دیگر از دلایل مهم خاموش نشدن ماشین لباسشویی این است که عملکرد موتور مختل شده باشد و یا اینکه موتور خراب شده باشد. اگر هر دلیلی مانند خراب شدن سیم پیچ‌ها، خازن راه انداز و یا زغال باعث شود که موتور دستگاه از کار بیفتد، تایمر متوقف شده و گیر می‌کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارور ماشین لباسشویی آریستون Ariston | آموزش کدهای خطای

۳- خراب شدن تایمر

آیا تا به حال اسم تایمر لباسشویی را شنیده‌اید؟ معمولاً در لباسشویی‌های قدیمی تایمری وجود دارد که کارکرد آن مانند برد است. در لباسشویی‌های قدیمی، تایمر کنترل کننده دستگاه و مغز آن می‌باشد.

تایمر در ماشین لباسشویی معین می‌کند که شستشو در چه زمانی تمام شده و لباسشویی باید خاموش شود. گاهی ممکن است به دلیل خراب شدن تایمر، ماشین لباسشویی هم خاموش نشود زیرا دستوری از تایمر به دستگاه لباسشویی داده نشده و به همین علت، عملیات شستشو هم تمام نمی‌شود.

در صورتی که تایمر خراب شده بود اگر مهارتی در زمینه تعمیر لباسشویی ندارید، به هیچ وجه برای تعمیر آن اقدام نکنید، زیرا تعویض تایمر و تعمیر آن، کاری تخصصی بوده و باید به وسیله تکنسین ماهر انجام بگیرد.

۴- خراب شدن برد

برد در ماشین لباسشویی قطعه ای اصلی و مهم است که اگر از کار بیفتد، به طور کلی عملکرد دستگاه هم مختل خواهد شد. در این صورت زمانبندی دستگاه جهت شستشو، عملکرد درستی نداشته و لباسشویی شما هم خاموش نمی‌شود.

خرابی برد می‌تواند باعث کار نکردن دستگاه شود. کار برد این است که به قطعات دستگاه فرمان لازم را می‌دهد، اگر برد لباسشویی خراب شد به دلیل تخصصی بودن این قطعه، حتماً باید برای تعمیر آن با یک تکنسین ماهر تماس بگیرید، در صورت نیاز می توانید از خدمات آی بک امداد استفاده کنید. برای این منظور با واحد پشتیبانی تماس بگیرید.

۵- خرابی میکروسوئیچ

میکروسویچ درب ماشین‌های لباسشویی، قطعه بسیار مهمی در دستگاه است و وظیفه آن، بسته نگه داشتن و قفل کردن درب لباسشویی در هنگام کار است. در صورتی که میکروسوئیچ ماشین لباسشویی خراب شده باشد، درب آن بسته می‌شود ولی مسلماً قفل نخواهد شد و باید آن را عوض کنید. همچنین در هنگام خراب شدن میکروسوئیچ، ممکن است برق لازم به لباسشویی نرسیده و باعث می شود دستگاه خاموش نشود. در این صورت بهتر است که سیم کشی دستگاه را چک کنید.

۶- نوسانات شدید برق

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند باعث خاموش نشدن لباسشویی شود، ممکن است نوسانات شدید برق باشد. مخصوصاً در فصل تابستان، به دلیل کمبود برق در کشور و همچنین قطعی‌های فراوان برق، احتمال دارد برد دستگاه خراب شده و دستگاه خاموش نشود. اگر با این مشکل مواجه شدید تنها راه حل این است که دو شاخه را از پریز برق جدا کرده و فرایند شستشو را ریست کنید. در این صورت بهتر است که جعبه فیوز را هم بررسی کنید.

۷- خراب شدن هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات در دستگاه لباسشویی نقش مهمی داشته و کار آن هم تنظیم کردن آب‌های داخل دیگ است، یعنی کنترل شیر ورودی دستگاه را بر عهده دارد. اگر هیدروستات دچار خرابی شود، دستگاه مداوم آبگیری کرده و در نهایت خراب می‌شود. در این صورت بهتر است که هیدروستات و همچنین سیم‌های مربوط به آن را کاملاً بررسی کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی یونیوا UNEVA

تعمیر این قطعه کار تخصصی بوده و بهتر است برای این منظور حتماً به تعمیرکار ماهر مراجعه کنید و یا با خدمات نمایندگی برند ماشین لباسشویی خود تماس بگیرید.

۸- خراب شدن ولوم دستگاه

یکی دیگر از قطعات مهم دستگاه ماشین لباسشویی ولوم است که شما با چرخاندن ولوم قادر خواهید بود تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید. خراب شدن ولوم می‌تواند به طور مستقیم در روی عملکرد لباسشویی تأثیر بگذارد. خرابی ولوم، در کارکرد تایمر تأثیر زیادی دارد و باعث خواهد شد که ماشین لباسشویی شما چرخه شستشو را ادامه داده و خاموش نشود.

اگر ولوم دستگاه خراب شد، به هیچ وجه آن را دستکاری نکنید زیرا تعمیر آن کار تخصصی بوده و برای اینکار حتماً با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

۹- کثیف شدن فیلتر شیر برقی

یکی از قطعات مهم در آبگیری لباسشویی، شیر برقی است که وظیفه دارد آب لازم را به دیگ لباسشویی برساند. گاهی کثیفی آب، باعث کثیف شدن فیلتر هم می‌شود و باید حتماً فیلتر را تمیز کنید. کثیف شدن فیلتر برقی می‌تواند باعث شود دستگاه در هنگام آبگیری متوقف شده و خاموش نشود. در این صورت بهتر است فیلتر ورودی و شلنگ را بررسی کنید و در صورت نیاز، فیلتر را تمیز کنید. متخصصین آی بک توصیه می‌کنند این کار را به سرویسکار ماهر بسپارید.

۱۰- شکستگی دیگ لباسشویی

ممکن است شما از لباسشویی خود زیاد استفاده کرده باشید و لباسشویی‌تان فرسوده شده باشد. فرسودگی دیگ لباسشویی ممکن است باعث شکستگی آن شود. در این صورت است که دیگ خوب نمی‌چرخد و حتماً باید آن را تعمیر کنید. بهتر است بدون تلف کردن وقت با تعمیرکار تماس بگیرید.

سرویس ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی هم مانند تمام لوازم الکتریکی دیگر نیاز به نگهداری صحیح و اصولی دارد. در صورتی که لباسشویی خود را به طور اصولی نصب کرده باشید و از آن خوب مراقبت کنید، مسلماً کمتر دچار خرابی خواهد شد. یکی از نکات مهمی که در هنگام نگهداری از لباسشویی باید به آن توجه کرد، سرویس دوره‌ای دستگاه است. سرویس دوره‌ای به شما کمک می‌کند از خرابی‌های جدی در لباسشویی جلوگیری کنید.

با سرویس ماشین لباسشویی، سرویسکار خرابی‌های جزئی را در لباسشویی تشخیص داده و به سرعت آن را برطرف می‌کند، در غیر این صورت ممکن است همان خرابی کوچک، تبدیل به یک خرابی بزرگ شده و مجبور به پرداخت هزینه هنگفت جهت تعمیرات دستگاه شوید.

ماشین لباسشویی

سخن پایانی

در صورتی که دلیل خاموش نشدن لباسشویی خود را پیدا کرده‌اید ولی نمی‌توانید آن را تعمیر کنید، می توانید از خدمات آی بک امداد استفاده کنید، برای این منظور با واحد پشتیبانی تماس بگیرید و یا سؤالات خود را در قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنید.

به طور کلی خاموش نشدن لباسشویی دلایل زیادی دارد که هر کدام باید به وسیله تکنسین حرفه‌ای بررسی شود. به دلیل اینکه از این دستگاه زیاد استفاده می‌شود معمولاً مشکلات زیادی هم ممکن است برای لباسشویی ایجاد شود. یکی از رایج‌ترین مشکلات در لباسشویی، خاموش نشدن دستگاه است. گاهی مشکل جدی نبوده و با حضور یک تکنسین حرفه‌ای به راحتی برطرف می‌شود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلایل خاموش نشدن ماشین لباسشویی چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عیب یابی لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا