تعمیرات سرمایش گرمایش

تعمیر تخصصی انواع هیترهای گازی و تابشی | نصب هیتر تابشی

انواع مدل های سیستم گرمایشی و قطعات مختلف هیترهای گازی و تابشی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

انواع هیترهای گازی و تابشی برای مراکز صنعتی بزرگ مانند کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از مراکز تولید و کارخانه ها عدم وجود هیتر و نداشتن دمای مناسب ممکن است خسارات زیادی به کارفرما وارد نماید. بنابراین در صورت خرابی این محصول باید سریعا اقدام به تعمیر هیترهای گازی و تابشی نمایید.

هیتر صنعتی چیست؟ عملکرد آن چگونه است؟

هیتر صنعتی یک سیستم گرمایشی است که برای کار کردن نیازی به موتورخانه و هیچ وسیله جانبی دیگری ندارد. عملکرد آن به این صورت است که جریان هوا را با استفاده از یک فن تعبیه و گرم می نماید. این دستگاه در مدل های متنوع تولید و به بازار عرضه می شود.

دو مورد از هیترهای موجود بازار از نوع گازی و تابشی می باشند. این هیترها جریان های دریافتی را به گرما تبدیل نموده و محیط را گرم می کند. در حقیقت گرمایی که به وسیله این دستگاه ها تولید شده اند، با استفاده از فن دستگاه به محیط منتقل می شوند.

هیتر تابشی چیست؟

همانطور که گفتیم، یکی از مدل های هیترهای صنعتی، نوع تابشی آن است. البته لازم به ذکر است که این نوع از هیترها امکان گرم کردن مکان بزرگ را ندارند و صرفا فضا یا محیط محدودی را گرم می کنند. البته این مسئله به این معنا نیست که برای محیط های بزرگ مناسب نیستند. در حقیقت مزایایی دارند که باعث می شود برای محیط های مختلفی اعم از انبارها، غرفه نمایشگاه، باشگاه ها، گلخانه و … بسیار مناسب باشند. یکی از مهم ترین و بارزترین شاخصه های هیترهای تابشی می توان به کم مصرف بودن و مقرن به صرفه بودن آن اشاره نمود.

هیتر گازی چیست؟

یکی دیگر از مدل های هیتر و سیستم گرمایشی نیز هیتر گازی است که نیازی به موتورخانه مرکزی ندارد.

این هیتر ها محیط را به صورت مستقیم گرم می نمایند. به این صورت که با استفاده از فنی که در قسمت پشت دستگاه قرار دارد، می تواند بادهای گرم دستگاه را به محیط منتقل نمایند. برخی از دستگاه های مدرن هیترهای گازی با ریموت کنترل کار می کنند.

هیتر های گازی خود نیز به دو نوع فن دار و بدون فن تقسیم می‌ شوند که در اینجا هر یک را توضیح می دهیم:

هیتر گازی فن دار

این نوع هیترها در مکان هایی مانند کارخانه ها، انبارهای بزرگ و سوله ها کاربرد دارند و با استفاده از یک فن دمای محیط را معتدل می کنند. عملکرد این هیترها به گونه ای است که به صورت چهار جهت کار می کنند. این دستگاه دارای یک ترموستات است و هنگامی که اکسیژن فضا کم می شود، به طور اتومات دستگاه را خاموش می کند.

هیتر گازی بدون فن

این مدل هیترها همانند هیتر گازی فن دار هستند. اما تفاوتش در بدون فن بودن آن است. یعنی برای گرم کردن محیط نیازی به فن ندارد. بنابراین یکی از مزایای مهم این دستگاه بدون سر و صدا بودن آن است، چرا که فن صدای زیادی از خود تولید می کند. هیتر گازی بدون فن نسبت به انواع دیگر هیترها در سایز بزرگ تری طراحی و تولید می شوند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رابطه انتخاب کولر گازی با متراژ منزل

تعمیر هیترهای گازی و تابشی

امروز اکثر ساختمان های صنعتی، تجاری و حتی مسکونی هزینه های زیادی را صرف تامین گرمایش ساختمان می‌ نمایند. به همین جهت عملکرد درست و اصولی سیستم گرمایشی می تواند روی هزینه های آن تاثیر گذار باشد. عدم کارایی درست هیتر تابشی و گازی باعث مصرف زیاد انرژی و در نهایت بازده بسیار پایین خواهد شد.

بنابراین لازم است در صورت خرابی و یا بروز هرگونه مشکلی سریعا اقدام به تعمیر آن نمایید. البته نصب و نگهداری درست و اصولی سرویس این دستگاه می‌ تواند از بروز آسیب های احتمالی به آن جلوگیری نماید و تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر و بهبود عملکرد آن خواهد داشت.

دستگاه های گرمایش گازی و تابشی به دلیل اینکه هزینه ‌ای مناسب و مقرون به صرفه دارد، طرفداران زیادی به دست آورده است. البته موضوع ایمنی و امنیت در این دستگاه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. به همین جهت یکی از موارد مهم برای اطمینان از ایمنی این دستگاه توجه به اصل بودن قطعات مصرفی آن می باشد. علاوه بر این سرویس دوره ای و تلاش برای تعمیر سیستم های گرمایشی بسیار مهم است. در ادامه نکات مهمی را در خصوص تعمیر هیترهای تابشی و گازی بیان می کنیم.

تعمیر هیترهای گازی و تابشی

نکات مهم در خصوص تعمیر سیستم گرمایش تابشی و گازی

با توجه به تاثیر و اهمیت به موقع تعمیرات سیستم گرمایشی که در بالا به آن اشاره شد، ضروری است که قبل از شروع فصل سرما نسبت به سرویس و بازدید دوره ای دستگاه اقدام نمایید.

این مسئله می‌ تواند عملکرد و بازدهی دستگاه را افزایش دهد و از آسیب های احتمالی به آن پیشگیری نماید. از جمله عملیاتی که بر روی سیستم های گرمایشی در زمان سرویس یا تعمیرات دوره ‌ای باید انجام شود، عبارتند از:

  • کنترل شیلنگ گاز
  • بررسی عملکرد فن در صورت فن دار بودن سیستم گرمایشی
  • بازدید از کلیه قطعات به صورت جزئی
  • بررسی درست بودن مسیر ورودی برق
  • کنترل لوله های مبدل حرارت و لوله هایی که در قسمت ورودی و خروجی دستگاه نصب شده اند.
  • بررسی جریانات ورودی ایرسوئیچ
  • چک نمودن ترموستات
  • و ….

عیب یابی و تعمیر قطعات مختلف سیستم های گرمایشی گازی و تابشی

برخی از قطعات دستگاه های گرمایشی اعم از گازی و تابشی نیاز به بررسی دوره ای دارند که در ادامه روش بررسی و عیب یابی هر یک از این قطعات را بیان می کنیم.

کنترل برد الکترونیکی

برد الکترونیکی سیستم های گرمایشی وظیفه صدور فرمان به قطعات دیگر را دارند و تمامی عملکردهای دستگاه به این قطعه وابسته است. بنابراین با توجه به حساسیت این قطعه برای بهبود در عملکرد دستگاه لازم است از کیفیت کار آن اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که از برد الکترونیکی بی کیفیت برای دستگاه های گرمایشی استفاده شود، خطرات جدی را با خود به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین سایبان برای کولر چه مشخصاتی دارد؟ انواع سایبان برای کولر

ایر‌سوئیچ

ایرسوئیچ  وظیفه تعیین اختلاف فشار در داخل و خارج از لوله دستگاه را بر عهده دارد. در حقیقت این قطعه نوعی سنسور است که در صورت بی کیفیت بودن عملکرد درستی نخواهد داشت و نمی ‌تواند وجود حفره یا درز در قسمت لوله ها را تشخیص دهد. که در این صورت امکان آتش سوزی وجود دارد. بنابراین مهم است که قطعه ایرسوئیچ از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

رفلکتور

رفلکتور قطعه ای است که از ورق های استیل تشکیل می شود و به شکل ذوزنقه می باشد. در قسمت بالای لوله آتش خوار سیستم گرمایشی نصب می شود. این قطعه وظیفه دارد که دما را به صورت تابشی منعکس نماید.

به این صورت که گرما و حرارت از قسمت بالای محیط به کف سالن منتقل می شود در صورتیکه رفلکتور با کیفیت نباشد، انتقال حرارت به خوبی انجام نمی شود و عملکرد سیستم گرمایشی با اخلال مواجه می شود.

توجه داشته باشید در مواردی که رفلکتور دچار کثیفی و آلودگی شود، سریعاً باید نسبت به رفع آن اقدام کنید.

لوله مبدل حرارت

لوله مبدل حرارتی یکی دیگر از قطعات موجود در سیستم های گرمایشی است که باید به روش اصولی و صحیح به دستگاه متصل شود. در صورتی که قسمتی از این لوله دچار شکستگی و آسیب شود، خطرات جبران ناپذیری با خود به همراه خواهد داشت.

بنابراین توصیه می شود هر از چند گاهی این لوله را بررسی و در صورت کثیف بودن و یا شکستگی آن را تعمیر نمایید. این لوله در جنس های استیل و آلومینیوم تولید می ‌شود که در برابر حرارت بالا و مقاومت بسیار خوبی دارند.

دریچه مشاهده مشعل

 دریچه مشاهده مشعل قسمتی از سیستم گرمایشی که همواره باید به دور از کثیفی و ترک و شکستگی باشد. در صورتی که ایرادی در این دریچه حاصل شود، سریعا باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید. از دیگر مواردی که در هنگام سرویس و تعمیر هیترهای گازی و تابشی به آن توجه نمایید، بررسی شیر برقی مشعل و اندازه گیری فاصله هیتر نسبت به اجسام مختلف است.

تعمیر هیترهای گازی و تابشی

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تعمیر هیترهای گازی و تابشی و زمان مناسب برای سرویس آن پرداختیم. قطعات مختلف آن را مورد بررسی قرار دادیم. توصیه می کنیم در صورت مشاهده کوچک ترین خرابی در هیترهای گازی و تابشی سریعاً با مرکز تعمیرات ایبک امداد تماس گرفته و درخواست اعزام تعمیرکار نمایید.

متخصصین این مجموعه به محل مورد‌‌‌نظر شما جهت رفع عیب اعزام می گردند. تمامی خدمات اعم از سرویس، نصب و تعمیر هیترها و سیستم های گرمایشی توسط پرسنل و تعمیرکاران متخصص این مجموعه به صورت حرفه ای و در محل مورد نظر شما انجام می شود. بنابراین نگرانی از بابت جابجایی و حمل و نقل وسایل نخواهید داشت.

 در صورتی که نیاز به ارتباط با کارشناسان ما دارید می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و یا نظرات خود را در قسمت دیدگاه های پایین همین صفحه مطرح نمایید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعمیر هیترهای گازی و تابشی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیرات تخصصی هیترهای گازی و تابشی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا