تعمیرات یخچال

راهنمای یخچال کلور Clever|امکانات یخچال کلور

راهنمای یخچال کلور Clever|امکانات یخچال کلور، تمیز کردن یخچال کلور

از جمله برندهای تولید کننده یخچال فریزر برند کلور است. با توجه به کیفیت خوب این محصول، افراد زیادی از این یخچال استفاده می کنند. به همین دلیل در مورد استفاده صحیح و اصولی از یخچال کلور، نحوه نصب و راه اندازی کردن، تراز نمودن، ریست کردن یخچال و… توضیحات لازم را در این مقاله ارائه دادیم، تا بتوانید با استفاده از این مطلب به صورت ساده و راحت از یخچال کلور خود استفاده نموده و با مشکلات کمتری روبرو شوید.

امکانات یخچال کلور

در میان برندهای ایرانی، امکانات و کیفیت یخچال کلور قابل قبول است و از ویژگی‌های مهم این برند می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 1. یخچال کلور دارای صفحه ال ای دی است، که می توانید با استفاده از آن میزان دمای یخچال را تنظیم نمایید.
 2. یخچال کلور قابلیت انجماد سریع را دارد.
 3. این یخچال دارای قابلیت سرد کن سریع می باشد.
 4. برای اینکه از روشن و خاموش شدن ناگهانی یخچال جلوگیری گردد از کمپرسور هوشمند استفاده شده است.
 5. در برخی از مدل های یخچال کلور آبسردکن و یخساز وجود دارد.
 6. یخچال های برند کلور دارای موتور اینورتر هستند، که موجب خواهد شد، یخچال کم صدا و کم مصرف باشد و دما در این محصول پایدار خواهد بود.

با توجه به اینکه مصرف کنندگان سلایق گوناگونی دارند، برند کلور سعی نموده است، که یخچال فریزر های مختلفی را با انواع مدل و اندازه های گوناگون تولید نموده و با رنگ بندی های متنوع روانه بازار کند:

 1. یخچال کلور دوقلو
 2.  یخچال ساید بای ساید کلور
 3. یخچال فریزر بالا و پایین یخچال
 4.  یخچال پایین فریزر و بالا یخچال

یخچال کلور

مصرف برق یخچال کلور

یخچال های مدرن و پیشرفته که امروزه طراحی و تولید می شوند، به گونه ای هستند، که بازدهی بیشتری داشته و در عین حال انرژی کمتری مصرف می کنند. بر روی بدنه یخچال برچسب انرژی وجود دارد، که با استفاده از آن می توانید بفهمید، که یخچال در طول یک سال چقدر مصرف انرژی دارد. از مواردی که بر مقدار مصرف انرژی یخچال کلور موثر است: رتبه بندی، مصرف انرژی، اندازه، سن دستگاه و نحوه استفاده کردن از این یخچال می باشد. با مطالعه کردن دفترچه راهنمای یخچال برند کلور می توانید از میزان دقیق مصرف انرژی این محصول اطلاعات لازم را کسب کنید.

نوع یخچال برند کلور مقدار مصرف انرژی یخچال کلور بر حسب کیلو وات
یخچال کلور ساید بای ساید ۲۵۰-۴۷۰
فریزر به یخچال مجزا از هم ۱۷۰-۳۶۰
یخچال کلور تک. پایین یخچال و بالا فریزر ۱۷۰

بازدهی و رتبه بندی مقدار مصرف انرژی یخچال کلور به عوامل و موارد مختلفی بستگی خواهد داشت، که در ادامه هر کدام از آنها را بررسی خواهیم کرد.

عواملی که موجب کاهش مصرف انرژی در یخچال برنده کلور می‌شوند

مقدار انرژی که یخچال کلور مصرف می‌کند بر روی برچسبی که بر بدنه یخچال کلور شما چسبانده شده است، مشخص است. هر چقدر که میزان مصرف به حرف A وA+++بیشتر نزدیک باشد، مقدار انرژی مصرفی یخچال کمتر خواهد بود. با رعایت کردن نکات زیر می توانید مقدار انرژی که یخچال برند کلور مصرف می کند را کمتر نمایید.

 • یخچال کلور را باید در دمای مناسب نگهداری کنید. برای اینکه مصرف انرژی یخچال برند کلور شما کاهش پیدا کند، باید به دمای محیطی که یخچال را در آنجا قرار می‌دهید، توجه ویژه‌ای داشته باشید. این موضوع اهمیت بسزایی در مصرف انرژی یخچال کلور دارد. وقتی که دمای محیط شما بیش از اندازه زیاد باشد، موتور یا کمپرسور یخچال شما بیشتر کار خواهد کرد، تا بتواند دمای محفظه درونی یخچال کلور را به صورت متعادل نگه دارد و این موجب می‌شود، که مصرف انرژی یخچال شما بیشتر باشد و برعکس، چنانچه دمای محیط بیش از اندازه پایین باشد، انرژی یخچال هدر خواهد رفت.
 • یخچال برند کلور باید به صورت مرتب تمیز و نظافت شود. این کار موجب خواهد شد، که هوای خنک درون یخچال بهتر حفظ شود. برای اینکه گردش هوا به راحتی انجام شود، بهتر است، که یخچال خود را بیش از اندازه پر نکنید. چون این کار موجب خواهد شد، که محفظه درونی یخچال کلور گرم شود.
 • درب یخچال کلور خود را برای زمان طولانی باز نگه ندارید. وقتی که درب یخچال شما کمتر باز شود، هوای خنکی که درون محفظه آن وجود دارد، کمتر به بیرون راه پیدا خواهد کرد و دیگر برای حفظ دمای یخچال بیشتر کار نخواهد کرد.
 • از دیگر مواردی که موجب کاهش مصرف انرژی در یخچال برند کلور می گردد، تمیز بودن کویل ها است‌ این کویل ها در قسمت پشتی یخچال قرار دارند و به دفع گرمای یخچال کمک می کنند. در صورتی که آلودگی و گرد و غبار بر روی کویل ها وجود داشته باشد، عملکرد خوبی نخواهد داشت و در نتیجه کمپرسور یا موتور یخچال سخت تر و بیشتر کار می‌کند، تا دمای یخچال حفظ شود. تمیز کردن کویل ها موجب می شود، که یخچال شما کارآمد تر بوده و مصرف انرژی آن کمتر باشد.

نصب کردن یخچال برند کلور

نصب کردن یخچال برند کلور کار زیاد دشوار و پیچیده ای نیست. فقط باید در زمان نصب آن به نکات مهمی توجه داشته باشید، تا مشکلی پیش نیاید. اگر یخچال کلور را تازه خریدید، پیشنهاد می‌شود، که از تعمیرکاران نمایندگی بخواهید، که نصب یخچال شما را انجام دهند، تا در در این زمان گارانتی دستگاه شما را نیز فعال نمایند. اما اگر دستگاه شما گارانتی ندارد و یا می‌خواهید به هر دلیل دیگری خودتان یخچال فریزر کلور را نصب نمایید، این گونه عمل کنید:

 1. برای نصب کردن یخچال برند کلور در ابتدا باید مکان مناسبی را برای آن انتخاب نمایید. این محل باید تراز و دارای تهویه مناسبی باشد. بهتر است، که یخچال خود را در کنار وسایل گرمازا مثل فر و اجاق گاز قرار ندهید و همچنین دقت داشته باشید، که یخچال فریزر کلور شما در مقابل نور خورشید قرار نداشته باشد. برای اینکه گردش هوا در اطراف یخچال وجود داشته باشد و در های یخچال شما به صورت کامل باز شود، فضای کافی قرار دهید.
 2. چسب های بدنه یخچال کلور را باز کنید. محافظ و بسته بندی را از دستگاه خود جدا نمایید.
 3. یخچال برند کلور پایه های تراز دارد، که می توانید با استفاده از آن دستگاه خود را به راحتی تراز نمایید. وقتی یخچال را در محل خود قرار دادید، باید با استفاده از پایه های تراز دستگاه خود را تنظیم نمایید.
 4. کشو ها و قفسه های یخچال کلور را با توجه به دستور تولید کننده و سازنده آن، با دقت درون یخچال خود قرار دهید.
 5. برای وصل کردن یخچال کلور به برق، بهتر است، که از محافظ برق استفاده نمایید، تا در زمان نوسانات از یخچال شما محافظت کند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  معرفی دکمه‌های یخچال سامسونگ و نحوه ریست کردن آن

یخچال

وسایلی که نباید در نزدیکی یخچال کلور باشند

برای اینکه یخچال شما به صورت ایمن و بهینه کار کند، باید دقت داشته باشید، که برخی از وسایل را در کنار این دستگاه قرار ندهید. در ادامه به وسایلی که نباید در نزدیکی یخچال نصب و یا نگهداری شوند اشاره خواهیم کرد:

 1. اجاق گاز یا فر: اجاق گاز گرما تولید می‌کند و این موجب خواهد شد، که کمپرسور یخچال شما برای تعادل دما، بیشتر و سخت تر کار نماید و در نتیجه مصرف انرژی آن بیشتر شده و به مرور زمان موتور یخچال شما آسیب‌های خواهد دید.
 2. بخاری یا رادیاتور: این وسایل نیز گرما تولید می کنند و موجب می شوند، که عملکرد یخچال مختل شود و کمپرسور یا موتور یخچال کلور بیش از اندازه کار کرده و فشار زیادی به آن وارد خواهد شد.
 3. ماشین ظرفشویی: چنانچه یخچال شما در نزدیکی ماشین ظرفشویی قرار بگیرد، حرکت و ارتعاشاتی که در حین کار کردن ماشین ظرفشویی به وجود می آید، موجب خواهد شد، که یخچال شما لرزش زیادی داشته باشد.
 4. ماکروفر: ماکروفر نباید در نزدیکی و یا بالای یخچال نصب گردد.
 5. نور خورشید: وقتی نور خورشید به یخچال می تابد، موجب ایجاد گرما شده و در نتیجه یخچال بیشتر کار خواهد کرد و این موجب اتلاف انرژی و مصرف انرژی بیشتری خواهد شد.

طریقه تراز کردن یخچال کلور

برای اینکه بتوانید یخچال کلور خود را به صورت اصولی و صحیح تراز نمایید، مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

 1. سطح مورد نظر را چک کنید: بهتر است، که از دستگاه تراز استفاده کرده و سطح مورد نظر خود را از نظر تراز بودن چک کنید. وقتی یخچال خود را در محل خود قرار می دهید، دستگاه را در بالای آن قرار داده و از نظر تراز بودن بررسی نمایید.
 2. پایه های تراز را تنظیم کنید: چنانچه دستگاه شما نشان می دهد، که یخچال کلور به درستی تراز نشده است، باید از پایه های تراز استفاده کرده و یخچال خود را به صورت درست تراز نمایید.
 3. از آچار و وسیله مناسب استفاده نمایید: برای اینکه پایه های یخچال را بتوانید به راحتی تنظیم کنید و آنها را در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، می‌توانید از انبردست یا آچار استفاده نمایید. اگر پایه ها را برعکس عقربه های ساعت بچرخانید، پایه یخچال بالا خواهد رفت و بالعکس. پس از تنظیم کردن پایه های یخچال باید دوباره از هر طرف تراز بودن یخچال خود را بررسی نمایید.
 4. درب های یخچال کلور را بررسی کنید: وقتی که یخچال کلور به صورت کامل تراز شده باشد، درب های آن به راحتی و به حالت نرم باز و بسته خواهند شد.

جا به جا کردن یخچال کلور

با توجه به اینکه یخچال یک وسیله بزرگ و سنگین است، جابجا کردن آن چالش برانگیز خواهد بود. برای اینکه یخچال کلور شما در حین جابجایی آسیبی نبیند، طبق مراحل زیر باید این کار را انجام دهید. در غیر این صورت خسارت هایی که به یخچال شما وارد خواهد شد، جبران پذیر نخواهد بود.

 1. یخچال های کلور را از برق جدا کنید: یخچال فریزر کلور را باید از منبع برق و شلنگ ها، سیم ها و دیگر اتصالات آن را جدا نمایید. در صورتی که در حین روشن بودن یخچال کلور اقدام به تکان دادن آن کنید، موجب خرابی آن خواهد شد.
 2. یخچال را تخلیه کنید: محتویاتی که درون محفظه یخچال و قسمت فریزر آن قرار دارد را باید به صورت کامل تخلیه نمایید.
 3. قسمت فریزر باید یخ زدایی شود: چنانچه یخچال کلور شما از نوع فریزر دار است، باید قبل از جابجا کردن آن، حداقل ۲۴ ساعت قبل، اقدام به یخ زدایی آن نمایید، تا در زمان جابجایی نشت آب اتفاق نیافتد.
 4. قفسه ها و درب یخچال را محکم نمایید. قفسه ها و درب یخچال را بهتر است که با چسب محکم کنید، تا در زمان جابجا کردن یخچال باز نشوند.
 5. از چرخ دستی برای جابجا کردن و حمل یخچال کلور استفاده نمایید و در صورتی که به این چرخ دسترسی ندارید، باید برای جابجا کردن یخچال کلور حداقل از دو شخص دیگر کمک بگیرید.
 6. وقتی یکی یخچال خود را حمل می کنید قبل از آنکه بخواهید آن را به برق متصل کنید، باید اطمینان حاصل نمایید، که دو ساعت از جابجایی آن گذشته باشد. این کار برای این است، که گاز یخچال شما به خوبی ته نشین شود و کمپرسور یخچال آسیبی نبیند.
 7. حمل و جابجایی یخچال کلور باید به حالت عمود و یا با زاویه چهل و پنج درجه انجام شود.
 8. به هیچ عنوان یخچال را نباید به حالت افقی حمل نمایید.
 9. در زمان حمل و نقل و جابجایی یخچال کلور در صورتی که این کار را با وسایل نقلیه انجام می دهید، باید احتیاط لازم را داشته باشید و اطمینان حاصل کنید، که یخچال را محکم و به صورت صحیح بسته باشید. برای اینکه بتوانید یخچال را ثابت نگه دارید، می‌توانید از پتو، طناب و… استفاده نمایید.

دکمه‌ها و کلمات یخچال کلور

بر روی یخچال کلور پنلی وجود دارد، که می توانید با استفاده از آن تنظیمات دستگاه خود را انجام دهید. برای اینکه بتوانید به صورت صحیح این کار را انجام دهید، در ادامه عملکرد و معنی هر کدام از دکمه ها و علامت هایی که بر روی یخچال وجود دارد را بررسی خواهیم کرد. به این نکته باید توجه کنید، که برخی از مدل ها امکان دارد، که دکمه های متفاوت تری داشته باشند. ما در این بخش به برخی از دکمه های رایج یخچال کلور و نحوه عملکرد آنها می پردازیم:

دکمه کاربرد دکمه
Power با استفاده از این دکمه شما قادر خواهید بود، که یخچال کلور را خاموش و روشن نمایید.
Temp برای اینکه بتوانید دمای درون یخچال و فریزر خود را به صورت صحیح تنظیم نمایید، می توانید از دکمه Temp استفاده کنید. در برخی از یخچال ها دمای قسمت فریزر و یخچال به صورت جداگانه تنظیم می شود و در برخی دیگر از مدل ها با استفاده از یک کنترل واحد این کار انجام می گردد.
Water/lce maker اگر یخچال کلور شما آبسردکن و یخساز دارد، روی آن این دکمه را خواهید دید. با انتخاب این دکمه آبسردکن و یخساز یخچال کلور فعال خواهد شد.
زنگ هشدار چنانچه درب یخچال کلور را برای طولانی مدت باز نگه دارید و یا اینکه دمای قسمت فریزر و یخچال بالاتر از حد معین باشد، زنگ هشدار را خواهید شنید.
Super Cool/Super freeze با استفاده از این دکمه در یخچال کلور شما قادر خواهید بود، که انجماد سریع یا سرد کردن سریع را فعال نمایید. در این صورت مواد غذایی که در یخچال و فریزر قرار می‌دهید به صورت فوری منجمد می‌شود.
چراغ باز بودن درب یخچال در برخی از مدل های یخچال کلور دکمه‌ای  وجود دارد، که نشانگر یا چراغ را فعال می‌کند، تا در صورتی که درب یخچال شما باز باشد، اطلاع دهد.
Child Lock برای اینکه تنظیمات یخچال کلور شما توسط خودتان و یا کودک شما تغییر نکند، می توانید از قفل کودک این دستگاه استفاده کرده و دکمه ها را غیر فعال نمایید.
Reset برای اینکه تنظیمات یخچال کلور را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید، از دکمه ریست استفاده نمایید.
Down/up برای اینکه دمای یخچال را افزایش و کاهش دهید از این دکمه باید استفاده نمایید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای یخچال سام SAM|طریقه نصب و راه اندازی یخچال سام

تنظیم یخچال کلور در زمان مسافرت

وقتی که قصد سفر دارید، برای اینکه تا زمان برگشت شما یخچال و مواد غذایی درون آن آسیب نبینند، باید یخچال خود را به صورت صحیح تنظیم کرده و مواد غذایی که امکان دارد فاسد شوند را از دستگاه خود بیرون آورید. در ادامه به نکات مهم تنظیم یخچال کلور در زمان مسافرت می پردازیم:

 1. موادی که درون یخچال کلور قرار دادید را پیش از سفر باید بیرون آورید.
 2. یخچال کلور را با استفاده از آب گرم و مواد شوینده ملایم به خوبی تمیز کنید و قفسه ها و کشوهایی که امکان شستشوی آنها وجود دارد را بشویید.
 3. این کار موجب می‌شود، که کپک در یخچال شما رشد نکند و از ایجاد بوی نامطبوع نیز جلوگیری خواهد شد.
 4. قسمت فریزر یخچال خود را قبل از اینکه به سفر بروید، حتما باید یخ زدایی نمایید.
 5. یخچال کلور را از برق کشیده و اتصالات یا شلنگ‌های آن را جدا نمایید.

یخچال

آموزش تمیز کردن یخچال کلور

یخچال فریزر کلور نیز مثل دیگر وسایل باید به صورت دوره ای و مرتب تمیز شوند، تا عملکرد و کارایی مناسب و بهینه داشته باشند. با توجه به مقدار کثیفی و میزان استفاده از یخچال باید آن را هر سه ماه تا شش ماه تمیز کنید. وقتی محفظه درونی یخچال کلور را به صورت مرتب تمیز می‌کنید، موجب می‌شود، که مواد غذایی شما به صورت سالم و به دور از بو و باکتری باقی بمانند. در ادامه به مراحل تمیز کردن یخچال کلور اشاره می کنیم:

 1. فریزر کلور را از برق جدا نمایید. قبل از اینکه اقدامی برای تمیز کردن یخچال خود انجام دهید، باید اطمینان حاصل کنید، که یخچال خود را از برق کشیده‌اید.
 2. محتویاتی که درون یخچال شما قرار دارد، باید به صورت کامل تخلیه گردد.
 3. کشو و قفسه هایی که قابل جدا شدن از یخچال هستند را می توانید شستشو داده و خشک نمایید.
 4. فضای درون یخچال کلور را با شوینده و آب گرم به خوبی تمیز نمایید.
 5. دقت داشته باشید، که برای انجام دادن این کار از سفید کننده و مواد شیمیایی بسیار خشن و قوی نباید استفاده کنید.
 6. برای تمیز کردن قسمت فریزر کلور درب یخچال خود را پس از تخلیه کردن، باز بگذارید، تا برفک و یخ درون آن به صورت کامل ذوب شود و سپس با استفاده از دستمال مناسب قسمت فریزر یخچال کلور را با دقت تمیز نمایید.

از بین بردن بوی نامطبوع یخچال کلور

در برخی مواقع امکان دارد، که از درون یخچال کلور بوی بدی را احساس کنید، که می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. در ادامه برای از بین بردن بوی بد یخچال راهکارهایی را ارائه دادیم:

 1. مواد غذایی و تمام محتویاتی که درون یخچال کلور قرار دادید را بررسی کنید. در صورتی که هر کدام از آنها تاریخ مصرفشان گذشته است و فاسد شده اند را باید دور بریزید.
 2. درون محفظه یخچال را با استفاده از آب و جوش شیرین تمیز نمایید. برای انجام دادن این کار یک الی دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک لیتر آب حل نمایید.
 3. برای از بین بردن بوی نامطبوع یخچال کلور شما می توانید مقداری جوش شیرین را در یک کاسه مناسب ریخته و درون یخچال قرار دهید تا اگر بویی باقی مانده است، جوش شیرین آن را جذب کند.
 4. در برخی مواقع که جوش شیرین در دسترس ندارید، می توانید از تفاله قهوه نیز استفاده نمایید.
 5. اگر در یخچال کلور آلودگی و لکه ای وجود دارد، باید لکه ها را از بین ببرید، تا بوهای نامطبوع ایجاد نشود.
 6. از دیگر راهکارها برای از بین بردن بوی بد یخچال کلور استفاده از عصاره وانیل و یا یک تکه لیمو می باشد، که باید درون ظرف کوچک قرار داده و در یخچال قرار دهید، تا بوی نامطبوع درون یخچال را بگیرد.
 7. قسمت درین یخچال کلور باید بررسی شود، تا گرفتگی و انسداد نداشته باشد.
 8. وقتی که بوی نامطبوعی در یخچال کلور احساس می شود بهتر است، که درب دستگاه خود را برای مدتی باز قرار دهید، تا هوا گردش داشته باشد و بو ها از بین بروند.

یخچال

زمان عوض کردن فیلتر یخچال کلور

 • برای اینکه بازدهی یخچال شما افزایش پیدا کند بهتر است، که هر شش ماه یکبار اقدامات لازم برای عوض کردن فیلتر دستگاه خود را انجام دهید.
 • با توجه به میزان استفاده شما و همچنین سختی آب مدت زمان عوض کردن فیلتر متفاوت خواهد بود.
 • وقتی که فیلتر یخچال کلور را عوض می‌کنید، باید دکمه ریست فیلتر را بزنید، تا وقتی زمان عوض کردن فیلتر می رسد شما اطلاع داشته باشید.
 • برخی از فیلترها دو الی سه ساله می باشند و می توانید از آنها برای مدت طولانی تری استفاده کنید.
 • در صورتی که فیلتر یخچال شما تمیز نباشد، آب تصفیه نمی‌شود.

راهنمای یخچال کلور Clever

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی نحوه استفاده صحیح و اصولی از یخچال فریزر کلور

امتیاز کاربر: ۲.۴ ( ۲ نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا