تعمیرات کولر گازی

تمام نکاتی که باید درباره لوله مویی کولر گازی بدانید

تمام نکاتی که باید در مورد لوله مویی کولر گازی بدانید | گرفتگی لوله مویی کولر گازی

امروزه برای خنک کردن اکثر خانه ها از کولرهای گازی استفاده می شود و به همین دلیل بهتر است، که در مورد قسمت های مختلف درونی و بیرونی آن اطلاعات و نکاتی را بدانید. دانستن این نکات موجب خواهد شد در هنگام بروز ایرادات و مشکلات در کولر گازی، آن را راحت‌تر عیب یابی و تعمیر نمایید. از قطعه های بسیار مهم در کولر گازی لوله مویی آن می باشد.

لوله مویی کولر گازی

از جمله قسمت های مهم و اصلی سیستم تبرید، لوله مویی می‌باشد و در تنظیم وضعیت ماده خنک کننده نقش بسیار مهمی دارد. وقتی که ماده خنک کننده از کندانسور عبور کرده و به این لوله می‌رسد، فشار آن در زمان گذشتن از لوله کمتر شده و به گاز تبدیل می‌شود. لوله مویی علاوه بر اینکه در کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در یخچال فریزر نیز قرار داده شده و در آن فشار را شکست می‌دهد. این قطعه میان اواپراتور  و کندانسور قرار دارد. لوله مویی قطر بسیار کمی داشته و جنس آن از مس است. این ویژگی‌ها موجب می‌شوند، که لوله مویی بتواند به صورت درست وظایف خود را انجام دهد. 

استفاده از لوله مویی چه مزایایی دارد؟

سیستم های تهویه مطبوع مانند کولرهای گازی گرمای طاقت فرسای تابستان را قابل تحمل کرده و هوای خنک ایجاد می‌‌کنند. با توجه به این مورد شرکت های زیادی در زمینه تولید سیستم های تهویه مطبوع در حال فعالیت می باشند.

صرف‌نظر از مدل و ظرفیت کولر های گازی، در همه این سیستم ها از از لوله مویی استفاده می شود. از جمله مزایای استفاده از لوله مویی می‌توان به این مورد اشاره کرد، که از از طریق تغییر طول و سایز آن می توان مقدار جریان گاز را کنترل کرد و همچنین قیمت این قطعه مقرون به صرفه بوده و اقتصادی می باشد.

لوله مویی همچنین با همه گاز های فریونی سازگار است. فرقی ندارد که کولرگازی از چه گاز مبردی در خود استفاده نموده است، در هر صورت لوله مویی با همه گازهای مبرد سازگاری بسیار زیادی داشته و به این گونه نیست که با یک یا چند گاز سازگاری نداشته باشد و نتواند با انواع گازها به خوبی کار کند.

حتما بخوانید:   کاربرد آب کولر گازی برای شستشو | آب کولر در چه مواردی استفاده می شود؟

در هنگام استفاده از لوله مویی نیاز نخواهد بود که از کنترل کننده فعال استفاده شود. برای اینکه کمپرسور عملکرد صحیح و مطلوبی داشته باشد، باید شستشوی کولر گازی به صورت دوره ای انجام شود. چون کمی روغن در سیکل تبرید همراه با گاز مبرد چرخش دارد و چون سطح مقطع این لوله کوچک است، دچار انسداد و گرفتگی می شود. کمپرسور در این حالت در حین کار کردن، آمپر زیادی را خواهد کشید. بنابراین ضروری است که قطر و طول لوله مویی با ظرفیت کولر گازی متناسب باشد.

لوله مویی و یا اکپنشن فقط با بار های برودتی پایین توانایی کار کردن دارد و نمی توان از آن در سیستم های برودتی بالا استفاده کرد. لوله مویی بسیار کوچک بوده و امکان گرفتگی و انسداد آن بسیار زیاد است. یکی دیگر از مواردی که باید در استفاده از اکستنشن و لوله مویی باید مد نظر داشته باشید این است، که این لوله مویی را فقط با کمپرسور بسته می توان استفاده نمود. این موارد از جمله معایب اکستنشن یا لوله مویی کولر گازی محسوب می‌شوند، که در کنار دانستن مزیت‌ها، بهتر است که این موارد را نیز بدانید.

لوله مویی کولر گازی

اندازه استاندارد لوله مویی

با توجه آنچه گفته شد، اندازه اکسپنشن کولر گازی یا همان لوله مویی بسیار حائز اهمیت می باشد. اندازه اکسپنشن یا لوله مویی کولر گازی با توجه به ظرفیت برودتی محاسبه و انتخاب می‌شود. انتخاب هر کدام از اندازه های لوله مویی باید با توجه به محاسبه اولیه شرکت ها و به صورت صحیح و همچنین با توجه به شرایط جغرافیایی باشد. چون شرکت ها و کارخانه های تولیدی به صورت دقیق و با ظرافت خاصی برای کولر گازی اندازه های مختلف را تعیین می کنند.

اما چیزی که بسیار اهمیت دارد این می‌باشد که سیستم برودتی کولر گازی حتماً باید به صورت متناسب و بسیار دقیق با ظرفیت سیستم برودتی طراحی شوند. اندازه دقیق لوله مویی در یخچال و کولر گازی با یکدیگر متفاوت است. انتخاب سایز و اندازه آنها با توجه به سیستم های مختلف و به صورت تقریبی در کارخانه ها و شرکت ها و برحسب تجربه صورت می گیرد، که با توجه به فشار تخلیه شارژ سیستم یا ظرفیت کمپرسور می باشد.

نشانه های گرفتگی لوله مویی در کولر گازی

یکی از نشانه‌های اصلی گرفتگی لوله مویی آمپر کشیدن کمپرسور می باشد. این حالت بیشتر در مواقعی که کولر گازی خاموش می شود، رخ می‌دهد و می تواند دلایل آن خرابی موتور و کثیفی کندانسور باشد، اما دلیل اصلی آن انسداد و گرفتگی لوله مویی می باشد. به خصوص چنانچه آمپر کشیدن کمتر از حد معمول باشد.

حتما بخوانید:   خدمات نمایندگی و تعمیرات کولرگازی آرچلیک arcelik | نگهداری اسپلیت آرچلیک

باید بدانید، که اگر قدرت گرمایش و سرمایش دستگاه شما کاهش یافت، باید در اسرع وقت کمپرسور را عوض کنید. چون چون وقتی قدرت دستگاه کم می‌شود، یکی از علائم خراب بودن این قطعه می باشد. عوض کردن کمپرسور همراه با عوض کردن لوله مویی باید باشد. پیش از آن باید در مورد سایز مناسب لوله مویی و تعویض آن اطلاعات کافی داشته باشید.

عوض کردن لوله مویی

همانطور که گفته شد در صورت مسدود شدن لوله مویی کولر گازی و زمانی که کولر نیاز به عوض کردن کمپرسور داشته باشد، باید لوله مویی را تعویض نمایید.

در صورتی که کمپرسور را تعویض می‌کنید، حتماً باید لوله مویی کولر گازی را نیز با توجه به کمپرسور جدید تنظیم و تعویض کنید. توجه داشته باشید، که تعویض کردن لوله مویی کولر گازی کار راحت و ساده‌ای نخواهد بود و تخصص در این زمینه لازم خواهد بود. بنابراین حتماً باید این کار را به تعمیرکاران کولر گازی بسپارید.

لوله مویی کولر گازی

تنظیمات فشار پشت لوله مویی

وقتی که کمپرسور کولر گازی عوض می‌شود، برای اینکه اندازه لوله مویی تنظیم گردد، در حالی که شلنگ گیج به قسمت قبل از لوله مویی و خروجی کندانسور وصل است، باید طول لوله را کم کم کوتاه نمایید تا جایی که فشار گیج بر روی عدد های هفتاد و پنج الی هشتاد ثابت گردد. در پشت لوله مویی فشار مناسب بین هفتاد الی هشتاد می باشد.

شستشوی سیکل کولر گازی و لوله مویی

در سرویس کولر گازی شستشوی سیکل کولر گازی به علت مطمئن شدن از باز بودن مسیر آن انجام می شود. باید بدانید چنانچه این شستشو فراموش شود، اگر درون سیکل کولر گازی جسم خارجی وجود داشته باشد ممکن است، که موجب سوختن کمپرسور کولر گازی شما شود. بنابراین شستشوی سیکل کولر گازی بسیار حائز اهمیت می باشد.

شستشوی سیکل کولر گازی را به حالت انجام می‌دهند. در شیوه اول از گاز ازت استفاده می کنند. در جهان این شیوه شناخته شده بوده و اکثر تعمیرکاران از این راهکار استفاده می‌کنند.

شیوه دوم می تواند آسیب های جانی و مالی زیادی را وارد کند و بسیار خطرناک می باشد. در این شیوه از گاز R22 برای شستشوی سیکل کولر گازی استفاده می شود. در انواع گازهای مبرد کولر گازی این گاز وجود دارد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیر کولر گازی فریجیدر FRIGIDAIRE | عیب یابی و تعمیر

استفاده از گاز R22 برای شستشوی سیکل کولر گازی

متخصصین در زمینه تعمیر کولر گازی و استفاده از این شیوه را برای شستشوی سیکل کولر گازی مناسب نمی‌دانند و پیشنهاد نمی کنند. چون این شیوه بسیار خطرناک بوده و احتمال آسیب های جانی و مالی مانند سوختن دستان وجود دارد.

در این شیوه باید در فواصل زمانی کوتاه این گاز را به صورت مایع وارد کولر گازی کنید. برای اینکه آسیب فیزیکی نبینید، حتماً از دستکش های مناسب این کار استفاده نمایید. شستن قطعه های مختلف کولر گازی به مهارت و تجربه نیاز دارد. در صورتی که بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به شستن قسمت های مختلف کولر گازی نمایید، حتماً دستگاه شما با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

لوله مویی کولر گازی

استفاده از گاز ازت برای شستن سیکل کولر گازی

استفاده از گاز ازت برای شستن کولر گازی از جمله راهکارهای درست و علمی می‌باشد. گاز ازت فشار بالایی داشته و به سرعت روغن های درون سیستم را از آن خارج می کند. برای انجام دادن این کار باید یک والف و مغزی را به لوله رفت کولر گازی وصل کرده و به آن گاز ازت را متصل نمایید. این گاز با فشار بالا همه آلودگی ها و روغن هایی که در لوله مویی وجود دارد را خارج خواهد کرد. استفاده از این شیوه برای شستشوی سیکل کولر گازی و درنتیجه شستن لوله مویی بسیار مناسب بوده و بهترین روش به شمار می آید.

سخن تکمیلی

اکستنشن یا لوله مویی کولر گازی از جنس مس بوده و وظیفه هدایت کردن گاز مبرد را دارد. قطعات مختلفی که در کولرهای گازی وجود دارند در کنار یکدیگر موجب می‌شوند، که این سیستم به صورت صحیح کار کند و اگر در هر کدام از قطعات کوچکترین ایرادی به وجود آید، کولرگازی عملکرد درستی نخواهد داشت.

لوله مویی کولر گازی ممکن است که در برخی مواقع با گرفتگی و انسداد روبه‌رو شود. در این صورت برای عیب یابی و تعمیر کولر گازی خود حتماً از افراد تعمیرکار کمک بگیرید. چون این حرفه بسیار تخصصی است و کوچکترین اشتباهی ممکن است به کولر گازی شما آسیب های زیادی برساند. همچنین در انتخاب لوله مویی مناسب باید بسیار دقت کرد، که با کولر و دیگر قطعات آن متناسب باشد.

31

تمام نکاتی که باید در مورد لوله مویی کولر گازی بدانید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نکات مهم مربوط به لوله مویی کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x