تعمیرات لباسشویی

علت داغ شدن آب لباسشویی | بررسی 3 عامل مهم داغ شدن آب لباسشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

داغ شدن آب لباسشویی می تواند باعث چروک شدن و آسیب دیدن البسه ها، کاهش کارایی و عملکرد دستگاه و افزایش مصرف انرژی شود. بنابراین، شناخت علت داغ شدن آب ماشین لباسشویی و راه های رفع آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله، به برخی از علت داغ شدن آب لباسشویی بپردازیم.

علت داغ شدن آب لباسشویی

برخی از دلایل رایج داغ شدن آب ماشین لباسشویی عبارتند از:

تنظیم نبودن درجه دمای آب

اگر دمای آب را بر روی یک سطح ثابت تنظیم کنید و نتوانید آن را تغییر دهید، ممکن است آب بیش از حد داغ شود و لباس ها را آسیب ببینند.

برای جلوگیری از این مشکل، باید دمای آب را متناسب با نوع و جنس البسه ها تنظیم کنید. همچنین، باید دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

خرابی و معیوب شدن ترموستات

ترموستات قطعه ای است که وظیفه کنترل و تنظیم دمای آب را بر عهده دارد. اگر این قطعه خراب شود، ممکن است دمای آب را به درستی اندازه نگیرد و آب را بیش از حد گرم کند.

برای رفع این مشکل، باید ترموستات را تعمیر یا تعویض کنید. این کار نیازمند مهارت و تخصص است و بهتر است توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود.

معیوب شدن هیتر المنت دستگاه

هیتر المنت قطعه ای است که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد. اگر این قطعه معیوب شود، ممکن است آب را بیش از حد گرم کند و یا اصلا گرم نکند. برای رفع این مشکل، باید هیتر المنت را بررسی و در صورت نیاز، آن را تعمیر یا تعویض کنید.

علت داغ شدن آب لباسشویی چیست

چرا داغ شدن آب ماشین لباسشویی مهم است؟

داغ شدن آب ماشین لباسشویی مهم است چون می تواند باعث چروک شدن و آسیب دیدن البسه ها، کاهش کارایی و عملکرد دستگاه و افزایش مصرف انرژی شود. برخی از عواقب داغ بودن آب لباسشویی عبارتند از:

تغییر شکل و بافت لباس ها

برخی از البسه ها مانند پنبه، پشم، نخ و ابریشم نیاز به آب سرد یا ولرم دارند تا شکل و رنگ خود را حفظ کنند. اگر این البسه ها را با آب داغ بشویید، ممکن است بافت یا رنگ آنها تغییر کند.

گرفتگی لوله ها

آب داغ می تواند باعث ایجاد رسوب و گرفتگی در لوله ها و قطعات دستگاه شود و عملکرد آن را کاهش دهد. این مشکل می تواند منجر به نشت آب، صدای زیاد، خرابی دستگاه و یا ایجاد بوی بد در لباس ها شود.

افزایش مصرف انرژی

آب داغ مصرف بیشتر انرژی را می طلبد و در نتیجه هزینه برق شما را افزایش می دهد. استفاده از آب داغ برای شستن لباس ها می تواند تا ۹۰ درصد از مصرف انرژی دستگاه را تشکیل دهد. بنابراین، اگر از آب سرد یا ولرم برای شستن لباس ها استفاده کنید، می توانید هزینه برق خود را کاهش دهید و همچنین به محیط زیست کمک کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با پد ضد لرزش دستگاه ماشین لباسشویی و روش استفاده

علائم داغ بودن آب ماشین لباسشویی

برخی از علائمی که نشان می دهد آب لباسشویی بیش از حد داغ می باشد، عبارتند از:

  • گرم شدن دیواره ها و جداره های ماشین لباسشویی
  • آمدن بخار از پشت ماشین لباسشویی
  • گرم شدن شیشه مربوط به درب دستگاه
  • داغ بودن بیش از اندازه لباس ها پس از شستشو
  • چروک شدن بیش از اندازه لباس ها پس از شستشو

این علائم ممکن است نشان دهنده خرابی یا معیوب شدن ترموستات یا هیتر المنت دستگاه یا تنظیم نبودن درجه دمای آب باشند. برای رفع این مشکلات، باید قطعات معیوب را تعمیر یا تعویض کنید یا دمای آب را متناسب با نوع و جنس البسه ها تنظیم کنید. برای انجام این کارها، از کمک یک تکنسین ماهر و مجرب استفاده کنید.

جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آب لباسشویی

برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آب ماشین لباسشویی، شما می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

تنظیم کردن دمای آب

دمای آب را متناسب با نوع و جنس البسه های خود تنظیم کنید. برخی از البسه ها نیاز به آب سرد یا ولرم دارند تا شکل و رنگ خود را حفظ کنند.

برای اطلاع از دمای مناسب برای هر نوع البسه، می توانید به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی یا برچسب های البسه ها مراجعه کنید.

بررسی کردن ترموستات ماشین لباسشویی

ترموستات ماشین لباسشویی را بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید. همانطور که می دانید ترموستات قطعه ای است که تنظیم دمای آب را کنترل می کند.

در صورتی که این قطعه خراب شود، ممکن است دمای آب را به درستی اندازه نگیرد و آب را بیش از حد گرم کند. برای رفع این مشکل، باید ترموستات را تعمیر یا تعویض کنید.

بررسی هیتر المنت

هیتر المنت در لباسشویی قطعه ای است که مسئول گرم کردن آب می باشد. چنانچه این قطعه دچار ایراد شود، ممکن است آب را بیش از حد گرم کند و یا اصلا گرم نکند.

برای برطرف کردن این مشکل، هیتر المنت ماشین لباسشویی را با کمک فرد کاربلد، بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض کنید.

رایج ترین علت داغ شدن آب لباسشویی

عوامل خرابی ترموستات یا هیتر المنت ماشین لباسشویی

عواملی که می توانند ترموستات یا هیتر المنت ماشین لباسشویی را خراب کنند به شرح زیر می باشند:

  • نوسان برق که باعث ایجاد ولتاژ زیاد و جریان برق همراه می شود و به این قطعات آسیب می زند.
  • شکسته شدن یا آسیب دیدن ترموستات یا هیتر المنت که باعث می شود دمای آب را به درستی کنترل نکنند یا اصلا گرم نکنند.
  • نشتی آب در قسمت روی ترموستات یا هیتر المنت که می تواند باعث ایجاد کوتاه برق یا خوردگی در این قطعات شود.
  • فرسوده شدن یا رسوب گرفتن ترموستات یا هیتر المنت که می تواند موجب کاهش کارایی یا افزایش مصرف انرژی شود.
  • استفاده نادرست یا بیش از حد از ماشین لباسشویی که می تواند باعث افزایش فشار یا دما بر روی این قطعات شود.

چه نوع البسه هایی را نباید با آب داغ بشویید؟

بعض از البسه ها به داغ بودن آب حساس هستند و شستن آنها با  آب داغ باعث تغییر رنگ یا از بین رفتن بافت آنها می شود. به طور کلی، برخی از البسه هایی که نباید با آب داغ بشویید عبارتند از:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آشنایی با برنامه شستشوی ماشین لباسشویی سامسونگ

لباسهای پشمی

آب داغ می تواند باعث انقباض، پرزدار شدن، تغییر رنگ و آسیب به الیاف پشمی شود. برای شستشوی البسه های پشمی، بهتر است از آب سرد یا ولرم و شوینده های مخصوص پشم استفاده کنید.

لباسهای نخی

شستشوی البسه های نخی با آب داغ می تواند باعث ریزش رنگ، چروک شدن، انقباض و آسیب به الیاف نخی شود. برای شستشوی البسه های نخی، بهتر است از آب سرد یا ولرم و شوینده های ملایم استفاده کنید.

لباسهای جین

آب داغ می تواند باعث ریزش رنگ، انقباض، تغییر شکل و آسیب به بافت جین شود. برای شستشوی البسه های جین، توصیه می شود که از آب سرد یا ولرم و شوینده های مخصوص جین استفاده کنید.

لباسهای رنگی

داغ بودن آب می تواند باعث ریزش رنگ، تیره شدن، پریدگی و آسیب به البسه های رنگی شود. برای شستشوی البسه های رنگی، بهتر است از آب سرد و شوینده های مخصوص لباس رنگی استفاده کنید.

اندازه گیری دمای آب لباسشویی

برای اندازه گیری دمای آب لباسشویی سه روش وجود دارد که در ادامه به بررسی این سه روش می پردازیم:

اندازه گیری با ترمومتر دیجیتال یا آنالوگ

برای اندازه گیری دمای آب ماشین لباسشویی، می توانید از یک ترمومتر دیجیتال یا آنالوگ استفاده کنید. برای این کار، باید ترمومتر را در آب وارد شده به ماشین قرار دهید و دمای آن را بخوانید.

اگر ترمومتر دیجیتال دارید، می توانید دمای آب را به صورت عددی ببینید. اما اگر ترمومتر آنالوگ دارید، می توانید دمای آب را با توجه به حرکت ستون جیوه یا الکل در ترمومتر ببینید.

اندازه گیری با دستگاه اندازه گیری

برای بررسی دمای آب ماشین لباسشویی، می توانید از یک دستگاه اندازه گیری دمای آب استفاده کنید. این دستگاه یک سنسور دارد که دمای آب را اندازه گیری می کند و آن را روی یک صفحه نمایش نشان می دهد.

برای این کار، باید سنسور دستگاه را در آب وارد شده به ماشین قرار دهید و دمای آب را روی صفحه نمایش ببینید.

اندازه گیری با اپلیکیشن گوشی

برای اندازه گیری دمای آب ماشین لباسشویی، می توانید از یک برنامه یا اپلیکیشن موبایل استفاده کنید. این برنامه یا اپلیکیشن با استفاده از دوربین گوشی شما دمای آب را اندازه گیری می کند و آن را روی صفحه گوشی نشان می دهد.

برای اندازه گیری دمای آب لباسشویی با گوشی، باید دوربین گوشی را به سمت آب وارد شده به ماشین گرفته و دمای آب را روی صفحه گوشی ببینید.

بررسی علت داغ شدن آب لباسشویی

جمع بندی

در این مقاله از آی بک امداد، علت داغ شدن آب لباسشویی را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و جالب بوده باشد و بتوانید از آن در مورد علت داغ شدن آب لباسشویی استفاده کنید.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

علت داغ شدن آب لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی علت داغ شدن آب لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا