تعمیرات لپ تاپ

راهکارهایی برای نگهداری از باتری لپ تاپ | خرابی باتری لپ تاپ

راهکارهایی برای نگهداری از باتری لپ تاپ | خرابی باتری لپ تاپ، شارژ باتری لپ تاپ، انواع باتری لپ تاپ

نگهداری اصولی لپ تاپ باید به گونه ای انجام شود، که این وسیله گران قیمت و کاربردی آسیب نبیند. برای این کار باید راهکارهای مناسبی را در پیش بگیرید. باتری لپ تاپ از قطعه های بسیار مهم این دستگاه بوده و بسیار آسیب پذیر می باشد. افرادی که از لپ تاپ ها یا کامپیوتر های همراه استفاده می‌کنند، راهکارهای زیادی را برای نگهداری و حفظ باتری لپ تاپ انجام می‌دهند، ولی هیچ کدام از آنها مثل نگهداری از باتری لپ تاپ در طول عمر این دستگاه تأثیر نخواهد داشت.

چنانچه باتری لپ تاپ دیر شارژ شود یا به صورت مداوم آن را شارژ کنید، باتری لپ تاپ آسیب خواهد دید. باید عادت هایی که منجر می شوند عمر باتری لپ تاپ شما کوتاه تر شود و یا در حقیقت عمر خود لپ تاپ را کم می‌کنند، بشناسید و در نگهداری و حفظ آن کوشا باشید. چنانچه در منزل و محل کار از لپتاپ استفاده می نمایید و همیشه لپ تاپ خود را متصل به برق نگه می دارید، باید توجه داشته باشید، که این کار درست نیست و این عادت اشتباه را هر چه سریع‌تر باید متوقف نمایید.

انواع باتری لپ تاپ

راهکارهای زیادی وجود دارد، که موجب می‌شود عمر باتری لپ تاپ شما بهبود یابد. به صورت کلی در لپ تاپ ها از دو نوع باتری استفاده می‌شود، لیتیوم پلیمر و لیتیوم یون. در هر کدام از باتری ها تکنولوژی خاصی مورد استفاده قرار گرفته است، ولی شیوه های کارکرد آنها بسیار گسترده و پیچیده می باشد.

در هر دو نوع باتری قدرت با استفاده از حرکت الکترون ها ایجاد می گردد. بنابراین می‌توان اینگونه گفت، که در این باتری ها جریان برق کمک خواهد کرد، که سالم بمانند، ولی در صورتی که این جریان برق به اندازه نباشد، می‌تواند موجب شود عمر مفید باتری لپ تاپ شما و خود لپ تاپ کاهش پیدا کند.

در باتری های لیتیوم یون در مقایسه با باتری لیتیوم پلیمر هزینه تولید کمتر بوده و تقریباً نصف می باشد. در باتری های لیتیوم یون با به کار بردن تکنولوژی های جدید هزینه های دو برابری در تولید باتری ایجاد نموده است، ولی باتری های لپ تاپ ها بر اساس لیتیوم می‌ باشند، که قسمتی از باتری های بزرگ محسوب می شوند. این باتری ها در لپ تاپ ها تعداد زیادی سلول های یون لیتیوم دارند، که متصل به جز بزرگتری هستند و اجزای اضافه نیز دارند.

در استفاده از هر دو باتری این قانون وجود دارد، که در صورتی که یکسره به جریان برق وصل باشند، دیگر قابل استفاده نخواهند بود. بهتر است وقتی باتری لپ تاپ شما به صورت ۱۰۰ درصد شارژ گردید، آن را از برق جدا کنید و بگذارید، تا ولتاژی که در باتری ذخیره شده است مصرف گردد و پایین تر از سطح برسد. بنابراین چنانچه لپ تاپ خود را به صورت یکسره به برق وصل کنید، آسیب دیده و باتری قابل استفاده نخواهد بود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای رفع مشکلات boot manager کامپیوتر | بوت منیجر چیست؟

باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ را چه چیزی معیوب می‌کند؟

همانطور که بیان کردیم لپ تاپ در صورتی که به برق به صورت یکسره وصل باشد، خراب خواهد شد و به سرعت عمر باتری کاهش پیدا خواهد کرد. در حقیقت باتری های لیتیومی بی‌ثبات هستند. آنها از وقتی که تولید می گردند به سرعت انرژی از دست می‌دهند. عوامل گوناگونی در خراب شدن باتری ها موثر می باشد.

سطح ولتاژ، چرخه شارژ و درجه حرارت از جمله عوامل اصلی تأثیرگذار در عمر باتری لپ تاپ می باشند. هر باتری دارای تعداد محدودی چرخه تخلیه و شارژ می باشد، که وقتی آن را طی کردند، عمر باتری پایان خواهد یافت. در خرابی باتری سطح ولتاژ نیز موثر است. سطح شارژ  ولتاژ که در هر سلول به صورت ولت اندازه گیری می گردد، می‌تواند موجب شود، که باتری لپ تاپ اختلالاتی پیدا کند.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار درجه حرارت می باشد. دمای حرارت بالای سی درجه به باتری لپ تاپ شما خسارت سنگینی وارد خواهد کرد.

برای شارژ باتری لپ تاپ بهترین روش کدام است؟

باتری های لیتیومی باید به صورت کامل در ابتدای استفاده شارژ شوند. استفاده صحیح و ایده آل از باتری های لیتیومی به حالت هشتاد به چهل می باشد. یعنی وقتی باتری های لپ تاپ را تا هشتاد درصد شارژ نمودید، باید چهل درصد استفاده نمایید و اجازه ندهید، که شارژ باتری به صفر برسد و پس از آن باید آن را شارژ نمایید.

وقتی که لپ تاپ ها را تازه خریداری می کنید، اجازه دهید هشت ساعت شارژ شود. این کار موجب می شود عمر مفید باتری لپ تاپ افزایش پیدا کند. چنانچه به صورت کامل شارژ باتری لپ تاپ خالی گردد و پس از آن تا صد در صد باتری لپ تاپ را شارژ کنید، موجب تخریب باتری خواهد شد و عمر آن کاهش پیدا خواهد کرد.

از موارد دیگری که موجب خراب شدن باتری لیتیومی لپ تاپ می‌شود گرما می باشد. چون موجب ضعیف شدن باتری لپ تاپ می شود و در باتری های حبابی گسترش پیدا خواهد کرد. زمانی که در لپ تاپ خود را به صورت باز بگذارید و از آن استفاده نکنید، بدنه لپ تاپ شما گرم می شود و در نتیجه باتری آن عمرش را از دست خواهد داد. محافظت و نگهداری از لپ تاپ در مقابل گرما و شارژ در زمان مناسب از خراب شدن این وسیله پیشگیری خواهد کرد.

احیا کردن باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ ها از جمله قطعه های گران قیمت می باشند و چنانچه لپ تاپ شما بصورت یکسره به برق متصل باشد، معیوب شده و آسیب خواهد دید. برای تعمیر کردن و استفاده مجدد از باتری های خراب شده و معیوب راهکارهایی وجود دارد. چنانچه باتری قدیمی که عملکرد درستی ندارد را نگهداری نمودید، کار خوبی انجام داده اید، چون روشی برای احیا کردن باتری های از کار افتاده و آسیب دیده وجود دارد.

یکی از راهکارها شیوه انجماد می‌باشد. در این شیوه باتری دستگاه خود را بیرون آورده و درون یک کیسه زیپ کیپ بگذارید و درب آن را به خوبی سفت کنید. برای مدت دوازده ساعت این کیسه را باید درون فریزر بگذارید. البته شما می‌توانید بیشتر از این مدت هم آن را درون فریزر قرار دهید، ولی بیشتر از بیست و چهار ساعت نباید طول بکشد. پس از آن از درون فریزر کیسه زیپ کیپ را بیرون آورید و باتری لپ تاپ خود را تا وقتی که به دمای محیط می رسد، باید گرم نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تسک منیجر چیست؟ | آموزش کار با تسک منیجر

برای انجام دادن این کار باتری لپ تاپ را درون حوله بپیچید و در اتاق بگذارید. وقتی دمای باتری به دمای اتاق رسید، می توانید آن را درون دستگاه قرار دهید و دوباره شارژ نمایید. این کار را باید چند بار تکرار نمایید.

باتری لپ تاپ

کالیبراسیون کردن باتری لپ تاپ

برای آنکه لپ تاپ شما از خراب شدن در امان باشد، می‌توانید از روش کالیبراسیون باتری لپ تاپ استفاده کنید. باتری های دارای مشکل و قدیمی را کالیبراسیون نمایید و دوباره از آن استفاده کنید. در برخی مواقع سیستم عامل مقدار باتری که برای ادامه ی کار مورد نیاز است را نمی تواند تشخیص دهد و در این حالت موجب خواهد شد، که لپ تاپ به صورت یکسره به شارژر وصل باشد. چنانچه این کار انجام شود، لپ‌تاپ آسیب خواهد دید و برای باتری و لپ‌تاپ مشکلات زیادی به وجود خواهد آمد.

وقتی که باتری لپ تاپ به صورت کامل اشاره شده است، اما ۹۵ درصد شارژ باتری نشان داده می شود، بدون شک می توانید پی ببرید، که باتری لپ تاپ به کالیبراسیون نیاز دارد.

در مواقعی که سیستم عامل نشان بدهد، که باتری پس از سی و پنج دقیقه خالی خواهد شد، اما باتری لپ تاپ زودتر از این موقع خاموش می گردد و انرژی آن تمام می شود، باید بدانید، که باتری لپ تاپ به کالیبراسیون نیاز دارد.

برای اینکه باتری لپ تاپ را کالیبراسیون کنید، باید از گوگل کالیبراسیون باتری و مدل لپ تاپ را جستجو نمایید و دستورالعمل های آماده شده را اجرا نمایید. به صورت کلی باید بگوییم، که در صورتی که باتری لپ تاپ به صورت مداوم به برق وصل باشد، خراب خواهد شد. برای اینکه بتوانید باتری لپ تاپ خود را شارژ کنید، باید از شیوه های درست و علمی استفاده کنید، تا لپ تاپ شما با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری مواجه نشود و عمر باتری آن کاهش پیدا نکند. چنانچه همه موارد گفته شده را رعایت نمودید، اما لپ‌تاپ همچنان مشکل دارد و نمی توانید این مشکلات را برطرف کنید، باید از افرادی که تخصص کافی در این زمینه دارند کمک گرفته و با آنها مشورت نمایید.

سخن تکمیلی

همه افرادی که از لپ تاپ ها و یا کامپیوتر های همراه استفاده می کنند، باید با نحوه نگهداری صحیح و اصولی از باتری این دستگاه آشنا باشند و بدانند، که چه عواملی موجب آسیب رسیدن به باتری لپ تاپ می شود، تا بتوانند از معیوب شدن دستگاه خود و باتری آن جلوگیری کنند.

برخی از افراد به اشتباه عادت دارند، که همیشه لپ تاپ خود را به برق متصل نگه دارند، اما این کار اشتباه بوده و آسیب های زیادی به باتری و لپ تاپ خواهد رسید. باتری لپ تاپ از جمله حساس ترین و مهم ترین قسمت های این دستگاه می باشد. بنابراین باید در استفاده و نگهداری از آن دقت زیادی داشته باشید، تا عمر مفید لپ تاپ شما کاهش پیدا نکند.

راهکارهایی برای نگهداری باتری لپ تاپ | خرابی باتری لپ تاپ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی راهکارهای نگهداری باتری لپ تاپ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا