تعمیرات کولر گازی

دلیل پرتاب آب از کولر گازی چیست و روش رفع آن چگونه است

اگر از کاربران کولر گازی هستید بدون شک با مشکلات ریز و درشت آن آشنا می باشید. یکی از مشکلات متداول این وسیله در اوج تابستان گرم و استفاده از دستگاه، پرتاب آب از کولر گازی و یا تکه های ریز یخ می باشد. این ایراد می تواند منجر به ایجاد رطوبت در تجهیزات نزدیک چیلر و روی زمین شود.

پرتاب آب از دستگاه کولر یا تکه های یخ ایرادی می باشد که در فصل تابستان و در اوج استفاده از این دستگاه پر کاربرد رخ می دهد. زمانی که متوجه پاشیدن آب از دستگاه کولر شدید، باید آن را به سرعت خاموش کنید تا به قطعات دیگر،  و همچنین آب ناشی از دستگاه به کاغذ دیواری و رطوبت کشیدن دیوارها آسیب نرساند. با سرویس به موقع کولر گازی در وقت مناسب می توانید از وقوع چنین خرابی هایی جلوگیری کرد، اما در صورت عدم انجام این کار، باید اقداماتی را برای تعمیر کولر گازی در وقت خرابی انجام دهید.

عدم وجود گاز مبرد در کولر گازی

یکی از با اهمیت ترین دلایل پرتاب مقداری آب از کولر های گازی نبود گاز مبرد در کولر گازی می باشد. گاز مبرد دستگاه نقش بسیار مهمی در کارکرد کولر گازی و همچنین خنک کننده منزل دارد. به همین دلیل عدم وجود آن یا حتی نشتی می تواند کل فرآیند خنک سازی را مختل کند و باعث یخ زدن قطعه های درون کولر مانند کویل ها و موتور دستگاه شود. در چنین مواقعی زمانی که قطعات یخ ذوب می شوند، چکه می کنند و از روی پنل عبور می کنند و در مسیر باد کولر قرار می گیرند و به بیرون از دستگاه پرتاب می گردند.

در چنین مواقعی بهترین کار این است که برای تعمیر نشتی گاز مبرد و شارژ مجدد آن از تعمیرکار کمک بگیرید.

گرفتگی لوله های تخلیه یا درین

شیلنگ های تخلیه خروجی آب از دستگاه کولر گازی می باشند. انسداد لوله های تخلیه و یا مسدود شدن ورودی و خروجی آنها باعث اختلال در عملکرد آن و جلوگیری از خروج رطوبت و مقداری آب از دستگاه می شود. پانل آب را دفع می کند و آب در آخر به صورت یخ یا آب توسط باد از کولر های گازی خارج می گردد.

شکستگی قاب ناودان یا سینی

یکی دیگر از علل بیرون ریختن آب از کولر، شکستگی قاب ناودان یا همان سینی دستگاه است. این مشکل به این دلیل است که کولر و پنل به درستی نصب نشده اند، پس همیشه به خاطر داشته باشید که کولر گازی باید به درستی و تراز نصب شود. عدم تراز کردن پانل باعث می شود سینی به مرور زمان بشکند. آب خروجی از این قسمت شکسته روی فن دمنده ریخته و با چرخش آن خارج می شود. اگر اخیراً احساس کرده اید که قدرت کولر گازی کاهش یافته است، باید مشکلات آن را به خوبی چک کرده و سپس  در صورت نیاز تعمیر کنید.

روش تشخیص شکستگی سینی ناودانی چگونه است

برای پیدا کردن شکستگی با چک کردن سینی متوجه می شوید که در بالای فریم که فن کریستالی قرار دارد یک ترک بسیار کوچک ایجاد شده است. چون از این ترک آب کثیف خارج می گردد، این ترک به رنگ سیاه می شود و به صورت یک خط نازک سیاه روی قسمت قاب سفید رنگ پنل دستگاه دیده می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین مکان برای نصب کولر گازی | عملکرد صحیح کولر گازی

پرتاب آب از کولر گازی

فیلتر هوای کولر گازی کثیف است

فیلتر کثیف باعث کم شدن گردش هوا در درون محفظه مربوط به کولر گازی و در نتیجه یخ زدن لوله های مخصوص تهویه مطبوع می گردد. بعد از گذشت زمانی آب لوله ها ذوب می شود و اگر چندین بار این اتفاق بیفتد، صفحه مخصوص تخلیه توان جمع کردن و تخلیه نمودن این مقدار آب را ندارد. در نتیجه این اتفاق آب و یخ از پانل دستگاه به بیرون و به سمت خانه پرتاب می شود.

تعویض فیلتر هوا به خصوص در تابستان ماهی یکبار توصیه می شود. با نگهداری منظم و شستشوی به موقع فیلتر هوای کولر گازی، می توانید تا میزان زیادی از خروج یخ از کولر گازی جلوگیری کنید.

نصب و شیب نادرست کولر گازی

یکی از رایج ترین علت های نشتی آب از کولر گازی مربوط به نصب نامناسب و کج شدن نامناسب دستگاه می باشد. برای اطمینان از زهکشی خوب، لوله باید به طرف بیرون و پایین شیب داشته باشد.

اگر دستگاه به علت نصب یا قرارگیری نامناسب به سمت درون شیب داشته باشد، آب به خوبی تخلیه نمی گردد و ممکن است شاهد پاشیدن آب و یخ باشید.

تنها روش برطرف کردن این ایراد این است که اتصالات کولر گازی را باز کرده و دوباره نصب کنید البته باید با شیب استاندارد و به سمت بیرون نصب شود.

کویل های منجمد شده

کویل های مربوط به اوپراتور کولر گازی به دلیل های مختلفی می توانند یخ بزنند و در هنگام باز شدن می توانند باعث چکیدن آب از پنل و همچنین آب ناشی از ذوب شدن آنها در اثر باد و همچنین فشار فن گردد.

علت های یخ زدگی کویل های اپراتور به شرح زیر است:

  • فیلترهای هوای کولر گازی کثیف هستند و جریان هوا را از طریق دستگاه کاهش می دهند
  • مقدار گاز مبرد در چیلر کم است
  • هوای بیرون خیلی سرد است
  • خرابی فن دمنده

در صورتی که علت پاشش آب از پنل داخلی دستگاه به علت یخ زدگی کویل باشد، برای رفع این مشکل می توان اقداماتی مانند عوض کردن فیلترهای هوا، شارژ مجدد گاز کولر گازی و همچنین تعمیرات فن دستگاه انجام داد.

پرتاب آب از کولر گازی

علت آب دهی کانال های اسپلیت

روش کار و قطعه های اسپلیت داکت مثل کولرهای پنجره ای می باشد با این فرق که کویل ها دستگاه، کندانسور و همچنین فن دمنده در فاصله بیشتری از کانال ها قرار دارند.

به طور معمول آب از داکت دستگاه اسپلیت پرتاب نمی شود اما در مواقع وجود این ایراد می توان دلیل پرتاب مقداری یخ از اسپلیت و همینطور آب موجود در پنل را در مورد های بیان شده یعنی انسداد مسیر زهکشی، کثیف بودن فیلترهای هوا و عدم خروج گاز مبرد از کولر چک نمود.

البته کانال بدون عایق نیز می تواند عامل قابل توجهی در پاشش آب و پاشش آب از پنل درونی کولر گازی باشد، زیرا بر خلاف دمای هوای داغ داخل کانال و همچنین هوای سرد بیرون باعث ایجاد رطوبت و پاشش آب می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش ریست کردن کولر گازی چگونه است؟

باید ذکر کنیم که علت پاشیدن آب از پنل دستگاه کولر گازی نیز به علت همین مورد های بیان شده در بخش بالا می باشد که به آسانی قابل برطرف شدن هستند و در صورت نیاز می توانید از تکنسین های حرفه ای کمک بگیرید.

علت تخلیه نکردن آب از کولر گازی

همانطور که از مطالب بالا مشخص است، شروع اولیه جت آب کولر گازی با تجمع رطوبت در داخل تشت تخلیه تحریک می شود. به همین دلیل بهترین روش برای حل این ایراد، یافتن دلیل تخلیه نشدن آب از دستگاه کولر گازی می باشد.

خروجی آب از کولر گازی های پنجره ای یک گل میخ فلزی ریز است که به لوله های مربوط به تخلیه آب اضافی کولر گازی های مدل پنجره ای ختم می گردد. حالا اگر در سرویس های دوره ای دستگاه کولر از این مسیر بازدید و پاکسازی نشود با جلبک و جرم زیادی مسدود می گردد و در کل رطوبت هوا از کولر ها خارج نمی شود و به صورت آب دفع می شود.

در مورد کولر اسپلیت نیز وضعیت به همین شکل می باشد با این فرق که تشت تخلیه شکسته یا لوله کولر مسدود شده است که از خروج آب از شیر تخلیه دستگاه کولر جلوگیری می کند.

مقدار آب خروجی از دستگاه کولر گازی

در یک طرف قضیه می توان به مشکل تخلیه آب از دستگاه کولر گازی توجه کرد و این موقعی است که آب از کولر های گازی بیرون نمی آید. در این مواقع توجه به یک نکته مهم حائز اهمیت است که اندازه آب خروجی از دستگاه کولر گازی بسته به میزان رطوبت داخل و همچنین دمای ترموستات کولر گازی اندازه گیری می شود.

بدین ترتیب اگر کولر هوا را به خوبی خنک کند می توان ذکر کرد که عدم بیرون آمدن آب از کولر ایراد مهمی نمی باشد و این به معنای پایین بودن سطح رطوبت هوا است. اما اگر کمبود آب در خروجی کولر گازی با تولید هوای گرم در این دستگاه همراه باشد، مشکل مهمی پیش آمده است که باید با کمک تکنسین کولر گازی آن را برطرف کنید.

درجه سنسور به درستی تنظیم نشده است

خرابی یا تنظیم نادرست درجه سنسور از دیگر علت های این ایراد می باشد. در این موقع کمپرسور کولر گازی به طور مداوم کار می نماید و در آخر اواپراتور را منجمد می کند. بعد از ذوب کردن یخ، آب به سینی مخصوص وارد شده و به سمت بیرون تخلیه می شود.

چگونه نشت آب از کولر های گازی را تعمیر نماییم

در این مطلب به تعدادی از علت های پرتاب آب از دستگاه کولر گازی اشاره نموده ایم. با حذف هر یک از علت های ذکر شده می توانید ایراد پرتاب آب و یخ به بیرون از کولر های گازی خود را حل کنید. در موقع بروز این ایراد و یا هر گونه خرابی دستگاه بهتر است به دنبال تعمیرکار باشید.

کولر گازی وسیله ای گران بها می باشد، هرگونه تاخیر در عیب یابی می تواند آسیب زیادتری به قطعه های این وسیله وارد نماید. پس بهترین کار این می باشد کولر گازی را سریع تعمیر کنید تا از این اتفاقات جلوگیری شود.

پرتاب آب از کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلیل پرتاب آب از کولر گازی چیست و روش رفع آن چگونه است

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا