تعمیرات سرمایش گرمایش

دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

با  به وجود آمدن پکیج ها دیگر کمتر افرادی هستند که برای گرم کردن خانه ها سراغ وسایل گرمایشی دیگر بروند. استفاده آسان و ش کردن گرمای یکنواخت در فضای خانه از ویژگی‌های مثبت پکیج ها به شمار می روند که بسیار خوشایند هستند پکیج ها نیز مانند سایر لوازم منزل دوتار خرابی هایی خواهند شد که اگر در مراحل اولیه ایجاد مشکل دنبال راه حل باشیم  دردسر های کمتری را داریم.

سرد شدن یا گرم نشدن آب پکیج ها 

در پکیج ها هر مشکلی علت مخصوص به خود را دارد برای مثال سرد شدن یا گرم شدن و حتی ولرم شدن آب موجود در پکیج علت های مختلفی دارد و نمیتوانیم برای هر سه مورد یک علت را نام ببرید و بگویید  علت همه این مشکلات وجود یک مشکل منحصر به فرد می باشد.

تنظیم نبودن فشار آب ورود به دستگاه از علل تغییر دما

پکیج ها با فشار آب عملکرد مناسب خود را نشان می دهند بنابراین در هنگام قطعی آب یا تنظیم نبودن فشار آبی که وارد دستگاه می شود پکیج در عملکرد خود اختلالاتی را نشان می دهد بدین منظور نیاز است تا وقتی با این مشکل مواجه می شویم اول فشار آب ورودی  به کل ساختمان را بررسی کنیم حتی ممکن است پمپ ساختمان خراب شده باشدو به علت کم شدن جریان آب پکیج نتواند آب ورودی خود را به میزان مناسب گرم کند و دما را به حد تعادل برساند. این موضوع از علل رایج در مشکل دمای آب پکیج ها می باشد یعنی نیاز نیست وقتی با این موضوع روبرو شدید نگرانی زیادی داشته باشید و فکر کنید پکیج خراب شده است گاهی علت های کم اهمیت هستند که باعث ایجاد مشکلات بزرگی می شود.

جرم گرفتن مبدل صفحه ای از علل دیگر تغییر دما

آب مناطق مختلف درجات گوناگونی است جرم و رسوبات را دارند حال این  مواد معلق  موجود در آب ها در پکیج  و قسمت مبدل آن  رسوباتی را ایجاد می کند. اگر این رسوبات از حد معینی بیشتر شوند باعث می شوند پکیج و تواند دمای آب را به درستی تنظیم کند ‌توانیم بگوییم این علت  بیشترین  درصد را در تغییر دمای آب پکیج شامل میشود. اما نکته‌ای که خوب است بدانید و آن مسئله ارور جرم گیری دستگاه میباشد پکیج های مختلف سیستم های گوناگونی برای نشان دادن میزان جرم موجود در دستگاه دارند برای مثال در پکیج های ایران رادیاتور میزان جرم دستگاه به مقدار مشخصی برسد دستگاه تحت عنوان ارور ۷۰ آن را نشان میدهد بعضی پکیج ها دارای دو مبدل صفحه ای هستند اگر بیشتر از دو سال از کارکرد پکیج می گذرد احتمالاً مبدل ها دچار جرم شده اند که باید با روش های مناسب مانند اسید شویی شستشو گردند تا میزان جرم آنها کاهش یابد و مبدل ها تمیز شود سرویس کردن منظم دستگاه از مواردی است که می تواند باعث جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی شود.

سرد و گرم شدن آب پکیج

اختلال در سنسور های پکیج علل دیگر در سرد و گرم شدن آب آن

سنسورها از اجزایی هستند   که به دلیل حساسیت بالا بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند اگر این سنسورها دچار آسیب شوند باعث اختلال در عملکرد پکیج در گرم شدن آب می کند درست است که خرابی سنسور به ندرت اتفاق می افتد و اگر مراقبت های لازم از دستگاه انجام بگیرد این مسئله پر تکرار نخواهد بود اما باید به عنوان یکی از دلایل اختلال در کار دستگاه آن را در نظر بگیریم. وظیفه اصلی برای سنسور تشخیص دادن دمای آب است. آب های سردی  که وارد پکیج می شود فشار بیش از حد کمی دارند در این زمان چون دمای آب به طور ناگهانی به مقدار زیادی افزایش پیدا میکند ممکن است باعث شود سنسور تشخیص دما به طور لحظه ای خاموش شود حال در نظر بگیرید این موضوع مکرر انجام شود در نتیجه سنسور دچار اختلال شده و خراب میشود. اما در  پکیج ها   سنسور دیگری نیز دارند که سنسور فن نام دارد اگر این سنسور ها دچار آسیب شدند در دستگاه قطع و وصل هایی را ایجاد میکند این قطع و وصلی باعث می شود دمای آب به خوبی تنظیم نشود اما بهتر است بدانید که خرابی سنسور فن خیلی نادر است. جرم گرفتن مبدل ها باعث کاهش گردش آب در پکیج می شود اگر پکیج که استفاده می‌کنید دارای دو مبدل می باشد باید بیشتر به آن توجه کنید. در واحدهای مسکونی که در ساختمان هایی با تعداد بالای افراد وجود دارد پمپ ها بیشتر دچار کاهش فشار میشوند بنابراین میزان فشار آب پمپ را در نظر داشته باشید و حتی در زمان های مشخص برای  رفع جرم های پمپ ساختمان نیز اقدامات لام را انجام دهید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مینی چیلر چیست؟ | نحوه عملکرد مینی چیلر چگونه است؟

خرابی سوئیچ تنظیم دما

احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگامی که آب گرم را باز کرده اید و نیاز به آب ولرم دارید با باز کردن اندکی از آب سرد، آب به طور کلی سرد میشود علت ایجاد چنین مشکلی خراب شدن سوئیچ تعویض دما پکیج میباشد به این صورت که  هنگامی که نیاز به تنظیم دما بر روی نقطه ای کم تر هستیم این بخش نمیتواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد.

بهم خوردن دمای شعله دستگاه پکیج

پکیج یک شعله بلند دارد و صورتی که   این شعله در حد متعادل خود قرار نداشته باشند باعث می شود دمای آب کاهش یابد یکی از دلایل اصلی در تنظیم نبودن شعله بلند پکیج فشار کم در آب گرم میباشد یعنی این موضوع به عنوان یکی از  نشانه هایی است که با وجود آن می توانیم  به دلیل کم شدن شعله بلند پی ببریم. به طور کلی اگر هرگونه نامتعادلی در شعله بلند پیش بیاید باعث به هم ریختن تنظیم آب سرد و گرم دستگاه میشود.

خرابی فلومتر علتی دیگر در گرم نشدن آب پکیج

فلومتر قطعه ای است که در بعضی از دستگاه های پکیج وجود دارد اما وظیفه اصلی فلومتر چیست؟ در واقع حسگر ای است که میزان دبی را می سنجد و دبی حجم آبی است که در مدت زمانی مشخص از یک یک مقطع عبور می کند   پس تا به اینجا متوجه شدیم که آب را در پکیج با کمیتی به نام دبی می سنجند بخشی دارد که شبیه تورم این عمل می کند یعنی زمانی که آب از فلومتر عبور می کند و به بخش توربین مانند آن می رسد این توربین با حرکت خود انرژی تولید می کند. اگر فلومتر میزان آب وجود در دستگاه را اشتباهی نشان دهد باعث میشود تعادل آب سرد و گرم بهم بخورد و آب گرم نشود. برای پیدا کردن محل فلومتر در پکیج باید بدانید این قطعه  دقیقا درست در مسیر عبور آن در دستگاه قرار دارد. ممکن است در بعضی پکیج ها فلومتر در مکانی دیگر قرار داشته باشد  اما در هر حال فلومتر نسبت به میزان آب  عملکرد سریع نشان می دهد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اسیدشویی فن کویل | زمان اسید شویی فن کویل

چه بخشی از دستگاه وظیفه تنظیم دمای آب را بر عهده دارد؟

تصور کنید شیر آب گرم را باز می کنید و آن را در بالاترین درجه قرار میدهید چه اتفاقی می افتد؟ در این زمان پکیج تلاش می کند تا دمای آب را به دمای آب مد نظر شما نزدیک کند و در نهایت آن را در همان مقدار ثابت نگه دارد در پکیج ها سیستمی به نام ماژولاسیون وجود دارد که مسئول ثابت نگه داشتن دمای پکیج می باشد این عملکرد به صورت خودکار انجام می شود همچنین سیستم ماژولاسیون میتواند در عملکرد شعله بلند پکیج نیز تاثیرگذار باشد.

سرد و گرم شدن آب پکیج

چند توصیه برای استفاده کنندگان از پکیج

به طور قطع اولین عامل در نگهداری مناسب دستگاه سرویس دوره ای  میباشد پس آن را جدی بگیرید. برای پکیج خود محل مناسب برای نصب پیدا کنید بهترین جای مناسب برای نصب پکیج مکانی است که از سطح زمین حداقل یک متر فاصله داشته باشد در صورتی که مشکلی برای دستگاه پیشامد به آسانی نسبت تعمیر آن اقدام شود. دیگر موضوع مهم در نگهداری پکیج کنترل کردن میزان فشار دستگاه میباشد باید متناسب با پکیج و خریداری کرده‌اید فشار آن را بدانید و نسبت به تغییر فشار دستگاه حساس باشید زمانی که دستگاه فشاری کمتر یا بالاتر از عدد نرمال خود را نشان داد آن را تنظیم کنید اما در پی علت تغییر فشار آن باشید. پکیج در تابستان یا زمستان مراقبت های خاص خود را دارد پس باید با شیوه‌های نگهداری آن آشنا باشید. پکیج را به طور منظم رسوب‌زدایی کنید فیلترهای دستگاه را بررسی کنید تا اگر آسیب دیده اند یا میزان جرم موجود در آنها زیاد است آنها را تعویض کنید در زمستان که هوا سرد است نگران یخ زدگی آب موجود در پکیج باشید خوشبختانه امروزه در بیشتر مدل های پکیج های موجود در بازار بخشی تحت عنوان سیستم ضد یخ وجود دارد اما اگر پکیج خریداری شده شما فاقد این بخش است باید نسبت به یخ زدگی آب دقت لازم را داشته باشید.

سخن پایانی

برای اینکه مشکلات ناشی از خرابی دستگاه را بتوانید به حداقل برسانید باید دستگاه پکیج را در بازه های زمانی معین برای مثال شش ماه تا یک سال توسط نمایندگی یا تعمیرکار ماهر سرویس دهی کنید تمام لوازم برقی به سرویس کاری مناسب نیاز دارند سرویس کاری نه تنها باعث میشود دستگاه افزایش پیدا کند بلکه می تواند عیب های دستگاه را در همان مراحل اولیه نمایان شدن پیدا کند. بعد از خرید پکیج و  طرز نصب آن توسط نمایندگی مربوطه اگر سوالی در مورد تنظیم دمای آب پکیج دارید بهتر است از  نصاب پکیج بپرسید. و اگر به شما توصیه ای در جهت نگهداری از پکیج میکند حتماً انجام دهید.

 

 

دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا