خدمات باغبانی

بهترین زمان برای سمپاشی کردن درختان میوه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

برای جمع کردن میوه‌ها در فصل مناسب، مراحل زیادی انجام می‌گیرد تا میوه به دست ما برسد. یکی از مراحل مهم برای اینکه از آفت‌ها جلوگیری شود، سمپاشی کردن درختان میوه است. برای اینکه از درختان میوه خوب نگهداری شود، باید به موقع کوددهی، آبیاری اصولی و سمپاشی درختان انجام بگیرد ولی لازم است که بدانید چه زمانی برای این کار مناسب است تا بتوانید درختان را از آفات دور نگه دارید. دقت کنید که اگر سمپاشی را در زمان مناسبی انجام ندهید و یا از سموم اشتباه استفاده کنید، نه تنها تأثیر مثبت ندارد بلکه به درختان آسیب وارد می‌کند.

معمولاً حشرات میوه‌های شیرین را خیلی دوست دارند و خوردن این میوه‌ها باعث آسیب رسیدن به درختان می‌شوند، پس باید آفات را کنترل کرده تا بتوانید کمک زیادی به پربارتر شدن و میوه‌دهی بیشتر درختان کرده باشید. در این مقاله از ای بک می‌خواهیم شما را با زمان مناسب برای سمپاشی کردن درختان میوه آشنا کنیم.

چرا سمپاشی برای درختان لازم است؟

مسلماً هیچکس دوست ندارد که میوه‌های خوشمزه باغ خود را با حشره‌ها و آفات شریک شود، ولی متأسفانه باید بگوییم که برای خلاص شدن از شر حشرات و آفات موذی بهترین راه سمپاشی کردن درختان میوه است. باید بدانید که زمان سمپاشی کردن درختان با هم فرق می‌کند، مثلاً زمان سمپاشی برای درخت سیب با درخت آلو کاملاً متفاوت است. اگر شما بدانید که چه زمانی باید سمپاشی درخت میوه را انجام دهید، می‌توانید از ابتلای درخت به آفات جلوگیری کنید.

سمپاشی بعد از هرس کردن

حشرات و آفات می‌توانند درختان میوه سالم را از بین برده و خسارات زیادی وارد کنند. برای اینکه شما بتوانید این آفات و حشرات را از درختان میوه دور کنید، باید چهارچوبی درست کنید تا هوا و نور میان برگ‌ها و شاخه‌ها نفوذ کند.

برای مبارزه با آفات درختان میوه، باید شاخه‌هایی را که از وارد شدن نور به پایین و داخل درخت جلوگیری می‌کنند، قطع کنید. نور خورشید هم باعث می‌شود گیاه رشد خوبی داشته باشد و هم از ایجاد آفات جلوگیری می‌کند. بهتر است بعد از اینکه کار هرس کردن را انجام دادید، ‌برگ ها و شاخه‌هایی را که در پای گیاه ریخته، جمع کنید زیرا جمع شدن برگ‌ها و شاخه‌ها باعث حفظ رطوبت شده و محیط مناسبی برای رشد قارچ‌ها خواهد بود.

حتما بخوانید:   زمان هرس گیاهان آپارتمانی | اصول هرس گیاهان آپارتمانی

دقت داشته باشید که هیچگاه برگ‌ها و شاخه‌هایی را که آفت زده‌اند در پای درخت نریزید زیرا باعث می‌شود این آفات رشد کرده و تکثیر شوند پس باید آنها را در مکانی به دور از باغ خود بسوزانید.

بعد از اینکه درخت را هرس کردید، محلولی از آب ولرم و سم درست کنید و آن را به درخت بپاشید. در هنگام سمپاشی درخت میوه، باید سم را به وسیله مخزن سمپاشی دستی و یا موتوری، به درختان بدهید. برای باغ‌های بزرگ از سمپاش موتوری و برای باغچه‌های کوچک از سمپاش دستی استفاده می‌شود. به این نکته مهم توجه کنید که برای از بین بردن آفات به جز برگ و ساقه، حتماً تنه درخت را هم سم بزنید.

سمپاشی کردن درختان

محیطی مناسب برای درخت ایجاد کنید.

بعضی از گیاهان احتیاج به نور مستقیم آفتاب دارند تا دچار آفت نشوند. البته عکس این موضوع هم صدق می‌کند و بعضی از گیاهان سایه دوست بوده و نباید در زیر نور مستقیم خورشید قرار داشته باشند زیرا ضعیف شده و ممکن است آفت بزنند. البته نباید مداوم محیط گیاه را عوض کنید زیرا گیاه به استرس دچار خواهد شد، در این صورت مقاومت آن کم شده و حشرات مضر به آن حمله می‌کنند.

زمان مناسب برای سمپاشی درختان و گیاهان

کارشناسان می‌گویند که مناسب ترین زمان برای کنترل آفات و شپشک ها زمستان است و برای سم حاشیه درختان میوه، بهترین زمان ماه‌های بهمن و اسفند است که درختان هنوز جوانه نزده‌اند. زمان مناسب سمپاشی زمستانه بعد از وقتی است که سرمای شدید سپری شده و جوانه‌ها متورم می‌شوند.

در ادامه می‌خواهیم بیشتر در مورد سمپاشی زمستانه صحبت کنیم. برای اینکه با زمان مناسب سمپاشی درخت میوه آشنا شوید به زمان مناسب سمپاشی  بعضی از درختان و بهترین سم برای آنها اشاره می‌کنیم.

۱- بهترین زمان برای سمپاشی درخت به

درخت به معمولاً به آفات زیادی دچار می‌شود مانند کپک پودری، لکه برگ و زخم برگ. بهترین زمان برای سمپاشی درخت به در مقابل آفات نام برده شده، اول بهار است و بهترین سم هم برای این درختان، قارچ کش معدنی مثل گوگرد و مس می‌باشد.

حتما بخوانید:   چرا باید گل‌های طبیعی را از کاسه میوه دور نگه داریم؟

۲- بهترین زمان برای سمپاشی درخت سیب

درخت سیب آفات زیادی دارد که برای مبارزه کردن با آنها، زمان‌های مختلفی به وسیله کارشناسان تعیین شده است. زمان مناسبی که شما می‌توانید برای جلوگیری از لکه سیاه سیب آن را سمپاشی کنید، اوایل فروردین است. اگر کنه قرمز در درخت مشاهده کردید باید اوایل تابستان آن را سمپاشی کنید. مناسب‌ترین سم برای درختان میوه مانند درخت سیب ترکیبات روغن ولک دیموترایت، اتیون و آدمیرال می‌باشد.

۳- زمان مناسب برای سمپاشی درختان تبریزی

درخت صنوبر یا درخت تبریزی احتمال دارد با حمله شته‌ها روبرو شود. برای اینکه با این آفت مبارزه کنید باید از سم شته کش استفاده کنید. بهترین زمان هم برای سمپاشی این درختان، اوایل تابستان می‌باشد.

سمپاشی کردن درختان میوه در فصل زمستان

سمپاشی‌های زمستانه باید در هنگام خواب درختان یعنی اواسط بهمن انجام بگیرد. برای سمپاشی درخت میوه در زمستان باید حتماً از سم‌های زمستانه برای این منظور استفاده کنید. سم‌های زمستانه را با روغن‌های مخصوصی مثل روغن ولک مخلوط می‌کنند تا تأثیر بیشتری در روی درخت داشته باشد. سم های زمستان برای نابودی حشرات مکنده و جونده که در زیر پوست درخت هستند، انجام می‌گیرد.

مثلاً درخت سیب ممکن است میزبان شته‌ای به نام شته سیب باشد که به رنگ زرد هستند و پاهای سبز تیره‌ای هم دارند. مناسب‌ترین زمان برای اینکه این شته‌ها را سمپاشی کنید زمستان است. برای سمپاشی درختان سیب در فصل زمستان باید توجه داشته باشید که شرایط جوی کاملاً مساعد باشد وگرنه ممکن است بیشتر سم‌ها به دلیل برف و باران از بین برود.

زمان مناسب برای سمپاشی قارچ کش

از سم قارچ کش برای درمان و جلوگیری از بیماری‌های قارچی درخت استفاده می‌کنند. اگر درخت و یا گیاهی به قارچ مبتلا شود، استفاده از این سم ضروری است. ولی بهترین و مناسب ترین زمان برای استفاده از این سم، زمان خنک‌های روز می‌باشد یعنی حوالی غروب یا اوایل صبح، به علت اینکه در این زمان روزنه برگ گیاه باز است و سمپاشی در این زمان نتیجه بهتری دارد. به یاد داشته باشید که در هنگام ورزش باد یا هوای بارانی، از این سم استفاده نکنید.

نکات مهمی که در هنگام سمپاشی درختان باید رعایت کنید

اگر شما در باغچه درخت میوه داشته و یا شغل باغبانی دارید، باید در هنگام سمپاشی درختان میوه به موارد زیر توجه کنید:

  • برای سمپاشی درختان میوه بهترین زمان ۱ تا ۲ هفته قبل از این است که درختان جوانه بزنند‌
  • توصیه می‌کنیم قبل از اینکه درختان میوه را سمپاشی کنید، آنها را آب بدهید.
  • در هنگام سمپاشی درختان بهتر است از موتور سمپاشی برای این منظور استفاده کنید.
  • سمپاشی باید به اندازه‌ای انجام بگیرد که سم ها از روی برگ و شاخه‌ها چکه کند. در هنگام سمپاشی تنه درختان را فراموش نکنید.
  • قسمت‌های داخلی درخت می‌تواند منبع اصلی آفات و آلودگی‌ها باشد، این قسمت‌ها را با دقت و به شکل خاص سمپاشی کنید.
  • در صورتی که دمای هوا بیشتر از ۳۵ درجه بود، بهتر است سمپاشی را انجام نداده و به روز دیگری آن را موکول کنید.
  • در سمپاشی زمستانه، مناسب‌ترین زمان بعد از هرس کردن درختان است.
حتما بخوانید:   دلایل ریزش برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

برای اینکه سم تأثیر مثبتی در روی آفات داشته باشد، باید برای سمپاشی زمان مناسبی را انتخاب کنید. سمپاشی درخت میوه باید حتماً در شرایط مناسب و زمان دقیق انجام بگیرد. هیچگاه در روزهای طوفانی و بارانی سمپاشی را انجام ندهید. مناسب‌ترین زمان برای انجام سمپاشی بعد از باران و در هنگام آرام شدن هوا است. برای اینکه بتوانید آفت‌ها و شپشک‌های برگ درختان را کنترل کنید، باید قبل از اینکه درختان جوانه بزنند یعنی در ماه بهمن و اسفند این کار انجام بگیرد. به طور کلی می‌توان گفت سمپاشی باید بعد از گذشت خطر سرمای شدید در زمستان و قبل از اینکه جوانه‌های درخت رشد کنند، انجام شود.

سمپاشی کردن درختان

سخن پایانی

وقتی شما درختی را می‌کارید مسلماً انتظار دارید که با نگهداری و مراقبت از آن، درخت بار میوه خوشمزه‌ای به شما بدهد، ولی گاهی حشرات می‌توانند میوه‌های شیرین را خورده و آنها را نابود کنند و باعث آسیب دیدن میوه‌ها شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از این بیماری و آفات گیاهان، باید آنها را سمپاشی کنید. بیشتر کشاورزان به دنبال راهی هستند تا درختان خود را از هجوم این آفات در امان نگه دارند. یکی از راه‌های جلوگیری از بیماری و آفت گیاه، سمپاشی قبل از شیوع این آفات است. در این مقاله از ای بک شما را با بهترین زمان برای سمپاشی کردن درختان میوه و همچنین سم مناسب برای درختان آشنا کردیم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید بوده باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بهترین زمان برای سمپاشی کردن درختان میوه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا سمپاشی برای درختان لازم است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x