تعمیرات کولر آبی

بررسی کولر های آبی خورشیدی | هر آنچه در مورد این کولر های آبی نسل جدید باید بدانید

بررسی کولر های آبی خورشیدی | هر آنچه در مورد این کولر های آبی نسل جدید باید بدانید

اگر در یک محیط گرم و خشک زندگی می کنید شاید بیشتر از سایر نقاط نیاز به کولر را احساس کنید.کولر در فصول گرم سال برای خنک کردن محل زندگی شما مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مدل های کولر ، کولر های آبی خورشیدی می باشد که در این مقاله قصد داریم به بررسی این کولر های آبی خورشیدی بپردازیم. در صورت وجود هرگونه سوال در مورد این کولر های آبی خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در ایبک امداد در تماس باشید.

کولر های آبی خورشیدی چیست؟

پیشرفت تکنولوژی سبب شده تا روزانه نسل های جدیدی از کولر های آبی عرضه شود. با توسعه علم و فناوری و ایجاد پنل های خورشیدی نسل جدیدی از کولر های آبی ایجاد شد که به کولر های آبی خورشیدی معروف شده اند. این کولر های آبی خورشیدی به جای استفاده از انرژی برق از نور خورشید استفاده می کند و کارکردی مشابه کارکرد کولر های آبی معمولی دارا می باشد.

طرز کار کولر های آبی خورشیدی چگونه است؟

اگر شما هم جز افرادی هستید که علاقه مند به استفاده از کولر های آبی خورشیدی هستید یا در مناطقی زندگی می کنید که گرم و خشک هستند استفاده از این کولر ها بیش از پیش توصیه می شود .

طرز کار و مراحل کار کولر های آبی خورشیدی برای آنکه بتوانند محیط اتاق شما را سرد کنند به شرح ذیل است:

 • گفتیم که با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از پنل های خورشیدی استفاده از کولر های آبی خورشیدی بیش از پیش شده است. ابتدا در اولین مرحله این کولر های آبی خورشیدی نور آفتاب را از طریق پنل های خورشیدی گرفته انرژی اولیه برای آن ها فراهم می شود.
 • حال این کولر های آبی خورشیدی انرژی ذخیره شده را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند.
 • در این کولر های آبی خورشیدی از تعدادی باطری استفاده می شود که این انرژی الکتریکی تبدیل شده در این باتری ها ذخیره می شود.
 • حال زمانی که شما کولرتان را روشن می کنید ابن انرژی ذخیره شده در باطری ها به کولر منتقل می شود.
 • هوای گرم اطراف کولر نیز توسط فن های موجود در ساختار کلی کولر های آبی خورشیدی به داخل کشانده می شود.
 • حال با توجه به فناوری ساخت این کولر های آبی خورشیدی که نسل جدیدی از کولر های آبی هستند.تبخیر آب و عبور هوا از داخل پدهای سلولوزی این کولر های آبی خورشیدی سبب می شود تا گرمای هوا کشیده شده به داخل توسط فن ها گرمای خود را از دست بدهد.
 • حال این هوای گرم سرد شده توسط این فرآیند بیان شده با روشن کردن کولر وارد پنل های داخلی شده و فضای تعیین شده برای آن را خنک می کند و شما می توانید در فصل گرم از سرمای ایجاد شده توسط این کولر های آبی خورشیدی لذت ببرید.1a 22
حتما بخوانید:   دلیل بوی بد کولر آبی چیست؟ | از بین بردن بوی کولر آبی

مزایا و معایب کولر های آبی خورشیدی چیست؟

در هنگام خرید هر وسیله ی تازه و هر تکنولوژی نوظهور ابتدا باید به بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم تا بتوانید با چشم باز دست به خرید بزنید و بهترین وسیله را برای خانه یا محل کارتان انتخاب کنید. لذا ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی مزایا و معایب کولر های آبی خورشیدی بپردازیم تا شما بتوانید با دید بازتری آن را انتخاب کنید.

ابتدا به بررسی مزیت های این کولر های آبی خورشیدی می پردازیم:

1-صرفه جویی در آب و برق :

انرژی برق و آب جز انرژی های تجدید ناپذیر هستند و مصرف و اتلاف آن ها سبب می شود تا آسیب های جدی به محیط زیست و بشر وارد شود. استفاده از نسل جدید کولر های آبی یعنی کولر های آبی خورشیدی سبب می شود تا در مصرف انرژی برق و اّب صرفه جویی شود . علت اصلی آن هم این است که شما در هنگام استفاده از کولر های آبی خورشیدی به جای استفاده از برق از طریق پنل های خورشیدی از نور آفتاب برای خنک سازی محیط استفاده می کنید.

2-انرژی پاک:

کولر های آبی معمولی از انرژی شیمیایی برای خنک سازی محیط اطراف شما استفاده می کنند که باعث تولید گاز های گلخانه ای و گرم شدن زمین می شوند . حال در هنگام استفاده از کولر های آبی خورشیدی شما به جای استفاده از انرژی های شیمیایی که برای محیط زیست مضر است از نور آفتاب استفاده می کنید که بسیار سالم تر است.

3-استفاده از انرژی پنل ها برای مصارف دیگر:

پنل های خورشیدی کاربرد های زیادی دارند که ما تا اینجا به بررسی یکی از کاربرد های اصلی آن یعنی استفاده در فناوری ساخت کولر های آبی خورشیدی پرداختیم. حالا در هنگامی که شما از این فناوری نوظهور استفاده می کنید می توانید از انرژی موجود در این پنل ها برای مصارف دیگری مانند شارژر ها یا لامپ اتاق ها نیز استفاده کنید.

4-استفاده در زمان هایی که برق خانه یا محل کار شما قطع می شود:

حتما بخوانید:   مصرف برق کولر آبی چند آمپر است؟

کولر های آبی معمولی معمولا با برق کار می کنند و این کار سبب می شود تا زمانی که برق قطع شود دیگر نتوانید از این کولر ها استفاده کنید . بنابراین می توان از این مورد به عنوان یکی از معایب کولر های آبی معمولی و مزیت کولر های آبی خورشیدی نام برد.

فناوری ساخت کولر های آبی خورشیدی همانطور که در قبل هم به آن اشاره شده است اینگونه می باشد که از تعدادی باطری برای ذخیره سازی انرژی تبدیل شده استفاده می کند که در زمان قطع شدن برق خانه یا محل کارتان می توانید از آن ها استفاده کنید و از خنک سازی محیط توسط این کولر های آبی خورشیدی لذت ببرید.

5-صرفه جویی در هزینه :

همانطور که در قبل هم بیان شده است کولر های آبی خورشیدی از نور آفتاب ذخیره شده از طریق پنل های خورشیدی برای خنک سازی محیط استفاده می کنند و برعکس مدل های قدیمی کولر های آبی از برق استفاده نمی کنند لذا در هزینه ها صرفه جویی می شود. این کولر های آبی خورشیدی به خصوص در محیط هایی با فضای بزرگ مثل سالن های ورزشی و یا کارخانجات تولیدی کاربرد بیشتری نسبت به کولر های آبی معمولی دارند.

6- خنک سازی بیشتر محیط بخصوص در ساعات گرم روز:

یکی دیگر از مزیت های این کولر های آبی خورشیدی این است که برعکس کولر های آبی معمولی که در ساعات گرم روز انرژی بیشتری مصرف می کنند و در خیلی از موارد نمی توانند هوای خنک مورد نظر را به شما ارائه دهند این کولر های آبی خورشیدی اتفاقا در ساعات گرم روز به دلیل فناوری و ساختار آن ها اتفاقا راندمان بالاتری دارند و شما می توانید در فصول گرم سال از خنک سازی مطبوعی که این کولر هاِی اّبی برای شما فراهم می کنند ، لذت ببرید.

بعد از بررسی مزایای کولر های آبی خورشیدی حال نوبت به بررسی معایب این کولر های آبی خورشیدی می رسد. هر وسیله ای در کنار مزایای بیشماری که دارد دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه سعی داریم تا به بررسی آن ها بپردازیم تا بتوانید با دید بازتری این کولر های آبی را انتخاب کنید.

 • در مناطقی که در بیشتر فصول سال دارای هوای ابری هستند استفاده از این کولر ها توصیه نمی شود چون نمی تواند سرمای مورد نظر را برای شما فراهم کنند و همانطور که در قبل هم به آن اشاره کردیم این کولر های آبی خورشیدی بیشتر در مناطق گرم و خشک کاربرد دارند.
 • عیب دیگری که این کولر های آبی خورشیدی دارند این است که هزینه و قیمت این کولر های آبی خورشیدی نسبت به کولر های آبی بالاتر است.
 • نکته دیگری که وجود دارد این است که محل نصب این کولر های آبی خورشیدی باید درست انتخاب شود یعنی به طور مثال اگر این کولر های آبی خورشیدی را در سایه نصب کنید تا آفتاب به اندازه به آن ها نرسد سبب می شود تا امکان استفاده از آن ها وجود نداشته باشد.3a 22
حتما بخوانید:   علائم نشتی کانال کولر | تعمیر نشتی کانال کولر

بررسی تفاوت های بین کولر های آبی خورشیدی با کولر های آبی معمولی :

 • کولر های آبی معمولی فقط برای نقاطی می تواند استفاده شود که دسترسی به برق دارند ولی کولر های آبی خورشیدی به دلیل فناوری ساخت آن ها علاوه بر آنکه در شهر هایی مورد استفاده قرار می گیرند که برق دارند در مناطقی که برق ندارند هم می توان آن ها را نصب کرد.
 • تفاوت دیگری که بین کولر های آبی معمولی و کولر های آبی خورشیدی وجود دارد این است که از کولرهای آبی خورشیدی به دلیل اینکه در فناوری ساخت آن از باطری استفاده می شود امکان استفاده از آن ها در زمانی که برق قطع می باشد نیز وجود دارد در حالی که شما از کولر های آبی معمولی در هنگام قطع برق نمی توانید استفاده کنید.
 • کولر های آبی معمولی فقط برای سرد کردن محیط داخلی خانه یا محل کارتان کاربرد دارند در حالی که کولر های آبی خورشیدی حتی در محیط های بیرونی نیز می توان از آن ها استفاده کرد.
 • مصرف کولر های آبی خورشیدی نسبت به کولر های آبی از ورود گرد و غبار به محیط جلوگیری می کنند در حالی که کولر های آبی معمولی این امکان را ندارند.

نکات کلیدی در هنگام خرید کولر های آبی خورشیدی :

کولر های آبی خورشیدی هم مانند وسایل خانگی دیگر در برند های مختلف داخلی و خارجی تولید شده اند که می توان گفت که در این زمینه کشور عزیزمان پیشرفت شایانی داشته و حتی این برند های ایرانی به خارج از کشور صادر می شوند. نکته ای که شما در هنگام خرید این کولر های آبی خورشیدی باید به آن توجه کنید این است که موقعیت جغرافیایی محیطی که قرار است در آن  کولر آبی تان را نصب کنید را به دقت انتخاب کنید.

سرعت فن در این کولر های آبی خورشیدی قابل تنظیم است و شما می توانید بنا به نیازتان آن را کم و یا زیاد کنید.پس در هنگام خرید کولر های آبی خورشیدی حتما به نکاتی مانند موقعیت جغرافیایی،سرعت فن و هزینه خرید آن باید دقت کنید.

31

بررسی کولر های آبی خورشیدی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی کولر های آبی خورشیدی | هر آنچه در مورد این کولر های آبی نسل جدید باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x