تعمیرات هود

روش استفاده درست و اصولی از هود آشپزخانه | طرز استفاده از هود آشپزخانه

انواع مدل های هود آشپزخانه | نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

از لوازم ضروری که در هر آشپزخانه به صورت معمول یافت می شود، هود است که کاربرد بسیار وسیعی در محیط آشپزخانه دارد. برای سهولت در آشپزی می توان از هود در فضای آشپزخانه استفاده کرد که یکی از مهم ترین کارایی این وسیله، جلوگیری از پخش شدن بوی غذا در محیط خانه می باشد. این وسیله کاربردی معمولا مدل ها و طرح های مختلفی دارد که افراد بر اساس سلیقه و بودجه مالی خود اقدام به خرید هود آشپزخانه می نمایند. طرز استفاده از هود آشپزخانه بسیار راحت می باشد که در این زمینه کافی است اطلاعات و مهارت لازم را دارا باشید تا بتوانید به طور صحیح از این ابزار پرکاربرد استفاده کنید.

طرز استفاده از هود آشپزخانه

قبل از اینکه طرز استفاده هود را یاد بگیرید، بهتر است ابتدا از نصب درست و صحیح هود آشپزخانه اطمینان خاطر پیدا کنید. طرز استفاده از هود آشپزخانه به صورت معمول به نوع هود و مدل موردنظر آن بستگی دارد. زیرا به دلیل متفاوت بودن قطعات و شکل ظاهری کار کردن با هرکدام از آن ها ممکن است تفاوت هایی داشته باشد. برای استفاده از هود معمولا می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید.

  • ابتدا با فشار دادن دکمه هود می توانید آن را روشن کنید.
  • به صورت کلی تمامی هودها شامل لامپ می باشند که در صورت نیاز با فشردن دکمه موردنظر می توانید از روشنایی هود موردنظر استفاده نمایید.
  • با داشتن دکمه های تنظیم موتور می توانید بر اساس میزان حرارت و آلودگی درجه موتور را افزایش و یا کاهش دهید.
  • زمانی که شعله به صورت مستقیم روشن می باشد از روشن کردن هود خودداری کنید. بهتر است برای روشن کردن هود، ابتدا قابلمه و یا ظرف موردنظر بر روی شعله قرار داشته باشد و سپس هود روشن گردد.

مدل های مختلفی از هود آشپزخانه

به صورت کلی هود آشپزخانه از مدل ها و برندهای متفاوتی در سطح بازار موجود می باشد که انتخاب هرکدام از هودها بستگی به شرایط محیطی و همچنین سلیقه افراد دارد. هودهای آشپزخانه در برندهای داخلی و خارجی در سطح بازار عرضه شده اند که قیمت هرکدام از آن به دلیل عملکرد و کارایی ممکن است تفاوت هایی داشته باشد.

زمانی که قصد خرید هود آشپزخانه را دارید، بهتر است در صورت عدم تجربه و اطلاعات از افراد با تجربه کمک بگیرید. تا بهترین نوع از هود را برای فضای آشپزخانه خود انتخاب کنید. انواع مختلفی از هود در گزینه های زیر به صورت مختصر شرح داده شد که شما با دریافت اطلاعات لازم می توانید بهترین محصول را برای منزل خود انتخاب نمایید.

هود زیر کابینتی

یکی از مدل های موجود و پرطرفدار هود آشپزخانه هود زیر کابینتی می باشد که با کارایی منحصر به فردی که دارد معمولا از قیمتی مقرون به صرفه برخوردار می باشد. در صورتی اگر در قسمت بالای اجاق گاز شما کابینت قرار داشته باشد، این مدل از هود بهترین انتخاب است.

هودهای زیر کابینتی نصب بسیار راحتی دارند که در مدت زمان کوتاه می توانند افراد این مدل از هود را نصب نمایند. ابعاد هود زیر کابینتی دقیقا با ابعاد اجاق گاز شما یکسان می باشد که در این صورت در هنگام پخت و پز با روشن کردن هود به راحتی می توانید از پخش شدن بوی غذا در محیط داخلی خانه جلوگیری کنید. هودهای کابینتی نیز در دو مدل با مجرا و بی مجرا در سطح بازار وجود دارند که هر کدام از این مدل ها عملکرد منحصر به فردی از خود نشان می دهند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر هود بوش BOSCH | عیب یابی و تعمیر هود

هودهای زیر کابینتی بدون مجرا معمولا با فیلتر کار می کنند که در تصفیه هوای موجود در آشپزخانه عملکرد بسیار بالایی دارند. با داشتن شرایط استفاده از هود زیر کابینتی می توانید اقدام به خرید این محصول نمایید و از عملکرد بالای آن بهره مند گردید.

هود توکار

یکی دیگر از هودهای موجود که در قسمت بالای اجاق گاز نصب می شد. هود توکار است که به صورت مخفی نصب می شود. این نوع هود در زیبایی ظاهری آشپزخانه هیچ نقشی ندارد. زیرا به صورت کامل قابل رؤیت نمی باشد. این مدل از هودها برای آشپزخانه هایی با فضایی کوچک بسیار مناسب است. زیرا فضای کمی از محیط را اشغال می کند.

هود جزیره‌ ای

نمونه ای دیگر از هودهای استفاده شده در آشپزخانه هود جزیره ای است که در نمای ظاهری آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این نوع هود به دلیل زیبایی خاصی که دارد می تواند برای آشپزخانه های بزرگ جذابیت فوق العاده ای را ایجاد نماید.

هودهای جزیره ای بیشتر برای آشپزخانه هایی کاربرد دارند که اجاق گاز در قسمت وسط آشپزخانه قرار گرفته باشد که در این صورت می توان از این مدل خود استفاده کرد. هودهای جزیره ای شامل مجرای خارج کننده هوا در قسمت بالای خود می باشد که معمولا این هود به حالت عمودی در آشپزخانه نصب می شود.

یکی از تفاوت های اصلی این هود با هودهای دیگر در این است که هود جزیره ای مجرای آن در قسمت سقف قرار دارد و هودهای دیگر در قسمت دیوار مجرای خروجی دارند. این نوع هود بیشتر ظاهری زیبا دارد که برای آشپزخانه های مدرن قابل استفاده خواهد بود. با وجود زیبایی و خاص بودن هود جزیره ای قیمت پرداختی این نوع از هود نیز گران تر از بقیه است.

هود شومینه ای

یکی از هودهای قابل استفاده در آشپزخانه که با نام های متفاوت شناخته می شود، هود شومینه ای است. این مدل از هود را با نام هایی همچون هود دیواری و هود کلاسیک نیز می شناسند که در قسمت بالای گاز قرار می گیرد.

این نوع هود زمانی در قسمت بالای اجاق گاز شما قرار می گیرد که هیچگونه کابینتی در آن محوطه وجود نداشته باشد. شکل ظاهری هود شومینه ای به صورتی است که در قسمت پایین پهن و در قسمت بالا باریک تر است که معمولا شبیه به شومینه می باشد. هودهای شومینه ای به صورت معمول نسبت به هود زیر کابینتی از قیمت بالاتری برخوردار است که برای خرید این مدل باید از بودجه کافی برخوردار باشید.

طرز استفاده از هود آشپزخانه

هود آسانسوری

یکی دیگر از هودهای موجود برای آشپزخانه هود آسانسوری است که معمولا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این هود در قسمت زیر کابینت قرار گرفته و می تواند در صورت استفاده از محیط خود خارج شود و عملکرد خود را نشان دهد. این مدل از هود هوای مکش شده را به سمت پایین می کشاند که به همین علت کمتر در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

با اطلاعات لازم در زمینه انواع هود شما با بررسی‌ شرایط محیط موردنظر آشپزخانه و سرمایه ی خود می توانید هود مدنظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

قسمت های تشکیل دهنده هود

هودها از قسمت های زیاد و مهمی تشکیل شده اند که در هنگام خرید محصول موردنظر بهتر است تمامی عوامل را در نظر بگیرید تا با کیفیت ترین هود را برای محیط داخلی آشپزخانه خود خریداری کنید. اجزای تشکیل دهنده هود شامل موارد زیر می باشد:

پیشنهاد آی‌بک امداد :  ۱۰ راهکار جهت تمیز کردن هود آشپزخانه

فیلتر

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای یک هود، فیلتر آن می باشد که می تواند هرگونه چربی و گردوغبار محیط را به خود جذب کند. به صورت کلی فیلترها به دو دسته تقسیم می شوند که عملکرد هرکدام از آن ها ممکن است تفاوت هایی با یکدیگر داشته باشد.

یکی از فیلترهای موجود برای هود، فیلتر ذغالی است که علاوه بر جذب چرب می تواند، بوی نامطبوع را در محیط به خود جذب کند. فیلتر بعدی، فیلتر چربی می باشد که تنها می تواند چربی لازم را دریافت گرداند. البته فیلترها قابلیت تعویض دارند که برای انجام این کار، مدل هود می تواند مراحل تعویض را مشخص کند.

کلید تنظیم موتور

یکی دیگر از قسمت های تشکیل دهنده یک هود کلیدهایی می باشد که می تواند دور موتور را تنظیم کند. هودها به صورت معمول شامل دو الی سه دور موتور می باشند که بر اساس میزان آلودگی محیط می توان کلیدها را تنظیم کرد تا محیط موردنظر از هرگونه آلودگی به صورت کامل پاک گردد.

حسگر دود

حسگرهای موجود در هود آشپزخانه میزان مکش هوا را طبق میزان آلودگی تنظیم می کنند. که در صورت آلودگی بیش از اندازه به صورت خودکار دور موتور افزایش می یابد.

چگونگی تمیز کردن هود آشپزخانه

تعداد دفعات تمیز کردن هود به میزان آلودگی و چربی ایجاد شده در هنگام پخت و پز بستگی دارد. ولی به صورت معمول حداقل باید ماهی یک بار هود خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن هود، ابتدا هود را خاموش و سپس توسط یک شوینده و آب ولرم قسمت داخلی هود را بشویید.

یکی از اجزای مهم هود که در هنگام تمیز کاری باید تعویض و یا شسته شود فیلتر می باشد. که اگر فیلتر موردنظر در هود، از نوع فیلتر ذغالی باشد قابلیت شستشو ندارد. بلکه باید آن را تعویض کنید. با استفاده از شوینده مناسب، پرده های فن درون هود را به صورت کامل تمیز کنید تا مکش آن افزایش یابد.

طرز استفاده از هود آشپزخانه

نکات لازم در هنگام استفاده از هود آشپزخانه

  • زمانی که قصد نصب هود را دارید به میزان ارتفاع اجاق گاز و هود دقت کنید.
  • هود موردنظر خود را به سیستم برق اصلی وصل کنید و از وصل کردن آن به سه راهی جدا خودداری نمایید.
  • از قراردادن هود در دسترس کودکان جلوگیری کنید.
  • زمانی که قصد تمیزکاری هود را دارید، بهتر است دستگاه را به طور کامل خاموش کنید.
  • در هنگام روشن بودن شعله مستقیم از روشن کردن هود خودداری نمایید.

نتیجه گیری

برای استفاده از هود، بهتر است نکات ذکر شده را به صورت کامل رعایت کنید تا مشکلاتی از این قبیل برای شما رخ ندهد. طرز استفاده از هود آشپزخانه کاملا راحت می باشد.

ولی به صورت کلی چگونگی استفاده از هود، به هود موردنظر بستگی دارد که در این صورت افراد می توانند با مطالعه دفترچه راهنما محصول، به چگونگی کار با آن پی ببرند.

همچنین اگر به راهنمایی دقیق در هنگام استفاده از هود و یا چگونگی تمیز کردن آن نیاز دارید می توانید با تیم مشاوره ای شرکت ایبک امداد ارتباط برقرار کنید و از اطلاعات لازم بهره مند شوید.

طرز استفاده از هود آشپزخانه

مجموع امتیاز

مجموع امتیاز

طرز استفاده اصولی و مرحله به مرحله از هود آشپزخانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا