تعمیرات تلویزیون

راهکارهایی برای افزایش طول عمر تلویزیون

روش های موثر در افزایش طول عمر تلویزیون

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

تلویزیون در طی سالیان اخیر در لیست وسایل ضروری، پر استفاده و محبوب قرار گرفته است و در بیشتر خانه ها دست کم یک دستگاه از آن وجود دارد. همانند دیگر وسایل الکتریکی و یا حتی غیر الکتریکی تلویزیون نیز دارای یک مدت زمان کارکرد بهینه یا همان طول عمر مفید خاص به خود است و پس از مدتی استفاده و در طی زمان کیفیت کارایی آن با کاهش مواجه می شود.

به طور معمول در دفترچه راهنمای تلویزیون مواردی خاص برای چگونگی نگهداری آن از سوی شرکت و برند تولید کننده برای استفاده کنندگان درج شده است که رعایت آن ها نه تنها باعث افزایش طول عمر مفید دستگاه می شود بلکه بر کارایی و عملکرد آن نیز اثر مثبت دارد و از کاهش کیفیت تصویر و صدای دستگاه در طی زمان جلوگیری به عمل می آورد.

در مقاله حاضر تلاش شده است تا برخی از راهکارهای ساده که باعث افزایش طول عمر تلویزیون و در نتیجه کارکرد بهتر آن می شود، مورد بررسی قرار گیرد.

مقدار طول عمر مفید تلویزیون

جدای از نام شرکت و برند سازنده، منظور از طول عمر مفید یک تلویزیون تعداد ساعاتی است که دستگاه قادر است با بهترین میزان عملکرد کار کند. در این تعریف باید توجه داشت که پایان عمر مفید به معنای از کار افتادن و یا سوختن دستگاه تلویزیون نیست بلکه پس از طی آن ممکن است تلویزیون با کاهش کیفیت در کارایی مواجه شود.

به طور معمول عمر مفید تلویزیون در پشت تلویزیون و یا دفترچه راهنمای آن ثبت شده است که بهتر است در هنگام خرید تلویزیون به آن توجه داشت.

با دانستن این موضوع که امروزه بیشتر از تلویزیون های LCD، پلاسما و به ویژه LED استفاده می شود، در ادامه به نکاتی برای افزایش طول عمر این تلویزیون ها پرداخته شده است، که در اینجا پیشنهاد می شود افزون بر رعایت نکات درج شده در دفترچه راهنمای دستگاه به آن ها نیز توجه شود.

خرید محافظ مناسب برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون

بعد از خریدن دستگاه تلویزیون برای اتصال آن به برق، نخست باید اقدام به خرید محافظ برق و یا ترانس نمود چرا که با وجود محافظ تلویزیون از آسیب های ناشی از نوسان برق در امان می ماند به عبارتی می توان سلامت برد آن را تضمین کرد و در نتیجه طول عمر مفید آن را نیز افزایش داد.

فراهمی امکان تهویه برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون

بر کسی پوشیده نیست که تلویزیون های هوشمند نیز مانند سایر دستگاه های الکتریکی و دیجیتالی از تعداد زیادی قطعه و اجزای الکترونیکی تشکیل شده است که در اثر کارکردن یعنی زمانی که تلویزیون روشن است گرما تولید می کند. در تلویزیون برای دفع این گرما و پیشگیری از آسیب به دستگاه یک یا مجموعه ای تهویه ها تعبیه شده است.

در مواردی که تلویزیون فاصله خیلی کمی با دیوار دارد عمل تهویه مشکل تر انجام می شود و در نتیجه بر طول عمر مفید دستگاه اثر منفی می گذارد، بنابراین در این مورد توصیه می شود که تلویزیون در مکانی قرار داده شود که نه تنها در مجاورت گرما یا دستگاه گرمایشی قرار نگیرد بلکه فاصله آن نیز از دیوار در حد مطلوب و جریان هوا در آن محل به خوبی برقرار باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر تلویزیون مارشال Marshall|نمایندگی تعمیرات تلویزیون مارشال

افزون بر کنترل و تنظیم فاصله، باید توجه داشت که منافذ مربوط به تهویه تلویزیون توسط عوامل خارجی همانند ذرات گرد و غبار، انباشت چربی و … مسدود نشده باشد چرا که عمل تهویه را با مشکل مواجه می کند.

به طور خلاصه در مورد مکان قرار گیری بهتر است به موارد زیر توجه نمود:

 • عدم قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید
 • عدم قرار گیری در معرض دمای خیلی پایین یا خیلی بالا
 • عدم قرار گیری در مکانی خفه و بدون جریان هوا
 • دور بودن از اشیا و وسایل تیز و خطرناک
 • قرار نگرفتن در کنار اشیا مغناطیسی، گوشی همراه و …

عمرمفید تلویزیون 1

از برق کشیدن تلویزیون در زمان خاموشی برای افزایش طول عمر مفید آن

به طور حتم همه کسانی که از تلویزیون استفاده می کنند متوجه شده اند که با خاموش کردن دستگاه تلویزیون یک چراغ کوچک در قسمت پایین آن به حالت روشن باقی می ماند. در حقیقت می توان گفت با خاموش کردن، تلویزیون بر روی حالت آماده به کار (Stand by) قرار می گیرد.

باید توجه داشت در این حالت نیز تلویزیون مقدار کمی انرژی الکتریکی مصرف می کند و نوسانات برق ناشی از قطعی و یا ضعیف شدن برق بر آن اثر منفی می گذارد. در این مورد برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون بهتر است در زمان هایی که دست کم تا چند ساعت قصد تماشای برنامه ای را ندارید، جریان برق ورودی به دستگاه از طریق خاموش کردن دکمه برق چند راهی آن (محافظ)، قطع شود.

عدم استفاده یکسره و طولانی مدت از دستگاه راهکاری برای افزایش عمر مفید آن

استفاده طولانی مدت از تلویزیون های هوشمند مانند سایر وسایل الکتریکی نه تنها موجب گرم شدن بیش از حد آن می شود، بلکه باعث می شود تا برخی از قطعات آن از کار بیوفتد، که در طی زمان موجبات کاهش طول عمر آن را نیز با خود به دنبال دارد. بنابراین برای جلوگیری از اتلاف انرژی، جلوگیری از آسیب به بک لاین و خازن، جلوگیری از کاهش کیفیت صدا و تصویر دستگاه و همچنین پیشگیری از صرف هزینه های اضافی مربوط به تعمیر بهتر است از روشن گذاشتن یکسره تلویزیون خودداری کرد.

به طورکلی و در این مورد برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون بهتر است به موارد زیر توجه داشت:

 • خاموش کردن دستگاه، در زمان عدم حضور در خانه و یا اتاق
 • خاموش کردن هنگام استراحت یا خوابیدن
 • قطع تصویر تلویزیون در زمان گوش دادن به فایل های صوتی
 • استفاده زمان بندی شده از دستگاه تلویزیون

تنظیم روشنایی و کنتراست تصویر، در جهت افزایش طول عمر مفید تلویزیون

چنانچه در زمان روشن کردن تلویزیون کنتراست و روشنایی تصویر آن مقداری پایین بیاید و یا حتی پس از مدتی استفاده تنظیمات مربوط به روشنایی و کنتراست تغییر داده شود، گامی موثر در جهت افزایش طول عمر تلویزیون برداشته می شود.

در این مورد باید توجه داشت که بالا بردن میزان روشنایی و کنتراست تلویزیون افزون بر کاهش طول عمر مفید، باعث می شود که فشار بیشتری به پیکسل های دستگاه وارد آید و از طرفی در دراز مدت چشم را دچار خستگی و در نتیجه آسیب می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  دلیل کم نور شدن صفحه تلویزیون

تمیز کردن تلویزیون و ارتباط آن با افزایش طول عمر مفید آن

باید توجه داشت که جمع شدن گرد و غبار و یا سایر ذرات ریز خارجی بر روی تلویزیون باعث می شود که دمای آن بالا برود و تلویزیون زودتر با کاهش کیفیت در عملکرد و در نهایت خرابی مواجه شود. با توجه به این امر به سادگی می توان دریافت که تمیز کردن و تمیز نگه داشتن تلویزیون راهکاری آسان برای افزایش طول عمر مفید آن است.

برای تمیز کردن تلویزیون پیشنهاد می شود به مواردی توجه کرد، از جمله؛

 • قطع کردن جریان برق
 • برداشتن گرد و خاک روی دستگاه با استفاده از دستمال خشک (یا دستمال با رطوبت خیلی کم)
 • تمیز کردن تلویزیون با اسپری نانو و دستمال پاکیزه
 • پاک کردن گرد و خاک موجود در شبکه های پشت تلویزیون با استفاده از جاروبرقی با مکش کم یا دیگر دستگاه های مکنده

در هنگام تمیز کردن یا استفاده از تلویزیون باید از لمس طولانی مدت صفحه آن خودداری کرد، چرا که این کار موجب ایجاد اثرات کوتاه مدت روی آن می شود.

مراقبت در زمان جابجایی برای جلوگیری از آسیب به تلویزیون

همانگونه که آشکار است تلویزیون های جدید همگی دارای ضخامتی ناچیز هستند و از یک صفحه ای شیشه ای نازک و شکننده ساخته شده اند. عدم مراقبت از تلویزیون در زمان جابجایی و وارد آمدن ضربه به آن حین حمل و نقل باعث می شود که پنل دستگاه آسیب ببیند و عملا غیر قابل استفاده شود.

خودداری از دستکاری و یا پیاده کردن ایده روی تلویزیون

متاسفانه برخی از افراد بدون داشتن هیچ گونه تخصصی و یا حتی با داشتن اندکی شناخت در صورت خرابی اقدام به باز کردن اجزای تلویزیون و دستکاری آن می کنند و یا حتی برخی دیگر برای پیاده کردن ترفندها، ایده های خود یا اضافه کردن تجهیزات جانبی اقدام به باز کردن دستگاه می کنند. این امور نه تنها بهبودی در وضعیت دستگاه حاصل نمی کند بلکه باعث ایجاد ایرادات و خسارات بیشتر به تلویزیون شود.

نوع پنل و تاثیر آن در طول عمر مفید تلویزیون

تکنولوژی استفاده شده در ساخت تلویزیون از جمله مواردی است که بر ساعات عمر دستگاه تاثیر مستقیم دارد. برای مثال تلویزیون های LCD به طور میانگین دارای طول عمر ۵۰ هزار ساعت هستند که در صورت استفاده صحیح تقریبا می توانند ۵ سال دارای کارکرد با کیفیت بالا و بهینه باشند. این درحالی است که این زمان در تلویزیون های LED تقریبا به دو برابر می رسد.

البته و به طورکلی با توجه به نوع پنل و سایر معیار ها می توان گفت هر تلویزیون می تواند دارای طول عمر مفید ۴ تا ۱۰ سال باشد.

طول عمر مفید تلویزیون3

افزون بر موارد نام برده در بالا بهتر است در صورت بروز هر گونه مشکل برای تلویزیون به نمایندگی های مربوطه مراجعه کرد و ضمن استفاده از خدمات تکنسین های آن ها از مزیت تهیه وسایل جانبی اصلی و اورجینال برای تلویزیون نیز بهره مند شد تا دوباره بتوان شاهد کارکرد دستگاه به بهترین شکل ممکن بود.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

راهکارهایی برای افزایش طول عمر تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکارهایی برای افزایش طول عمر تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا