تعمیرات لباسشویی

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی | دلایل نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

عوامل گوناگونی مانند فرسوده شدن قطعات، بیش از حد بار قرار دادن، ایراد در اتصالات و برق و موارد دیگر موجب نیم سوز شدن یا سوختگی موتور ماشین لباسشویی می‌گردند. موتور ماشین لباسشویی بخش مهم این وسیله می باشد. مدل و برند ماشین لباسشویی هر چه باشد ضروری است، که علائمی که نشان دهنده ایراد و خرابی در موتور دستگاه است را بشناسید.

همچنین رعایت کردن برخی از موارد موجب می گردد، که عمر مفید ماشین لباسشویی بیشتر شود. بعضی از اوقات نشانه هایی وجود دارد، که می‌توانید به وسیله آنها بفهمید موتور ماشین لباسشویی نیم سوز شده است. در صورتی که هر کدام از علائم در زمان مناسب شناسایی گردند، موجب خواهد شد، که ماشین لباسشویی آسیب های بیشترین ببیند و تعمیر آن هزینه کمتری داشته باشد.

نشانه‌های نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

برای اینکه بتوانید از ماشین لباسشویی برای مدت طولانی استفاده کنید، باید از آن به صورت صحیح استفاده کنید و در نگهداری از آن دقت لازم را داشته باشید. در صورتی که ماشین لباسشویی به صورت مرتب سرویس شود، طول عمر آن افزایش خواهد یافت. قرار ندادن بار اضافه در لباسشویی، تمیز کردن محفظه لباسشویی، بررسی نمودن اتصالات دستگاه و… نیز در افزایش طول عمر مفید دستگاه دخیل خواهند بود.

امکان دارد ماشین لباسشویی هم مانند دیگر وسایل برقی با ایراد ها و خرابی هایی مواجه شود. هر کدام از موارد زیر نشان دهنده خرابی و ایراد در موتور ماشین لباسشویی است.

لباسشویی

پمپ نشدن آب به محفظه لباسشویی

یکی از علامت های بارز نیم سوز شدن و خرابی موتور ماشین لباسشویی این است، که آب به درون محفظه ماشین لباسشویی پمپ نمی شود. این مشکل امکان دارد، که به دلایل دیگری نیز رخ دهد. در برخی مواقع اگر قفل درب ماشین لباسشویی خراب باشد، موجب پمپ نشدن آب درون محفظه لباسشویی می گردد. چنانچه ماشین لباسشویی روشن نمی شود و نمی تواند آب را پمپ کند، احتمال دارد، که موتور دستگاه نیم سوز شده باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی بوش BOSCH

برای اینکه ایمنی رعایت شود، تا وقتی که درب دستگاه به صورت کامل و صحیح بسته نشود، چرخه شستشوی لباس ها آغاز نمی گردد. همچنین امکان دارد برد یا درب ماشین لباسشویی مشکل داشته باشد. برای رفع مشکل، ماشین لباسشویی را از برق بکشید و با تعمیرکاران مجرب و متخصص تماس حاصل کنید.

نچرخیدن آبکش ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی این است، که آبکش دستگاه نمی چرخد. در این حالت نیروی کافی و لازم برای چرخیدن آبکش فراهم نخواهد شد. این مشکل نیز دو حالت خواهد داشت. یکی از آنها به مورد قبلی شبیه است. به این ترتیب که هم آبکش نمی‌تواند بچرخد و هم آب به درون محفظه وارد نخواهد شد. مورد دیگر به این ترتیب می باشد، که آب وارد محفظه ماشین لباسشویی می‌شود، ولی آبکش نمی تواند بچرخد.

در حالت دوم شست و شوی لباس ها به خوبی انجام نخواهد شد. چنانچه لباس ها بیش از حد خیس هستند و یا کثیفی آنها باقی مانده است احتمال دارد، که موتور ماشین لباسشویی شما با مشکل مواجه شده باشد.

خیس ماندن لباس‌ها پس از شست و شو

در صورت نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی لباس ها خوب خشک نخواهد شد. چرخش طولانی و سریع که در آخرین مرحله شستشو انجام می گردد، برای آبکشی لباس ها می باشد. اگر موتور ماشین لباسشویی نیم سوز شود، توانایی برای چرخش سریع وجود نخواهد داشت. در این شرایط وقتی درب ماشین لباسشویی را باز کنید، متوجه خواهید شد، که لباس ها خیس هستند. حتی این احتمال وجود دارد، که درون محفظه دستگاه از آب پر باشد.

در برخی مواقع امکان دارد، که زغال موتور تمام شده باشد. اگر در قطعه های موتور شکستگی وجود داشته باشد یا آهنربای آن خراب باشد، می تواند موجب بروز این مشکل شود.

لباسشویی

ماشین لباسشویی صدای زیادی دارد

وقتی که ماشین لباسشویی برای آبکش کردن لباس‌ها چرخش تند و سریع دارد، سر و صدا ایجاد خواهد کرد. چنانچه موتور دستگاه مشکل داشته باشد، سر و صدای ایجاد شده معمولی نخواهد بود. اگر حین شستشوی لباس ها صدای آزار دهنده و غیر طبیعی در موتور ماشین لباسشویی ایجاد شود، نشان از خراب بودن آن است. این احتمال وجود دارد، که بلبرینگ یا شفت موتور فرسوده شده باشد.

برای تشخیص دادن خرابی بلبرینگ یا شفت دستگاه آبکش ماشین لباسشویی را باید در حالت خاموش با دست بچرخانید. در صورتی که گیر وجود داشته باشد، یعنی بلبرینگ دستگاه خراب است.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی سپهر الکتریک Sepehr Electric

اما در برخی مواقع سر و صدای غیر طبیعی یکی از نشانه های نیم سوز شدن موتور دستگاه می‌باشد. بوی سوختگی و صدای وزوز دستگاه نیز ناشی از نیم سوز شدن موتور لباسشویی می باشد.

شستشوی لباس ها به خوبی انجام نمی‌شود

ماشین لباسشویی لباس ها را با آب و کف ترکیب می کند و آنها را به صورت تمیز می‌شوید. چنانچه موتور دستگاه شما نیم سوز شده باشد، لباس ها به صورت خوب شستشو داده نخواهند شد. در برخی مواقع همه مراحل خوب پیش می‌رود، تا جایی که کار لباسشویی بدون خیس ماندن لباس یا سر صدای اضافه و بوی سوختگی تمام خواهد شد. چنانچه لباس ها کثیف باشند، باید بدانید که موتور ماشین لباسشویی شما ایراد و خرابی دارد.

چه دلایلی موجب نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی می شود؟

نشانه ها و علائمی که گفته شد را پشت گوش نندازید. اگر از ماشین لباسشویی شما بوی سوختگی آمد، موتور دستگاه شما نقص و ایرادی دارد. دلایل مختلفی می‌تواند موجب نیم سوز شدن موتور این دستگاه شود، که هر کدام از آنها را در ادامه توضیح خواهیم داد. چنانچه بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به مشام رسید، حتما باید با افراد متخصص تماس حاصل کنید.

بار ماشین لباسشویی زیاد است

چنانچه درون ماشین لباسشویی خود بیش از ظرفیت لباس قرار دهید، فشار زیادی به موتور دستگاه وارد خواهد شد و این موجب خواهد شد، که به موتور ماشین لباسشویی آسیب برسد و تنظیمات ماشین لباسشویی به هم بریزد. در هر ماشین لباسشویی ظرفیت مشخص شده است. چنانچه حجم لباس‌های کثیف کمتر یا بیشتر از ظرفیت باشد، به موتور دستگاه آسیب خواهد رسید. یکی از مشکلاتی که در این شرایط برای ماشین لباسشویی به وجود می آید گرم شدن بیش از اندازه آن است.

لباسشویی

خراب بودن تسمه‌ها

تسمه ها قطعاتی می‌باشند، که انرژی را به موتور لباسشویی منتقل می‌کنند. لباسشویی های مدرن تر از سیستم های بسیار پیشرفته استفاده می کنند. برخی از آنها بدون تسمه کار می کنند. چنانچه موتور دستگاه شما جدید نیست و برای چرخش از تسمه استفاده می کند، بیشتر دچار مشکل و ایراد خواهد شد. تسمه ها از قطعات مصرفی می باشند و به مرور زمان دچار استهلاک و پوسیدگی خواهند شد. در صورتی که تسمه ها خراب باشند در موتور اصطکاک افزایش خواهد یافت و این افزایش اصطکاک موجب می‌شود، که به موتور فشار زیادی وارد شود و احتمال نیم سوز شدن آن افزایش پیدا خواهد کرد.

ماشین لباسشویی تراز نیست

باید ماشین لباسشویی شما در سطح تراز و صاف قرار داشته باشد. در غیر این صورت در حین کار کردن لرزش و حرکات زیادی خواهد داشت و این لرزش ها و حرکات اضافه موجب می شود، که قطعات درونی موتور بیشتر استهلاک داشته باشند. نیم سوز شدن موتور، پوسیده شدن قطعه ها، به هم ریختن تنظیم های محفظه و شل شدن سبد لباسشویی از نتایج تراز نبودن ماشین لباسشویی می باشد.

حتما بخوانید:   تعمیرات ماشین لباسشویی بوش | دلایل ارور e۱۸

برای اینکه از این اتفاق جلوگیری نمایید، باید اطمینان حاصل کنید، که دستگاه شما به صورت تراز بر روی سطح زمین قرار گرفته است. به همین دلیل پیشنهاد می گردد، که افراد متخصص نصب ماشین لباسشویی شما را انجام دهند.

سیستم برقی موتور لباسشویی ایراد دارد

در بیشتر مواقع نیم سوز شدن موتور لباسشویی به خاطر این است، که اتصالات برقی تنظیم نیست. اگر به سیم پیچ موتور جریان اضافه وارد شود، موجب می‌شود، که بار الکتریکی اضافه ایجاد گردد و در این حالت موتور دستگاه با سرعت زیاد تری می چرخد. ایجاد شدن گرمای اضافه در اتصالات و موتور امکان دارد، که منجر به نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی شود.

در برخی اوقات هم این مشکل به خاطر این است، که سیم پیچ ها مقاومت پایینی دارند. پوسیدگی، گرمای زیاد و آسیب‌های فیزیکی دیگر موجب می شوند، که سیم پیچ مقاومت کمتری داشته باشد و در این حالت سیم پیچ درون موتور و کنتاکتور ها از بین می روند. بررسی کردن اتصالات و سیم های ماشین لباسشویی و مطمئن شدن از عایق بودن این سیم ها از بروز این اتفاق جلوگیری خواهد کرد.

لباسشویی

اقدامات لازم در مواجهه با این علائم

قبل از هر اقدامی بهتر است، که از ماشین لباسشویی خود دوباره استفاده نکنید و آن را از برق جدا کنید. باید از خاموش بودن ماشین لباسشویی اطمینان حاصل کنید. در صورتی که در زمینه عیب یابی و تعمیر موتور این دستگاه تجربه و اطلاعات کافی ندارید، نباید به هیچ عنوان به دستگاه خود دست بزنید و اقدام ناشیانه ای برای تعمیر آن انجام دهید. این کار هم موجب خرابی و آسیب بیشتر به ماشین لباسشویی خواهد شد و هم آسیب دیدگی و خطرات جانی را در پی خواهد داشت. در این شرایط بهترین کار این است، که با نمایندگی دستگاه خود یا با مراکز تعمیر معتبر تماس حاصل کنید، تا دستگاه شما به صورت اصولی عیب یابی و تعمیر شود.

31

علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x