آموزش لوازم خانگی

راهکارها و نکات ایمنی استفاده از برق در خانه

در همه منازل استفاده از برق انجام می‌شود. وسایل گوناگون مانند ماکروفر، یخچال فریزر، سیستم روشنایی، تلویزیون و… همگی با برق کار می‌کنند. همچنین روزانه تبلت، رایانه، موبایل و دستگاه‌های دیگر با استفاده از برق شارژ می‌شوند. بنابراین امروزه با مصرف غیر ایمن برق امکان دارد که حوادث الکتریکی ناگواری رخ دهد.

در نتیجه باید تا جایی که امکان دارد ایمنی را در هنگام استفاده از برق در خانه رعایت نمایید. البته بهتر است که علاوه بر نکات ایمنی با راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف برق نیز آشنایی داشته باشید.

راهکارهای ایمنی برای استفاده از برق در خانه

طریقه استفاده درست از دستگاه‌های الکترونیکی و الکتریکی در منزل تفاوت زیادی را می‌تواند در مقدار کارآمد بودن انرژی ایجاد نماید. همچنین این راهکارها از بروز حوادث الکتریکی جلوگیری خواهند کرد. در این بخش به راهکارهای ایمنی برای استفاده از برق در خانه می‌پردازیم، استفاده از این راهکارها بتوانید به صورت ایمن از انرژی الکتریکی استفاده نمایید.

نکات ایمنی استفاده از برق در خانه

از وارد کردن بار اضافه به پریز بپرهیزید

یکی از نکات ایمنی استفاده از برق در خانه این است که پریزها نباید با استفاده از سیم‌های رابط و آداپتورها به تعداد زیادی لوازم برقی و دستگاه‌ها برق رسانی کنند. بهتر است که یک دستگاه هر بار به پریز متصل شود. همچنین اجاق گاز، یخچال و دیگر لوازم خانگی برقی باید به صورت مستقیم به پریز برق متصل شوند، نه با استفاده از سیم‌های رابط و یا آداپتورها.

دو شاخه وسایل برقی را از برق بکشید

چنانچه از وسایل برقی استفاده نمی‌کنید، باید دو شاخه آنها را از پریز جدا کنید. این کار موجب می‌شود که نوسانات جریان برق به وسایل شما آسیب نزند. برای استفاده از برق در خانه به حالت ایمن باید در پایان استفاده از هر کدام از لوازم برقی اطمینان حاصل کنید که آنها را از برق جدا نمودید.

برای نمونه پس از اینکه از وسایلی مانند جاروبرقی، پنکه، ساندویچ ساز، چرخ گوشت و… استفاده نمودید، لازم نیست که آنها به پریز برق متصل بمانند. رعایت این نکته ایمنی همچنین موجب صرفه‌جویی در مصرف برق خواهد شد.

از وسایل روشنایی و لامپ‌های مناسب استفاده نمایید

مقدار توان الکتریکی هر کدام از لوازم برقی با واحد وات اندازه‌گیری می‌شود. توان مناسب برای لامپ‌ها و وسایل روشنایی چیزی خواهد بود که موجب می‌شود استفاده از برق در خانه توسط این وسایل ایمن باشد. در هنگام تهیه انواع لامپ‌ها باید به برچسب روی آن توجه نمایید. در این برچسب حداکثر توان مصرفی آنها قید شده است.

در برخی مواقع امکان دارد که لامپ به دیگر وسایل برقی نزدیک باشد. در این حالت باید از یک حفاظ یا حباب دور لامپ استفاده شود به این ترتیب وسایلی که در نزدیکی آنها هستند پیش از اندازه گرم نخواهند شد. برای روشن کردن اتاق‌ها یکی از راهکارهای بسیار مناسب، استفاده از لامپ‌های ال ای دی می‌باشد. در این لامپ‌ها گرما تولید نمی‌شود. بنابراین در مصرف برق کاهش چشمگیری وجود خواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلایل خراب شدن اسپری بخار شو و شیوه تعمیر آن

سیم برق را از لای پنجره یا در یا زیر فرش و موکت رد نکنید

وقتی که سیم‌های برق را از کف خانه رد می‌کنید، می‌تواند موجب خطر زمین خوردن و به دنبال آن حوادث الکتریکی بیشتری شود. همچنین عبور دادن سیم‌ها از زیر موکت یا فرش خطر آتش سوزی را نیز به دنبال خواهد داشت. اگر برای استفاده از برق در خانه به پریزهای بیشتری نیاز دارید تا سیم‌ها را از زیر موکت یا فرش عبور ندهید، باید با برقکار حرفه‌ای تماس حاصل کنید. برق‌کار به صورت اصولی کابل کشی را انجام داده و در اطراف خانه پریزهای جدید را نصب خواهد کرد و شما به راحتی می‌توانید برای وسایل برقی خود به پریز برق دسترسی داشته باشید.

کنار گذاشتن سیم رابط آسیب دیده

در صورتی که از سیم‌های رابط به صورت مناسب استفاده کنید، موجب خواهد شد که عمر کابل‌ها بیشتر شود. برای استفاده از برق در خانه به حالت ایمن ضروری است که سیم‌های رابط را پس از آسیب دیدن یا مستهلک شدن عوض کنید.

به جای اینکه سیم‌های رابط آسیب دیده را تعمیر کنید باید آنها را عوض کنید و به این طریق از آتش سوزی نوسانات یا جرقه‌های الکتریکی جلوگیری می‌کنید باید به یاد داشته باشید که سیم‌های رابط حتماً دارای محافظ برق باشند برای اینکه عمر سیم رابط بیشتر شود وقتی که آن را لازم ندارید، از برق کشیده و یا دکمه خاموش آن را بزنید.

کشیدن سیم برق

سیم کشی‌ها و وسایل برق را از آب و رطوبت دور نگه دارید

در برخی مواقع نادیده گرفتن خطرات موجب می‌شود که در موقعیت‌های روزمره حوادث ناگواری رخ دهد. بنابراین مطمئن شوید که وسایل آشپزخانه از رطوبت و آب فاصله لازم را داشته باشند. همچنین  مطمئن شوید که همه خروجی‌های برق که به منابع آب نزدیک هستند، قطع کننده‌های ایمنی داشته باشند. به این صورت اگر اتصال کوتاه شناسایی شود، قطع کننده‌ها به سرعت پریز برق را قطع می‌کنند.

با متخصص تماس بگیرید

در صورتی که مدارهای برقی به صورت مرتب خاموش می‌شوند یا چراغ‌های موجود سو سو می‌زنند، باید بدانید که وقت آن رسیده است که با برق‌کار و متخصص حرفه‌ای تماس حاصل کنید. در صورتی که بوی سوختگی، جرقه یا بوی لاستیک در منزل احساس می‌کنید، باید از متخصص سیم کشی کمک بگیرید.

این مواردی که گفته شد، نشان دهنده وجود مشکل الکتریکی بزرگی می‌باشد. در زمان استفاده از برق در خانه به جای اینکه بر راهکارهای موقت تکیه کنید یا به مشکلات الکتریکی بی‌توجهی نمایید، باید در کمترین زمان ممکن مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

در صورتی که برای وسایل برقی منزل شما مشکلی به وجود آمده است، باید برای تعمیر آن از افرادی که دوره دیده و آموزش دیده در این زمینه هستند، کمک بگیرید. در بسیاری از مواقع وقتی که وسیله برقی توسط افراد غیرمتخصص مورد بررسی قرار می‌گیرد، منجر به حوادث ناگواری می‌شود و نه تنها لوازم برقی تعمیر نمی‌شوند، بلکه مشکل آنها بیشتر نیز می‌شود. همچنین اگر افراد بدون داشتن اطلاعات و دانش کافی به تعمیر وسایلی مانند توستر و دیگر وسایل برقی بپردازند، ممکن است دچار برق گرفتگی شوند. این نکته بسیار ساده، اما مهم می‌باشد.

متخصص برق

هنگام استفاده از وسایل برقی کفش بپوشید

در مواقعی که با وسایل برقی سر و کار دارید، حتماً باید از کفش‌های ایمنی استفاده نمایید. چون وقتی کفش می‌پوشید، بدن شما در ارتباط با زمین مثل یک ابر رسانه خواهد بود و مانع از عبور برق از بدن شما خواهد شد. در استفاده برق در خانه رعایت این نکته ساده از بروز حوادث زیادی پیشگیری خواهد کرد. برای نمونه شاید استفاده از دستگاه چمن زن در منزل بدون کفش بسیار مفرح و جالب باشد، ولی با توجه به حوادث و خطرات احتمالی این کار به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌گردد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن گاز | ترفندهایی برای برق انداختن اجاق گاز

بررسی دائم سیم کشی برق

برای استفاده از برق در خانه و حفظ ایمنی باید سیم کشی‌های منزل را به صورت مرتب مورد بررسی قرار دهید. پارگی و پوسیدگی سیم‌ها منجر به آتش سوزی می‌شود. برای این کار بهتر است که از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید. آنها با استفاده از دستگاه مخصوص سیم کشی منزل شما را مورد بررسی قرار داده و آگاهی‌های لازم در مورد خطرات احتمالی خواهند داد.

این مورد از مهم‌ترین نکات ایمنی استفاده از برق در خانه محسوب می‌شود. چون سیم کشی از درون دیوارها عبور می‌کند و پارگی یا پوسیدگی آن قابل مشاهده نیست و این موجب می‌شود که حوادث پیش‌بینی نشده اتفاق بیفتد.

نکات مهم استفاده از برق در خانه

در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که جنبه عمومی داشته و رعایت کردن آنها در طول روز عادی می‌باشد. به صورت حتم بیشتر مردم بدون آنکه دقت کنند، این مسائل را به صورت خودکار رعایت می‌کنند، ولی در این بخش به یادآوری مجدد آنها می‌پردازیم:

  • از وسایل و لوازم برقی استاندارد استفاده کنید و همیشه در هنگام خرید وسایل برقی به مرغوب بودن آن توجه نمایید.
  • در مواقعی که از وسایل برقی خود استفاده نمی‌کنید، بهتر است که آنها را از برق بکشید.
  • سیم‌هایی که به حالت آزاد هستند را بپوشانید تا از پاره شدن آنها جلوگیری نمایید.
  • وقتی که وسایل برقی شما پس از استفاده گرم می‌شوند، هرگز نباید آنها را بپوشانید.
  • در حین استفاده از لوازم خانگی برقی، پس از گذشت مدت زمان مشخصی به آنها استراحت دهید و خاموش نمایید تا به صورت کامل خنک شوند.
  • پیش از آنکه از هر وسیله برقی استفاده کنید، باید دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه نمایید.
  • برای حفظ ایمنی در استفاده از برق در خانه باید وسایل برقی خود را همیشه عاری از گرد و غبار و به صورت تمیز نگه دارید.
  • در محل مرطوب از سیم سیار و سه راهی استفاده نکنید.
  • لوازم برقی را نباید در حال کار به حال خود رها نمایید.

سخن تکمیلی

در هنگام استفاده از برق در خانه به نکات ایمنی که گفته شد، توجه کافی داشته باشید، می‌توانید بدون دغدغه و به راحتی از وسایل برقی خود استفاده نمایید. همیشه باید به این نکته توجه نمایید که نکات ایمنی در مورد استفاده از برق در خانه جنبه پیشگیری دارد. چنانچه به این نکات ساده و مهم توجه کافی نداشته باشید، حوادث ناگواری رخ خواهد داد.

معمولا خسارت مالی و جانی حاصل از برق گرفتگی جبران ناپذیر نبوده و در مقیاس بسیار بزرگ رخ می‌دهد. در هنگام خرید لوازم برقی باید به استاندارد بودن آن توجه نمایید. این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

راهکارها و نکات ایمنی استفاده از برق در خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نکات ایمنی استفاده از برق در خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا