دیجیتال

ویژگی های صفحه نمایش

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

اندازه صفحه نمایش را با واحد اینچ اندازه گیری می کنند و با این واحد در اصل، قطر صفحه نمایش را اندازه گیری می کنند.به طور معمول هر اینچ، ۲/۵۴ سانتی متر است، شما از روی این عدد به راحتی می توانید مساحت صفحه نمایش را به دست آورید.

به عنوان مثال، یک صفحه نمایشگر مانیتور ۱۰ اینچی دو برابر بیشتر یک صفحه نمایشگر ۷ اینچی مساحت دارد اما قابل توجه است که نسبت طول به عرض برابر است. و باید بگوییم که صفحه نمایش ۱۰ اینچی با طول و عرض ۴ در ۳، ۱۲ درصد بزرگتر از یک مانیتور نمایشگر ۱۰ اینچی عریض با طول و عرض ۱۶ در ۹، مساحت دارد.

در صفحه نمایش طول به عرض چه مفهومی دارد

تلویزیون ها یک ویژگی مهمی به اسم نسبت تصویر دارند و این نسبت از طریق تقسیم طول به عرض محاسبه می شود. مانند اینکه، یک صفحه نمایش Full HD با پیکسل های مربع داریم و اگر شما ۱۹۲۰ را تقسیم بر ۱۰۸۰ کنید عدد به دست آمده، ۱.۷۸ است. که برابر است با تقسیم ۱۶ بر ۹.حالا اگر بخواهیم به زبان عامیانه بگوییم، این طور است که وقتی شما از فروشنده ای می خواهید یک تلویزیون خرید کنید، می گوید که این تلویزیون دارای نسبت تصویر ۱۶:۹ است.

منظور او این است که این تلویزیون دارای یک صفحه نمایش Full HD است. نسبت طول به عرض ۴ به ۳ هم نیز، بسیار رایج است. که عدد به دست آمده ۱.۳۳ است و با اندازه برابر صفحه، مساحت بیشتری را نسبت به صفحات عریض دارد. البته بدانید که نسبت طول به عرض بسته به کاربرد شما از تلویزیون است.

به عنوان مثال: اگر می خواهید در تلویزیون بیشتر فیلم تماشا کنید بهتر است از نسبت ۱۶:۹ استفاده کنید ولی اگر می خواهید از تلویزیون برای خواندن و کار های حرفه ای استفاده کنید از نسبت ۱۶ بر ۱۰ و ۴ به ۳ برای شما پیشنهاد می کنیم.

تراکم پیکسل ها در اینچ چه معنایی دارد

اغلب شرکت ها تولید کننده نمایشگر برای نشان دادن کیفیت صفحه نمایش تولیدی خود، از کلمه PPI استفاده می کنند که مخفف کلمه Pixel per Inch و به معنی تراکم پیکسلی می باشد. این عدد نمایش دهنده تعداد پیکسل ها موجود در یک خط افقی و عمودی نمایشگر است و همچنین نشان دهنده این است که آن ها چقدر بهم نزدیک و یا دور هستند.

به طور معمول هر چه این عدد بیشتر باشد تعداد پیکسل ها هم در این سطح بیشتر است، اما زمانی که دقیق به صفحه نمایش نگاه کنید، قادر نیستید که تعداد پیکسل ها را محاسبه کنید. اما در کل حجم بالای پیکسل ها تصویر را برای چشم ها بهتر می کند و باعث شفافیت و کیفیت بالای تصویر می شود.

تراکم پیکسل با مساحت صفحه نمایش رابطه معکوس را دارند، به این منظور که هر چقدر مساحت صفحه نمایش بیشتر باشد تراکم آن کمتر می شود. در نتیجه کیفیت صفحه نمایش کاهش پیدا می کند. در کل، تراکم پیکسلی در تلویزیون کمتر از تراکم پیکسلی در تبلت و موبایل است، اما شما متوجه این اختلاف نمی شوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  کاربرد ساعت هوشمند چیست | علت روشن نشدن ساعت هوشمند چیست

۱۰ ویژگی صفحه نمایش

وسعت رنگی استاندارد در تلویزیون

صفحه نمایش بر اساس توانایی که دارد وسعت رنگی را تولید می کند.

در این بخش می خواهیم به وسعت رنگی استاندارد در تلویزیون بپردازیم. در تلویزیون ها وسعت رنگ بر سه پایه اصلی قرمز و سبز و آبی است و سایر رنگ ها از ترکیب شدن این رنگ های اصلی به وجود می آیند.

ممکن است اینطور فکر کنید که هر چقدر وسعت رنگی بیشتر باشد، کیفیت هم بهتر می شود اما اینگونه نیست،در تصویر های با کیفیت و بدون ایراد، صفحه نمایش آن ها رنگ هایی با استاندارد sRGB/ Rec. 709 تولید می کند تا شما مطمئن باشید که رنگ های واقعی هستند.

اگر صفحه نمایشی با وسعت رنگ بیشتر، رنگ های واقعی را نشان ندهد، باعث انحراف در رنگ ها شده و تصویر واقعی و دقیقی را به شما نشان نمی دهد. پنل های LCD وسعت رنگی کمتر و پنل های OLED وسعت رنگی بیشتر از استاندارد را دارند.

 

مفهوم ۱۶ میلیون رنگ چیست

۱۶ میلیون رنگ یک عدد استانداردی می باشد که در لوازم الکترونیکی، مانند دوربین تا تلویزیون از این رنگ به کار می برند. این عدد بیشترین تعداد رنگ هایی است که یک صفحه نمایش قادر بر تولید آن ها است که از ضرب ۲۵۶ رده از ۳ رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی به دست می آید. به طوری که اگر شما ۲۵۶ درجه از این سه رنگ اصلی داشته باشید ۱۶ میلیون رنگ متفاوت، می توانید تولید کنید.

تولید لوازم الکترونیک با زاویه دید بیش از ۱۷۰ درجه

در تولید تبلت ها، تلویزیون ها، مانیتور ها و موبایل ها، از عبارت زاویه دید استفاده می کنند. زاویه دید به این معنی است که کاربر، یک صفحه نمایش را با حداکثر زاویه می تواند نگاه کند که در آن نمایشگر می تواند تصویر با کیفیتی را مشاهده کند.

اکثرا در نمایشگر ها از زاویه دید ۱۷۰ تا ۱۷۵ درجه به کار می برند، به احتمال زیاد دقت کرده اید که وقتی در زاویه ۱۷۰ درجه نسبت به تلویزیون نشسته اید، سطح تصویر آن کوچک تر می شود که کیفیت پایین تری را دارد، اما در بازار نمایشگر هایی با رده پایین، بسیار کم است چون در این صورت وقتی شما با زاویه کمی نسبت به تلویزیون قرار دارید رنگ ها را تار و بهم ریخته می بینید، ولی امروزه در نمایشگر های مدرن، هیچ کدام زاویه دید ۱۷۰ درجه ندارند.
در پنل های LCD مثل پنل های IPS که یکی از ویژگی های آن زاویه دید گسترده ای بود، باز هم در انحراف بیش از ۳۰ درجه، افت شدید ۵۰ درصدی را در روشنایی و کنتراست داشت. و همچنین نمایشگر های OLED که مدرن ترین فن آوری در صفحات نمایش هستند، در زاویه دید کم، افت ۳۰ درصدی را نسبت به روشنایی و تغییر رنگ ۳۰ درصدی را دارند. به همین دلیل زاویه دید استاندارد معنایی ندارد و نمی تواند معیاری برای تصمیم گیری های شما باشد.

نسبت کنتراست در تلویزیون چقدر است

بیشترین نسبت کنتراست باعث روشنایی زیاد رنگ سفید و کمترین نسبت آن باعث روشنایی زیاد رنگ سیاه می شود، این مقدار ها در لابراتوار رنگ مشکی مطلق اندازه گیری می شود. بنابراین در نمایشگر تلویزیون هر چه نسبت کنتراست دستگاه بالا باشد بهتر می باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های افزایش امنیت اطلاعات و داده های کامپیوتر

میزان کنتراست وقتی اهمیت دارد که شما در محلی کم نور، نمایشگر تلویزیون را مشاهده می کنید. نسبت کنتراست در موبایل ها به طور معمول ۵۰۰ و برای صفحه نمایش LCD و یا LED بیشتر از ۱۵۰۰ است. همچنین برای پلاسما تا ۴۰۰۰ هم امکان پذیر است.در تلویزیون هایی با صفحه نمایش OLED میزان کنتراست بالا تر است.

توجه داشته باشید هیچ قانونی برای اندازه گیری کنتراست نمایشگر وجود ندارد، شرکت تولید کننده، پیکسل را در تاریک ترین و روشن ترین حالت خود می سنجد و عددی که به دست می آید را نسبت کنتراست می نامند.

در نتیجه اگر در تلویزیون ها نسبت کنتراست بالا باشد رنگ سیاه را رنگی عمیق و شفاف نشان می دهد و رنگ خود را از دست نمی دهد و همچنین کنتراست بالا در تلویزیون باعث بهتر دیدن جزئیات تصویر می شود.

۱۰ ویژگی صفحه نمایش

چگونه زمان پاسخگویی را بررسی کنیم

در گذشته تلویزیون هایی با صفحه نمایش LED اشیاء متحرک را تار نشان می دادند و قادر بر این نبودند که به صورت هماهنگ نشان دهند. یک تصویر حداکثر ۶۰ فریم در ثانیه سرعت دارد.

به طوری که در هر ۱۷ میلی ثانیه فریم جدید به پنل نمایشگر ارسال می شود، امروزه در صفحه نمایش ها، تولید کنندگان زمان پاسخگویی را معمولا بین ۸ تا ۱ میلی ثانیه اعلام می کنند.

اما در اندازه گیری های واقعی این طور نشان نمی دهد و عددی بیشتر از عدد گفته شده است، طوری که بیشتر از ۳۰ میلی ثانیه است. در نتیجه این عدد بی معنی است و نباید معیار تصمیم گیری هایتان باشد.

سرعت تغییر فریم باید در چه اندازه ای باشد

عدد فریم در واحد هرتز اندازه گیری می شود، تولید کنندگان LCD در گذشته به عدد های ۱۲۰ و ۲۴۰ هرتز دست پیدا کرده اند و امروزه این اعداد تا ۶۰۰ هرتز هم مشاهده شده است.
این جمله به این معنی است که برای یک ویدئوی ۶۰ فریم در ثانیه، صفحه نمایش ۱۰ بار تغییر می کند اما این تغییر هیچ تاثیری در کیفیت تصویر ندارد. در هنگام خرید تلویزیون، وقتی که با این عدد مواجه شدید زیاد توجه نکنید.

میزان روشنایی در تلویزیون چقدر باید باشد

در تلویزیون ها هر چقدر میزان روشنایی بالا باشد بهتر است، اما توجه کنید روشنایی زیاد باعث بی وضوح نشان دادن تصاویر سفید و بی کیفیت نشان دادن رنگ ها می شود، و همچنین روشنایی زیاد باعث خستگی چشم ها و ضعیف شدن آن ها می شود‌، در مناطق کم نور بهتر است از روشنایی کمتر استفاده کنید؛ برخی از شرکت های تولید کننده، سیستم اتوماتیک تنظیم روشنایی را به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می کنند.

اما شما به این مورد ها توجه نکنید، زیرا این سیستم ها نمی تواند روشنایی درست را بر اساس شرایط شما پیش بینی کنند و در آخر شما مجبور می شوید به طور دستی آن را تنظیم کنید. اگر در تنظیم روشنایی تلویزیون خود، هنوز موفق نشده اید می توانید از کارشناسان مجموعه ایبک امداد کمک بگیرید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

۱۰ ویژگی صفحه نمایش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

ویژگی های صفحه نمایش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا