تعمیرات لباسشویی

علت خرابی شیر برقی لباسشویی | تعمیر و تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

روش تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی در محل

برای تعمیر شیر برقی لباسشویی باید به برند و علت ایجاد خرابی توجه کنید. شیر برقی قطعه ای در لباسشویی است که با عملکرد خود باعث شستشوی بهتر و کارکرد صحیح ماشین لباسشویی خواهد شد.

تعمیر شیر برقی لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از لوازم پرکاربرد منازل محسوب می شود که از قطعات مختلفی تشکیل شده است. با عملکرد درست هر کدام از قطعات، دستگاه به درستی فعالیت خود را انجام می دهد. با خراب شدن و ایجاد مشکل در قسمتی از دستگاه عملکرد آن با مشکل روبه رو می شود.

یکی از قطعات تاثیرگذار و مهم در ماشین لباسشویی شیر برقی است که وظیفه کنترل جریان آب را برعهده دارد. این قطعه کاربردی در برخی مواقع ممکن است دچار اختلالاتی شود که باید سریعا تعمیر گردد. البته ناگفته نماند تعمیر این قطعه به دانش و تخصص بالایی نیاز دارد.

چنانچه دانش کافی جهت تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی را دارید، سعی کنید ابتدا از چگونگی کارکرد و نحوه نصب آن اطلاعات دقیقی کسب نمایید تا بدون هیچ نگرانی شیر برقی موجود در ماشین لباسشویی را تعویض و یا تعمیر گردانید.

در صورتی که این قطعه عملکرد درست خود را انجام ندهد کل سیستم دستگاه با مشکل روبه رو می شود.

شیر برقی ماشین لباسشویی چیست؟

شیر برقی ماشین لباسشویی وظیفه کنترل، قطع و وصل جریان آب ورودی به ماشین لباسشویی را بر عهده دارد. برای انجام این کار، جریان برق وارد ماشین لباسشویی شده و بعد از رسیدن برق به قسمت سیم پیچ شیر برقی، حالا آب وارد ماشین لباسشویی می شود.

عملکرد درست این قطعه در ماشین لباسشویی نقش ویژه ای دارد به همین جهت باید از سلامت کافی برخوردار باشد. بعد از اینکه آب وارد لباسشویی شد، شیر برقی تا حد نیاز و مجاز اجازه ورود آب را می دهد و بعد از این هیدروستات با شیر برقی سبب قطع شدن جریان آب می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای نصب و راه اندازی لباسشویی وستل Vestel

به صورت کلی دستور لازم برای قطع و وصل شدن آب لباسشویی توسط شیر برقی صورت می گیرد. بنابراین باید نسبت به سلامت این‌ قطعه مطمئن باشید.

شیر برقی موجود در ماشین لباسشویی از قطعات مختلفی همچون فنر، مجرای خروجی آب، بوبین، محفظه فشار، لاستیک دیافراگم، سیم پیچ، فیلتر خروجی آب و … برخوردار است.

انواع شیر برقی ماشین لباسشویی

قبل از اینکه به بررسی تعمیر شیر برقی لباسشویی بپردازیم، لازم است ابتدا با توجه به نوع و مدل دستگاه انواع مختلفی آن را که به صورت کلی به تک بوبین و چهار بوبین تقسیم می شود، شناسایی کنید. معمولا ماشین لباسشویی در برندهای مختلفی در بازار وجود دارد. بر این اساس طبق برند محصول شیر برقی مخصوصی بر روی آن نصب می شود.

ماشین های لباسشویی امروزی دارای شیر برقی تک بوبین هستند. ماشین های لباسشویی قدیمی دارای شیر برقی سرد و گرم بوده اند، که امروزه شیر برقی گرم از روی سیستم حذف شده و تنها شیر برقی سرد بر روی دستگاه نصب است.

معمولا در ماشین لباسشویی قدیمی، آب ورودی از طریق شیر برقی سرد وارد دستگاه و سپس توسط هیتر گرم، تا آب گرم موردنیاز برای شستن لباس درون دستگاه فراهم شود. البته این طراحی برای ماشین های لباسشویی قديمی بوده و امروزه خبری از شیر برقی جداگانه برای ورود آب گرم در دستگاه نیست.

 به دلیل عدم وجود شیر برقی گرم ممکن است آب در مسیر شیر برقی سرد دچار یخ زدگی شود و حالت انبساط پیدا کند. زمانی که آب در مسیر یخ بزند، سبب نشتی در شیر برقی سرد خواهد شد.

تعمیر شیر برقی لباسشویی

علت خراب شدن شیر برقی لباسشویی

شیر برقی یکی از قطعات موجود در ماشین لباسشویی است که عملکرد درست آن در کارکرد صحیح دستگاه نقش به سزایی دارد. البته این قطعه به دلایل مختلفی ممکن است دچار ایراد گردد که برای برطرف کردن مشکل آن باید از راهکاری درست و اصولی استفاده کنید.

شیر برقی خود نیز دارای قطعات مختلفی است که کوچکترین اتفاق در قطعات آن سبب معیوب شدن شیر برقی می شود و عملکرد آن را با مشکل مواجه می کند. زمانی که‌ شیر برقی دچار مشکل شود ممکن است آبگیری ماشین لباسشویی با مشکل مواجه گردد.

خرابی هر کدام از قطعات شیر برقی، علتی برای خراب شدن این قطعه محسوب می شوند. موارد زیر جزء علت های رایج برای خرابی شیر برقی در ماشین لباسشویی هستند که در صورت مواجه شدن با این مشکل اقدامات درستی را انجام دهید.

یخ زدگی در فصل زمستان

یکی از علت های رایج برای خرابی این قطعه کاربردی در ماشین لباسشویی یخ زدگی و ترکیدگی لوله ها در فصل زمستان است. زمانی که آب در مسیر شیر برقی منبسط شود، نشتی آب از ماشین لباسشویی ایجاد خواهد شد.

حتما بخوانید:   تعمیرات ماشین لباسشویی ال جی LG | دلیل ارور LE

فشار بیش از اندازه آب

در برخی مواقع ممکن است فشار بیش از آن اندازه آب سبب خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی شود. کم و زیاد شدن مداوم فشار آب می تواند به قطعه شیر برقی آسیب سنگینی وارد نماید.

سنگ ریزه های موجود در آب شهری

بعضی اوقات به دلیل وجود شن و سنگ ریزه در آب شهری ممکن است جداره های این قطعه مسدود شود که در این صورت شیر برقی دچار خرابی می شود.

مشکلات رایج برای لباسشویی در صورت عدم عملکرد شیر برقی

زمانی که شیر برقی موجود در ماشین لباسشویی عملکرد درستی را انجام ندهد، ممکن است کارکرد دستگاه با مشکل روبه رو شود و به مرور زمان خسارت سنگینی را برایتان ایجاد نماید. موارد زیر نمونه هایی از خرابی ماشین لباسشویی در صورت عدم عملکرد شیر برقی هستند.

عدم آبگیری در ماشین لباسشویی

یکی از مشکلات اصلی که در صورت خرابی شیر برقی به لباسشویی وارد می شود، آبگیری نکردن دستگاه است. هنگامی که این قطعه با مشکل روبه رو شود دیگر آبی وارد دستگاه نخواهد شد.

عدم تخلیه آب

همانطور که شیر برقی سبب آبگیری دستگاه می شود، در تخلیه آب نیز نقش به سزایی دارد. بنابراین در مواردی که شیر برقی دچار مشکل شود، آب موجود در ماشین لباسشویی قابلیت تخلیه شدن را ندارد.

نشت آب

یکی دیگر از مشکلات رایج ماشین لباسشویی در صورت خراب شدن شیر برقی ایجاد نشت آب است که در هنگام آبگیری ممکن است از قسمت زیرین دستگاه آب نشت کند.

چگونگی استفاده صحیح از شیر برقی لباسشویی

برای استفاده درست از این قطعه کاربردی باید میزان فشار آب شهری را کنترل کنید و در صورت زیاد بودن آن را کاهش دهید. زمانی که فشار آب بیش از اندازه باشد، ممکن است به قطعات شیر برقی آسیب وارد شود که به مرور زمان عملکرد صحیح دستگاه را با مشکل روبه رو می کند.

معمولا عمر مفید شیر برقی در ماشین لباسشویی هفت سال است، البته اگر کیفیت این قطعه بالا باشد، عمر مفید آن تا 20 سال هم خواهد رسید. به صورت کلی برای استفاده درست و طولانی مدت از این قطعه باید از فیلتر رسوب گیر لباسشویی استفاده کنید تا از ایجاد مشکل برای شیر برقی جلوگیری نمایید.

نحوه تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

تعویض شیر برقی لباسشویی یکی از کارهای تخصصی محسوب می شود که اگر در این زمینه مهارت و تخصص لازم را ندارید از انجام این کار خودداری نمایید.  با توجه به یک سری نکات و دقت لازم می توانید شیر برقی را تعویض کنید و از عملکرد درست دستگاه بهره ببرید.

حتما بخوانید:   معرفی کامل و تست قطعات ماشین لباسشویی

مراحل زیر جزء مراحل تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی محسوب می شوند که با توجه به آن می توانید این کار را انجام دهید.

مرحله اول

ابتدا دوشاخه را از پریز برق جدا کنید و از قطع شدن جریان برق اطمینان حاصل نمایید. بعد از اطمینان از قطع شدن جریان برق حالا به همراه یک پیچ گوشتی، پیچ های موجود قسمت پشت دستگاه را باز کنید.

مرحله دوم

بعد از باز کردن پیچ های قسمت پشتی باید سقف ماشین لباسشویی را کمی به عقب بکشید تا به راحتی بتوانید آن را بردارید.

مرحله سوم

بعد از باز کردن سقف ماشین لباسشویی و یا همان پنل می توانید شیر برقی را مشاهده نمایید. یک سری فیش به این قطعه متصل است که باید فیش و شیلنگ ها را از شیر برقی جدا کنید.

مرحله چهارم

بعد از جدا کردن شیلنگ از شیر برقی حالا این قطعه آزاد بوده ولی هنوز به ماشین لباسشویی متصل است. برای جدا کردن شیر برقی از ماشین توسط یک انبردست بست های متصل به شیر را جدا نمایید.

مرحله پنجم

بعد از اینکه شیر برقی خراب از شیلنگ جدا شد، حالا باید تمامی مراحل را از انتها به ابتدا انجام دهید تا قطعه جدید را بتوانید بر روی دستگاه نصب کنید. بعد از قرار دادن شیر برقی در محل اصلی خود حالا پیچ ها را از پشت بدنه به این قطعه جدید وصل نمایید.

مرحله ششم

بعد از اینکه شیر برقی به بدنه متصل شد، حالا تمامی فیش ها را به آن وصل کنید. البته در انجام این کار دقت کنید تا فیش ها در سوکت های اشتباه قرار نگیرند.

بعد از تمام شدن نصب شیر برقی حالا دوباره پنل و یا سقف ماشین لباسشویی را نصب کنید و پیچ ها را به صورت درست و با اطمینان کامل محکم گردانید.

آموزش تعمیر و تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

نتیجه گیری

معمولا تعمیر شیر برقی لباسشویی نیاز به مهارت و تجربه خاصی دارد که در این صورت باید از افراد با تجربه و ماهر کمک بگیرید. مجموعه ایبک امداد با داشتن کادری مجرب در زمینه تعمیر شیر برقی لباسشویی بهترین خدمات را در اختیار شما قرار می دهد. برای برقراری ارتباط با این مجموعه می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس حاصل نمایید.

31

تعمیر شیر برقی لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعمیر شیر برقی لباسشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x