تعمیرات لپ تاپ

علت کند شدن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

کند شدن و افت سرعت لپ تاپ و کامپیوتر می تواند یکی از مشکلات ناراحت کننده و البته رایج در این سیستم ها باشد. چنانچه روزانه با کامپیوتر یا لپ تاپ کار می کنید بدون شک با کندی سرعت این دستگاه ها مواجه شده اید. کند شدن عملکرد کامپیوتر و لپ تاپ می تواند به علل سخت افزاری و نرم افزاری باشد. البته در بیشتر مواقع می‌توانید با انجام چند راهکار ساده و کلی این مشکل را رفع نمایید.

آلودگی قطعات لپ تاپ و خاک گرفتگی آنها

یکی از مواردی که باعث می شود عملکرد لپ تاپ یا کامپیوتر کند شود خاک گرفتن قطعات سیستم می باشد. چنانچه مدت زمان زیادی است که از این سیستم ها استفاده می کنید و اقدامی برای سرویس آن نکرده‌اید با بروز صدای بلند در فن و همچنین عملکرد کند دستگاه مواجه خواهید شد. جهت رفع این مشکل لازم است از یک دستگاه مکنده و یا دمنده استفاده کنید و گرد و غبار را از روی سیستم پاک نمایید. اگر این دستگاه را در خانه خود ندارید می توانید از کارشناسان ایبک امداد کمک بخواهید.

عدم تهویه مناسب سیستم

یکی دیگر از عوامل افت سرعت لپ تاپ و کامپیوتر عدم تهویه مناسب می باشد. چنانچه گرد و غبار زیادی بر روی قطعات دستگاه انباشته شود فن نمی تواند به صورت درست قطعات کامپیوتر را خنک کند در نهایت قطعات سخت افزاری کامپیوتر داغ شده و سیستم هنگ می کند.علت کند شدن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟ جهت رفع این مشکل باید به بررسی فن کامپیوتر یا لپ تاپ بپردازید و اگر لازم بود آن را تعویض کنید. برخی از کاربران جهت خنک کردن بیشتر کیس کامپیوتر از فن اضافی هم استفاده می کنند.

پر بودن فضای هارد کامپیوتر

پر بودن فضای حافظه کامپیوتر می تواند باعث افت سرعت و کند شدن سیستم شود. در این شرایط باید فضای دسکتاپ و درایو ویندوز سیستم خود را بررسی نموده و سعی کنید فضایی آزاد برای درایو ویندوز خود قرار دهید زیرا پردازش سیستم عامل در این فضا انجام می شود. بنابراین سعی کنید که همیشه این بخش دارای فضای خالی باشد. علاوه بر آن آیکون های موجود در دسکتاپ خود را هم مرتب نمایید.

حتما بخوانید:   بررسی و رفع مشکلات سی پی یو CPU کامپیوتر و لپ تاپ

نصب نرم افزارهای بلا استفاده و اضافه

برخی از کاربران تعداد زیادی نرم افزارهای بلا استفاده و اضافه روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود نگه می دارند. چنانچه شما هم از این دسته از افراد هستید و عادت دارید که نرم افزار اضافه روی لپ تاپ خود نصب کنید ممکن است که با مشکل کند شدن سیستم خود مواجه شوید. برای آنکه مشکل را رفع کنید باید نرم افزارهای اضافه و بلا استفاده را از سیستم حذف نمایید. به عنوان مثال وجود یک پلیر در لپ تاپ یا کامپیوتر کافی می باشد و دیگر نیازی نیست که چند پلیر دیگر را نیز نصب کنید.

اجرای همزمان برنامه های مختلف

یکی دیگر از مواردی که باعث افت سرعت عملکرد کامپیوتر و لپ تاپ می شود اجرای همزمان برنامه های مختلف می باشد. خیلی از کاربران عادت دارند که همزمان چند برنامه را با هم باز کرده و کار کنند. این موضوع می‌تواند باعث درگیر کردن پردازنده کامپیوتر شده و سرعت سیستم را پایین می آورد. بهترین راهکار جهت رفع این مشکل بستن برنامه هایی است که نیازی به آنها ندارید. بهتر است تک تک برنامه ها را باز کنید و پس از پایان کار پنجره ها را ببندید.

اجرای برنامه ها بعد از راه اندازی کردن سیستم

خیلی از تولید کنندگان نرم افزارها تمایل دارند جهت دسترسی آسانتر کاربر به برنامه ها بعد از راه اندازی ویندوز به صورت خودکار برنامه باز شود. اجرا کردن برنامه بعد از راه اندازی ویندوز شاید موجب راحت شدن کار شما شود ولی به علت اشغال حافظه موقت در سیستم باعث عملکرد کند لپ تاپ و همچنین کامپیوتر خواهد شد. علت کند شدن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟جهت رفع مشکل لازم است هنگام نصب برنامه در سیستم تنظیمات مربوط به باز شدن اتوماتیک آن را غیر فعال نمایید.

عدم ریبوت کردن لپ تاپ و کامپیوتر به مدت طولانی

برخی از کارگران هفته ها و یا حتی ماه ها کامپیوتر و لپ تاپ خود را خاموش نمی کنند تا بتوانند هر زمانی که به آن نیاز پیدا کردند به راحتی در دسترسشان باشد و از آن استفاده نمایند. باید بدانید که این کار می‌تواند موجب آسیب رسیدن به کامپیوتر و لپ تاپ شود. برای جلوگیری از از بروز این مشکل بهتر است سیستم خود را پس از پایان کار روزانه حتما خاموش کنید تا کامپیوتر و یا لپ تاپ به صورت کامل ریبوت گردد.

حتما بخوانید:   مشکلات رایج نرم افزاری لپ تاپ شیائومی | عیب یابی لپ تاپ شیائومی

ویروسی شدن و یا وجود بدافزار در کامپیوتر و لپ تاپ

از نصب آنتی ویروس قوی در کامپیوتر خود غافل نشوید. همچنین به صورت دوره ای باید فضای هارد سیستم خود را با یک آنتی ویروس اسکن نمایید تا از ورود برنامه مخرب به ویندوز جلوگیری شود. علاوه بر آن هنگام اتصال حافظه جانبی و یا تلفن همراه به لپ تاپ یا کامپیوتر لازم است که آنها را اسکن نمایید تا اگر ویروسی هستند به سیستم شما آسیبی وارد نشود. یکی دیگر از راهکارهای موثر جهت جلوگیری از ورود ویروس و بد افزار به کامپیوتر بررسی دوره ای نرم افزار هایی است که در سیستم نصب کرده اید. اگر برنامه غیر قابل استفاده و یا مشکوکی در لپ تاپ شما وجود دارد آن را حذف کنید.

دیفراگ نبودن درایورها

هنگامی که فایلی را بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر خود بارگذاری می کنید آنها در بخش هایی به نام کلاستر ذخیره خواهند شد. اگر کلاسترها فضای لازم جهت فایل بارگذاری شده را نداشته باشند آن را به کلاستر دیگری می فرستند. همین کار باعث پراکنده شدن داده ها بر روی فضای هارد خواهد شد. چنانچه این کار دائماً تکرار شود سرعت لپ تاپ و کامپیوتر کاهش پیدا می کند. به گفته کارشناسان دیفراگ کردن باید فقط بر روی هارد درایو صورت گیرد و این کار روی SSD ها نمی تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. جهت انجام این کار نرم افزارها و ابزارهای مختلفی موجود می باشد که شما می توانید جهت دیفراگ کردن درایور از آنها کمک بگیرید.

اجرای پس زمینه و آیکن متحرک

یکی دیگر از علل کند شدن کامپیوتر و لپ تاپ اجرای پس زمینه و یا آیکن متحرک می باشد. ممکن است انجام این کار باعث زیباتر شدن صفحه نمایش سیستم شما شود اما می‌تواند سرعت عملکرد آن را تا حدود زیادی کاهش دهد. بنابراین بهتر است از تصاویر ثابت در پس زمینه استفاده کنید تا با این مشکل روبرو نشوید. مطابق با مراحل زیر می توانید اقدام به غیر فعال کردن تصاویر متحرک در کامپیوتر خود کنید.

  • Start
  •  View advanced system settings
  • Performance
  • Setting
  • Adjust for best performance
  • Ok

پاک نکردن کردن حافظه موقت در سیستم

از دیگر علل کند بودن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر می توان به پاک نکردن حافظه موقت آن اشاره کرد. معمولاً این فایل ها در بخش کش ویندوز کامپیوتر قرار دارند و به صورت خودکار پاک می گردند. در نتیجه جهت پاک کردن آن لازم است به صورت دستی اقدام شود. برای انجام این کار هم نرم افزارها و روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به انتخاب یکی از آنها پرداخته و آن را اجرا کنید.

حتما بخوانید:   بررسی برخی مشکلات سرفیس مایکروسافت و راه کار رفع آن ها

کم بودن ظرفیت حافظه RAM رم

سیستم عامل جهت انجام پردازش‌های ها به حافظه رم نیاز دارد. ظرفیت محدود رم و کم بودن فضای آن در سیستم می تواند عاملی برای عملکرد کند کامپیوتر و لپ تاپ باشد. چنانچه ظرفیت رم در کامپیوتر یا لپ تاپ شما پایین است می توانید اقدام به ارتقاء کامپیوتر خود کنید. اگر به هر علتی این امکان برای شما وجود ندارد که کامپیوتر خود را ارتقا دهید بهتر است به صورت همزمان چند برنامه مختلف را با هم اجرا نکنید.

آپدیت نبودن ویندوز

آپدیت نبودن و قدیمی بودن ویندوز یکی از دلایل اصلی کند کار کردن کامپیوتر و لپ تاپ می باشد. بهتر است روی سیستم خود جدیدترین نسخه ویندوز را نصب کنید تا عملکرد آن کند نشود.علت کند شدن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟ چنانچه از آپدیت بودن و به روز بودن سیستم خود مطمئن می باشید می‌توانید به قسمت تنظیمات رفته و بررسی کنید که آیا نسخه به روزتر ویندوز برای نصب کردن وجود دارد یا خیر؟ همچنین می توانید آپدیت اتوماتیک ویندوز را در لپ تاپ و کامپیوتر خود فعال کنید تا اگر آپدیت جدیدی برای آن آمد دستگاه به صورت خودکار ویندوز را آپدیت کند.

سخن پایانی

افت سرعت عملکرد کامپیوتر و یا لپ تاپ معمولاً به علت مشکلات نرم افزاری می باشد. در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم عواملی که باعث کم شدن سرعت در سیستم کامپیوتر و لپ تاپ می شود را به صورت کامل برای شما توضیح دهیم. اگر با راهکارهایی که در بالا عنوان کردیم مشکل سیستم شما رفع نشد می توانید از تکنسین ها و کارشناسان ایبک امداد که در زمینه سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر بسیار ماهر می‌باشند کمک بگیرید. امیدواریم که با مطالعه این مقاله در زمینه کامپیوتر بتوانید مشکلات مربوط به آن را رفع نمایید.

31

علت کند شدن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت کند شدن عملکرد لپ تاپ و کامپیوتر چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x