تعمیرات لباسشویی

دلایل مهم سروصدای ماشین لباسشویی بوش چیست؟

یکی از مشکلات رایج در ماشین های لباسشویی بوش، صدای زیاد دستگاه است که امکان دارد به دلایل بسیار ساده مثل وجود یک شیء فلزی یا سکه در دیگ لباسشویی و یا حتی مشکلات جدی تر مثل خرابی های یک قطعه و یا حتی چند قطعه از دستگاه باشد. این مشکل در ماشین لباسشویی بوش به هر دلیلی که باشد مطمئناً آزار دهنده بوده و توصیه می کنیم سریع آن را برطرف کنید. البته دلایل سر و صدا در ماشین لباسشویی، به برند خاصی اختصاص پیدا نمی کند و این مشکل در تمام برندهای ماشین لباسشویی مانند بوش، ال جی، اسنوا، دوو، سامسونگ و… یکسان می باشد.

انواع صداها در ماشین لباسشویی بوش

صدا های بسیار متفاوتی ممکن است شما از ماشین لباسشویی تان بشنوید که هر کدام هم دلیل خاصی دارد.

 1. صدای خرخر در ماشین لباسشویی بوش
 2. صدای کلیک هنگام چرخش
 3. صدای زوزه کشیدن
 4. صدای هوووم یا وزوز
 5. صدای تق تق
 6. صدای زیاد هنگام مرحله خشک کن
 7. صدای جیر جیر

۱- صدای خرخر در ماشین لباسشویی بوش

صدای خرخر در ماشین لباسشویی بوش، نشان دهنده آن است که در لوله تخلیه چیزی گیر کرده و آن را مسدود کرده است ولی به طور کامل گرفته نشده است. قبل از اینکه این گرفتگی دردسرساز شده و باعث شود لوله بترکد، باید حتماً آن را رفع کنید.

۲- صدای کلیک در ماشین لباسشویی بوش هنگام چرخیدن

اگر در هنگام چرخیدن دیگ لباسشویی، صدایی مانند کلیک از آن شنیدید، ممکن است در لاستیک دور درب و یا واشر تخلیه، یک جسم خارجی گیر کرده باشد. احتمال دارد شما ناخواسته در جیب لباس و شلوار، سکه و یا چیز دیگری را قرار داده باشید و در هنگامی که آن را در ماشین لباسشویی می‌اندازید فراموش کنید جسم را خارج کنید. وقتی صدای کلیک از ماشین لباسشویی شنیدید بهتر است واشر درب دستگاه و همچنین شلنگ تخلیه را چک کنید. اگر در آنجا جسم خارجی مشاهده کردید آن را در بیاورید. این تقریباً اصلی ترین دلیل صدای ماشین لباسشویی بوش هنگام چرخیدن در دور تند است.

ماشین لباسشویی بوش

۳- صدای زوزه در ماشین لباسشویی بوش

اگر شما از ماشین لباسشویی بوش صدای زوزه به گوشتان رسید، توصیه می کنیم حتماً به یک تعمیرگاه مراجعه کنید زیرا احتمالاً پمپ لباسشویی بوش شما خراب شده است و نیاز به تعویض دارد. مخصوصاً اگر صدای زوزه در هنگام تخلیه آب و آب کشی به گوش شما برسد.

۴- صدای هووم یا وزوز در ماشین لباسشویی بوش

اگر صدای هوووم و یا وزوز از ماشین لباسشویی بوش به گوشتان رسید، احتمالاً یک جسم خارجی در قسمت پمپ لباسشویی قرار گرفته است. در صورتی که جسم خارجی به پمپ راه پیدا کند، پمپ نمی تواند آن را از خود عبور دهد و ممکن است دچار آسیب شود به شکلی که حتماً باید آن را تعویض کنید.

۵- صدای تق تق در ماشین لباسشویی بوش

صدای تق تق در ماشین لباسشویی بوش می‌تواند به دلیل لباس بیش از حد در دستگاه لباسشویی باشد.

 • یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود شما صدای تق تق از لباسشویی خود بشنوید خراب شدن موتور لباسشویی، پولی و بلبرینگ ها می باشد.
 • در صورتی که در هنگام تخلیه این صدا را از لباسشویی خود شنیدید احتمال دارد جسمی خارجی در داخل موتور تخلیه لباسشویی گیر کرده باشد و یا حتی امکان دارد موتور تخلیه کاملاً معیوب شده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای استفاده از اجاق گاز بوش | معرفی قطعات اجاق گاز BOSCH

۶- صدای زیاد در ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن

اگر در مرحله خشک شدن لباس، صدایی از دستگاه خود شنیدید احتمال دارد حجم لباس ها زیاد باشد و یا اینکه دستگاه لباسشویی شما تراز نباشد. وجود یک شیء خارجی در داخل دیگ لباسشویی هم می تواند باعث صدا در هنگام خشک کردن باشد در صورتی که موارد گفته شده را بررسی کردید ولی مشکلی نبود، ممکن است دلایلی مانند پاره شدن تسمه، خرابی پمپ تخلیه، خراب شدن بلبرینگ و یا حتی فرسوده شدن کمک های دیگ، باعث بروز این مشکل شود. در این حالت حتماً باید به یک تعمیرکار ماشین لباسشویی مراجعه کنید.

۷- صدای جیر جیر در ماشین لباسشویی بوش

صدای جیر جیر در ماشین لباسشویی بوش ممکن است به دلایل ساده‌ای مثل تراز نبودن و یا زیاد بودن لباس اتفاق بیفتد و یا حتی امکان دارد به دلیل مشکلات فنی در لباسشویی باشد. اشکال در شیر ورودی آب، پمپ تخلیه، موتور، کوپلینگ موتور، بلبرینگ، کمک فنر ها، تسمه و یا حتی خراب شدن لاستیک دور درب می‌تواند باعث صدای جیرجیر در ماشین لباسشویی بوش شود.

دلایل صدای زیاد در ماشین لباسشویی بوش چیست؟

صداهای بسیار زیادی ممکن است از ماشین لباسشویی به گوش تان برسد. علت آن می تواند آسیب دیدگی قطعه ای در دستگاه و یا حتی تراز نبودن پایه های لباسشویی باشد. به هر صورت اگر شما صدای غیر طبیعی از لباسشویی به گوشتان رسید، حتماً باید به یک تکنسین مراجعه کنید تا لباسشویی شما را عیب یابی کرده و علت آن را بررسی کند. دلایل صدای زیاد در ماشین لباسشویی بوش عبارتند از

 • خرابی موتور پمپ و پمپ تخلیه
 • وجود اشکال در دریچه ی ورودی آب
 • فرسوده شدن کلاچ
 • خراب شدن تسمه لباسشویی بوش
 • آسیب دیدگی کمک فنر
 • خرابی تسمه کاهش حرکت
 • خراب شدن موتور
 • آسیب‌ دیدن پولی، پمپ پولی شفت و پولی موتور
 • پارگی و پوسیدگی تسمه پمپ
 • خراب شدن بلبرینگ های دیگ
 • شکستگی سه شاخه نگهدارنده
 • فرسوده شدن گیربکس

۱- خرابی موتور پمپ و پمپ تخلیه

در ماشین لباسشویی بوش پمپ تخلیه، جهت پمپاژ کردن آب به درون دیگ لباسشویی و همچنین جهت تخلیه کردن آب در هنگام آبکشی، مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است که پمپ به وسیله موتور و یا تسمه حرکت کند و یا اینکه دارای موتور الکتریکی باشد. احتمال دارد دلیل سر و صدا در ماشین لباسشویی، صدای پمپ تخلیه لباسشویی باشد.

صدا در پمپ تخلیه دلیل خرابی آن است، برای اینکه مشکل را برطرف کنید ابتدا پنل جلوی اتاقک را در ماشین لباسشویی بوش باز کنید تا بتوانید پمپ تخلیه را پیدا کنید، سپس آن را بررسی کنید.

۱- خرابی در قسمت دریچه ورودی آب

اگر صداهای زیادی در هنگام پر شدن ماشین لباسشویی به گوش تان رسید، احتمال دارد که دریچه ورودی آب در لباسشویی بوش با مشکل روبرو شده باشد. ممکن است با گذشته زمان رسوبات معدنی در داخل شیر به وجود آمده و باعث شود مسیر ورودی آب مسدود شده و یا تنگ شود:

 • در صورتی که این مشکل در ماشین لباسشویی بوش به وجود بیاید در هنگام کار کردن شما صدای زیادی را از دستگاه لباسشویی می شنوید.
 • اگر دریچه ورودی خراب شده بود، حتماً آن را عوض کنید.
 • توصیه می‌کنیم سعی در تعمیر دریچه نکنید زیرا وقتی دریچه را جدا می کنید ممکن است شکستگی آن زیاد شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی نف | عیب یابی لباسشویی neff

۳- فرسوده شدن کلاچ

کلاچ وظیفه دارد بین دیگ داخلی و گیربکس ارتباط ایجاد کند و به دیگ لباسشویی کمک خواهد کرد تا از سرعت مناسب برای چرخش استفاده کند. اگر کلاچ در اثر گذشت زمان دچار فرسودگی شده و از بین برود احتمال دارد در هنگام چرخیدن دیگ و یا بعد از چرخش، شما صدای بلندی بشنوید. کلاچ را نمی توان تعمیر کرد و اگر خراب شد باید آن را عوض کنید.

۴- خراب شدن تسمه در ماشین لباسشویی بوش

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد در ماشین لباسشویی بوش، خراب شدن تسمه است. در بعضی از ماشین های لباسشویی بوش که درب آنها از بالا می باشد، تسمه برای وصل کردن موتور لباسشویی به شفت، و در ماشین های لباسشویی که درب آن ها از جلو است برای وصل کردن موتور به سبد، مورد استفاده قرار می گیرد:

 • تسمه ممکن است ساده بوده و یا حتی چند ردیفه باشد و معمولاً جنس آن از پلاستیک است.
 • در ماشین های لباسشویی که درب آن ها از جلو می باشد معمولاً از تسمه های چند ردیفه در آنها استفاده می‌شود و به شکلی طراحی می شوند که به درستی در جای خود، آنها را نصب کردند.
 • در ماشین لباسشویی بوش که درب از بالا دارد، این تسمه تک ردیف با پوششی الیاف می باشد.

۵- آسیب دیدگی کمک فنر

یکی دیگر از دلایل صدای زیاد در ماشین لباسشویی بوش، آسیب دیدن کمک فنر است. ماشین لباسشویی های بوش که درب از جلو هستند، کمک فنر هایی دارند که جهت جذب یا کاهش ارتعاشات دیگ ماشین لباسشویی در هنگام چرخیدن، از آن استفاده می شود. این کمک فنر ها بیرون دیگ و به قاب پایه وصل شده اند و برای اینکه به آنها دسترسی پیدا کنید، باید پنل عقبی و یا جلویی را بردارید. در صورتی که این کمک فنر ها خراب شوند و یا ضعیف شده باشند، در هنگام چرخش، از آن صدای بلند می‌شنوید و اگر این مشکل را برطرف نکنید اجزای دیگر ماشین لباسشویی آسیب می بیند.

۶- خراب شدن موتور ماشین لباسشویی

موتور در ماشین لباسشویی هایی که درب آنها از بالا باز می شود، محرک اصلی برای اداره کردن چرخش سبد و شفت می باشد و در بعضی دیگر هم جهت اداره کردن پمپ از آن استفاده می کنند.

 • یکی از علائم خراب شدن موتور این است که در هنگام شروع کار صدای وزوز یا هوووم از موتور به گوش تان برسد و گاهی هم امکان دارد با بوی سوختگی همراه باشد.
 • در این صورت باید موتور را بررسی کرده و آن را عیب یابی کنید.
 • گاهی ممکن است مشکلات موتور به راحتی برطرف شده و بتوان آن را تعمیر کرد و گاهی هم موتور نیاز به تعویض دارد.

ماشین لباسشویی بوش

۷- فرسوده شدن گیربکس ماشین لباسشویی بوش

گاهی ممکن است گیربکس در ماشین لباسشویی بوش خراب یا فرسوده شود. گیربکس دارای دنده هایی است که می تواند باعث به وجود آمدن سر و صدا در ماشین لباسشویی بوش شود. البته احتمال این مشکل کم است و بهتر است قبل از اینکه گیربکس را تعویض کنید، قسمت های دیگر لباسشویی را چک کنید.

 

دلایل مهم سروصدای ماشین لباسشویی بوش چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع صداها در ماشین لباسشویی بوش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا