تعمیرات لباسشویی

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

نصب ماشین لباسشویی | آموزش طریقه نصب لباسشویی با راهنمای تصویری

داشتن دفترچه راهنما جهت نصب و راه اندازی هر لوازم برقی خانگی بسیار ضروری می باشد. ماشین لباسشویی تی سی ال TCL هم از این قاعده مستثنا نیست و دارای دفترچه راهنما می باشد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال می پردازیم. همچنین روش کار با برنامه ها، دکمه ها و نحوه تنظیم و تغییر آنها را بیان خواهیم کرد. در پایان روش تمیز کردن فیلتر، دیگ رسوب زدایی و هر کار دیگری که جهت تمیز کردن لباسشویی مورد نیاز می باشد بیان می شود.

نحوه نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

قبل از آنکه شروع به نصب ماشین لباسشویی تی سی ال کنید ابتدا باید زمینه را جهت نصب فراهم کنید. اگر به جابجایی وسایل و یا عوض کردن لوله کشی نیاز باشد، بهتر است قبل از نصب ماشین لباسشویی آنها را انجام داده تا در حین کار با مشکلی مواجه نشوید. انتخاب مکان مناسب جهت نصب یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد. در ادامه مطلب نکاتی را جهت نصب ماشین لباسشویی بیان می‌کنیم.

 • ماشین لباسشویی را از بسته بندی خود خارج کنید.
 • مکان مناسبی جهت نصب ماشین لباسشویی تی سی ال انتخاب کنید.
 • مطمئن شوید که پریز برق و اتصالات شلنگ آب به مکانی که انتخاب کرده اید نزدیک باشد.
 • محل نصب ماشین لباسشویی باید به لوله تخلیه آب نزدیک باشد.
 • مکانی که ماشین لباسشویی در آن قرار می گیرد باید فضای کافی داشته باشد.

علت باز کردن پیچ های پشت ماشین لباسشویی تی سی ال TCL قبل از نصب

یکی از مهمترین مسائلی که باید قبل از نصب ماشین لباسشویی به آن توجه کنید، باز کردن پیچ های قرار گرفته در پشت لباسشویی می باشد. در صورتی که این کار را فراموش کنید می تواند به ماشین لباسشویی فشار زیادی وارد شود و عمر دستگاه کاهش پیدا می کند. معمولاً تعداد ۴ تا ۶ پیچ در قسمت پشتی ماشین لباسشویی قرار داده شده است تا از صدمه رسیدن به دستگاه در حین جابجایی و حمل و نقل جلوگیری شود.

 • بعد از باز کردن پیچ ها آنها را در جایی کنار بگذارید تا در صورت جابجایی و حمل و نقل بعدی در دسترستان باشد.
 • بعد از آن که پیچ ها را باز کردید جای آنها را با روکشی بپوشانید.

مکان مناسب جهت نصب ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

انتخاب محل مناسب جهت نصب ماشین لباسشویی تی سی ال یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در انتخاب آن توجه ویژه داشته باشید. در صورتی که مکان نصب مناسب نباشد با گذشت زمان می تواند صدمات غیر قابل جبرانی به ماشین لباسشویی وارد کند.

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

ویژگی های محل نصب ماشین لباسشویی در زیر گفته شده است:

 1. بیشترین شیبی که زمین باید داشته باشد یک درجه است.
 2. جهت تراز کردن ماشین لباسشویی پیچ های پایه را باید جهت عقربه های ساعت و یا خلاف آن بچرخانید.
 3. از قرار دادن سنگ، آجر، موکت و یا مقوا زیر ماشین لباسشویی خودداری کنید.
 4. میزان فاصله بین شلنگ آب ورودی تا ماشین لباسشویی باید یک متر باشد.
 5. مکانی که ماشین لباسشویی در آن قرار می گیرد باید نزدیک به پریز برق باشد.
 6. ماشین لباسشویی از اطراف باید ۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد.

موارد ممنوعه هنگام نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

در نصب ماشین لباسشویی تی سی ال مواردی باید رعایت شوند تا به دستگاه آسیب وارد نشود. در زیر به چند مورد از آنها اشاره کرده ایم:

 1. قرار دادن موکت، فرش و یا مقوا در زیر ماشین لباسشویی
 2. نصب ماشین لباسشویی در مکانی که ممکن است محل تجمع حشرات باشد.
 3. نصب ماشین لباسشویی در مکانی نزدیک شومینه، مایکروفر یا گاز
 4. نصب ماشین لباسشویی در مکان های بسیار سرد
 5. نصب ماشین لباسشویی در مکان هایی که رطوبت دارد و می تواند باعث پوسیدگی دستگاه شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات ماشین لباسشویی تی سی ال

بررسی اتصالات شلنگ ورودی و خروجی در ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

پس از آن که مکان مناسبی جهت نصب ماشین لباسشویی انتخاب کردید، باید جهت نصب شلنگ ورودی و خروجی اقدام کنید. همانطور که در بالا گفته شد؛ طول شلنگ ورودی جهت باید حداقل یک متر باشد. جهت اتصال شلنگ ورودی به لباسشویی لازم است موارد زیر رعایت شود تا از بروز اتفاق جلوگیری گردد. چنانچه شلنگ ورودی به طور صحیح نصب نشود امکان برق گرفتگی وجود دارد.

 1. بررسی شلنگ آب جهت عدم نشتی
 2. استفاده از فشار شکن در صورت فشار زیاد آب
 3. بررسی شلنگ آب جهت عدم انسداد

پس از آن که شلنگ ورودی را نصب کردید نوبت به وصل شلنگ خروجی می رسد. جهت وصل کردن شلنگ خروجی می توانید از لوله قسمت زیرین سینک ظرفشویی استفاده کنید و یا اینکه لوله مخصوصی جهت اتصال شلنگ خروجی از قسمت پشتی لباسشویی در نظر بگیرید.  به این نکته توجه کنید که چنانچه شلنگ تخلیه آب بیشتر از اندازه معمول ارتفاع داشته باشد آب به خوبی تخلیه نمی شود و موجب ایجاد بوی بد و نامطبوع در لباسشویی می گردد.

نکات تکمیلی جهت نصب ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

پس از انتخاب مکان مناسب و اتصال شلنگ ورودی و خروجی باید ماشین لباسشویی را به برق وصل کنید. جهت وصل کردن دستگاه به پریز برق نکاتی را باید رعایت کنید:

 1. مطمئن شوید که کابل برق سالم است.
 2. از کشیدن سیم ماشین لباسشویی به پریز برق جداً خودداری کنید.
 3. اگر پریز دور می باشد به هیچ عنوان از سه راهی برای اتصال برق استفاده نکنید. به جای آن می توانید از محافظ برق جهت این کار استفاده کنید.
 4. وقتی که به مدت طولانی از ماشین لباسشویی استفاده نمی کنید آن را از برق جدا کنید.

نحوه تمیز کردن جاپودری در ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

جاپودری معمولاً مکانی است که در صورت تمیز نشدن می تواند با تشکیل رسوب و جرم بوی نامطبوعی از خود تولید کرده و در نهایت باعث بیماری های پوستی خواهد شد. جهت تمیز کردن جا پودری در ماشین لباسشویی تی سی ال ابتدا باید جاپودری را از محفظه خود بیرون آورده و آن را تمیز کنید.

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

برای آنکه بتوانید جاپودری را به آسانی از محفظه بیرون بیاورید می توانید ضامن را فشار داده و به راحتی جاپودری را بیرون بکشید. از علل تشکیل جرم و رسوب در جاپودری ماشین لباسشویی می توان موارد زیر را بیان کرد.

 • مسدود شدن سوراخ های دوش
 • کم فشار بودن آب
 • مسدود بودن سوراخ ها در جاپودری
 • سختی زیاد آب
 • شیب نامناسب ماشین لباسشویی

شوینده مناسب برای شستشوی لباس ها چه ویژگی دارد؟

به دلیل آن که دیگ ماشین لباسشویی تی سی ال کریستالی می باشد، پس محدودیتی از نظر مواد شوینده ندارد. البته لازم به ذکر است که شوینده مناسب می‌تواند باعث افزایش عمر لباس ها شود. در ادامه مطلب چند مواد شوینده را معرفی کرده و ویژگی هر کدام از آنها را بیان می کنیم.

صابون: مناسب برای لباسهای پنبه ای و نخی می باشد و قدرت پاک کردن لکه ها را حتی در آب سرد دارد.

پودر: جهت انواع مختلف لباس ها می توان از پودر ماشین لباسشویی استفاده کرد و قابلیت از بین بردن لکه های سخت و بوی نامطبوع را دارا می باشد.

مایع: جهت شستشوی لباس های پلاستیکی و نخی که زیاد کثیف نباشند مورد استفاده قرار می‌گیرد و به علت رقیق بودن سرعت حل شدن آنها در آب زیاد می باشد.

قرص: قرص ها معمولاً جهت لباس هایی که خیلی کثیف هستند استفاده می شود و قابلیت از بین بردن لکه های بسیار مقاوم را دارد. همچنین برای جرم گیری در دیگ لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه تمیز کردن محفظه درونی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

برنامه ای با عنوان Drum Clean در ماشین لباسشویی تی سی ال وجود دارد که برای تمیز کردن لباسشویی در نظر گرفته شده است. بهتر است هر ۶ ماه یکبار از این برنامه جهت تمیز کردن محفظه داخلی ماشین لباسشویی استفاده شود تا از رسوب گرفتن دستگاه جلوگیری گردد. دمای آب در این برنامه ۶۵ درجه می باشد که می تواند محفظه داخلی را ضدعفونی کند. اگر مایل بودید می توانید از یک قرص رسوب گیر نیز جهت تمیز کردن محفظه دیگ استفاده کنید تا عملیات شستشوی قسمت داخلی دستگاه به بهترین شکل ممکن انجام شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چرا ماشین لباس شویی هنگام خشک کردن لباس صدا می دهد؟

نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

گاهی اوقات ممکن است تنظیمات لباسشویی به هم بریزد و برنامه های آن به درستی اجرا نشود. در این حالت بهتر است آن را به حالت تنظیمات کارخانه برگردانیم. در ماشین لباسشویی های تی سی ال گزینه‌ای با نام ریست طراحی شده است که با فشردن آن و نگه داشتن آن به مدت چند ثانیه می توانید ماشین لباسشویی را ریست کنید. چنانچه این دکمه جهت ریست کردن وجود نداشت می توانید ماشین لباسشویی را به مدت چند دقیقه از برق جدا کرده و بعد دوباره آن را به برق وصل کنید و یا دکمه پاور را برای چند لحظه نگه دارید تا عملیات ریست کردن انجام شود.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی تی سی ال

فیلتر یکی از مهم ترین بخش هایی است که حتما باید آن را به صورت دوره‌ای تمیز کنید. چنانچه فیلتر تمیز نشود، می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی گردد. پس بهتر است که هر ۶ ماه یکبار جهت تعمیر، شستشو و تمیز کردن فیلتر اقدام کنید. برای نظافت و تمیز کردن فیلتر ماشین لباسشویی می تواند مراحل زیر را انجام دهید:

 1. درب کوچکی که در قسمت پایین و سمت راست ماشین لباسشویی قرار دارد را باز کنید.
 2. ظرفی را در زیر آن قرار داده تا آب و مواد داخل آن تخلیه شود.
 3. شلنگ تخلیه را از جای خود برداشته، درپوش روی آن را جدا کرده و آب درون آن را تخلیه کنید.
 4. بعد از تخلیه کردن آب، فیلتر را بیرون آورده و کامل آن را بشویید و تمیز کنید و قسمت درونی محفظه فیلتر را نیز با دستمال تمیز کنید.
 5. فیلتر را به جای خود برگردانید و محکم ببندید.

موارد ممنوعه جهت شستشو در ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

لازم به ذکر است که شما نمیتوانید هر چیزی را که خواستید در ماشین لباسشویی بشویید. در ادامه مطلب یک لیست از وسایلی را که شستن آنها در لباسشویی ممنوع می‌باشد آورده ایم.  شما با رعایت نکاتی که گفته شد می‌توانید از اتفاقاتی مانند آتش سوزی، برق گرفتگی و یا سوراخ شدن محفظه دیگ جلوگیری کنید.

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

هنگام شستشوی لباس ها توجه کنید که در جیب لباس ها سکه و یا اشیای ریز دیگری نباشد که می تواند باعث مسدود شدن لوله تخلیه شود.

 1. لباس هایی که به مواد اشتعال زا آغشته هستند.
 2. لباس ها و یا عروسک هایی که دارای کیت برقی می باشند.
 3. فوم و الیاف
 4. کیف هایی با آویز و یراق
 5. اشیای نوک تیز
 6. لباس های سنگ دوزی شده و ترمه

سخن آخر

دفترچه راهنما در هر لوازم برقی می تواند شما را با نحوه کارکرد آن دستگاه آشنا کرده و نصب و راه اندازی آن را برای شما آسان کند. همچنین با مطالعه دفترچه می توانید نکاتی را که جهت کارکرد صحیح لوازم برقی به شما یادآور شده انجام دهید تا کارایی لوازم برقی خود را بیشتر کنید و طول عمر آنها را افزایش دهید. ایبک امداد در این مقاله به بررسی راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال پرداخته تا چنانچه دفترچه راهنما در دسترستان نیست بتوانید از این مطلب استفاده کرده و با ماشین لباسشویی تی سی ال آشنا شوید. جهت مشاوره و پشتیبانی و همچنین طرح پرسش می توانید با تلفن های ایبک امداد تماس بگیرید و از راهنمای کارشناسان ما استفاده کنید.

راهنمای ماشین لباسشویی تی سی ال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای نصب و راه اندازی ماشین لباسشویی تی سی ال TCL

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا