آموزش لوازم خانگی

راهکارهای تقویت سیگنال تلویزیون | روش‌های گوناگون برای تقویت سیگنال تلویزیون

✅راهکارهای تقویت سیگنال تلویزیون|روش‌های گوناگون برای تقویت سیگنال تلویزیون، استفاده از آنتن قوی برای تقویت سیگنال تلویزیون✅

اگر در صفحه نمایش تلویزیون شما خطوطی دیده می شود و یا تصویری که از تلویزیون پخش می‌شود، پرش دارد، سیگنال دریافتی تلویزیون شما ضعیف است. بنابراین باید راهکارهایی را برای تقویت سیگنال تلویزیون خود بیابید. ایرادات و مشکلات ناشی از ضعیف بودن سیگنال تلویزیون برای بینندگان آزار دهنده می باشد. به همین دلیل در این مطلب به طریقه افزایش قدرت سیگنال تلویزیون می پردازیم.

چگونه سیگنال تلویزیون را تقویت کنیم؟

وقتی که آنتن دهی به صورت درست انجام نشود، مشکل ضعیف بودن سیگنال تلویزیون به وجود می آید. کیفیت اتصالات و سالم بودن آن و کیفیت گیرنده از جمله عواملی می باشند، که در ضعیف بودن یا قوی بودن سیگنال دهی تلویزیون بسیار موثر خواهد بود. برای تقویت سیگنال تلویزیون روش هایی است که می توانید از آنها کمک بگیرید. با استفاده از این روش ها سیگنال دریافتی ضعیف نخواهد بود و نگران از دست رفتن تصویر تلویزیون نخواهید بود. باید توجه داشته باشید، که ضعیف بودن سیگنال ارتباطی به برند و مدل تلویزیون ندارد و احتمال دارد هر نوع تلویزیونی دچار این مشکل شود. در ادامه مطلب به راهکارهای افزایش کیفیت سیگنال تلویزیون اشاره می‌کنیم.

افزایش ارتفاع آنتن برای تقویت سیگنال تلویزیون

یکی از روش هایی که می توانید با استفاده از آن سیگنال تلویزیون خود را قوی کنید، افزایش ارتفاع آنتن تلویزیون می باشد. اگر ارتفاع آنتن بیشتر باشد، سیگنال هایی که به تلویزیون منتقل می شود، قوی تر خواهد بود و همچنین احتمال اینکه موانعی مانند ساختمان شاخه و دیوار در مقابل آنتن قرار بگیرد، کاهش پیدا می‌کند. این موانع موجب می‌شود، که قدرت آنتن کاهش پیدا کند. در نتیجه شما می توانید با بیشتر کردن ارتفاع آنتن خود این مشکل را در آنتن برطرف نمایید.

استفاده از تقویت کننده آنتن برای بالا بردن کیفیت سیگنال تلویزیون

یکی دیگر از راهکارهایی که موجب می شود قدرت سیگنال تلویزیون شما افزایش پیدا کند، استفاده کردن از تقویت کننده آنتن تلویزیون می باشد. آمپلی فایر نوعی دستگاه است، که برای تقویت سیگنال تلویزیون به کار برده می شود و موجب می گردد، که سیگنال های تلویزیون تقویت گردد، در نتیجه کیفیت تصاویر در تلویزیون شما بهتر خواهد شد. نصب کردن درست و صحیح تقویت کننده آنتن بسیار با اهمیت است. چون اگر این دستگاه به صورت غیر اصولی و نادرست نصب شود، موجب خواهد شد که در سیگنال ها تداخل به وجود آید و یا اضافه بار و … موجب آسیب سیگنال و همچنین آسیب دیدن تلویزیون خواهد شد.

سیگنال تلویزیون

نصب آنتن کمکی برای افزایش قدرت سیگنال

در برخی از مواقع ممکن است، که آنتن تلویزیون شما سالم باشد، ولی نتواند سیگنال های گوناگون را از دکل های اطراف به خوبی دریافت کند. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید، دو راهکار وجود دارد. در راهکار اول شما می‌توانید آنتنی بخرید، که دارای قدرت و سیگنال بالاتری باشد و سیگنال های بیشتری را از دکل هایی که در اطراف وجود دارد، دریافت نمایید. در راهکار دوم می توانید سیگنال تلویزیون را تقویت کنید. چنانچه از آنتن کمکی برای دریافت سیگنال های بیشتر استفاده شود، موجب خواهد شد، که سیگنال‌های دریافتی بیشتر شود. برای انجام دادن این کار، آنتن جدید را تهیه کنید و به فاصله یک متری آنتن قبل نصب نمایید. با استفاده از کانکتور سیگنال کواکسیکال می توان دو آنتن را به هم وصل کرد و برای تقویت سیگنال تلویزیون این کار را انجام داد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مقایسه لباسشویی پاکشوما و اسنوا | معرفی لباسشویی پاکشوما و اسنوا

کوتاه کردن کابل آنتن برای بالا رفتن سیگنال تلویزیون

از دیگر راه های تقویت سیگنال تلویزیون کوتاه کردن کابل آنتن تلویزیون می باشد، که موجب افزایش کیفیت صدا و تصویر تلویزیون خواهد شد. در بیشتر مواقع علت اصلی اینکه سیگنال تلویزیون ضعیف است، همین بلند بودن کابل آنتن می باشد. اگر کابل آنتن بسیار زیاد باشد قدرت سیگنال ها در حین رسیدن به تلویزیون کاهش پیدا خواهند کرد. اگر می‌توانید طول کابل آنتن را کاهش دهید، تا قدرت سیگنال تلویزیون شدت بیشتری داشته باشد.

سیگنال تلویزیون

قرار دادن آنتن در جهت صحیح برای افزایش کیفیت سیگنال تلویزیون

اگر راهکارهای بالا را انجام دادید، ولی همچنان سیگنال‌های دریافتی تلویزیون ضعیف است، باید جهت آنتن تلویزیون خود را تغییر دهید. در بیشتر موارد وقتی که آنتن تلویزیون نصب می‌گردد، به جهت صحیح آن توجه نمی شود و چنانچه آنتن در جهت درست نصب نشود موجب خواهد شد، که سیگنال تلویزیون ضعیف باشد. آنتن ها را باید طوری نصب کرد، که در جهت دکل ها قرار بگیرند، تا سیگنال ها را به درستی و در سریعترین زمان ممکن از دکل دریافت نمایند. برای انتخاب جهت درست سیگنال باید محل دکل را پیدا نمایید. اگر محل دکل با چشم قابل مشاهده نیست، شما می توانید از طریق fcc و dtv جهت درست و مناسب را برای آنتن خود انتخاب نمایید.

خرید آنتن قوی و با کیفیت برای بالا بردن سیگنال تلویزیون

در مرحله آخر چنانچه با استفاده از راهکارهای فوق نتوانستید سیگنال تلویزیون خود را تقویت کنید، می توانید اقدام به تعویض آنتن خود نمایید. استفاده از آنتن هایی که قدرت سیگنال بالایی دارند، موجب می‌شود، که قدرت سیگنال تلویزیون افزایش پیدا کند. شما باید با توجه به شرایط محیط خود، اقدام به خرید آنتن مناسب کنید. در برخی مواقع آنتن رومیزی نسبت به آنتنی که در ارتفاع بالا نصب می گردد، برای مکان خاصی مناسب تر می باشد. پس باید با توجه به شرایط محل خود از مناسب ترین و قوی ترین آنتن های موجود در بازار تهیه کنید.

تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال برای تقویت سیگنال تلویزیون

وظیفه تبدیل سیگنال های دریافتی به دیجیتال تلویزیون بر عهده تیونر دیجیتال می باشد. در صورتی که ابر داده توسط پخش کننده ها تغییر کند، قدرت دریافت کننده در دریافت سیگنال و درک آن کم خواهد شد. تقویت آنتن تلویزیون موجب می‌شود، که آنها به تصاویر قابل پخش تبدیل شوند. امکان دارد تنظیم کننده دیجیتال از داده‌های قدیمی استفاده کند و در این شرایط اطلاعات کانال را به خوبی دریافت نخواهد کرد. بنابراین شما باید تنظیمات تیونر گیرنده دیجیتال خود را مورد بررسی قرار دهید.

تقویت سیگنال تلویزیون با فویل

در زمان های قدیم با اضافه کردن فویل به آنتن تلویزیون اثر رفلکسی ایجاد می‌کردند و سیگنال‌های دریافتی در این حالت بیشتر می‌شد. همچنین امکان داشت، موجب ایجاد تداخل در دریافت سیگنال کانال های دیگر شود. این روش در گذشته کاربرد زیادی داشت. اما امروزه چون آنتنها دیجیتالی هستند، دیگر قابل استفاده نمی باشد و موجب تقویت آنتن تلویزیون و در نتیجه تقویت سیگنال تلویزیون نمی شود. بنابراین باید آنتن قوی تر تهیه کند و از دیگر راهکارها استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا باید ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را تمیز کرد؟

موانع را برطرف کنید تا سیگنال تلویزیون تقویت شود

سیگنال تلویزیون از موانع و مسیر میان ساختمان ها عبور می کند و به منزل شما می رسد. بنابراین وقتی آنتن تلویزیون خود را نصب می کنید، باید مسیری را انتخاب کنید، که آزادی عمل برای آنتن بیشتر باشد. بهتر است، که آنتن تلویزیون خود را در کنار پنجره و یا بر روی فضای باز مانند پشت‌بام قرار دهید. این کار موجب خواهد شد، که سیگنال تلویزیون شما تقویت شود.

آنتن تلویزیون چیست؟

اصلی ترین ابزار دریافت امواج تلویزیونی آنتن تلویزیون می باشد. وقتی که می‌خواهید از تلویزیون خود استفاده کنید، فقط روشن کردن آن کافی نخواهد بود و نیاز است که تنظیماتی را انجام دهید. در مورد آنتن هم نصب، تنظیمات و جهت یابی آن بسیار مهم بوده و بدون اینکه این اقدامات را به درستی انجام دهید، نمی توانید سیگنال‌های تلویزیون را به خوبی دریافت کنید. آنتن بخش هایی دارد، که با امواج تصویر، صدا و فرکانس هایی که به آن مربوط می شود، مرتبط است. این بخش ها تنظیم آنتن را به یک کار فنی تبدیل کرده‌اند.

آنتن یک کلمه فرانسوی و به معنی ابزار مخابراتی برای تبدیل کردن سیگنال های الکتریکی به امواج الکترومغناطیسی و تبدیل آنها به سیگنال الکتریکی می باشد. این کارها با توجه به ولتاژ مصرفی، دریافت و تبدیل آنها در یک فرکانس مشخص انجام می‌شود. که تخصصی می باشد و توسط تولیدکنندگان و کارشناسان این دستگاه تنظیم می گردد.

وقتی که آنتن تلویزیون نصب می‌شود تنظیم و جهت یابی دستگاه با فرکانس های ارسالی از شبکه های تلویزیونی ادامه خواهد داشت. تنظیمات کمک می کند، که ارتباط به بهترین شکل بین تلویزیون و کانال تلویزیونی برقرار شود و تصویر و صدای با کیفیت را داشته باشید. جنس آنتن از جنس آلومینیوم می باشد و رسانایی کافی دارد و با این خاصیت امواج را به خوبی منتقل می کند. طول آنتن در بیشتر مواقع برابر با نصف طول موج در نظر می گیرند.

چنانچه سیگنال های دریافتی خوب نیست و شما تصویر شفاف و صافی از تلویزیون دریافت نمی کنید، ممکن است، که مشکل در نصب آنتن شما باشد. باید دقت کنید، که اجزای آنتن سالم باشد و به شیوه درست نصب شود. کابل آنتن از بخش‌های بسیار مهمی است، که در انتقال تصویر شفاف، نقش اساسی ایفا می کند. باید کابل آنتن استاندارد و سالم باشد. در صورتی که کابل آنتن فرسوده شده باشد، مشکلات زیادی را در اتصال به وجود خواهد آورد. بنابراین باید توجه داشته باشید، که اگر کابل آنتن شما فرسوده، قدیمی و غیر استاندارد باشد، کیفیت سیگنال تلویزیون و در نتیجه کیفیت تصویر دریافتی شما بسیار ضعیف خواهد بود. برای اینکه سیگنال های قوی داشته باشید، باید اتصالات مقاوم و کامل داشته باشید. عواملی مثل رطوبت، باران، گرد و خاک و … دریافت سیگنال ها را با مشکل روبرو خواهد کرد و حتی با وجود تلویزیون سالم و آنتن سالم تصویر جالب دریافت نمی کنید. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید، که اتصالات شما در برابر این عوامل مقاوم باشند.

راهکارهای تقویت سیگنال تلویزیون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

معرفی راهکارهای مناسب برای تقویت سیگنال تلویزیون

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا