آموزش لوازم خانگی

فرق ژل و قرص ماشین ظرفشویی | مزایا و معایب ژل و قرص ماشین ظرفشویی

فرق ژل و قرص ماشین ظرفشویی| مزایا و معایب ژل و قرص ماشين ظرفشویی، استفاده درست از قرص و ژل ماشین ظرفشویی

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

در هر ماشین ظرفشویی باید از مواد شوینده مخصوص آن استفاده شود. در ماشین ظرفشویی می‌توان از ژل ها، قرص ها و دیگر مواد شوینده استفاده کرد. در این مطلب در مورد تفاوت های ژل و قرص ماشین ظرفشویی صحبت خواهیم کرد. همچنین به مزایا و معایب قرص و ژل ماشین ظرفشویی اشاره خواهیم کرد.

قرص ماشین ظرفشویی

از جمله مزایای قرص ماشین ظرفشویی این می‌باشد، که نیاز به دوز ندارد. اما اگر از پودر ماشین ظرفشویی استفاده شود، شما نیاز به دوز نیاز خواهید داشت. اما استفاده از قرص بسیار راحت تر است. می توان به راحتی آن را در محفظه مواد شوینده قرار داد و استفاده کرد. همچنین قدرت لکه بری قرص ظرفشویی بسیار بیشتر است. ساختار این قرص ها طوری است، که موجب تمیز کردن بیشتر ظرف ها می شوند و چربی زدایی بیشتری دارند. قرص های ظرفشویی از ژل و پودر ظرفشویی گران تر می باشند و برای از بین بردن رسوبات، چرخه شستشو با استفاده از آن طولانی تر خواهد بود. قرص ماشین ظرفشویی به نسبت ژل ها و پودرهای ظرفشویی انعطاف پذیری کمتری دارند. چون اندازه آن را برای چند بار استفاده کردن در دستگاه نمی توان اندازه گرفت.

ژل ماشین ظرفشویی

ژل ماشین‌های ظرفشویی با فرمول های ویژه برای این دستگاه طراحی گردیده است. وقتی می خواهید از ماشین ظرفشویی برای شستن ظرف ها استفاده کنید از مواد شوینده ظروف استفاده نکنید. این کار موجب آسیب دیدن دستگاه شما خواهد شد. استفاده کردن از ژل ماشین ظرفشویی نسبت به پودر ها و قرص های ماشین ظرفشویی مزایای بیشتری دارد. فرق ژل و قرص ماشین ظرفشویی این است، که ژل ها مایع می باشند، که موجب می‌شود در هنگام شستشوی ظروف ساییدگی ایجاد شود. همچنین می توان به اندازه کمتری مایع ظرفشویی استفاده کرد.

مزایا و معایب قرص ماشین ظرفشویی

مواد شوینده خوب در ماشین ظرفشویی موادی است، که بتواند لکه های سخت ظروف را از بین ببرد و موجب خراش و تغییر رنگ ظرف‌ها نشود. شوینده اصلی ماشین ظرفشویی بهترین مواد شوینده برای این دستگاه است. مزایای استفاده از قرص ماشین ظرفشویی به این شرح می باشد:

 •  استفاده کردن از آن راحت است.
 • مدل ها و برندهای متفاوتی دارد.
 •  با قدرت بالا لکه ها را پاک می‌کند.

از مزیت های مهم قرص های ماشین ظرفشویی این است، که می توانید از این شوینده در همه مدل های این دستگاه استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده مناسب برای ماشین های ظرفشویی و افزایش طول عمر مفید آنها بسیار حائز اهمیت است. اگر از مواد شوینده مناسب استفاده نکنید، دستگاه شما در کمترین زمان نیاز به تعمیر پیدا خواهد کرد. آگاهی داشتن از مزایا و معایب قرص ظرفشویی به کاربران کمک خواهد کرد، که بهتر از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنند. استفاده از قرص های ماشین ظرفشویی مزایای بسیار زیادی نسبت به سایر مواد شوینده دارد. اما ممکن است استفاده از آنها مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. در ادامه به معایب قرص ماشین ظرفشویی اشاره می کنیم:

 •  قرص ماشین ظرفشویی نسبت به ژل و پودر شوینده ظرفشویی قیمت بالاتری دارد.
 •  نمی توان مقدار درستی از قرص ماشین ظرفشویی را با توجه به اندازه ظرف ها کنترل کرد. اگر تعداد ظرف های کثیف کم باشد، استفاده از قرص ماشین ظرفشویی به خاطر داشتن مواد شوینده بیشتر، موجب خواهد شد، که ظرف های شما تغییر رنگ دهند و پس از شستشو شاید مقداری مواد شوینده بر روی آنها باقی بماند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از هود آشپزخانه | نگهداری از هود

قرص ماشین ظرفشویی

مزایا و معایب ژل ماشین ظرفشویی

ژل های ماشین ظرفشویی یکی دیگر از مواد شوینده مناسب برای استفاده در ماشین ظرفشویی می‌باشند. ماشین ظرفشویی مزایای زیادی دارد، که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 •  فرمولاسیون ژل های ماشین ظرفشویی بر پایه آب می باشد، که این سبب می‌شود، که در هنگام استفاده بر روی ظرف های شیشه‌ای خراش و ساییدگی ایجاد نشود. اما پودرها و قرص های ماشین ظرفشویی این مزیت را ندارند.
 • قیمت ژل های ماشین ظرفشویی متوسط است و قیمتی بین پودر و قرص ماشین ظرفشویی دارد.
 • چنانچه مایل هستید که ظروف شما شفافیت بیشتری داشته باشد، می توانید در کنار ژل ماشین ظرفشویی از جلا دهنده هم استفاده کنید.
 •  ژل های ماشین ظرفشویی به خوبی در آب حل می شوند.

ژل‌های ماشین ظرفشویی ممکن است که معایبی نیز داشته باشند، که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 •  برخلاف قرص های ماشین ظرفشویی ژل ماشین ظرفشویی انواع متفاوت و مختلفی در بازار ندارد.
 • ژل ماشین ظرفشویی ممکن است با مایع ظرفشویی اشتباه گرفته شود.
 •  ژل ماشین ظرفشویی بهتر از قرص ها و پودر ها در آب حل می شود، اما چنانچه به خوبی حل نشود، ممکن است، که لایه ابری مانند بر روی ظروف شما باقی بماند.
 • چون از ژل ماشین ظرفشویی نمی‌توان به صورت ثابت مانند قرص ها مصرف کرد، اگر بیش از اندازه مصرف شود، موجب می شود، که زودتر تمام شوند.

ژل ماشین ظرفشویی

تفاوت ژل و قرص ماشین ظرفشویی

به عملکرد ژل و قرص‌های ماشین ظرفشویی اشاره کردیم و با آنها آشنا شدیم. بهتر است، که فرق بین ژل و قرص ماشین ظرفشویی را نیز بدانید، تا بتوانید آگاهانه از آنها در دستگاه خود استفاده کنید:

 •  قرص ماشین ظرفشویی مربع شکل و به حالت جامد است. اما ژل ماشین ظرفشویی مایع می‌باشد.
 •  قدرت چربی زدایی قرص ماشین ظرفشویی بسیار بیشتر از ژل ظرفشویی می باشد.
 • قرص ماشین ظرفشویی معمولاً در دمای صد و ده درجه سانتیگراد در آب حل خواهد شد. اما ژل ماشین ظرفشویی به راحتی در آب در هر دمایی حل می‌شود.
 • قرص ماشین ظرفشویی اندازه مشخصی دارد و نمی‌توان آن را کمتر مصرف کرد، ولی از ژل ماشین ظرفشویی می‌توان به اندازه دلخواه استفاده کرد.
 • استفاده و نگهداری از قرص ماشین ظرفشویی نسبت به ژل ظرفشویی راحت تر و آسان تر می باشد.
 •  قرص ماشین ظرفشویی گران تر از ژل ظرفشویی است.
 • از ژل ماشین ظرفشویی می‌توان در شستشوی سریع ظروف استفاده کرد، ولی در شستشوی سریع از قرص ظرفشویی نمی‌توانید استفاده کنید. چون آنها برای حل شدن به مدت زمان بیشتری نیاز خواهند داشت.
 •  قرص های ماشین ظرفشویی در انواع مختلف در بازار وجود دارد. اما ژل ها تنوع کمتری دارند.
 • قرص ماشین ظرفشویی را می توان در هر دستگاهی استفاده کرد. اما ژل ماشین ظرفشویی فقط در برخی از مدل ها کاربرد دارد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهایی برای پخت غذا در ماشین ظرفشویی

تفاوت ژل و قرص ماشین ظرفشویی از لحاظ سازگار بودن با محیط زیست

همه تولید کنندگان محصولاتی تولید می‌کنند، که با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته باشند. شرکت هایی که مواد شوینده ماشین ظرفشویی تولید می کنند هم به این موضوع اهمیت می‌دهند. قرص و ژل ماشین ظرفشویی به دلیل بسته بندی که دارند، مقدار زباله بیشتری به نسبت پودرهای ظرفشویی تولید خواهند کرد. ولی تولیدکنندگان به دنبال راهکاری می‌باشند، که بسته بندی ژل و قرص های ماشین ظرفشویی را به گونه‌ای انجام دهند، که با محیط زیست سازگار باشد و مدت تجزیه آن کمتر باشد.

از موارد مهم دیگری که شرکت ها برای این که این مواد شوینده سازگار با محیط زیست شود انجام می‌دهند، بالا بردن میزان قدرت پاک کنندگی این مواد است، که نتیجه این کار کوتاه شدن چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی خواهد شد و به این ترتیب میزان آب و برق مصرفی بسیار کمتر خواهد شد. شوینده ها به گونه‌ای طراحی می شوند، که با آب سرد هم بتوانند شستشو را به صورت کامل و به خوبی بتوانند انجام دهند و در حین شستشو انرژی کمتری استفاده کنند.

چند نکته مهم در انتخاب مواد شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی

استفاده درست از ماشین ظرفشویی موجب می شود که عمر مفید این دستگاه بیشتر شده و کمتر نیاز به تعمیر و تعمیر کار داشته باشید. یکی از موارد مهمی که موجب می‌شود، شما استفاده بهتری از این دستگاه داشته باشید، انتخاب شوینده مناسب برای آن است. در ادامه مطلب به نکات مهمی در مورد انتخاب شوینده مناسب اشاره می کنیم:

انتخاب جلا دهنده

در هنگام تهیه کردن جلادهنده برای ماشین ظرفشویی خود باید توجه کنید، که از کیفیت خوبی برخوردار باشد. چون اگر از جلادهنده تقلبی و بی کیفیت استفاده شود، موجب خواهد شد، که قسمت زیری دستگاه ظرفشویی دچار زنگ زدگی و خوردگی شود.

خودداری از استفاده از شوینده های دیگر در ماشین ظرفشویی

در ماشین ظرفشویی خود به هیچ عنوان از دیگر شوینده ها استفاده نکنید. چون آنها مقدار کف بیشتری تولید می کنند و موجب می شود که از دستگاه بیرون ریخته شود و همچنین سیستم ماشین ظرفشویی به شدت آسیب خواهد دید. در موارد خیلی کم در صورتیکه ماده شوینده ماشین ظرفشویی در دسترس ندارید، می توانید از چند قطره مایع ظرفشویی به همراه جوش شیرین استفاده کنید.

انتخاب مواد شوینده با توجه به نوع ظروف

در زمان انتخاب مواد شوینده مناسب در ماشین ظرفشویی خود، باید به نوع ظروف و نوع لکه هایی که قرار است شسته شوند توجه کنید. مثلاً برای بهتر شسته شدن لکه های سوختگی بهتر است، که از پودر ماشین ظرفشویی استفاده کنید. اما برای شستشوی ظروف کریستالی و بلوری می توانید از قرص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

انتخاب مواد شوینده اصلی

امروزه در بازار مواد شوینده تقلبی و بی کیفیت بسیار زیاد شده است. به همین دلیل در هنگام تهیه کردن مواد شوینده باید از مکان های معتبر تهیه کنید. چون در صورتی که از مواد شوینده بی کیفیت در دستگاه خود استفاده کنید، موجب می‌شود، که ظروف شما به خوبی شسته نشود و به مرور زمان کدر شود و همچنین آسیب های زیادی به دستگاه شما وارد خواهد شد.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

فرق قرص و ژل ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بررسی تفاوت‌‌های ژل و قرص ماشین ظرفشویی

امتیاز کاربر: ۴.۵۵ ( ۱ نتایج)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا