تعمیرات سرمایش گرمایش

مراحل ساخت و نصب کانال کولر

کانال های هوا و دریچه های هوا نقش بسیار مهمی در ساختمان شما دارند. آنها یک قسمت پیچیده ای از سیستم های مربوط به تهویه اصلی، خنک کننده و تهویه مطبوع ساختمان را به وجود آورده اند. بدون وجود این سیستم، ساختمان شما در فصل گرم تابستان غیر تحمل خواهد شد و مانند یک کوره داغ می شود. مراحل ساخت و نصب کانال کولر یکی از مهم ترین راه ها برای نصب اصولی کولر است که در ادامه با آن آشنا خواهید شد.

در واقع، کانال‌کشی اصلی تنها وسیله برای تامین تهویه مطبوع و خنک‌کننده محیط داخلی ساختمان شماست. بنابراین لازم است کانال خنک کننده به روشی منطقی ساخته شود. در این بررسی، آموزش کانال کشی کولر را به شما ارائه می دهیم تا دانش شما را در مورد نحوه صحیح کانال کشی افزایش دهیم.

از کجا باید بدانیم که ساختمان به کانال سازی جدید نیاز دارد

کانال های کولر آبی تضمین می کنند که سیستم خنک کننده شما می تواند هوای خنک را در سراسر خانه شما به گردش درآورد. اگر کانال خنک کننده عملکرد عادی خود را انجام نمی دهد یا به درستی طراحی نشده است، باید تعمیر یا تعویض شود.

اما شناخت علائمی که عملکرد غیراصولی کانال را نشان می دهد به شما امکان می دهد تا به سرعت مشکل را برطرف کنید. هرچه زودتر نشانه ها را بشناسید، زودتر می توانید مشکلات کانال کولر را با هزینه کمتر برطرف کنید.

مراحل ساخت و نصب کانال کولر

نشانه های کانال سازی غیر اصولی چیست

در ادامه بحث به نشانه های مرتبط به کانال‌ سازی غیر اصولی و اشتباه اشاره کرده ایم:

 • تغییرات بسیار ناگهانی دما و همچنین جریان هوا در بعضی از اتاق ها خانه (زمانی که کولر آبی روشن است) وجود دارد.
 • سیستم خنک کننده در ساختمان یا محل کار شما به آن صورتی که انتظار می رود، محیط را نمی تواند خنک کند.
 • سیستم کانال خنک کننده ساختمان شما به درستی نگهداری نشده  است و قدیمی می باشد.
 • به وجود کپک در مجاری کولر گازی خود مشکوک هستید.
 • در محیط منزل شما کثیفی یا مقداری گرد و غباری وجود دارد که به لیل ورود هوای بیرون نیست بلکه ناشی از کولر می باشد.
حتما بخوانید:   تعمیر و سرویس مشعل گازی موتورخانه شوفاژ

شما اقدام به خرید یک کولر آبی با ظرفیت بالا کرده اید تا تمامی فضای ساختمان خود را خنک کنید، اما فکر می کنید که دستگاه خنک کننده به درستی کار خود را انجام نداده است! ممکن است مشکل از سوراخی در کانال باشد. اگر سوراخی در کانال شما ایجاد شود، بدون شک خنک کننده ساختمان شما کیفیت کمتری پیدا می کند. در این مواقع تعیین محل نشتی بسیار دشوار خواهد بود. به صورت کلی، کانال های موجود در ساختمان شما امکان دارد به خوبی ساخته نشده باشند و با گذشت زمان پوسیده و نشت کنند.

ساخت کانال کولر چه مزیت هایی دارد

به دلایل بسیار زیادی تعویض و یا تعمیرات کانال های کولر گازی ارزش این را دارد که برای آن هزینه کنید. به طور مثال، کانال های نصب شده اصولی، اطمینان و آرامش خاطر مورد نیاز برای خنک کننده هوای داخلی بهینه را به وجود می آورد. به جز این، اگر مجرای جدید به درستی و با کیفیت آب بندی گردد، کیفیت هوا ورودی به خانه را بهبود می بخشد و به ویژه برای افراد مبتلا به آلرژی یا آسم آرامش بخش خواهد بود.

مهمتر از همه، حل هر گونه مشکلاتی در کانال باعث می شود هزینه های مربوط به قبض آب و برق کاهش یابد. بنابراین مجبور نیستید 24 ساعت شبانه روز کولر گازی خود را روشن کنید و هزینه های بسیار زیادی را برای انرژی پرداخت کنید. رفع مشکلات اساسی کانال خنک کننده به شما کمک می کند تا هزینه نگهداری و تعمیر کولر ساختمان خود را تا میزان زیادی کم کنید. وجود مشکل در کانال موجب این می شود کخ فشار زیادی به کولر وارد شود و عمر مفید دستگاه را کاهش دهد.

مراحل ساخت و نصب کانال کولر

آموزش روش کانال سازی کولر

سیستم کانال شامل شبکه ای متشکل از انشعابات و همچنین مسیرهایی است که در درون سقف کاذب اجرا می شوند. این شبکه وظیفه هوای تازه را به مناطق مختلف ساختمان انتقال دهد. اما برای آشنایی بیشتر شما با فرآیند کانال سازی کولر، آموزش کانالینگ را برای شما شرح می دهیم:

1-طراحی چیدمان کانال خنک کننده

در اول کار کانال ساز باید نقشه های ساخت را بررسی کند و طبق این نقشه ها طراحی اولیه کانال را انجام دهد. طراحی کانال باید به شکلی باشد که هر شاخه با کمترین فاصله به شکاف مورد نظر برسد. این به معنای تعیین بهترین موقعیت سوپاپ است. هرچه تعداد پیچ ها کمتر باشد، خنک کننده هوا بهتر است.

2- ابعاد کانال کولر را تعیین کنید

بسیار مهم می باشد که ابعاد کولر را مشخص کنید زیرا این ابعاد ارتباط مستقیمی با جریان هوا کولر دارد. در ضمن ابعاد کولر باید با توجه به ظرفیت کولر و اندازه فضاها انتخاب شود. ظرفیت کم کولر شما را مجبور به انتخاب ابعاد کانال کوچکتر می کند. برای یک اتاق کوچک، اندازه های مجرا نیز باید کوچک باشد تا میزان کمی از هوای تازه به اتاق وارد کند.

حتما بخوانید:   انواع مختلف سیستم های سرمایشی و کاربرد های آنها

3- عایق کانال کولر چگونه است

عایق کاری یک مرحله بسیار مهم در ساخت کانال است. به یاد داشته باشید که عایق بندی خوب باعث می شود کیفیت خنک کننده هوای داخل افزایش یابد. عایق را می توان با پشم شیشه ساخت تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود. در این مرحله از کار ورق ها باید بریده شده و به صورت کانالی به یکدیگر وصل شوند. سپس با پشم شیشه دور کولر عایق کاری می شود.

4- چگونه کانال کولر را در محل نصب کنیم

پس از آماده شدن کانال ها، نوبت به نصب آنها بر روی سقف می رسد. معمولاً برای نصب کانال از میلگرد استفاده می کنند. میلگردهای تقویت کننده با جوش در فواصل مختلف به سقف متصل می شوند و کانال را از زیر نگه می دارند. در این بخش باید از اتصال محکم بین اجزای مختلف شبکه داکت اطمینان حاصل کنید تا شبکه کانال از سلامت خوبی برخوردار باشد.

چه عواملی در هزینه کانال کشی موثر است

در بالا درباره فواید ساخت کانال کولر در خانه و رفع مشکلات آن توضیحاتی را دادیم، اما عوامل دیگری وجود دارد که باید در هنگام کانال کشی به آن توجه کنید. این موضوع مهم  در واقع هزینه مربوط به کانال کشی است. عوامل زیادی بر هزینه ساخت کانال کولر تاثیر گذار است که به شرح زیر است:

لوازم جانبی کانال چه می باشد

انواع لوازم جانبی در کولر ها وجود دارد. دریچه ها، دمپرها، هواکش ها و دیگر اتصالات نیز امکان دارد همراه با تعمیر و تعویض کانال کولر این لوازم نیز نیاز به تعمیرات یا تعویض داشته باشند. تکنسینی که کانال های کولر ساختمان شما را بازرسی می نماید می تواند در صورت نیاز تعویض لوازم جانبی تهویه مطبوع را نیز به شما توصیه کند و لیست قیمتی را برای این کار به شما ارائه دهد.

حذف کانال چقدر هزینه دارد

هزینه مربوط به حذف کانال های فعلی ساختمان و جایگزینی کانال های نو زیاد است. تعویض کانال همچنین می تواند تعمیرات اضافی دیگری نیز به همراه داشته باشد. تعویض کانال جدید امکان دارد مستلزم تخریب سقف کاذب و به وجود آوردن یک مسیر تازه باشد. کلیه کارهای لازم از جمله تخریب و درست کردن سقف کاذب نیز هزینه در پی خواهد داشت. کل هزینه ها بر اساس میزان تخریب و خرید اجزای نو و دستمزد تعمیرات می باشد.

اصلاح قالب چه قیمتی دارد

بسیار مهم است که هوای درون خانه کیفیت خوبی را داشته باشد. یکی از جدی ترین تهدیدات برای کاهش کیفیت هوا رشد کپک می باشد. اگر مشکل رشد کپک درون کانال را دارید که درون کانالهای قدیمی ساختمان رشد کرده اند، امکان دارد لازم باشد که این مشکل به وسیله یک کانال‌ساز حرفه ای کولر برطرف شود.

حتما بخوانید:   عیب‌یابی و تعمیر شومینه برقی و گازی|مشکلات رایج شومینه

متریال کانال باید چه کیفیتی داشته باشند

یکی از تاثیر گذار ترین موارد در هزینه ساخت کانال کولر کیفیت متریال کانال می باشد. اگر در کانال از ورق گالوانیزه با کیفیت استفاده شود، باید هزینه بیشتری بپردازید. خرید ورق های بی کیفیت و ارزان را به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم زیرا در دراز مدت مشکلات زیادی از جمله نشتی و پوسیدگی را به همراه خواهد داشت.

تعداد کانال ها

در هزینه کانال کشی تعداد کانال ها نیز موثر است. به عبارت دیگر، هر چقدر تعداد کانال ها بیشتر باشد، هزینه ها مربوطه  نیز بیشتر می شود. از طرفی دیگر، اندازه ساختمان و طول کانال ها بر هزینه تاثیر دارد. ایجاد جریان هوای خوب کلید بهینه سازی هر سیستم تهویه مطبوع است، به همین دلیل است که نصب یک سیستم کانال اصلی در ساختمان شما ضروری است.

مهم ترین نکات در کانال سازی کولر چیست

لازم است برای انجام کانال کشی به بهترین شک تکنسین نکات زیر را در هنگام اجرای کار رعایت کند:

 • در هوای آزاد دریچه کولر را نصب کنید.
 • بهترین مکان را برای نصب کانال کولر انتخاب کنید.
 • برای مسیر یابی کانال کولر باید زیبایی فضای داخلی را نیز در نظر بگیرید.
 • بهترین مکان را برای خنک سازی فضا برای دریچه کولر انتخاب کنید.
 • فرآیند کانال سازی در مسیری انجام دهید که پیچ و خم زیادی نداشته باشد.
 • عایق کاری کانال کولر با دقت و اصول انجام می شود.
 • ابعاد کانال با توجه به ظرفیت اتاق ها و قدرت کولر آبی مشخص می شود.

نتیجه گیری

باید هرچند سال یکبار اقدام به تعویض کانال کولر نمایید. این زمان با توجه به راندمان و عملکرد کانال مشخص می شود. هر موقع خنک سازی فضای ساختمان را احساس کردید به خوبی و نرمال نیست باید از یک کانال ساز ماهر برای بررسی کمک بگیرید. کانال ساز حرفه ای با ابزار حرفه ای و دانش خود می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

برای این کار می توانید از وب سایت ایبک امداد برای بررسی و رفع مشکلات کانال کولر استفاده نمایید. برای بهره مندی از خدمات ایبک امداد می توانید با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و درخواست تعمیرات خود را ثبت نمایید.

31

آموزش ساخت و نصب کانال کولر

امتیاز سردبیر - 9.9

9.9

مجموع امتیازات

در این مقاله با مراحل ساخت و نصب کانال کولر و آموزش کانال سازی به خوبی آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x