تعمیراتتعمیرات لباسشویی

بهترین درجه آب گرم در ماشین لباسشویی

درجه آب گرم در ماشین لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

درجه آب گرم در ماشین لباسشویی، یکی از مسائل حائز اهمیت بوده که همیشه ذهن کاربر را در خصوص نحوه استفاده از ماشین لباسشویی درگیر می کند.

شاید از خود سوال کرده باشید که دمای مناسب برای ماشین لباسشویی، که بتواند لباس ها را به خوبی شستشو کند، چه دمایی است، یا اصلاً آب داغ برای لباس مضر است یا نه؟

از آنجایی که دمای آب در شستشوی مناسب لباس ها و همچنین طول عمر آنها بسیار موثر است، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و باید دانست، که چه درجه ای برای شستن لباس در ماشین لباسشویی مناسب می باشد.

درجه حرارت آب در ماشین لباسشویی

تصور کنید، کوهی از لباس های جمع آوری شده را به نوبت وارد ماشین لباسشویی کرده و پس از اتمام شستشو از دستگاه خارج نموده و می بینید تغییر چندانی در شستشوی آن صورت نگرفته است؛ با کمی دقت متوجه می شوید، که آب ماشین لباسشویی دمای مناسب برای شستشوی لباس را نداشته یا آب به طور کامل سرد بوده است. اکثر مواقع دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد در ماشین های لباسشویی، دمای مطلوبی برای شستشوی لباس ها می باشد؛ ولی در پاره ای از اوقات، لباس های با کثیفی بیشتر، برای تمیز شدن، نیازمند به دمای بالاتر از ۴۰ درجه می باشند. در پاره‌ای از مواقع به علت نازک بودن بافت لباس ممکن است، دمای پایین تر از ۳۰ درجه مناسب باشد؛ چرا که در صورت رعایت نکردن این موضوع، به بافت لباس آسیب جدی وارد می شود.

در این مقاله تلاش می شود تا در خصوص نحوه استفاده از درجه تعبیه شده در ماشین های لباسشویی، برای لباس های مختلف، توضیحات موثری ارائه گردد.

درجه حرارت برای شستشوی انواع البسه

دمای آب، همیشه هنگام شستشوی انواع الیاف فائزه اهمیت می باشد. بسته به نوع البسه به خصوص در ماشین لباسشویی، بی توجهی به این مهم می تواند، سبب از بین رفتن شکل و ساختار الیاف و بافت لباس گردد. در شستشوی باید به موضوعات مختلفی مانند: رنگ و نوع لباس دقت شود. در هر فصلی، نوع لباس متفاوت می باشد. بنابراین ساختار پارچه و الیاف لباس معمولاً شبیه هم است. فلذا برای شستشوی موثر و صرفه جویی در وقت و انرژی باید، دمای آب مناسب تر باشد؛ تا لباس ها بدون دردسر و به صورت صحیح و کارآمد شستشو شود.

حال با عنایت به موارد مذکور، تنها با اطلاع از دمای آب، می توان به حداکثر تمیزی در شستشوی دست یافت.
لباس های با الیاف ظریف، ساختار منعطف تری نسبت به لباس های پارچه ای دارند. بنابراین بهتر است، این نوع البسه در آب با دمای مناسب، به صورت جداگانه شستشو شود. باید توجه داشت که این مهم به روش شستشو ارتباط ندارد. بهترین شرایط برای شستشوی البسه، با الیاف شکننده و ظریف، شستشوی با دمای آب ۲۰ درجه می باشد. البته در برخی از مواقع که این لباس ها از کثیفی کمتری برخوردارند، شستشو با آب هم ممکن است جوابگو باشد.
دمای پایین تر از۴۰ درجه سانتی‌گراد، بهترین دما برای شستشویی البسه در ماشین لباس شویی می باشد. دمای پایین تر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد، بسته به نوع پوشش و کثیفی البسه، یا ترس از آسیب دیدن الیاف لباس، متغیر می باشد. نکته حائز اهمیت در انتخاب دمای مناسب آب، این است که انواع شوینده ها را می توان، در آب گرم یا سرد، استفاده کرد. اما اثربخشی آن ها به تناسب قدرت پاک کنندگی مواد شوینده، کم یا زیاد خواهد بود. باید در نظر گرفت، دمای آب ایده آل برای شستن لباس ها، در صورت استفاده مواد شوینده خوب ۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات استفاده از مایع لباسشویی | محل ریختن مایع لباسشویی در ماشین

درجه مناسب برای شستشویی لباس های زیر و البسه نوزاد

اگر لباس ها زیاد می باشند، دمای ماشین لباسشویی خود را روی ۶۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم نمایید. در صورتی که لباس ها خیلی کثیف هستند یا البسه کودک، نیازمند به ضدعفونی کامل می باشد، بهتر است دما را تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد افزایش دهید.

درجه حرارت آب در ماشین لباسشویی

درجه آب برای شستشوی لباسهای جین

به علت نوع بافت البسه جینی، امکان شستشوی آن با آب گرم میسر نمی باشد؛ چرا که به بافت لباس آسیب می رسد. فلذا باید دقت شود در شستشوی البسه جینی حتماً از آب ولرم یا سرد استفاده شود.

درجه آب برای شستشوی البسه بافتنی و پشمی

توصیه می شود به علت ضخامت لباس های بافتنی و پشمی، این نوع البسه، به آرامی با آب سرد و با دست شستشو شود؛ چرا که حرکات ماشین لباسشویی می تواند به فرم لباس آسیب جدی وارد نماید. در شستن این نوع البسه، توصیه می شود، از شامپو بچه استفاده نمایید و این نوع لباس ها را زیر آفتاب خشک نمایید.

درجه آب برای شستن لباس های چرمی

پیشنهاد می‌شود که در شستن البسه چرمی، از آب گرم استفاده نشود، حتی المقدور این نوع لباس ها را با دست بشویید؛ زیرا که آسیب به پارچه لباس و وسایل شستشو، از عوارض شستشوی این نوع لباس ها با ماشین لباسشویی و همچنین آب گرم می باشد. برای اینکه لباس های چرمی خود را در آب سرد خیس کنید، این کار را با یک پارچه تمیز انجام دهید.

درجه حرارت آب در ماشین لباسشویی

درجه آب برای شستن لباس های نخی

توجه کنید، در شستن لباس های نخی ظریف، به صورت طولانی، از آب گرم استفاده نمایید. حتی المقدور این نوع لباس ها را با آب سرد بشویید و به جهت شکنندگی الیاف این نوع لباس ها، از مواد شوینده قوی یا سفید کننده استفاده نمایید. البته، در مورد لباس های نخی با الیاف محکم تر، این مورد استثنا می باشد.

نکات مورد توجه برای شستن لباسها با درجه زیر ۴۰ درجه سانتی‌گراد

در شستشوی لباس های پشمی و ابریشمی، توصیه می شود که حتماً، دمای شستشو را روی برچسب لباس بررسی نمایید.
به جهت حفظ الیاف البسه رنگی، بهتر است، از حرارت پایین تر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد استفاده شود.
در نظر داشته باشید که داشتن مایع لباسشویی مناسب، در شرایط متفاوت، می تواند بسیار مفید و حائز اهمیت باشد.
دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد برای شستن البسه، ظریف مفید می باشد.
برای لباس های با الیاف قوی تر، دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد توصیه می گردد.
دمای مناسب برای شستشوی مخلوط های پنبه کتان ویسکوز آکرلیک استات پشم و پلی استر، دمای ۳۰ درجه می باشد. در زبان ساده تر، الیافی که به صورت روزانه استفاده می‌شوند، معمولاً در این دما بهتر شستشو خواهند شد.
برای از بین بردن لکه های روغنی روی پارچه، دمای ۶۰ درجه سانتی‌گراد استفاده شود. این دما برای شستن حوله و ملحفه، در ماشین لباسشویی نیز مناسب است.
یکی از دلایل استفاده از دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد، مصرف بیش از ۵۰ در صدی انرژی می باشد.

امروزه اکثر لباس ها، دارای برچسب شستشو می باشد و شما می توانید به کمک این برچسب ها، البسه خود را در نوع شستشو تفکیک نمایید. اگر به هر علتی به این برچسب ها دسترسی نداشتید و یا اصلاً لباس های شما دارای برچسب شستشو نبودند، توصیه می‌شود که در شستشوی لباسهای رنگی، ریسک نکرده و درجه آب ماشین لباسشویی را در پایین ترین حد دمایی قرار دهید؛ زیرا شستشوی لباسهای رنگی، با آب کمتر گرم شده، سبب ثابت ماندن رنگ الیاف شده و به لباسها آسیب کمتری وارد خواهد کرد.

یکی از مزیت های استفاده از آب سرد در ماشین لباسشویی، صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد؛ اما در بعضی از مواقع این چرخه شستشو، برای از بین بردن کثیفی ها، موثر نیست، و لذا در لباس هایی که با گرد و خاک کثیف شده اند، درجه دمای آب سرد را زیر ۲۰ درجه قرار دهید. برای شستشوی لباس ها با لکه های عمیق، چاره‌ای جز استفاده از دمای بیشتر آب وجود ندارد. در هر حال، توصیه می شود که، به جای پودر ماشین لباسشویی، از مواد شوینده مایع استفاده نمایید؛ تا فرآیند شستشو به خوبی پایان پذیرد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تعمیر لباسشویی دلمونتی Delmonti | خدمات تعمیر لباسشویی دلمونتی

مزیت استفاده از درجه درجه آب گرم در شستشوی:

  • حذف لکه ها
  • شستن بهتر با مواد شوینده
  • ضدعفونی میکروب ها و باکتری ها

مزیت استفاده از درجه دمای آب کمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد در شستشوی :

  • جلوگیری از آسیب به رنگ البسه
  • مناسب برای از بین بردن کثیفی لباس های خاکی و باقیمانده مواد شوینده روی لباس
  • مناسب برای البسه با الیاف شکننده و ظریف

ایراد های موجود در عدم گرم کردن آب در ماشین لباسشویی

خرابی المنت

در صورت گرم نشدن آب ماشین لباسشویی، اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار گیرد، المنت ماشین لباسشویی می باشد. برای بررسی المنت، به یک اهم متر نیاز است. با اهم متر، مقاومت المنت بررسی می شود. باید اهم متر، عدد بین ۲۰ تا ۵۰ را نشان دهد. اگر اهم متر، هیچ مقاومتی را نشان ندهد، بدون شک المنت دستگاه شما، خراب می باشد.

درجه حرارت آب در ماشین لباسشویی

خرابی ترموستات یا سنسور

اگر از سلامت المنت دستگاه خود مطمئن هستید، به سراغ ترموستات دستگاه خود بروید؛ زیرا وظیفه آن کنترل مدت زمان کار کردن المنت می باشد و اگر به هر دلیلی ترموستات به خوبی عمل نکند، المنت را از مدار خارج کرده و باعث می شود ارتباط بین آب و المنت قطع شود و آب لباسشویی، دیگر گرم نگردد. برای چک کردن ترموستات هم؛ می‌توانید از اهم متر استفاده نموده و در صورت اینکه، هیچ مقاومتی توسط اهم متر ثبت نشود، ترموستات، دستگاه شما خراب می باشد.

ایراد در تایمر و برد الکتریکی

پس از بررسی ترموستات و المنت و اطمینان از سلامت این دو قطعه، به سراغ تایمر دستگاه بروید. اگر تایمر ماشین لباسشویی، دچار ایرادی شود، المنت دستگاه کار نکرده و روشن نمی شود و در نتیجه آب گرمی نیز، نخواهید داشت.

اشکال در شلنگ ورودی آب

در صورت اشکال در شلنگ ورودی آب، روند ورود آب گرم به دیگ مختل خواهد شد. در انتهای شلنگ، یک فیلتر توری تعبیه گردیده، که جلوی ورود آشغال و سنگ را به محفظه لباسشویی می‌گیرد. اگر آشغال جلوی این فیلتر را بپوشاند، دیگر آب گرم وارد دیگ نخواهد شد. به علاوه اینکه خم شدگی، آسیب و پوسیدگی شلنگ هم، باید مورد بررسی قرار گیرد. بهتر است شیلنگ لباسشویی، از جنس پلاستیک مقاوم و با طول کمتر از یک و نیم متر انتخاب گردد. اگر به هر دلیلی آب ماشین لباسشویی، گرم نشد و از سلامت ترموستات تایمر و المنت مطمئن هستید به خرابی این قطعه از ماشین لباسشویی شک کنید.

درجه حرارت آب در ماشین لباسشویی

نتیجه گیری

خیلی از افراد روی درجه آب گرم ماشین لباسشویی حساس هستند و تصور می کنند هرچه آب گرمتر باشد، لباسها تمیزتر شسته می شود. اما این تصوری غلط است؛ چرا که بسیاری از پارچه ها و الیاف در دمای بالا، آسیب دیده و عمرشان کم می گردد. از طرف دیگر، برخی از لباس ها مثل لباس های: نخی، چرمی و ورزشی بهتر است، که با آب سرد شسته شوند؛ چون در این صورت بهتر و زودتر تمیز می گردند و هم بوی بد شان به طور کامل از بین خواهد رفت. و لذا این عقیده غلط را دور انداخته و همه لباس ها را با آب دمای بالا نشویید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

درجه آب گرم در ماشین لباسشویی | بهترین درجه برای شستشوی لباس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

درجه آب گرم در ماشین لباسشویی، درجه حرارت شستشوی انواع البسه مانند: البسه نوزاد، جین، پشمی، چرمی و...، ایرادات موجود در عدم گرم کردن آب در ماشین لباسشویی.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا